Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Surfing i kitesurfing

Gdzie uprawiać surfing i kitesurfing w Hiszpanii. Hiszpania to bardzo piękny kraj i dlatego wiele osób wybiera ją na swoje letnie wakacje. Wybór ten zapada nie tylko ze względów na piękne zakątki, które można odwiedzić, jednocześnie poznając piękną historię tego kraju. Hiszpania to również liczne kurorty nadmorskie, w których możecie odpocząć i opalając się na gorącym słońcu, kąpiąc w krystalicznej wodzie, a przede wszystkim naładować swoje symboliczne baterie. Jeśli nie przyjedziecie tutaj jedynie z myślą o leniwym wypoczynku zagwarantowanym wczasami all inclusive, być może czeka Was niezapomniana przygoda.

Aktywny wypoczynek

Odpoczywać aktywnie możecie nie tylko zwiedzając piękne zabytki, które opowiadają przyjezdnym swoje historie, ale również uprawiając przeróżne sporty plażowe i wodne. Jeśli najdzie Was ochota na grę w siatkówkę, piłkę nożną lub w badmintona, wiele plaż jest przystosowanych do tego rodzaju rekreacji. Z bardziej wyszukanych sportów wodnych dostępnych do uprawiania w Hiszpanii można wybrać przykładowo nurkowanie. Wybór dość oczywisty ponieważ znajdziecie tutaj wiele miejsc, w których możecie podziwiać podwodne życie u wybrzeży Hiszpanii. Nie można oczywiście zapominać o dwóch innych sportach, które z dnia na dzień stają się coraz popularniejsze. Tym razem pływanie na powierzchni wody, czyli spokrewnionych ze sobą surfingu i kitesurfing i nimi się teraz zajmiemy.

Skąd wziął się surfing?

Surfing to ślizg na specjalnej desce po falach morskich. Jeśli deska będzie wyposażona w żagiel, będziemy mówić o windsurfingu. Jeśli ślizg deski będzie napędzany tak zwanym skrzydłem, czyli latawcem – paralotnią, powiemy wówczas o kitesurfingu. Pierwsze zapiski dotyczące tego sportu pochodzą z 1778 roku, kiedy to kapitan James Cook, angielski żeglarz i odkrywca, popłynął w kierunku Hawajów, gdzie spotkał mieszkańców wysp, którzy pływali na deskach do złudzenia przypominające te dzisiejsze. Znaleziono również podobne przykłady użycia pływających desek jeszcze wcześniej w rejonach Nowej Zelandii i Tahiti, co prawdopodobnie oznacza, że pływanie na desce wywodzi się z Polinezji. Mieszkańcy Polinezji przybyli na Hawaje około IV wieku naszej ery i przywieźli ze sobą wszystkie zwyczaje, w tym pływanie po grzbietach fal oceanu.

SURFING-NAJLEPSZE-PLAŻE

Po wielu wiekach najazdów Europejczyków tradycje pływania na deskach w tym rejonie uległ zapomnieniu. Dopiero w XX wieku nastąpiło odrodzenie, dzięki powieściom i publikacjom Jacka Londona, oraz pokazom sztuczek surfingowych Georgea Freetha, potomka rodziny królewskiej z Hawajów. Jego przybycie do Stanów Zjednoczonych można uznać za milowy krok w ekspansji surfingu, pod wpływem jego pokazów Jack London napisał „The Shark Hunt” oraz „Surfing królewski – sport dla naturalnych królów ziemi”, przez co przyczynił się do jeszcze większej popularyzacji ślizgu na desce. Innymi ojcami sukcesu popularności surfingu są Duke Kahanamoku, który swoimi prezentacjami spopularyzował sport nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Australii, oraz Thomas Edward Blake, sportowiec, który uchodzi za sportowca, który tradycyjny ślizg na desce zmienił na nowoczesny sport, który znamy do dziś.

Obaj panowie zostali honorowymi członkami galerii sław światowego surfingu. Z biegiem czasu deska surfingowa nieco się zmieniła, aby obrać dzisiejsze kształty. Aby była bardziej stabilna, dołączono do niej stateczniki, płetwy wystające od spodu deski. Surfing stał się już nie tylko sportem uprawianym w nadmorskich kurortach, ale również sposobem na życie.

Czemu wybrać się na deskę akurat do Hiszpanii?

Jeśli zamierzacie rzucić się w wir przygody z surfingiem, windsurfingiem lub kitesurfingiem, zaraz przeczytacie gdzie najlepiej się udać. Dlaczego Hiszpania jest takim dobrym miejscem do uprawiania tego sportu? Pomijając fakt, że Hiszpania to bardzo ciekawy kraj, w którym przy okazji przyjazdu na surfing, możecie również zwiedzić wszystkie okoliczne ciekawe i zabytkowe miejsca, uprawianiu tego sportu sprzyjają przede wszystkim warunki atmosferyczne. Lata są ciepłe i nie są deszczowe.

Wiatr jest umiarkowany i w zależności od wybranego miejsca ślizgać na desce mogą się nie tylko zaawansowani surferzy, ale również ci początkujący. Za wyborem Hiszpanii przemawiają też inne argumenty, miedzy innymi przepiękne plaże na których można odsapnąć po wyczerpujących czasami zabawami z morskimi falami oraz dobra infrastruktura. Wspomniane warunki atmosferyczne sprawiają, że również woda jest tu ciepła przez cały rok. Możecie tutaj uprawiać surfing w zależności od rejonu kraju, cały okrągły rok. Niektóre miejsca niczym nie ustępują najbardziej popularnym światowym mekkom surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu.

Gdzie w Hiszpanii ślizgać się na desce?

Północne wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, Costa Verde, czy wybrzeże Kantabrii to idealne miejsce to uprawiania surfingu. Do uprawiania ślizgu na desce niezbędne są fale, które na Oceanie Atlantyckim będą wyższe niż na Morzu Śródziemnym. Oczywiście nie można wykluczyć również fal od południowych wybrzeży Hiszpanii, jednak Costa Verde i północne wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, to miejsce, które upodobali sobie wielbiciele wysokiej fali. Tutaj popularnym ośrodkiem surferów jest San Sebastian. Plaże na północy Hiszpanii polecane są raczej zaawansowanym surferom.

Jeśli wybierzecie surfing możecie również odwiedzić południe Hiszpanii, a konkretniej okolice Kadyksu, El Palmar czy Tarifa. W przeciwieństwie do północnych rejonów Hiszpanii, są to miejsca idealne dla początkujących surferów. Tutaj możecie przygotować się do podboju północnej części Półwyspu Iberyjskiego, gdzie fale mogą być za trudne dla początkujących surferów. Najlepszymi falami do surfowania są te na jesieni i na wiosnę, natomiast letnie fale mogą wydać się zbyt trudne dla osób początkujących.

Południowe wybrzeża Morza Śródziemnego to również miejsce idealne dla windsurfingu czy kitesurfingu. Aby pływać z wiatrem niezbędny jest powiew o sile co najmniej 3 stopni, ale nie przekraczający 6 stopni w skali Bouforta. Co prawda do pływania z latawcem potrzebny będzie ten wysoki wiatr, a do pływania z żaglem ten przy powierzchni wody, ale jedni i drudzy mają tutaj wiele okazji do pływania.

DZIEWCZYNA-SURFING

Jedną z południowych mekk dla zarówno windsurferów i kitesurferów jest Tarifa i jej okolice. Dominuje tutaj ciepła strefa klimatyczna z łagodnymi zimami i gorącymi latami. Stale wiejący wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna znacznie się obniża. Jednak wiatr wpływa również na jakoś ślizgania się po falach. Miejsce to jest często wybierane przez osoby zaawansowane, ale początkujących tutaj też nie brakuje.

Bardzo dobrym miejscem na początkujące, oraz trochę bardziej zaawansowane zabawy z falami będą Wyspy Kanaryjskie. Tutaj znajdziecie zróżnicowaną ofertę szkół surfingu. Ogólnie panujące warunki, stale wiejący wiatr, różnorodne dno morskie powodują, ze powstają tu wszelkie typy fal czy rur, które mogą być długie i głębokie. W takich warunkach oczywiście można się uczyć, ale jak ryba w wodzie będą się czuli jednak surferzy zaawansowani.

Ukształtowanie terenu powoduje, że powstają tutaj wiatry wiejące od lądu, nazywane off shore, idealne do uprawiania surfingu. Powstają tutaj spektakularne ściany fal, które potrafią utrzymywać się przez dłuższy czas. Najlepsi w tym sporcie wybierają często wody okalające Wyspy Kanaryjskie. Mimo często cięższych warunków dla początkujących, tutaj też znajdziecie liczne szkoły surfingu.

Wybrzeża Wysp Kanaryjskich to miejsce doskonałe zarówno do uprawiania surfingu, kitesurfingu i windsurfingu. Wyjątkowo wzmożone fale w okolicach Gran Canarii i podwodne prądy sprawiają, że to miejsce jest często wybierane przez wielbicieli surfingu. Jeśli będziecie na Gran Canarii i upodobaliście sobie windsurfing czy kitesurfing, powinniście poszukać najpopularniejszych miejsc do uprawiania tych sportów, są to między innymi plaże Ojos de Garza, Playa del Águila, San Agustín, Tarajalio, Bahía Feliz, Anfi del Mar, czy Playa del Inglés. Miejsca te wybierane są przez sportowców o każdym stopniu zaawansowania.

Ślizgać po falach możecie się również na innych wyspach należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich, tak więc między innymi Fuerteventura idealnie nadaje się na wietrzne sporty. Zajęcia prowadzone w tutejszych szkołach prowadzone są w różnych językach, nie musicie się więc martwić, że nie znacie języka hiszpańskiego. U wybrzeży Lanzarote również znajdziecie miejsca idealne do uprawiania tych interesujących sportów. Tutaj Costa Tequise chętnie wybierają windsurferzy. Najbardziej popularnymi są plaże Las Cucharas, Los Cahrcos, El Jabillo i Las Caletas.

Nauka

Jeśli jeszcze nie czujecie się dobrze w tym sporcie lub po prostu nigdy jeszcze nie próbowaliście, ale macie ochotę poślizgać się po falach w Hiszpanii znajdziecie dziesiątki szkół, które specjalizują się w szkoleniu tego ciekawego sportu. Wielu początkujących wybiera na początku kitesurfing, który wbrew pozorom nie wymaga ogromnej kondycji fizycznej, a raczej zgłębienia w stu procentach wszystkich technik pływania, takich jak start, lądowanie czy kontrolowanie latawca.

Szkoły dysponują nie tylko wiedzą i chętnymi instruktorami, którzy będą z Wami przy ślizganiu, ale również dużą ilością sprzętu, który bez problemu dopasujecie pod samego siebie. Bez względu na swoje warunki fizyczne, dopasują Wam deskę, strój, latawiec, a także bez względu na poziom Waszego zaawansowania, wybiorą materiały edukacyjne i profil nauki. Wybierając szkołę, nie tylko wybierzecie bezpieczny model nauki, ale również wydając jednorazowo kwotę za kurs, oszczędzicie na wydatkach związanych z kupnem lub wypożyczeniem sprzętu zanim nie nauczycie się ślizgać po falach.

NAUKA-SURFINGU

Jeśli mówimy o nauce kitesurfingu, kursy instruktażowe pełnią tutaj niezbędną rolę. Nauka techniki pozwoli w przyszłości wykonywania efektywnych skoków i akrobacji. Poznane sztuczki, oficjalne techniki i umiejętność ich wykorzystania sprawią, że do ślizgania się po falach za pomocą latawca nie będziecie musieli używać siły, to siła wiatru będzie Waszym napędem.

Wakacyjny wypoczynek przydaje się każdemu, szczególnie jeśli towarzyszy mu cudowna pogoda. A na brak takiej w Hiszpanii nie można narzekać. Uprawianie przy tym sportów jest na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem, dla ludzi, którzy na co dzień pracują w biurze i brakuje im zarówno ruchu jak i słońca. W końcu ruch to zdrowie, człowiek się bardziej dotlenia, a po wysiłku może zrelaksować się na cudownej plaży, na której praży słońce. Nauka surfingu, windsurfingu i kitesurfingu oprócz powszechnie znanych pozytywnych skutków uprawiania sportu, może po prostu wprowadzić Was w przygodę z falami i wiatrem, abyście mogli odwiedzać Hiszpanię w każde wakacje, wyczekując na swój wyjazd.

Zainteresuje Cie także:
morza i oceany oblewające Hiszpanię | wybrzeża Hiszpanii | nurkowanie w Hiszpanii | praca w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij