Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Hogueras de San Juan w Alicante

Hogueras de San Juan to jedno z najważniejszych świąt w Alicante, obchodzone również w innych hiszpańskich miejscowościach Galicji, Katalonii i Walencji. W blasku ognia, dźwiękach muzyki i huku fajerwerków obchodzone jest prawdziwe widowisko. Mieszkańcy rozpoczynają przygotowania już dużo wcześniej, a w samym wydarzeniu bierze udział tysiące osób. W tym także turystów, którzy przyjeżdżają tu specjalnie na początku lata, by bawić się wraz z mieszkańcami.

Największe święto Alicante

Hogueras de San Juan to święto ku czci ognia, obchodzone na powitania lata. Niegdyś mieszkańcy wsi i miast 23 czerwca spędzali na rodzinnych piknikach, które obfitowały w tradycyjne dania regionalne. Dopiero o północy, na plaży, rozpalane były ogniska i zaczynała się zabawa – Noche de San Juan. Uczestnicy tańczyli wokół ognia i kąpali się w blasku jego płomieni.

Ogień miał odpędzić złe siły, które mogłyby uszkodzić i zniszczyć zbiory rolnicze. Zwyczaj zachował się do dnia dzisiejszego. Dopiero w roku 1928 święto zostało oficjalnie uznane i nazwane Hogueras de San Juan. Władze miasta, szukając recepty na pobudzenie turystyki przystały na organizację tego święta na wzór Las Fallas w Walencji. Pomysłodawcą fiesty i jej nazwy był Jose Maria Py. W pierwszym roku w obchodach święta wzięło udział prawie 100 tysięcy osób.

CZERWIEC-HOGUERAS-ALICANTE-SWIETO
Takie piękne figury zobaczysz na ulicach Alicante w czerwcu każdego roku, podczas obchodów Hogueras

Przygotowania do święta

Na miesiąc przed obchodami Hogueras de San Juan wybierana jest królowa tego święta – Bellea del Foc, która przewodniczy uroczystościom i różnego rodzaju paradom. Oprócz głównej królowej jest też sześć druhen – Damas de Foc. Wybiera się również małą królową, spośród najmłodszych mieszkanek Alicante. Królowa, druhny i mała królowa noszą stroje ludowe zwane novia alicantina, na które składają się m.in. długie spódnice, koszula, czarny fartuch, białe pończochy, halka i kwiaty we włosach. Każda dzielnica Alicante przedstawia swoją kandydatkę na królową, a ta najpiękniejsze wybierana jest przez specjalną komisję. Jest to duże wyróżnienie i prestiżowy tytuł.

Obchody Hogueras de San Juan

Obecnie Hogueras de San Juan świętuje się od 19 do 24 czerwca, a same obchody zostały urozmaicone o dodatkowe elementy. W noc świętojańską palone są w ogniskach kukły hogueras – imponujących rozmiarów postacie (często rzeczywiste) wykonywane z papieru, tektury, kartonów i drewna. Każda dzielnica miasta ma swój motyw przewodni, według którego wykonuje niepowtarzalną papierową konstrukcję. Wybierane są na przykład motywy roślinne, zwierzęce, związane z epokami historycznymi i porami roku. Czasem też zdarza się, że kukły przyjmują kształt postaci ze świata polityki czy show-biznesu. Święto te jest świetną zabawą, do której mieszkańcy podchodzą z humorem. Mieszkańcy sami przebierają się w tematycznie dopasowane kostiumy lub stroje ludowe z początków XIX wieku. Ludowe stroje obecne podczas tego święta to labradora dla kobiet, na które składa się m.in. długa spódnica, białe pończochy, buty na obcasie, kwiaty we włosach, biała koszula, przepaska na talię i biały fartuch. Mężczyźni zakładają tzw. zaragüelles, którego podstawowe elementy to m.in. biała koszula, kamizelka, spodnie zaragüelles, buty espardeñas i białe pończochy.

Wszystko rozpoczyna się 19 czerwca, od umieszczenia na ulicach ponad 90 konstrukcji z papieru reprezentujących każdą dzielnicę Alicante. Hogueras zajmują swoje miejsca, a grupki przyjaciół spotykają się w specjalnych namiotach barracas, by bawić się, tańczyć i śpiewać. Nie brak oczywiście specjalnych na tę okazję potraw, czyli brevas i cocas. Są to ciasta z nadzieniem z tuńczyka, cebuli i orzechów. Dodatkowo tego dnia spożywa się pyszne i słodkie figi.

Codziennie, o godzinie 14.00, organizowane są pokazy ognia i sztucznych ogni zwane mascletà, wykonywane przez doświadczone osoby. Wydarzeniu towarzyszy duży hałas, a sam pokaz odbywa się na Plaza de los Luceros. Hałas w ciągu dnia, a nocą zabawa to charakterystyczny przebieg uroczystości Hogueras de San Juan. Od 23.00 do 06.00 we wszystkich dzielnicach miasta rozbrzmiewa muzyka, a mieszkańcy bawią się i celebrują obchody swojego najważniejszego święta lokalnego. Alicante w tym czasie nie śpi. W czasie świątecznych dni odbywają się też tradycyjne walki byków.

SWIETO-OGNIA-ALICANTE-TRADYCYJNE-STROJE-WALENCJANSKIE
Parady na ulicach Alicante podczas Święta Ognia

Jednym z najważniejszych elementów obchodów święta Hogueras de San Juan jest parada Desfile de Entrada de Bandas organizowana 21 czerwca, o godzinie 19.00. Następnego dnia, 22 czerwca o godzinie 19.00, odbywa się parada Ofrenda de Flores la Virgen del Remedio, podczas której ozdabia się kwiatami fasadę Katedry św. Mikołaja. Kwiaty składa się w darze dla Virgen del Remedio, patronki miasta. w paradzie – patronce miasta o godzinie 19.00 w kościele. W czasie parady mieszkańcy ubrani są w ludowe stroje. W przedostatni dzień fiesty, 23 czerwca, organizowana jest parada folklorystyczna Desfile Folklorico Internacional, która rozpoczyna się o godzinie 21.00. W paradzie biorą udział zespoły taneczne z Hiszpanii (a nawet zza granicy), które urządzają niezapomniane pokazy.

Ostatniego dnia o północy odbywa się tzw. Cremà, czyli palenie w ogniskach przygotowanych wcześniej i rozstawionych po mieście hogueras. Wszystko odbywa się wśród dźwięków muzyki, fajerwerków i śpiewu. Zielone światło do podpalenia tekturowych rzeźb daje ogromna petarda wystrzelona w niebo, która ma kształt palmy. Całej zabawie towarzyszą oczywiście wykwalifikowani strażacy i ratownicy medyczni, którzy czuwają nad bezpieczeństwem uczestników imprezy.

Wraz z dniem 24 czerwca uroczystości Hogueras de San Juan dobiegają końca, ale atmosfera nadal jest gorąca. Jak się okazuje, to nie wszystkie atrakcje, które czekają na mieszkańców Alicante i turystów. W dniach 25 – 29 czerwca organizowane są konkursy sztucznych ogni Concurso de Castillo de Fuegos Artificiales na plaży Postiguet, a w Casco Antiguo (Stare Miasto w Alicante) organizowany jest średniowieczny jarmark.

Museo de las Hogueras (Museo de Fogueres)

Tym, dla których obchody święta Hogueras de San Juan, to za mało z pewnością spodoba się bardzo ciekawe muzeum ulokowane na terenie Alicante. Museo de las Hogueras to kwintesencja historii Święta Ognia. W muzeum możemy zapoznać się z rozwojem tradycji, jaką są obchody Hogueras de San Juan, a także przyjrzeć się jak wyglądały na przestrzeni lat. Znajdziemy tu stroje, dokumenty, fotografie i inne świadectwa obchodów tego święta na terenie Alicante. Kolekcje podzielone są na 3 wystawy: Los Orginer (początki święta) od 1928 do 1936 roku, Aitarquia y desarrollismo (lata 1940 – 1960 i 1961 – 1979) i w końcu ostatnia wystawa Fiesta en democracia, która przedstawia okres od 1980 roku do dnia dzisiejszego.
Co więcej, muzeum organizuje różnego rodzaju pokazy multimedialne, warsztaty dla najmłodszych oraz spotkania, dzięki którym możemy bliżej poznać specyfikę tego święta. Museo de las Hogueras swoje zbiory udostępnia zwiedzającym od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 14.00 oraz 18.00 – 21.00. W okresie zimowym czynne jest do godziny 20.00. W niedziele i święta Museo de las Hogueras można zwiedzać od godziny 10.00 do 14.00.

Wizyta w Alicante podczas obchodów Hogueras de San Juan to doskonała okazja, by wziąć udział w wydarzeniu, jakiego nie doświadczymy nigdzie indziej. Muzyka, zabawa do białego rana, pokazy sztucznych ogni, mieszkańcy w ludowych strojach i ogień to iście wybuchowe połączenie, które nie pozostawi nikogo obojętnym.

Zainteresuje Cię również
zwiedzanie Alicante | dworzec kolejowy w Alicante | dworzec autobusowy w Alicante | plaże Alicante | lotnisko w Alicante |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij