Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Camaron de la Isla

Camarón de la Isla  - hiszpańska legenda flamenco

José Monje Cruz, do artystycznie znany jako Camarón de la Isla (San Fernando, Kadyks, 5 grudnia 1950 Badalona - Barcelona, 2 lipca, 1992) był hiszpańskim piosenkarzem flamenco, uważana za jedną z głównych postaci flamenco. W 2000 roku, został odznaczony pośmiertnie Złotym Kluczem Cante.

BIOGRAFIA

Urodził się w 1950 roku w miejscowości San Fernando pod Kadyksem w biednej cygańskiej rodzinie. Naprawdę nazywał się José Monge Cruz, swój przydomek Camarón (krewetka) zawdzięcza jasnym włosom i karnacji. Już w wieku 8 lat zaczął występować publicznie i zarabiać pierwsze pieniądze. W 16 roku życia zwyciężył w konkursie śpiewu flamenco (Festival de Cante Jondo de Mairena del Alcor). Później przeniósł się do Madrytu i tam zaczął zarabiać w miejscowych tablaos akompaniując palmas (klaskaniem) tancerzom.

José Monje Cruz urodził się w miejscowości San Fernando, Carmen, w sąsiedztwie znanym jako "The Streets". Syn Juana Cruz Castro i Juan Luis Nunez Monje był drugim najmłodszym z ośmiorga dzieci cygańskiej rodziny. Pseudonim, pod którym jest on znany nadany mu został przez jego wuja, imieniem Józef, z powodu jego blond włosów i białej skóry, która jego zdaniem nadawały mu wygląd krewetek.

Z drugiej strony miasta San Fernando znajduje się Isla de Leon, znane jako nazwa wyspy, że Shrimp dodał do drugiej części swój pseudonim, tworząc nowy pseudonim muzyczny czyli Camarón de la Isla. Jako dziecko uczył się w Colegio del Liceo, sekcja miłości, aż opuścił szkołę, aby pomóc ojcu. Był wielkim miłośnikiem flamenco. Pracował w kuźni. Dom Monge był odwiedzany przez wielkich śpiewaków ery Andaluzji.

CAMARON DE LA ISLA

Przechodząc przez San Fernando mały Jose zaczął słuchać artystów jak Manolo Caracol lub Antonio Mairena. Kiedy jego ojciec zmarł z powodu astmy, był jeszcze bardzo młody, rodzina przechodzila trudności gospodarcze, więc kiedy miał siedem lat Camarón zaczął śpiewać w różnych tawernach i w San Fernando. Już w wieku 8 lat zaczął występować publicznie i zarabiać pierwsze pieniądze.

W wieku dwunastu lat zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Festiwalu Flamenco Montilla (Cordoba). W Madrycie zawarł przyjaźń z wielkim już wówczas gitarzystą Paco de Lucią i wkrótce nagrał z nim swoją pierwszą płytę (1968), zdobywając od razu wielkie uznanie i rozpoczynając błyskotliwą karierę. Po nagraniu 10 płyt z Paco, uznawanych dzisiaj za klasykę flamenco, rozpoczął swoją karierę solową nagrywając w 1979 rewolucyjną płytę "La Leyenda del tiempo", inspirowaną poezją Garcia Lorki.

Połączył na niej swój klasyczny śpiew flamenco z elementami jazzu i innych prądów współczesnej muzyki, w nagraniach wykorzystano min. indyjski sitar, perkusję, gitarę elektryczną, bas, klawisze. Początkowo zostało to bardzo źle odebrane przez purystów flamenco, jednak z czasem okazało się, że było to dzieło, które dzisiaj jest uznawane za jedno z przełomowych dla rozwoju tej muzyki. Zaczął szerzyć swoją sławę i zaczął jako profesjonalista w świecie śpiewu ze swoim najlepszym przyjacielem Rancapino.

Razem uczęszczali do najważniejszych targów Andaluzji, demonstrując swoją sztukę w domach, w których działają. Odtąd śpiewał z między innymi Dolores Vargas i La Singla. Wykonali kilka wycieczek po Europie i Ameryce uczestniczących w towarzystwie Juanito Valderrama. W 1958 roku zaczął śpiewać sporadycznie w Venta de Vargas, San Fernando.

Czynił to w godzinach wieczornych, ponieważ ze względu na ich młody wiek nie mogli uczestniczyć w nocy. Tam po raz pierwszy usłyszeli wielkich śpiewaków. Jednym z jego pierwszych mentorów był Malagueño tonadillero Miguel de los Reyes. Jedna z ostatnich książek napisanych o jego życiu artystycznym jest zatytułowana Boqueron Island. W 1966 roku zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu del Cante jondo w Mairena del Alcor, a później przeniósł się do Madrytu do Miguel de los Santos.

Sukces

Jego nazwisko stało się coraz bardziej popularne. Uczestniczył w filmie Dom Flora z udziałem Lola Flores. Torres Bermejas zna pana Paco de Lucía, z którymi mógłby nagrać dziewięć albumów w latach 1969 i 1977, prowadzony przez ojca gitarzysty, Antonio Sanchez Pecino, który współpracuje również z bratem Paco Ramon de Algeciras. W ciągu tych lat jego ewolucja piosenkarska, przeszła od ortodoksyjnego stylu do drugiego bardziej osobistego. Jego pierwszy album, El Camaron de la Isla został wykonany w specjalnej współpracy z Paco de Lucía.

W 1976 roku ożenił się z Dolores Montoya, La chispa. Ślub odbył się w miejscowości La Linea de la Concepcion, sponsorowany przez brata Manuela Manuela Carrasco. W 1979 roku, pod nazwą Camaron, bez odniesienia do jego rodzinnej miejscowości, opublikował The Legend of Time, album, który jest prawdziwą rewolucją w świecie brzmień flamenco .

W niej znajduje się kilka adaptacji wierszy Federico García Lorca z muzyką Alameda, które były koproducentami albumu, oprócz Ricardo Pachón, Kiko Veneno i Raimundo Amador Rafael i braci. Od tej chwili zaczął swoją współpracę z gitarzystą Tomatito. W maju 1987 roku działał on trzy dni w Cirque d'Hiver w Paryżu z absolutnym sukcesem. Soy Gitano w 1989 roku było najlepiej sprzedającą się historią flamenco. W 1990 roku został skazany na rok więzienia za zbrodnię, rażącego zaniedbania, w wyniku śmierci po wypadku drogowym, który miał miejsce w dniu 17 października 1986 roku, w których zmarły dwie osoby.

POMNIK-CAMARON-DE-LA-ISLA

W latach 80. umocnił swoją pozycję najważniejszego śpiewaka flamenco nagrywając doskonałe pod względem muzycznym i bardzo przebojowe płyty ze świetnymi gitarzystami Paco de Lucią, Tomatito oraz basistą Carlosem Benaventem. W drugiej połowie tej dekady wyjechał razem ze swoim gitarzystą Tomatito do Francji, gdzie odniósł wiele sukcesów i zdobył międzynarodową sławę.

Dzięki niemu chyba po raz pierwszy flamenco stało się tak bardzo popularne poza granicami Hiszpanii. W roku 1989 został zaproszony do współpracy przez Royal Philharmonic Orchestra, w wyniku czego powstała wspaniała płyta "Soy gitano" (najlepiej sprzedająca się w historii flamenco i jednocześnie najdroższa w produkcji). W tym okresie określany był już jako fenomen społeczny, na jego koncerty przychodziły tłumy ludzi niezorientowanych we flamenco, ale chcących zobaczyć Camaróna. Cygańskie matki przynosiły do niego swoje dzieci, by je uzdrowił dotykiem.

Niestety okazało się, że człowiek określany bogiem flamenco, przedwcześnie zakończył swoje życie, w 1992 roku nagrał ostatni album "Potro de rabia y miel" i w kilka miesięcy później umarł w szpitalu w Badalonie (koło Barcelony) na raka płuc, wywołanego zapewne zamiłowaniem artysty do wielu używek. Na jego pogrzeb na cmentarzu w San Fernando przyszło ponad sto tysięcy ludzi.

Pozostawił po sobie spuściznę w postaci 20 płyt, z których każdą można określić jako wielki krok naprzód w historii flamenco. Podziw budzi moc głosu Camaróna oraz jego perfekcyjne opanowanie wszystkich stylów flamenco, szczególnie tego najbardziej ekspresywnego - bulerii. Camarón jest dzisiaj największą legendą flamenco, a jego wpływ na aktualny obraz tej muzyki jest nieoceniony.

Zdrowotneproblemy i śmierć

W latach późniejszych jego zdrowie znacznie się pogorszyło ze wzgledu na palenie i nadużywanie narkotyków. W 1992 roku José Monge Cruz zmarł na raka płuc w Badalonie w Hiszpanii. Szacuje się że w pogrzebie uczestniczyło 100 tys. ludzi.

FILMY Z UDZIAŁEM Camaróna

Jego życie zostało wykonane w formie filmu w 2005 roku nakręcony przez reżysera Jaime Chávarriego, z udziałem aktora Óscar Jaenada i aktorki Verónici Sánchez.
W 1973 roku uczestniczy w Shrimp filmowej Ramón Fernández Casa Flora. Ma małą rolę, drobnego złodzieja, który okrada sklep jubilerski, jazde na motocyklu wraz ze swoim kolegą. Chodząc ulicami Madrytu śpiewali serenito.
W 1992 roku nagrał Sevillanas „Pa qué me llamas” reżyser Carlos Saura „Sevillanas”.

NAGRODY

Pierwsza nagroda w Festiwalu del Cante jondo w Mairena del Alcor .
Nagroda w Concurso de Cante jondo Antonio Mairena , 1973.
Krajowa Nagroda Cante Studiów Flamencology i folklorem andaluzyjskich Jerez 1975.
Wyzwaniem Lucas López z flamandzkim Pena The Taranto Almeria 1984.
IV Llave de Oro del Cante flamenco , 2000 (pośmiertnie).

Inne wyróżnienia uzyskane przez Jose obejmują: Ulubiony syn San Fernando (1992), Medalem Zasługi Artystycznej Miasta Madryt , Złotym Medalem Andaluzji , Złoty Medal Zasługi w ASP , adoptowany syn miasta La Linea de Concepcion ...

Single

1974 La Virgen María / Mira qué bonita
1974 A Belén pastores / Un rayo de sol

MUZYKA-CAMARON-DE-LA-ISLA

Albumy nagrywane na żywo

1987 Flamenco vivo
1994 Camarón nuestro ESP: Oro (50 000 copias)
1999 París 1987 ESP: Platino (100 000 copias)
2005 Venta de Vargas
2010 San Juan Evangelista '92
1988 Disco De Oro
1990 Autorretrato
1992 Una leyenda flamenca
1994 Nochebuena gitana
1996 Antología ESP: Platino (100 000 copias)
2000 Antología inédita ESP: Platino (100 000 copias)
2004 Alma y corazón flamencos ESP: Oro (50 000 copias)
2005 Camarón La Película (CD y DVD)
2008 Reencuentro (CD y DVD) ESP: Oro (40 000 copias)
2012 Con Camarón
2015 Antologia 2015
2016 El Legado De Camaron

Dyskografia

1969 - Con la colaboración especial de Paco de Lucia
1970 - Cada vez que nos miramos
1971 - Son Tus Ojos Dos Estrellas
1972 - Canastera
1973 - Caminito de Totana
1974 - Soy caminante
1975 - Arte y majestad
1976 - Rosa Maria
1977 - Castillo de arena
1979 - La leyenda del tiempo
1981 - Como el agua
1983 - Calle real
1984 - Viviré
1986 - Te lo dice Camarón
1987 - Flamenco vivo
1987 - París 1987
1989 - Soy gitano
1992 - Potro de rabia u miel

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij