Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Fiesty i święta w Hiszpanii

Kalendarz hiszpańskich świąt i fiest, obchodzonych corocznie w tym kraju. W tym rozdziale przewodnika po Hiszpanii, poznasz wszystkie święta i fiesty lokalne w Hiszpanii, charakterystyczne dla danego regionu i wybrzeża Hiszpanii. Hiszpanię co roku odwiedza niebywałe 60 mln turystów, większość z nich, kieruje się do dobrze wszystkim znanych, ośrodków wypoczynkowych na Costa Brava, Costa del Sol i wybrzeżu Costa Blanca, także na Wyspy Kanaryjskie, oraz Majorkę i Minorkę lub Ibizę. Teneryfa, najpopularniejsza wśród wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, to całoroczna destynacja w Hiszpanii, dzięki położeniu geograficznemu wyspy, u zachodnich wybrzeży Afryki.

Hiszpania to kraj fiest, festiwalów i uroczystości. Dosłownie w każdym mieście i miasteczku, wsi i dużej metropolii, o każdej porze roku, natrafimy na jakiegoś rodzaju fiestę lub święto lokalne lub święto gminy. Czy będzie to fiesta poświęcona patronowi miasteczka, świętu krajowemu czy świętu lokalnemu, zawsze trafimy na mieszkańców bawiących się i celebrujących jakąś uroczystość, rocznicę lub swojego patrona miasta lub wsi. Zamykane są wtedy ulice, wszyscy mieszkańcy gromadzą się przy stołach biesiadnych i zabawa trwa, często do białego rana.

Najsławniejszymi hiszpańskimi fiestami, o sławie międzynarodowej są: gonitwa byków w Pampelunie, ognie sztuczne, tzw. Las Fallas w Walencji, Moros i Cristianos w Alcoy, Semana Santa w Andaluzji (Sewilla) i olbrzymia fiesta o nazwie Festa de Abril w kwietniu, w Jerez de la Frontera.
To zaledwie tylko kilka fiest w Hiszpanii. Jeżeli przejrzelibyśmy kalendarz świąt i uroczystości jakiegoś miasta w Hiszpanii, ogarnął by nas zawrót głowy. Kalendarz zwykle wypełniony jest fiestami i dniami wolnymi od pracy. Często w Hiszpanii zdarzają się tzw. puente, czyli "długi weekend", gdzie piątek jest dniem wolnym od pracy, a czasami również poniedziałek.

Myślimy, iż to cały urok tego kraju, ludzie wiedzą jak wypoczywać i żyć, zasada,iż nie tylko pracą człowiek żyje, a okazja i pretekst do dobrej zabawy i świętowania zdarza się często w Hiszpanii. To część hiszpańskiej mentalności i sposobu życia.
Jeżeli zamierzasz przeprowadzić się do Hiszpanii musisz przyzwyczaić się do tego, iż święta i fiesty to codzienność w Hiszpanii. Często się zdarza, iż jakieś miasto pracuje i funkcjonuje normalnie, podczas gdy przyjeżdżając do miasta oddalonego o, powiedzmy 10km, w tym mieście jest wszystko zamknięte, włącznie z bankami i instytucjami publicznymi. Dzień wolny od pracy. Takie niespodzianki zdarzają się często "nowym" w Hiszpanii.
Warto o tym pamiętać, jeżeli zamierzasz rozpocząć nowe życie w Hiszpanii.

Poniżej w tym rozdziale naszego przewodnika po Hiszpanii, prezentujemy tylko najważniejsze święta i uroczystości w Hiszpanii. Niektóre poniższe fiesty i święta, mają wymiar międzynarodowy i ogromne znaczenie dla kultury i tożsamości Hiszpanii. Tego typy fiesty wręcz należy zobaczyć w Hiszpanii, jak np. Semana Santa w Sevilla lub Las Fallas w Walencji...

WALENCJA-LAS-FALLAS-FIESTA
Fiesta "Las Fallas" w Walencji
  SEVILLA-FIESTA
Fiesta "Feria de Abril" w Sewilli


Styczeń w Hiszpanii

5 styczeń. Rozpoczęcie Święto Trzech Króli. Cabalgata de Reyes. We wszystkich hiszpańskich miastach i miasteczkach, odbywają się kolorowe i widowiskowe procesje, podczas których, Trzej Królowie rozrzucają cukierki zgromadzonym tłumom na ulicach hiszpańskich miast, ku uciesze dzieci i dorosłych.
16-17 styczeń. Fiesta San Antonio. Obchody dnia św. Antoniego w Hiszpanii, poprzedzają procesje i ogniska, głównie na Balearach i w Kraju Basków.
Święto Festividad de San Sebastian. Obchody upamiętniające przejęcie przez Lorda Wellingtona, miasta San Sebastian w Baskonii, od francuskich wojsk w roku 1812.

Luty w Hiszpanii

Fiesta w Sewilla. Święto Tapas. Okazja do spróbowania najlepszych w Hiszpanii tapas. Sewilla w Andaluzji, to stolica światowego tapas i tego rodzaju hiszpańskiej przekąski, a właściwie już znanego na cały świat jedzenia i kuchni hiszpańskiej.
Karnawał w tygodniu poprzedzającym środę popielcową i Wielkim Postem. Najlepszy karnawał jest w Kadyksie w Andaluzji, miejscowości Sitges w Katalonii i mieście Aguilas w Comunidad Valenciana (Wspólnota Walencjańska). Karnawał odbywa się także na Teneryfie, w Barcelonie i w miejscowości Sitges w Katalonii. Olbrzymie uroczystości na ulicach miast z przebranymi ludźmi i ogromnymi pochodami przez ulice miast.

Marzec w Hiszpanii

Najsławniejsza i "najgłośniejsza" fiesta hiszpańska Las Fallas w Walencji. Największe ze świąt ognia, obchodzone na cześć San Jose. Na ulicach Walencji  pali się ogromne kukły, na ulicach miasta strzelają fajerwerki i sztuczne ognie. Ukoronowaniem fiesty jest Noc Ognia. Podczas fiesty Las Fallas w Walencji odbywają się konkursy na najgłośniejsze petardy, na najlepsze kukły, itp. To największe święto w Walencji w ciągu całego roku.

Festiwal Jerez de Frontera Flamenco Festival w mieście Jerez de la Frontera w Andaluzji. Najwięksi artyści flamenco zjeżdżają się na ten fantastyczny festiwal na południu Hiszpanii.  Także warto zobaczyć przedstawienie tańczących koni w Jerez de la Frontera w Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Także koniecznie zwiedź winiarnie i tzw. bodegas w Jerez de la Frontera, wraz z degustacją wina...

Kwiecień w Hiszpanii

Święto Semana Santa (często wypada w marcu) czyli Wielki Tydzień w Hiszpanii. Religijne procesje na terenie całej Hiszpanii. Najbardziej rekomendowana dla turystów Semana Santa, to Świety Tydzień w Sewilli, Murcji, Valladolid i Maladze. Na ulicach hiszpańskich miast pojawiają się tzw "pasos" ogromne platformy, przedstawiające sceny religijne i towarzyszące im zakapturzone twarze grzeszników, pokutujących za całoroczne złe uczynki i niosących ciężkie platformy z posągami świętych.
Semana Santa to największe religijne święto w Hiszpanii.
Fiesta Moros i Cristianos w Hiszpanii. Największe procesje odbywają się w Alcoy (region Alicante) w okolicach Walencji. Aranżowane bitwy pomiędzy Maurami a Chrześcijanami. Piękne stroje, procesje i pochody pięknie ubranych postaci.

Święto San Jordi  w Katalonii. San Jordi to patron Katalonii. Bardzo hucznie obchodzone święto. Jednocześnie w całej Hiszpanii w tym samym dniu obchodzi się dzień książki.
Święto La Feria de Abril w Andaluzji. Największy festyn w Sewilli, trwający cały tydzień. Także w Andaluzji pielgrzymki do Matki Boskiej w Romeria de Andujar. Święto Semana Santa (Wielki Tydzień) dla Hiszpanów to najważniejsze święto w roku. Zarówno religijne jak i państwowe. Wiele instytucji w Hiszpanii jest w tym okresie nieczynnych, a Hiszpanie wyjeżdzają do rodzin lub na krótkie wakacje, także na plaże.

Maj w Hiszpanii

Święto Cruses de Mayo w Granadzie i Kordowie (Cordoba), olbrzymia fiesta, gdzie wierni niosą ogromne krzyże, a inni bawią się na ulicach. W Cordobie również odbywa się Fiesta de los Patios. To lokalny konkurs na najładniej zagospodarowane i zakwiecone patio w mieście. Zaraz po niej kolejna Feria de Cordoba. To fiesta tańca i muzyki flamenco, w tej chwili dorównujące fieście w Sewilli.
Targ koński w Jerez de la Frontera w Andaluzji. Bardzo sławna i ważna fiesta w Hiszpanii.
Święto San Isidro. To święto patrona Madrytu (15 maja) największy na świecie festiwal i pokazy hiszpańskiej corridy. Początek intensywnego, hiszpańskiego sezonu walk z bykami na terenie Hiszpanii.
Święto Pentecost, czyli Zielone Świątki, siódma niedziela po Wielkanocy. Wielka, ogólnonarodowa pielgrzymka do El Rocio w pobliżu miasta Huelvy w Andaluzji.

Święto Corpus Christi, czyli Boże Ciało w Hiszpanii, czwartek po Najświętszej Trójcy, przypada w maju lub czerwcu. Odbywają się procesje religijne w wielu hiszpańskich miastach, którym towarzyszą platformy ze świętymi i maszerujący pokutnicy, najlepsze Corpus Cristi jest w Toledo, Walencji i Grenadzie. Również fiesta Patum, odbywająca się w hiszpańskiej Katalonii.
Kolejne święto. Feria de la Manzanilla. Fiesta promująca najsłynniejszą sherry w miejscowości Sanlucar de Barrameda. Jeden z najsłynniejszych trunków alkoholowych w całej Hiszpanii.

Czerwiec w Hiszpanii

Fiesta Hogueras de San Juan w Alicante we Wspólnocie Walencjańskiej. Lokalna wersja Las Fallas jaka odbywa się w Walencji. W całej Hiszpanii płoną wtedy ogniska i pali się papierowe figury, ale najhuczniej obchodzona jest w Alicante. Przepiękne kartonowe figury pali się ostatniego dnia fiesty, na ulicach przygotowane są stoły biesiadne każdej z dzielnic (barrio) Alicante. Muzyka na ulicach, procesje, przedstawienia. Polecamy jeżeli zamierzasz być w tym czasie w Alicante.

Święto San Pedro na cześć św. Piotra, patrona rybaków, na całym wybrzeżu Hiszpanii, odbywają się fiesty i parady.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie. Od połowy czerwca do końca sierpnia w Barcelonie, odbywa się festiwal El Grec, a z końcem czerwca, rozpoczyna się festiwal o nazwie Sonar Festival, także w Barcelonie, poświęcony muzyce elektronicznej.

Lipiec w Hiszpanii

Święto San Fermin w Pampelunie (Nawarra). Najsłynniejsza gonitwa byków w Hiszpanii, gdzie tłum ucieka przed bykami wypuszczanymi codziennie o 8.00 przez tydzień trwania tego najbardziej hiszpańskiego święta. Do Pampeluny przyjeżdża setki tysięcy turystów i kilkuset śmiałków, biorących udział w gonitwie byków. Transmisje w telewizji na żywo, rozpoczynające się o 7.30 rano. Analizy każdej gonitwy, komentarze, ofiary śmiertelne i ranni, podczas gonitw byków w Pampelunie.
Święto w Cordoba. Festival de Cordoba. Międzynarodowy festiwal muzyki gitarowej, odbywający się w ogrodach Alcazar w Kordowie (Cordoba).

Święto Santiago. Fiesta na cześć patrona Hiszpanii, św. Jakuba, odbywająca się w Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Palą się ogniska i wybuchają sztuczne ognie. Oficjalne przybycie pielgrzymów do grobu Świętego Jakuba z Drogi Pielgrzymkowej Świętego Jakuba w Hiszpanii.
Fiesta w miejscowości Blanes w Katalonii, na wybrzeżu Costa Brava. Widowiskowe zawody w puszczaniu fajerwerków odbywające się w Blanes na plaży. Biorą udział drużyny z całego świata.
Festiwal w San Sebastian w Kraju Basków. San Sebastian Jazz Festival. Festiwal jazzu w San Sebastian w Baskonii.
Święto Dia de la Virgen de Carmen na południowych wybrzeżach Hiszpanii, można się natknąć na procesje, tłum niosący statuę Matki Boskiej z ogniami sztucznymi i imprezami towarzyszącymi.
Święto Pirineos Sur. Światowy festiwal muzyczny na pływającej scenie w miejscowości Lanuzy, w pobliżu Sallent de Gallego w Pirenejach.

Sierpień w Hiszpanii

Święto i największa fiesta "pomidorowa" o nazwie La Tomatina w Hiszpanii w miasteczku Buñol, w pobliżu Walencji. La Tomatina to najbardziej szalona fiesta w kraju, tysiące osób z całego świata obrzucają się pomidorami. Tomatina odbywa się w Hiszpanii od 1944 roku. Największa na świecie bitwa na pomidory.
Fiesta Moros y Christianos w mieście Elche, w pobliżu Walencji. Miejsce inscenizowanych walk między Chrześcijaniami a Maurami. Na zakończenie odgrywane są misteria. Więcej o Elche i jego atrakcjach, na stronie naszego przewodnika w rozdziale poświęconym Elche we Wspólnocie Walencjańskiej.

Spływ kajakowy po rzece Selva w Asturii na północy Hiszpanii.
Fiesta w Toledo, kończąca się wspaniałymi pokazami sztucznych ogni.
Święto Parada Gigantones. Wielkie kukły w Alcala de Heneras w Kastylii.
Święto Feria de Malaga, ogromne święto w Maladze, w Andaluzji i na wybrzeżu Costa del Sol, południowym wybrzeżu Hiszpanii
Święto wina. Albariño fiesta de vino, gdzie można spróbować najznakomitsze wina z Galicji.

Wrzesień w Hiszpanii

Fiesta w miejscowości Jerez de la Frontiera, sherry festival znany jako Fiesta de Otoño w Andaluzji.
Impreza w Rondzie. Feria Goyesca de Pedro Romero w Rondzie, w Andaluzji, gdzie wszyscy mieszkańcy przebierają się w XVIII wieczne kostiumy i odbywa się wiele walk byków.
Fiesta Cava tydzień w Katalonii. Festiwal dedykowany katalońskiej wersji szampana czyli sławnej hiszpańskiej cava. W tym samym czasie, Barcelona celebruje Festes de la Merce, ogromna fiesta z procesjami folklorystycznymi, tańcami i ogniami sztucznymi.

Święto Fiesta de Arroz w Sueca w pobliżu Walencji. Jest to festiwal paella, dania hiszpańskiego na bazie ryżu, typowego dla regionu Walencji.
Święto Fiesta de San Mateo w Logroño, centrum regionu winiarskiego La Rioja w Hiszpanii. Festiwal wina i zbiorów winogron.
Impreza o nazwie Vendimia, święto winobrania obchodzone w Valdepeñas, Nowa Kastylia, Jerez de la Frontera w Andaluzji i innych miastach związanych ze zbiorami winogron.
Święto Dia da Nacional de Catalunya, katalońskie święto regionalne, upamiętniające utratę niepodległości.

Październik w Hiszpanii

Święto La Virgin del Pilar, dzień patronki Aragonii, najhuczniej obchodzona impreza w Saragossie. Walki z bykami, tańce jota (typowe dla regionu Aragonii i okolic Saragossy), również imprezy towarzyszące w Saragossie.
Święta San Miguel wioski i miasteczka obchodzą święto swojego patrona.
Największe święto w Hiszpanii. Dia de la Hispanidad rocznica, upamiętniająca lądowanie Krzysztofa Kolumba w Ameryce. Sklepy, banki, instytucje pozamykane w całej Hiszpanii.

Listopad w Hiszpanii

Święto narodowe Todos los Santos, czyli dzień Wszystkich Świętych w Hiszpanii. Dzień wolny od pracy.
Święto Fiesta del Orujo w Kantabrii. Orujo to trunek alkoholowy na bazie ziół.

Grudzień w Hiszpanii

Święto Nochebuena, czyli Wigilia Bożego Narodzenia z bardzo hucznymi zabawami i przyjęciami we wczesnych godzinach wieczornych. Później jest czas na kolację z rodziną i mszę świętą.
Ostatni dzień roku. Nochevieja czyli Sylwester, najlepszy Sylwester w Hiszpanii jest w Madrycie na Plaza del Sol w centrum miasta. Impreza uliczna, sztuczne ognie, muzyka, zabawa do białego rana na ulicach Madrytu.

TOMATINA-HISZPANIA-POMIDOROWA
Fiesta "La Tomatina" w Buñol koło Walencji
  PAMPELUNA-GONITWA-BYKOW
Gonitwa byków w Pampelunie, Nawarra


Święta narodowe w Hiszpanii

 • 1 styczeń. Nowy Rok (Año nuevo)
 • 6 styczeń. Trzech Króli (Epifania)
 • Wielki Czwartek (Juevas Santo, z wyjątkiem takich regionów jak: Walencja, Katalonia i Kantabria)
 • Wielki Piątek (Viernes Santo)
 • Wielkanoc (Domingo de la Resurereccion)
 • Poniedziałek Wielkanocny (Lunes de Pascua, Walencja i Katalonia)
 • 19 marzec. św. Józefa (San Jose, Kantabria, Nowa Kastylia, Stara Kastylia, Walencja, Murcja i Madryt)
 • 1 maja. Święto Pracy (Fiesta de Trabajo)
 • 15 sierpień. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (La Asuncion)
 • 12 październik. Dzień Niepodległości (Dia de la Hispanidad)
 • 1 listopad. Wszystkich Świętych (Todos los Santos)
 • 6 grudzień. Dzień Konstytucji (Dia de la Constitucion)
 • 8 grudzień. Niepokalane Poczęcie NMP (Inmaculada Concepcion)
 • 25 grudzień. Boże Narodzenie (Navidad)
 • 26 grudzień. Sant Esteve (Katalonia i Baleary)
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij