Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Picasent

Picasent – aglomeracja Walencji

Miejsce takie jak Picasent, miasto w pełnym słońcu i w otoczeniu gajów cytrusowych, dostarcza nie tylko wrażeń sensualnych, ale i wysokiego komfortu życia. Jest gminą i miastem we wschodniej Hiszpanii, położoną po wschodniej stronie aglomeracji Walencji. To również prowincja Walencja i wspólnota autonomiczna o takiej samej nazwie.

Picasent liczy sobie 20 tysięcy mieszkańców i 85 kilometrów kwadratowych. Daje to gęstość zaludnienia 238 osób na km kw. Gmina jest też częścią struktury administracyjnej i gospodarczej o nazwie Huerta Sur, ze stolicą w Walencji czyli miasta, które jest jednym z największych w Hiszpanii i stanowi znaczącą aglomerację dla całego kraju. Odległość z Picasent do Walencji wynosi niespełna 20 kilometrów.

Tylko 5 kilometrów więcej pojedzie się z gminy nad brzeg Morza Śródziemnego. Picasent graniczy z gminami: Catedry, Almussafes, Alcacer, Torrent, Monserrat, Llombay, Benifayo i Alfarp. Wszystkie należą również do prowincji Walencja.

Geografia, klimat

Picasent leży pomiędzy przybrzeżną równiną La Albuferai a pasmami górskimi: Sierra Perenchiza i Sierra De Dos Aguas. Góry te posiadają raczej łagodny profil, ich wysokość nie przekracza 300 metrów. W ostatnich dekadach zbocza pokryły się osiedlami mieszkaniowymi, takimi jak: Creueta Canada del Ciscar lub Alter. Do Picasent przylega Pobles del Sud. To naturalne jezioro, oddalone o kilka kilometrów od brzegu Morza Śródziemnego.
Okolicę porasta roślinność typowo śródziemnomorska. Na występowanie poszczególnych gatunków ma wpływ suchy klimat. Znajdziemy tam sosny aleppo, dęby czy drzewka oliwne.

W Picasent mamy do czynienia z klimatem suchym śródziemnomorskim. To łagodne zimy oraz suche i gorące lata. W styczniu odnotowywane są temperatury powyżej 7 stopni Celsjusza. Ewentualne opady śniegu są sporadyczne. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Temperatura powietrza może osiągać wówczas 32 stopnie Celsjusza, zaś średnia to 23 stopnie.

Historia

Na terenie gminy znaleziono wykopaliska z epoki brązu oraz czasów rzymskich. W dzielnicach Ninyerola i Espioca znajdują się też świadectwa późniejszej obecności Maurów. Za czasów muzułmańskich gmina Picasent posiadała militarny charakter, jako strefa obronna na okoliczność ataków najeźdźców od strony morza. Po przejęciu przez chrześcijan straciła go, stając się obszarem budowy różnych pałaców i innych obiektów mieszkalnych.

PICASENT

Taki pałac właśnie, rozebrany w pierwszej połowie XIX wieku, otaczały mury, które biegły wzdłuż dzisiejszych ulic: Cordellat, Bonavista, San Vincente Gomez Ferrer, San Juan i San Jaime. Obecnie pozostały ich fragmenty oraz stanowiska archeologiczne wewnątrz murów. Pałac przestał być własnością Arabów w 1237 roku, ale długo pozostawał niezamieszkany, w końcu na następnych 300 lat powrócił pod zarząd islamski. Trwał on do czasu pobytu Maurów w mieście, czyli początków XVII wieku. Pozostałe po nich grunty i nieruchomości otrzymali nowo przybyli mieszkańcy Picasent.

Przez następne stulecia przez okolicę przetaczały się liczne wojny pomiędzy władcami i krajami o posiadanie Walencji i jej okolic. Region padł też ofiarą wielkich destrukcji, spowodowanych walkami o niepodległość podczas najazdu napoleońskiego na Hiszpanię.
W miarę stuleci Picasent wchłaniało w swoje granice kolejne dzielnice. Powiększała się w ten sposób liczba mieszkańców. O ile w XVIII wieku było ich 500, to w połowie XIX wieku już ponad 2 tysiące.

Gospodarka, transport

Pomimo położenia w aglomeracji i bliskość wielkiego miasta, ważną częścią gospodarki Picasent było od wieków i pozostaje do dzisiaj rolnictwo. Kiedyś były to tylko brzoskwinie, ale zbudowanie sieci wodociągów w XVII wieku pozwoliło na melioryzację oraz poszerzenie gamy uprawianych gatunków.

Pojawiły się gaje pomarańczowe. Liczne uprawy tych owoców oraz warzyw powodują, że rolnicza część aglomeracji Walencji określana jest często „największym sadem Europy”. Zresztą dzięki owocom cytrusowym Picasent zalicza się też do obszaru citrisos valencianos („cytrusowej Walencji”), co stało się już europejskim znakiem firmowym.
Nie tylko rolnictwem zajmują się mieszkańcy gminy, ale też handlem, usługami i budownictwem. Uznaje się, że przemysł jest tam w fazie dynamicznego rozwoju. To elementy, które czynią Picasent jednym z najbogatszych miast w regionie.

Przez gminę przebiegają autostrady i drogi szybkiego ruchu, wiodące z głębi kraju do Walencji - na przykład autostrada V-31, wiodąca co Albacete. Drugą jest Autostrada Europejska E-15, wiodąca do Malagi. Picasent należy do obszaru Metrovalencia. W gminie funkcjonuje komunikacja autobusowa, kolejowa i metro aglomeracji Walencji. Komunikacja publiczna z centrum jest więc bardzo dogodna.

Najbliższym lotniskiem jest Valencia Airport, zlokalizowane w okolicy gmin Manises i Quart de Poblet. To dziewiąte lotnisko w kraju pod względem liczby turystów. Obsługuje linie krajowe i zagraniczne, głównie do Wielkiej Brytanii, ale również do Polski. Walencja posiada również swój port morski, jeden z największych w Hiszpanii.

Zabytki

Kościół San Christobal został oddany do użytku w 1712 roku. Budowany był prawie 100 lat, w związku z czym architektonicznie jest mieszanką wielu stylów, od renesansu, przez barok, a zwłaszcza typową dla Hiszpanii fazę tego ostatniego – churrigueryzm.

Kaplica Matki Bożej Vallivana poświęcona jest patronce miasta i położona w samym jego centrum. Zbudowana została w 1738 roku w podzięce za pomoc ze strony patronki podczas wcześniejszej epidemii. Świątynia przeszła generalny remont w 1900 roku, co dokumentuje stosowna inskrypcja nad głównym wejściem. Budynek znajduje się naprzeciwko Plaza de la Ermita.

Jego fasada to styl neoklasyczny - ozdobiona jest pilastrami, a po każdej stronie posiada mniejsze kaplice. Jedna poświęcona jest Janowi Chrzcicielowi, druga Chrystusowi Ukrzyżowanemu. Ołtarz główny reprezentuje styl neoklasycystyczny - nad nim umieszczono obraz Dziewicy Vallivana. Na uwagę zasługuje również kilka obrazów innych świętych, zdobiących wewnętrzne ściany, oraz rzeźbione figury ewangelistów.

PICASSENT

Torre Espioca to kamienna wieża, stojącą niedaleko autostrady A-35 Valencia – Albacete, w mieście Picasent. Posiada przekrój prostokątny i długości ścian 4,95 x 5,6 metra. Co ciekawe, wnętrze podzielone jest na cztery piętra. Została zbudowana przez muzułmanów w XI wieku i stanowiła część systemu obronnego Walencji. Obok wieży można zobaczyć szczątki dawnych budynków mieszkalnych z czasów starożytnych. Wzmianki o wieży istnieją w „Kronikach Jakuba I” z 1233 roku.

Sierra Perenchiza i morze

Wspomniany już łańcuch górski Sierra Perenchiza, przylegający do granic gminy Picasent, nie jest wysoki, ale malowniczy i stanowiący istotną atrakcję terenową okolicy. Najwyższym wzniesieniem jest Lano de Toxar. Pasmo oferuje okolicy liczne ścieżki turystyczne i możliwość rekreacji, ale również mieszczą się tam osiedla mieszkalne, uprawy pomarańczy.

Picasent położone jest bardzo blisko Morza Śródziemnego. Mieszkańcy i turyści chętnie oczywiście korzystają z jego dobrodziejstwa rekreacyjnego i ciekawych plaż, zlokalizowanych w odległości kilkunastu kilometrów od centrum gminy.

Do najbardziej znanych zalicza się całą dzielnicę plażową Walencji – Malvarossa. Znajdziemy tam drobny, delikatny i złocisty piasek, rozłożony na szerokości ponad 100 metrów i o długości kilometra. Plaża spełnia najwyższe standardy pod względem higieny i bezpieczeństwa. Wyposażona jest w prysznice, toalety, parkingi i oczywiście nadzór ratowniczy.

Równolegle biegnie promenada ze sklepikami i punktami usługowymi. Również w granicach wielkiego miasta, na północ od centrum, zlokalizowana jest Playa de las Arenas. Plaża ta spełnia podobnie kryteria co poprzednia, ale jest większa. Miłośnicy żeglarstwa znajdą tam specjalistyczną szkółkę oraz przystań. Na obrzeżach Walencji, na południe od miasta, znajduje się Playa del Saler. Jej długość to 2,6 kilometra. Otaczają ją śródziemnomorska zieleń i ruchome wydmy. Znajdziemy tam również kilka restauracji, serwujących paellę i inne lokalne przysmaki. El Sal należy do cichych miejsc.

Kuchnia

Co wyróżnia Picsent, jeśli chodzi o kulinaria? Na pewno deser „pelota dulce”. Składają się nań migdały, bułka tarta, cukier, jaja, smalec, utarta skorka z cytryny i cynamon. W wielu domach dodaje się również pietruszkę. Wszystkie składniki miesza się ze sobą do momentu otrzymania masy o jednorodnej konsystencji. Po odstawieniu na około sześć godzin formuje się w kulki i piecze.

Okolica słynie z uprawy owoców cytrusowych. Spożywa się je nie tylko na deser lub między posiłkami, ale stanowią też składniki wielu potraw, w zestawieniach dosyć oryginalnych. Lokalni kucharze doskonale komponują je z mięsem lub rybami. Znaną potrawą jest oparta na piersi z kurczaka lub kaczce i pomarańczach - „pechuga de pollo a la naranja”. Dodatkiem zwykle jest lokalny gatunek ryżu – arroz de albufera.

Rolniczy teren dostarcza kuchni karczochów, kaparów i przede wszystkim soczystych pomidorów. Z kolei dzięki pobliskiemu morzu, kuchnia Picasent szczycić się może dużą ilością i częstym stosowaniem świeżych ryb i owoców morza. Te drugie stały się składnikiem typowo hiszpańskiej potrawy jednogarnkowej, jaką jest paella.

W gminie Picasent uprawia się gatunek migdała ziemnego, który nie występuje w Polsce. Chodzi o ciborę jadalną. Dostarcza ona „chufas”, czyli składnika do napoju, idealnego na częste w tamtym rejonie upały, zwanego „horchata de chufa”. Oprócz cibory potrzebny jest też do niego cukier i oczywiście woda. Można go podawać również w postaci lodów.

PICASSENT-HISZPANIA-FOTO

Walencja

Będąc w Picasent, warto zapoznać się z przebogatą i różnorodną ofertą turystyczną i kulturalną, jakiej dostarcza pobliska Walencja. To jedno z największych miast w Hiszpanii, stolica wspólnoty, nadająca charakter całej okolicy.
Znamiennym pod względem nowoczesnej architektury jest wznoszący się nad morzem kompleks Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki), które zaprojektował znany architekt z Walencji, Santiago Calatrava.

Jednym z najstarszych budynków sakralnych w mieście jest gotycka katedra z przełomu XIII i XIV wieku. Dzięki wielokrotnym modernizacjom prezentuje też style wielu innych epok. Swego rodzaju symbolem miasta jest jedna z części katedry - El Micalet. To ośmioboczna dzwonnica na szczycie ponad 50-metrowej wieży, na którą prowadzą schody o 207 stopniach.

Przebogatą kolekcję hiszpańskiej ceramiki, chluby sztuki użytkowej wielu regionów kraju, zobaczyć można w „Museum Nacional Ceramica”. Dzieła sław malarskich Półwyspu Iberyjskiego z kolei, El Greco, Goi czy Vasqueza można zobaczyć w Museo Provincial de Bellas Artes.

Jeśli odwiedzimy Walencję 15 marca, na ulicach całego miasta będzie można zobaczyć niezliczoną ilość instalacji i rzeźb, wykonanych z mieszanki papieru i wosku. Nieco później, w nocy z 19 na 20 marca, pali się je. Na ulicach trwa wówczas aż do rana huczna fiesta.
W stolicy regionu swoje mecze rozgrywa w ekstraklasie jedna z najsilniejszych klubowych drużyn piłkarskich Hiszpanii, FC Walencja, od lat z częstymi sukcesami rywalizująca z dominującymi: Realem Madryt i FC Barcelona.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij