0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Turystyczny przewodnik po faunie i florze występującej w Hiszpanii. Zapraszamy do lektury rozdziału w naszym przewodniku po Hiszpanii, poświęconemu zwierzętom i roślinom występującym w Hiszpanii i na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpania to duży kraj, leżący na Półwyspie Iberyjskim, archipelagu Balearów, oraz Wyspach Kanaryjskich.
Hiszpania posiada bardzo zdywersyfikowaną geografię, oraz kilka stref klimatycznych. Klimat śródziemnomorski i klimat kontynentalny dominuje na Półwyspie Iberyjskim i to kształtuje zarówno szatę roślinną jak również faunę i rodzaje zwierząt występujących w Hiszpanii.
Hiszpania posiada góry, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, wybrzeże Morza Śródziemnego, ogromne równiny w centrum kraju, oraz obszar półpustynny.
Przy tak szerokim występowaniu wszelkiego rodzaju habitatów, świat roślinny Hiszpanii jest ekstremalnie bogaty. Nie biorąc pod uwagę Wysp Kanaryjskich, na Półwyspie Iberyjskim rośnie około 8 tysięcy gatunków roślin, z czego około 10% to gatunki endemiczne, czyli występujące tylko w Hiszpanii.
20% powierzchni Hiszpanii zajmują lasy, najwięcej lasów występuje w północnych regionach Hiszpanii, gdzie jest bardziej wilgotno i gdzie są większe opady, na Wybrzeżu Kantabryjskim, w Galicji i Pirenejach. Przeważają lasy dębowe, buki, oraz sosna śródziemnomorska na południu Hiszpanii.
W strefie klimatu śródziemnomorskiego na południowych krańcach Hiszpanii, istnieją dwa, główne rodzaje roślinności: są to sosny Aleppo, pinia, dęby Holm oraz Kermes, także kilka odmian kaktusów. Na południu także występują drzewa korkowe, tak charakterystyczne dla krajobrazu Portugalii, oraz południowej Andaluzji. Jednak najwięcej jest drzew palmowych, tak charakterystycznych dla południa Hiszpanii.
Na południowych stokach Pirenejów znajdują się obszary użytków zielonych, tzn. duże pola uprawne i olbrzymie farmy, oraz gospodarstwa rolne. Środkową Hiszpanię zajmują obszary uprawy winorośli. Na południu sadzi się drzewa oliwne, oraz migdałowce, także owoce cytrusowe, cytryny, pomarańcze i mandarynki.
Zwierzaki w Hiszpanii |
Hiszpańskie pomarańcze |
Ze względu na ukształtowanie powierzchni i dość częste występowanie wysokich gór, stosunkowo powszechna jest flora alpejska w Hiszpanii. Przekracza to znacznie północną granicę zwykłego obszaru występowania na terenie Europy.
Z powodu geograficznego odizolowania Hiszpanii, wykształciły się gatunki, charakterystyczne dla poszczególnych łańcuchów górskich, około 180 roślin rosnących wyłącznie w Pirenejach i ponad 40 endemitów rosnących tylko w Sierra Nevada. Dobrym tego przykładem jest rodzina jaskrów.
W Pirenejach do gatunków endemicznych należy miłek, Adonis pyrenaica, oraz rutewka, Thalictrum macroparcum. W górach Sierra Nevada Delphinium nevadense i tojad mordownik, Aconitum nevadense, oraz jedyny z orlików, Aquilegia nevadensis. A. discolor rośnie tylko w Picos de Europa w hiszpańskiej Kantabrii, A. cazorlensis można spotkać jedynie w Sierra de Cazorla, a Pyrenaica rośnie wyłącznie w Pirenejach.
Również inne, piękne rośliny występują w górach Hiszpanii, są to sasanki alpejskie, przylaszczki, ciemiernik czarny, powojnik, oraz wiele innych bardziej popularnych jaskrów.
Sródziemnomorskie maquis to radość dla oka i nosa z początkiem hiszpańskiego lata, kiedy kwitną krzewy czystka i wrzośca, a bogactwo barw zwiększa jeszcze dziki rozmaryn, tymianek, szałwia i francuska lawenda. Pastwiska czyli "dehesa" w południowo-wschodniej Hiszpanii w maju, pokryte są kwiatowymi kobiercami Dipcadi serotinum, podobne do brązowych dzwonków, różowymi gladiolami, oraz w przybliżeniu dwudziestoma odmianami koniczyn.
W pobliżu wielkich, wiecznie zielonych dębów, rosną kokornaki powojnikowe, o kwiatach w kształcie dzbanka, oraz gatunek łubinu, nazywany przez okolicznych mieszkańców diabelskim grochem włoskim.
Wysuszone pastwiska śródziemnomorskie południowej Hiszpanii są bogate w storczyki. W okresie wiosennym na łąkach Gór Kantabryjskich pojawia się mnóstwo odmian orchidei, oraz gatunki prowansalskie.
Dalej, w głąb strefy śródziemnomorskiej, napotkamy egzotyczne pszczoły Bertolini, trzmielami, oraz orchideami zwierciadlanymi. Na wybrzeżu Costa Brava rozpowszechnione są orchidee w kolorze wędzonego łososia, a na wysoko położonych obszarach, o podłożu wapiennym napotkamy czarne orchidee waniliowe i kręczyki jesienne.
Północna Meseta posiada bezkresne pola, obsiane zbożami. Chwasty polne, maki, kąkole, chabry, cykoria, oraz krzewiasty kurzyślad polny, często porastają połacie, większe, od samych upraw. Na nadbrzeżnych wydmach morskich znajdziemy żonkile morskie, powój morski, ostrokrzew morski, cebulę morską i duże fioletowe kwiaty rośliny o łacińskiej nazwie Romulea clusiana. Dla botanika, Hiszpania i roślinność hiszpańska to raj na ziemi....
Niedżwiedź brunatny zajmuje pierwsze miejsce wśród endemicznych gatunków zwierząt w Hiszpanii. Ostatnie lata przyniosły jednak dramatyczny spadek populacji niedźwiedzia brunatnego w Hiszpanii. Jak donoszą źródła, na początku XX wieku na terenie Hiszpanii było około 1000 niedźwiedzi brunatnych, dziś jest ich około 100!
W górach na północy Górach Kantabryjskich i Pirenejach, możemy spotkać giemzy, sarny, brunatne jelenie. Również dziki, czyli "jabali". Spotkamy je szczególnie zimą. po zmroku, kiedy wyruszają na pola ziemniaczane. Można spotkać również żbika, a na rude wiewiórki natkniemy się w praktycznie każdym zakątku Hiszpanii. Koziorożec Alpejski, wyjątkowo zwinna, dzika koza hiszpańska o potężnych, zakrzywionych rogach, została prawie całkiem wytępiona na początku XX wieku. Obecnie to gatunek pod ochroną. Zamieszkuje tereny Sierra de Cazorla, Sierra Grazalema (Andaluzja) i w Sierra Gredos (Stara Kastylia i Leon). W Pirenejach spotkamy świstaki.
W Hiszpanii południowej i na wybrzeżach nie spotkamy dużej ilości ssaków, nie często można zobaczyć rysia (lince iberico). Z pozostałych gatunków to kret ślepy, egipska mangusta i mieszkaniec lasów sosnowych w Coto Donana w Andaluzji, daniel. Jaskinie i tereny leśne zamieszkuje około 27 gatunków nietoperzy, w tym cztery gatunki podkowca. Na plażach Atlantyku i w Morzu Śródziemnym spotkamy ponad 20 gatunków wielorybów i delfinów. Wybrzeże Morza Śródziemnego udziela schronienia niewielkiej liczbie z pozostałych przy życiu fok białobrzuchych.
Jeżeli jesteś pasjonatem ornitologii i szukasz wakacji z lornetką skierowaną w niebo, na drzewa lub trzęsawiska, to w całej Europie, trudno o lepsze miejsce niż Hiszpania. Zdecydowana większość amatorów obserwacji ornitologicznych udaje się do Parku Narodowego Coto Donana w hiszpańskiej Andaluzji. Także wybrzeża Costa Blanca we Wspólnocie Walencjańskiej oferuje możliwości obserwacji ornitologicznych i wypraw na obserwowanie ptaków Hiszpanii.
Obie gromady liczą łącznie 60 gatunków występujących na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Najłatwiej spotkać salamandry plamiste. Poza nimi spotkamy trzy inne gatunki.
W Hiszpanii całkowicie wyginęły bobry. Wilki czyli "lobo", chociaż w dalszym ciągu stanowią całkiem powszedni widok w górach na północy i zachodzie Hiszpanii, starają się nie wchodzić człowiekowi w drogę. Równie mało prawdopodobne jest spotkanie niedźwiedzia brunatnego czyli "oso pardo". Z całego niezmiernego bogactwa ssaków w Hiszpanii, tylko kilka gatunków, wykazuje aktywność w ciągu dnia i występuje wystarczająco licznie, by można było je regularnie obserwować.
W Hiszpanii nie ustają dyskusje na temat legalności i kontynuowania korridy, oraz zabijania byków na arenie. Jednak hiszpańska tradycja od wielu, wielu lat wydaje się nie do pokonania i walki byków ciągle trwają. Aczkolwiek rząd postępowej Katalonii już zakazał walk byków w tej części Hiszpanii.
Dla wielu zaciekłych obrońców walk z bykami w Hiszpanii, odrzucanie korridy jest równoznaczne z antyhiszpańskością. Musimy ciągle bronić naszych zakorzenionych tradycji kulturowych i artystycznych. Pamiętajmy o Cydzie, o malarstwie Picassa i Goi, o literaturze Lorki. Najbardziej konsekwentna w działaniu w tej sferze wydaje się Katalonia i Wyspy Kanaryjskie, które całkowicie już zakazały walk byków na swym terenie. Hiszpania to piękny kraj i dla miłośników piękna natury to z pewnością będzie udana i owocna wyprawa.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.