Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Torrent

Torrent – morze i góry i Walencja na wyciągnięcie ręki

Torrent - nie mylić z programem do darmowego ściągania plików w internecie :)
Walencja to jedno z najpiękniejszych i bez dwóch zdań najbardziej atrakcyjnych miast w całej Hiszpanii. Liczba zabytków, instytucji kultury oraz wspaniałe warunki przyrodnicze stawiają cały region w gronie najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata.

Lecz nie o Walencji będzie ten tekst, ponieważ na jej temat znaleźć można wiele informacji w różnych źródłach, zaś statystyczny Kowalski nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że w regionie znajduje się wiele innych, niemniej atrakcyjnych miast, które także zasługują na uwagę. Jednym z nich jest Torrente, oddalone o niespełna 12 kilometrów od Walencji miasto, które aspiruje do miana jednego z najważniejszych ośrodków gospodarczych i turystycznych prowincji Walencja.

Miasto szybkie jak Internet

Po polsku miasto nazywa się Torrent. Etymologia nazwy pochodzi zapewne od łacińskiego słowa Torrens, oznaczającego „szybki”. Młodszym użytkownikom Internetu zapewne nazwa ta natychmiast skojarzy się z popularnym systemem ściągania plików z sieci i jeśli mielibyśmy szukać podobieństw między miastem a rozwojem wirtualnej rzeczywistości, to z całą pewnością wspólnym mianownikiem będzie innowacyjność. Tak jak Internet zmienia się niemal każdego dnia, by swoim użytkownikom ułatwiać życie, tak miasto, w wielu sferach, również dokłada wszelkich starań, aby jego mieszkańcom żyło się dobrze, wygodnie i nowocześnie.

TORRENT

Komunikacyjne Eldorado

Torrent leży nie tylko bardzo blisko Walencji, ale także w odległości 14 kilometrów od Morza Tyreńskiego. Wypad na wakacje w te okolice to doskonały pomysł ze względu na bliskość wielu atrakcji turystycznych oraz piaszczystych plaż i czystej wody. Miasto liczy ponad 80 tysięcy mieszkańców i stanowi drugi po Walencji najliczniejszy ośrodek miejski w regionie. Rolniczy charakter miasta nie postał całkowicie wyparty przez rozwijający się przemysł i sektor usług, w którym dominuje głównie handel i branża turystyczna.

Znajdziemy tutaj liczne hotele i ośrodki wczasowe, a wszystko związane jest z faktem, że Torrent stanowi niezwykle popularne miejsce na wypoczynek dla mieszkańców Walencji. Dzięki temu, że miasta dzieli zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem, a połączenia komunikacyjne są dobrze rozwinięte, mieszkańcy Walencji decydują się chętnie na weekendowy wypad właśnie do Torrentu.

W sezonie wakacyjnym również miasto przeżywa bardzo gorący okres. Bez dwóch zdań podróżom w ten rejon sprzyja wysoko rozwinięta infrastruktura drogowa, gdyż miasto położone jest nieopodal autostrady AP-7. Nowoczesna infrastruktura drogowa widoczna jest również w samym mieście, a zwieńczeniem pracy miejskich architektów jest z całą pewnością wybudowany w 2009 roku most Pont Blau, który imponuje swoją nowoczesnością i doskonale wpisuje się w krajobraz.

Na przejażdżkę po mieście – najlepiej na rowerze

Pomimo tak dobrze rozwiniętej sieci drogowej i wielu ważnych arterii, jednym z najpopularniejszych środków lokomocji w mieście jest… rower. Torrent dysponuje bowiem niezwykle rozwiniętą siecią miejskich rowerów, na terenie miasta znajduje się kilkanaście punktów, w których możemy wypożyczyć rower miejski.

Wystarczy zarejestrować się w systemie, by móc korzystać z tego niezwykle wygodnego, zwłaszcza w godzinach szczytu, środka lokomocji. Od 2010 roku, kiedy uruchomiono miejski system, skorzystały z niego setki tysięcy osób, a jego popularność cały czas rośnie. Popularność rowerów nie byłaby tak wielka, gdyby miasto nie zapewniło odpowiedniej infrastruktury, a rowery są jedynie jej częścią. Podstawą są ścieżki rowerowe, których w Torrencie jest łącznie kilkadziesiąt kilometrów.

Miasto, które nie przeszkadza mieszkańcom

Kluczem do rozwoju Torrente jest bez dwóch zdań mądre i pragmatyczne zarządzanie. Nie oznacza to bynajmniej, że lokalna władza koncentruje się wyłącznie na inwestycjach związanych z rozwojem przemysłu czy branży usługowej. Tak nie jest. Dbałość o rozwój kulturalny swoich mieszkańców, miasto przejawia na różne sposoby, a udostępnianie i tworzenie bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej bez dwóch zdań jest tym najpopularniejszym. W dzisiejszych czasach to właśnie zrozumiały i zrównoważony rozwój w wielu dziedzinach, jest wyznacznikiem nowoczesnego i dobrze zarządzanego ośrodka miejskiego.

TORRENT-VALENCIA

Efektywne wykorzystanie zdolności i potencjału ludności miejskiej jest możliwe do osiągnięcia tylko wtedy, kiedy poza praca, ludzie mają również czas i odpowiednie zaplecze do realizowania swoich potrzeb w zakresie kultury i rozrywki. Torrent jest miastem, w którym króluje muzyka. W mieście funkcjonuje wiele stowarzyszeń i organizacji muzycznych i kulturalnych, zaś nowoczesny i funkcjonalny gmach Auditorio de Torrente, pełni rolę sali koncertowej i widowiskowej. Odbywają się w niej nie tylko koncerty, ale także spektakle teatralne, przeglądy taneczne i liczne konferencje poświęcone rozwojowi kultury o zasięgu regionalnym i krajowym.

Co ciekawego może zobaczyć turysta w mieście? Z całą pewnością ciekawym doświadczeniem będzie wzięcie udziału w jednej z licznych uroczystości i świąt, których w mieście nie brakuje, a które nie odbywają się w innych rejonach Hiszpanii. Przykładem są bardzo widowiskowe uroczystości w czasie Wielkiego Tygodnia, podczas których w mieście organizuje się liczne parady i procesje.

Poznaj tradycyjne rzemiosło

Prawdziwą atrakcją miasta jest z pewnością muzeum regionalne L’Horta Sud, które znajduje się w Torrente i stanowi ośrodek, którego rola jest utrwalanie i zachowywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego całego regionu. Przede wszystkim muzeum jest gratką dla wszystkich, którzy są zainteresowani historią i rozwojem lokalnego rzemiosła.

Znajdziemy w nim tradycyjne narzędzia używane do pracy w rolnictwie, elementy wyposażenia dawnych gospodarstw rolnych, a także przedmioty wykorzystywane w bardzo wielu innych dziedzinach rzemiosła. Muzeum cieszy się wielka popularnością praktycznie przez cały rok, a niezwykła jest nawet jego lokalizacja – mieści się w pochodzącym z początków XX wieku domu rolnika.

Nad morze, czy w góry?

Torrent to jednak nie tylko morze, to także pasma górskie, które rozciągają się w okolicach Walencji. Nie są to wysokie góry, najwyższe wzniesienia mierzą ponad 300 metrów wysokości, jednak z całą pewnością, ze względu na ich piękny krajobraz oraz kilka niezwykle interesujących gatunków zwierząt i roślin, stanowią miejsce, które warto zobaczyć. Bez dwóch zdań, wrażenie zrobią piękne skały wapienne, które się tam znajdują, oraz porastające spore obszary drzewa oliwne. Jednak tym, co najbardziej zapiera dech, są tamtejsze widoki.

Warto wspiąć się na ponad dwustumetrowe wzniesienie, aby zobaczyć wspaniałą panoramę Walencji, rozciągającą się u podnóża gór.
Spoglądając na miejską panoramę, z całą pewnością na naszą uwagę zasługuje fakt, że miasto projektowane jest z myślą o różnych grupach społecznych, a rola nowoczesnej metropolii, którą z całą pewnością pragnie być Torrent, polega właśnie na tym, aby umiejętnie i bezkonfliktowo potrafiła ona pogodzić interesy i zapotrzebowanie wielu różnych grup społecznych. Jak to przekłada się na miejską infrastrukturę?

Przede wszystkim poprzez zapewnienie stref do pracy, do wypoczynku, czy realizowania swoich pasji. O przeszłości tych rejonów świadczą także znajdujące się w górach akwedukty, które kiedyś zaopatrywały w wodę Walencję i Torrent. Na terenie miasta znajduje się również park miejski, który rozciąga się na powierzchni niemal 200 hektarów.

TORRENT

Miasto gwiazd sportu

Torrent jest mekką słynnych hiszpańskich sportowców. Chociaż położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Walencji, mogłoby sugerować, że dominującym sportem w mieście jest piłka nożna, to okazuje się, że z Torrensu wywodzą się czołowi przedstawiciele wielu różnych dyscyplin sportu. Jednym z najwybitniejszych jest z całą pewnością tenisista Anabel Medina, który na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zdobył srebrny medal w grze podwójnej.

To również rodzinne miasto dla Manuela Herrerosa, kolarza, mistrza świata. Jednak słynnych piłkarzy również tu nie brakuje. Z Torrente wywodzi się m.in.: Javier Garrido Ramirez, były gracz, a obecnie trener młodzieży w klubie Valencia CF, który z tym zespołem dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Hiszpanii oraz wygrywał rozgrywki o Puchar UEFA. Władze miasta z pewnością powinny pomyśleć o stworzeniu muzeum słynnych sportowców wywodzących się z tego rejonu, gdyż jak widać, gwiazd sportu im nie brakuje.

Polacy promują swoją ojczyznę

Mniejszość polska w Hiszpanii działa bardzo aktywnie, również w sferze upowszechniania polskich tradycji i kultury. Polacy mieszkający w Torrente, skupieni są głównie wokół związków i organizacji działających w Walencji. Od kilku lat funkcjonuje tam m.in. Towarzystwo Kultury Polskiej, które zajmuje się upowszechnianiem polskiej muzyki, malarstwa czy literatury, promując przy tym znanych polskich artystów.

Kosze na każdej ulicy

Władze Torrentu wielką wagę przywiązują do czystości środowiska naturalnego. Pamiętać należy, że leżąca zaledwie kilkanaście kilometrów stąd Walencja, jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych, a i w samym Torrencie nie brakuje firm i zakładów, których działalność może mieć negatywny wpływ na środowisko. Właśnie dlatego edukacja w zakresie jego ochrony w mieście od wielu lat swoi na bardzo wysokim poziomie. Kiedy znajdziecie się na dowolnej ulicy czy placu w mieście, z pewnością uwagę waszą zwróci ilość koszów na śmieci, które znajdują się dosłownie wszędzie.

Torrent w ten sposób walczy z zaśmiecaniem miasta i przyznać trzeba, że samodyscyplina mieszkańców w tym zakresie zasługuje na uznanie. I choć w Polsce świadomość dotycząca dbałości o stan środowiska naturalnego od kilku lat również stoi na coraz wyższym poziomie, to warto z całą pewnością przypatrywać się dobrym, hiszpańskim wzorcom, aby jak najwięcej przenieść na nasz nadwiślański grunt.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij