Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sueca

Sueca koło Walencji

Sueca to miasto w Walencji, w Hiszpanii. Należy do prowincji Walencja, będące też stolicą regionu Ribery Baja. Ma 28 090 mieszkańców. Ponieważ jej obszar miejski jest w znacznej mierze poświęcony uprawie ryżu, od 1961 miasto jest gospodarzem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Paella Valenciana de Sueca.

Toponimy

Toponim ma kilka możliwych źródeł. Niektórzy twierdzą, że nazwa Sueca wywodzi się z pojęcia w języku arabskim, سويقة (Swayqa, w języku hiszpańskim, mercadillo). Jest to mały obraz سوق (sūq) (souk) lub (market), który jest potocznie wymawiany swēqa. Choć za bardziej prawdopodobne należy uznać, że pochodzenie tego słowa jest bardziej potoczne, pochodzące z XVII wieku po wydaleniu Moriscos, historycznej chwili, w której obszar został wyludniony (wydalenie dotyczyło około 35% populacji) i podjęto próbę ponownego zalesienia terenem przez osadników ultramontanowych, szczególnie z katolickich części dzisiejszych Niemiec, Danii i Szwecji, a tubylcy tej strefy dominują w południowej części Walencji, która mogłaby wyjaśnić termin Sueca, a rubieza to jego rdzenni mieszkańcy.

SUECA-HISZPANIA

Geografia

Sueca znajduje się w regionie Ribera Baja, którego jest jednocześnie stolicą i największą liczbą mieszkańców. Obszar komunalny, znacznie większy niż reszta regionu, jest też częścią Parku Narodowego Albufera.
Ulga to ogromna równina, utworzona przez zaciągi rzeki Júcar, które w ostatnim czasie wypełniły ten obszar.

W północnej części wyspy są mieszane z wodami Albufera tworzącymi bagnistą ziemię, powstała od środka równina jest wzgórzem dolomitów, Góra Świętych (39.2388194, -0.3120754) o 27 m n.p.m maksymalnej wysokości zadeklarowanej przez microreserva w 2005 r. i jest jedynym skalistym odkrywcą miejskiego określenia na gruncie. Morze Śródziemne płynie 8 km od wybrzeża.
Dojechać do tej miejscowości można z Walencji trasą V-31, a później N-332. Mniejsze lokalne jednostki

W gminie Sueca znajdują się następujące jądra populacji:

Dramis.
Bega de Mar.
El Perelló (utworzone jako mniejszość lokalna).
Les Palmeres.
Mareny de Barraquetes (utworzona jako mniejsza jednostka lokalna)
Mareny Blau.
Mareny de Vilches.
Pouet.
Motilla.
Llastra.
Socarrat

Miejscowości przygraniczne w prowincji Walencja:

Sollana
Valencia
Cullera
Fortaleny
Riola
Albalat de la Ribera
Poliñá de Júcar

Historia

Sueca, zgodnie z etymologią toponimów, ma pochodzenie andaluzyjskie, chociaż znalezione ślady ludzkiej egzystencji kierują do paleolitu. Miasto przekazane do w roku 1157 przez Ramona Berenguera IV, zostało włączone do zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej wraz z Jaime I z Aragonii i Orderu Szpitala, na mocy listów Puebla w lutym 1245 roku. Wizerunek patronki Sueca, Dziewicy Sprzedaży, został odkryty przez rolnika Andres Sales. W 1337 r. Pedro the Ceremonious upoważnia lokalny rynek, a Alfonso V z Aragonii w 1457 r. wybiera się na burmistrza Acequia i organizuje lokalne targi. Od 1613 do 1836 r. była widoczna obecność Franciszkanów, odpowiedzialnych za opiekę nad obrazem i kościołem Matki Bożej Sprzedaży. Został przekształcony w księstwo w 1803 roku. Pierwszym księciem był Manuel Godoy, ceniony Carlos IV w Hiszpanii.

17 lutego 1889 r. O godzinie 12.00 zegar miejski został otwarty w dzwonnicy kościoła archidiecezji San Pedro Apóstol.
17 stycznia 1899 r. Królowa Regia Maria Cristina z Habsburga przyznała Sueca tytuł miasta za "rozwój rolniczy, handlowy i przemysłowy oraz stałą przynależność do monarchii konstytucyjnej", a 16 maja przyznaje tytuł doskonałości dla tego miasta. Decyzja została wydana na wniosek zastępcy krajowego w okręgu wyborczym Sueca Francisco Peris Mencheta.

12 sierpnia 1902 roku papież Leon XIII nazwał kanoniczną patronkę miasta Sueca – „Virgin of Sales”.
W 1903 r. Zaczęto burzyć mury otaczające miasto.
23 września 2008 r. Spowodowały poważne powodzie w historii Hiszpanii po spadku ponad 337 litrów na metr kwadratowy w ciągu niecałych trzech godzin.

SUECA-MAPA

Transport

Miejscowość ta jest połączona z linią C-1 Cercanías Valencia - Gandía, która łączy Walencję - Norte, Alfafar - Benetúser, Masanasa, Catarroja, Silla, Sollana i jej wioskę El Romaní , SUECA, Cullera, Tavernes de Valldigna, Jaraco i Gandía co 15 minut w godzinach szczytu i 30 po godzinach szczytu.
Wzdłuż drogi można dostać się z Walencji przez stare N-332 będące obecnie autostradą A-38.

Biznes

Sueca posiada bardzo mało branż przemysłowych i nadal opiera się ekonomicznie na ryżu, którego rocznie gromadzi do prawie 40 000 ton, a w mniejszym stopniu rozwija się też dzięki pomarańczom i warzywach. Pomarańczowy gaj i warzywa zajmują dwa najbardziej solidne obszary, o których wspominaliśmy powyżej, czyli w mieście i na terenach przymorskich, w których rolnicy chronią pola przed silnym wiatrem i piaskiem za pomocą żywopłotów z cyprysów , trzciny i oleandrów.

W tych piaszczystych i osłoniętych glebach mandarynki rozwijają się bardzo dobrze. Oprócz obszarów uprawnych istnieją sztuczne uprawy. Trzoda, choć nie jest ważnym sektorem, ma szefów hodowli bydła, owiec, trzody chlewnej i drobiu. Woda do nawadniania pochodzi z rzeki Júcar.

Pomniki

Królewski Kościół Matki Bożej Sprzedaży (XVII wiek). Jest to symboliczny element tej gminy, ponieważ jest to sanktuarium patronki miasta, którego architektem był Fray Francisco Cabezas. Jej ceramiczna kopuła wyróżnia się wyraźnie w suecano krajobraz. Popularnie znany jako "klasztor". Ołtarz ołtarz, fresk, obrazy (szkoła Juan de Juanes), przeszklona ceramiczna kopuła, zakrystia, schody, ośmiokątna garderoba Matki Boskiej (Claros), rzeźba Matki Boskiej, Muzeum.

Klasztor franciszkanów z Sueca. Klasztor Franciszkanów od 1613 r. aż do konfiskaty Mendizabalu w 1836 r. Sprawowali opiekę nad Kościołem i obrazem Dziewicy Sprzedaży. Później miał różne zastosowania: więzienie, sąd, szpital. Obecnie w drugiej części znajduje się archiwum historyczne.

Arciprestal kościół San Pedro Apostoł (XVIII wiek). Archi prezydent Szwecji. Składa się z nawy głównej z dwoma poprzecznymi planami krzyżowymi. Wyróżnia się oszklona kopuła niebieska. Deklarowana obok środowiska "Studnia o kulturowych zainteresowaniach" w rezolucji 16 lipca 1999 r. Dyrekcji Generalnej ds. Dziedzictwa.

Ermitaż góry Świętego Kamienia. Rok 1613. Panoramiczny widok na Park Narodowy Albufera. Klatka schodowa prowadząca do pustelni: fasada i prymitywne atrium Reconquista (XI w.), Neoklasycystyczny ołtarz, zakrystia (kolekcja radości), święte obrazy Abdon i Senen (XVII wiek), obrazy San Venancio i San Isidro, kafelki "(XVIII w.)," taulells "(Alfara)," lambrilles "(Manises), witraże, ceramika (XVIII wiek).
Szwedzki Ateneo de Socorro. Modernizm budynku socjalnego towarzystwa rolniczego.

Hogar Asilo de Ancianos - Pomnik, w którym możemy podziwiać styl panny młodej. Został zbudowany w 1919 roku, a jego architektem był Buenaventura Ferrando. Jest to budynek charytatywny, wspierany przez Siostry Starszych Opuszczonych i poświęcony opiece nad nimi. Godna pochwała i ciężka praca tych zakonnic w Szwecji znajduje odzwierciedlenie w książce "Lekcja samotności" autorstwa J. V. Yago (Urząd Miasta Sueca, 2000).

Polityka

Burmistrzowie od czasu wyborów w 1979 r.

Wyróżnione osoby:

Josep Bernat i Baldoví (1809-1864), dziennikarz i pisarz związany z Renaixença.
Buenaventura Ferrando Castells (1881-1951), architekt
José Serrano Simeón (1873-1941), muzyk i kompozytor.
Nicolau Primitiu (1877-1971), pisarz i wydawca.
Virtudes Cuevas Escrivá (1913-2010), myśliwiec antyfaszystowski i ocalały z obozu koncentracyjnego. Zdobione francuskim Legionem Honorowym.
Joan Fuster (1922-1992), pisarz i eseista.
Antonio Puchades Casanova (1925-2013), piłkarz.
Joan Baldoví (1958-), polityk.

SUECA

Kultura

Sueca jest miastem silnie związanym z kulturą i sztuką.
W dziedzinie sztuki artystycznej Międzynarodowa Wystawa MIM (MIM) jest wydarzeniem o największej renomie i międzynarodowym uznaniu w tej dziedzinie artystycznej. Firma Maduixa Teatre, utworzona w Sueca, zdołała stworzyć szereg spektakli interpretowanych na arenie międzynarodowej. Sueca posiada kilka lokalnych stowarzyszeń poświęconych teatrowi, a ponadto komisje spadkowe organizują również tradycyjne konkursy i gry.


Sueca posada dwa licencjonowane konserwatoria muzyczne, które reprezentują dwa zespoły. Societat Union Musical de Sueca posiada własny chór, a Towarzystwo "Ateneu Musical" w Sueca obejmuje również grupę chórów, "Echo Vocis". Warto też wspomnieć o Sonorze Show w Sueca, gdzie występuje dyfuzja muzyki współczesnej i sztuki dźwiękowej.

Z Sueca zwązana jest również duża liczba muzyków z gatunków pop, rock i heavy metal, którzy tworzą lub uczestniczyli w zespołach z edytowanymi rejestrami i orkiestrami: Orquesta Montecarlo, Metal Mareny, Voro García, Francisco Jackson, Capicua, Héctor Roldán, Atopetón, Salva, The Garrophones, Piel de Serpiente, Inòpia, Babylon Rockets, Eskualida, Blau, Perrera, Traum, Influence, L'espera, Enderrocks etc.

W Sueca odbywa się także konkurs Cim Sueca, skierowany do twórców niszowych produkcji filmowych.

Festiwale i Tradycje

Święto i sprawiedliwość Sueca. We wrześniu obchodzone są święta patronów miasta, dedykowane Cristo de l'Hospitalet (pierwsza niedziela przed Świętem Dziewicy) oraz Mare de Déu de Sales obchodzone 8 września. Kroczy wtedy główna procesja w towarzystwie grup tanecznych, śpiewających starożytne pieśni, przedstawicieli bractw, bohaterów biblijnych itp. Ale są też bardziej rozrywkowe zajęcia, takie jak "Międzynarodowy konkurs Paella", cieszący się dużym zainteresowaniem turystów, który hołduje lokalnemu ryżowi.


Międzynarodowa Wystawa Sztuki Mimicznej. Zazwyczaj jest obchodzona we wrześniu, po uroczystościach i jest uważany za jedną z głównych prób mimów i pantomimy świata.

Inne festiwale, które mają również dużą tradycję w Sueca to festiwale lokalnego zainteresowania turystyką, obsadzone w sumie 16 zabytkami na ulicach. Możemy wyróżnić spośród nich "El Porrat de Sant Antoni" (18 stycznia), pielgrzymkę z 29 lipca do świętych Abdón i Senén, Tydzień San Roque (Sant Roc), Wielki Tydzień, Corpus Cristi lub "les Tirades ".

Sport

W Sueca działają kluby wielu dyscyplin sportowych, takich jak SD Sueca, która obecnie gra w 1st Preferential Regional, Sueca United Fútbol Club w II Regionalnym, Sueca CB, Sueca Athletics Club (od 1967)

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij