0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Walencja jak i jej najbliższe okolice stanowią doskonałe miejsce zarówno na dłuższe wczasy, jak i na weekendowy wypad. Dla tych, którzy pragną Hiszpanii nieoczywistej, niesztampowej lub po prostu innej niż ta, która wyłania się z treści większości przewodników turystycznych, uznających najczęściej Madryt i Barcelonę za kulturowe odzwierciedlenie całego kraju, wizyta w rejonie Walencji stanowić będzie doskonałą odpowiedź na ich potrzeby.
Region ten, pełen wspaniałych zabytków, muzeów, które w pełni oddają historyczny potencjał, a także nowoczesnych obiektów i budowli stanowiących perłę współczesnej architektury, z roku na rok przyciąga turystów, inwestorów i przybyszów z całego świata. Przykład miasta Burjassot, leżącego zaledwie 7 kilometrów od Walencji pokazuje, że połączenie historycznego dziedzictwa z potencjałem gospodarczym może zaowocować sukcesem.
Podróżując po Hiszpanii, możemy trafić w wiele miejsc, których na próżno szukać w przewodnikach turystycznych poświęconych największym atrakcjom tego pięknego kraju. Taka sytuacja świadczy jedynie o tym, że turystyczny potencjał kraju jest niezwykle wysoki, a miejsc wartych odwiedzenia nie brakuje. O ile ciekawe miejsca znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie największych metropolii zapewnia im wzmianki w wielu publikacjach, o tyle w przypadku miast oddalonych od głównych ośrodków, trudno o większe zainteresowanie masowego turysty.
Burjassot stanowi dość osobliwy przypadek, gdyż samo miasto leży tylko 7 km od trzeciego pod względem liczby ludności miasta w Hiszpanii, a mimo to jego rozpoznawalność na świecie z całą pewnością nie należy do najwyższych. Warto zgłębić przyczyny takiego stanu rzeczy, szczególnie mając na uwadze fakt, że zainteresowanie miastem rośnie w ostatnich latach w sposób wyraźny.
Losy miasta sięgają XIII wieku, kiedy to nazwa Burjassot pojawia się po raz pierwszy w oficjalnych dokumentach. Przez 150 lat istnienia miasta, stanowiło ono własność kilku właścicieli, wśród których znajdowała się miejscowa arystokracja, członkowie rodzin królewskich oraz Arcybiskup Walencji, który dzierżył prawa własności do miasta aż do schyłku XVI wieku.
Jak to możliwe, że miasto, które na początku XX wieku liczyło zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców, w latach 60. i 70. przeżywa tak olbrzymi skok demograficzny, mimo że jego powierzchnia praktycznie nie uległa powiększeniu? Zjawiskiem odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest oczywiście znaczne uprzemysłowienie we wspomnianym wcześniej okresie. Osadnictwo ludzi z terenów wiejskich sprawiło, że w drugiej połowie XX wieku miasto liczyło prawie 40 tysięcy mieszkańców. Historycznie, głównym źródłem utrzymania mieszkańców przed ekspansja przemysłową, było rolnictwo.
Ludność znajdowała zajęcie przy uprawach pomarańczy, a także warzyw, głównie bulw i roślin pastewnych, takich jak buraki i ziemniaki. W ostatnich latach rolnictwo ma dla miasta marginalne znaczenie, choć uprawy całkowicie nie zniknęły i znaleźć je można na obrzeżach miasta. Lata 60. i 70. to rozwój przemysłu i tworzenie się nowych zawodów, których dotychczas w Burjassot nie było. Warto zwrócić szczególną uwagę na rozwarstwienie i różnorodność branż, jakimi charakteryzowała się gospodarka miasta. W Burjassot znajdują się zakłady ceramiczne, szklane, dobrze rozwinięty jest również przemysł spożywczy. Również obróbka metali, przemysł odzieżowy i wytwarzanie cementu należą do mocnych stron gospodarki miasta.
Jednak prawdziwą chlubą Burjassot jest bez dwóch zdań przemysł meblowy. Tutejsze fabryki mebli eksportują swoje wyroby do wielu krajów, nie wspominając o tym, że meble z okolic Walencji cieszą się wielką popularnością w całej Hiszpanii. W ostatnich latach sektor usług coraz mocniej zaznacza swoją rolę w strukturze zatrudnienia w Burjassot. Mieszkańcy miasta pracują w wielu dziedzinach, zaś spory wpływ na różnorodność sektora usług ma z całą pewnością fakt, że miejscowy uniwersytet kształci uznanych i cenionych specjalistów w różnych branżach. W samym mieście ważną rolę odgrywają usługi transportowe.
Mowa tu zarówno o transporcie osobowym, jak i przewozie towarów. Z uwagi na bliskość Walencji, wiele firm posiada w okolicach Burjassot swoje centra logistyczne, co sprzyja rozwojowi transportu w tym rejonie. Charakterystyczne dla mniejszych hiszpańskich miasta jest również to, że w ostatnich latach na znaczeniu zyskuje przemysł turystyczny i hotelowy, na co niemały wpływ ma bliskość wielkiego miasta. Walencja z roku na rok przyciąga większe ilości turystów, którzy często wykorzystują okazję na zwiedzanie okolicznych miejscowości, a w Burjassot z całą pewnością wiele jest do zobaczenia.
Zabytki Burjassot to w dużej mierze budowle o charakterze sakralnym. Najstarszą świątynią w mieście jest pochodzący z XVIII wieku kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Kościół może poszczycić się dziełami sztuki malarskiej, wielkich hiszpańskich mistrzów. Znajdują się tu obrazy m.in. Vicente Lopez y Vergara. O wiele młodsze są: kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościół Świętego Jana. Obydwie świątynie zostały wzniesione w latach 50. XX wieku. Jednak serce miasta to jego rynek.
W dawanych wiekach na głównym placu Burjassot miejscowi kupcy i hodowcy sprzedawali swoje produkty, a tutejsze targowiska przeszły do historii jako jedne z ważniejszych w regionie. Dziś rynek jest miejscem spotkań mieszkańców, a także stałym punktem każdej wycieczki do miasta. Zabudowania na starym rynku powstawały na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to głównym elementem używanym do konstrukcji stawała się stal. Stopniowo malało wykorzystywanie i znaczenie drewna w konstrukcjach architektonicznych, dzięki czemu rynek w Burjassot jest unikatowym miejscem, gdzie budynki charakteryzuję się zastosowaniem drewna i stali.
Burjassot nazywane jest również miastem pomników. Jednak kiedy ma się tak słynnych mieszkańców jak choćby poeta i pisarz Vicent Andrés Estelles, trudno nie postawić mu pomnika, szczególnie w jego rodzinnej miejscowości. Odsłonięcie monumentu miało miejsce w 2007 roku, a jego data zbiegła się z targami książki, które odbywały się w tym czasie. Dla pisarza nie mogło być lepszej formy docenienia jego dorobku artystycznego i sławy, jaką jego działalność literacka przynosiła miastu.
Z uwagi na swoje położenie, miasto posiada bardzo dobre połączenie z Walencją. Bliskość stolicy regionu sprawia, że przez Burjassot przebiega linia kolejowa, a miasto posiada dwie stacje. Transport autobusowy stoi na wysokim poziomie, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie, jak i o liczbę połączeń. Miasto leży przy autostradzie CV-35 co zapewnia mu doskonałą komunikację samochodową zarówno z Walencją jak i z centralną Hiszpanią.
Zrównoważone zarządzanie miastem i dialog władz z mieszkańcami sprawiają, że Burjassot od lat ma opinię miasta, w którym chce się żyć. To ważne, ponieważ mieszkańcy nie mogą narzekać na brak pracy, a dzięki rozsądnemu planowaniu inwestycji, zarówno w kwestii miejsc zatrudnienia jak i infrastruktury miejskiej, miasto odnosi spore sukcesy, tym samym podnosząc swój prestiż.
Burjassot od zawsze słynęło z faktu, iż inwestycje podejmowane z wykorzystaniem publicznych pieniędzy, były planowane i realizowane w sposób oszczędny przy jednoczesnej dbałości o wysoką jakość przedsięwzięć. Zapewnia to wysoki poziom zaufania wśród mieszkańców, którym władze miasta cieszą się od lat. Co więcej, inwestuje się w te dziedziny, które mogą w przyszłości przynosić miastu korzyści, dzięki czemu miasto unika marnotrawienia swoich środków finansowych na projekty, które nie służą dobru i korzyściom swoich mieszkańców.
Cieszyć może również fakt, że władze Burjassot, obok inwestowania w rozwój gospodarczy i ekonomiczny miasta, doceniają również znaczenie kultury i rozrywki w życiu swoich mieszkańców i znajdują środki na to, aby systematycznie rozbudowywać w mieście ofertę kulturalną. Miejscowy dom kultury podejmuje bardzo wiele inicjatyw, które wpływają na rozwój kulturalny miejscowej ludności. Co więcej, należy docenić kreatywność i wychodzenie poza tradycyjne, dotychczas obowiązujące ramy.
Realizowane przez jednostkę projekty audiowizualne stanowią niezwykle istotny element edukacji kulturalnej, a fakt, że przedsięwzięcia kładą nacisk na integrację całych rodzin, a przy okazji pozwalają odkrywać nowe talenty i zdolności, pozytywnie wpływa na rozwój artystyczny najmłodszych. Miasto w zakresie kultury stawia na innowacyjność. Promowane są przedsięwzięcia, które pozwalają wykorzystywać potencjał nowych technologii i mediów społecznościowych. Wykorzystywanie internetu do promowania i współtworzenia projektów z dziedziny kultury ma szansę stać się trendem powszechnym na całym świecie, a w niektórych rejonach jest już na porządku dziennym. Burjassot zalicza się do prekursorów takich działań.
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu najbiedniejszych rodzin to niezwykle istotny punkt działalności miejskich władz, które realizują cały szereg projektów adresowanych do osób zagrożonych wykluczeniem z uwagi na samotność, choroby, podeszły wiek czy trudną sytuację finansową.
Miasto buduje i remontuje mieszkania socjalne na potrzeby najbardziej potrzebujących, jednak działania władzy nie ograniczają się wyłącznie do doraźnych gestów, lecz obejmują cały, długofalowy proces. Dla przyszłych mieszkańców mieszkań socjalnych przygotowywane są warsztaty i sesje informacyjne poświęcone funkcjonowaniu w społeczeństwie, które mają pomóc tym ludziom przywrócić ich poczucie wartości, które z różnych względów zostało zachwiane.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.