Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Betera

Bétera – spokój od miejskiego zgiełku

Położone na południowym stoku pasma górskiego Serra Calderona miasto Bétera wchodzi w skład drugiej co do wielkości metropolii Camp de Turia w prowincji Walencji w Hiszpanii. Granica gminy to zarówno morze, jak i góry. Samo miasto Bétera znajduje się w odległości 23 km od Morza Śródziemnego i jest doceniane za środowisko naturalne, przyrodę i klimat, a zatem przyjazne nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców, których wciąż przybywa. W ciągu trzydziestu ostatnich lat Bétera zwiększyła liczebność swoich obywateli z niecałych 10 tysięcy do blisko 23 tysięcy.

Bétera to miasto i gmina, które rozciągają się na granicy Parku Narodowego Serra Calderona. Okolica uważana jest za niezwykle atrakcyjną turystycznie, a bogactwo hoteli, hosteli, obecność dużego kempingu z basenem oraz pola golfowego przy dodatkowo tę turystyczną popularność wzmacniają. Dodatkowo, zwana sypialnia Walencji Bétera, jest oblegana przez przyjezdnych ze względu na lokalizację centrum kongresowego i wystawowego w pobliskiej Walencji.

Bétera to ścisłe centrum miejskie oraz wiele osad i dzielnic rozrzuconych na terenie całej gminy, zajmującej 75 km kwadratowych. Miasto Bétera znajduje się na średniej wysokości 120 metrów, a najważniejsze dla niego odległości to 18 km od stolicy prowincji i 23 km od morza. Ma gęstość zaludnienia 270 osób na kilometr kwadratowy. Ponieważ Bétera jest geologicznie zlokalizowana zarówno blisko morza, jak i gór, ma unikalny mikroklimat, uważany za najlżejszy w całej Hiszpanii.

BETERA

Jesień i wiosna to pory roku uważane tutaj za deszczowe. Wieją tu dwa południowe wiatry zwane Poniente i Levante. Na dzikich obszarach, porośniętych sosnowymi i piniowymi lasami oraz zaroślami charakterystycznymi dla obszarów Morza Śródziemnego, występują liczne jaszczurki, żaby i ptactwo, w tym słowiki, kosy, kuropatwy, kruki i szpaki.

Otoczenie

Walencja, która jest stolicą prowincji, to miasto w środkowo-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. To trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii, po Madrycie i Barcelonie, z liczbą mieszkańców wynoszącą 800 tysięcy wewnątrz centrum administracyjnego. Walencja wraz z otaczającymi ją dzielnicami miejskimi i mniejszymi miejscowościami w ramach metropolii liczy około 2 miliony mieszkańców. Centrum administracyjne miasta leży w samym środku żyznej niziny, która mierzy blisko 1000 km kw.

Pasmo górskie Serra Calderona to ok. 30 km sięgających kilkuset metrów n.p.m. wzgórz o nieco skalistych zboczach, z najwyższym szczytem El Gorgo, wznoszącym się na wysokość 907 m n.p.m. Na zboczach górskich uprawiane są drzewa oliwne, a wytwarzana tu oliwa ma certyfikat chronionego pochodzenia Unii Europejskiej. Mimo, że całe Serra Calderona stanowi Park Narodowy, występuje tu wiele szlaków turystycznych. W okolicy dosyć gęsto ulokowano również winnice.

Gdzie to jest?

W tym miejscu należy wspomnieć o uprzywilejowanej lokalizacji gminy Bétera, która leży na północ od miejscowości Serra i Náquera, na wschodzie ma miasto Moncada, na zachodzie Pobla de Vallbona i L'Eliana, z kolei na południu graniczy z miejscowościami Paterną, Godellą i Walencją. Do Bétery dostaniemy się zarówno drogami publicznymi, jak i koleją. Zlokalizowanie w pobliżu Walencji wymusiło udogodnienia komunikacyjne.

Bétera jest połączona ze stolicą prowincji drogą Valencia-Burjassot-Torres Torres, z innymi miejscowościami łączy się drogą San Antonio de Benagéber, która dochodzi do autostrady CV-35 (Valencia-Ademuz "Turia"), drogą Bétera-Olocau i innymi gminami. Połączenia z systemem kolejowym Generalitat Valenciana zapewniają dostęp do centrum Walencji.

Transport publiczny jest dostępny m.in. za pośrednictwem jednej z północnych stacji końcowych linii metra nr 1 w Walencji. Ta linia, choć określana jest nazwą "Metro", jest bardziej kolejką podmiejską.

Zamierzchłe czasy

Bétera to miasto o długiej historii. Jednymi z pierwszych mieszkańców Bétery byli osadnicy, którzy zostawili po sobie liczne, dobrze zachowane ślady obecności jeszcze sprzed urodzenia Chrystusa. Sąsiadująca z miastem Bofilla, skąd w XI wieku wypędzono Maurów, nie zaangażowała się w wojnę o sukcesję, tak jak zrobiła to Bétera, stając po stronie zwolenników arcyksięcia Carlosa i podążając z historią za śladami większości miast Walencji. Królestwo Walencji w wieku XIX to świeckie dwory i gospodarka oparta na rolnictwie.

W tym czasie w Béterze powstają okazałe budowle, ogrody oraz liczne rolne gospodarstwa. Na przełomie XIX i XX wieku burżuazja Walencji napływa do Bétery w sezonie letnim i docenia jej uroki, osiedlając się na stałe. W tym czasie bardzo wzrasta liczebność miasta, a co za tym idzie, kontynuowany jest jego rozwój. Wielki Kryzys nie omija Bétery i osad zlokalizowanych w obrębie gminy. Bétera nabiera cech charakterystycznych do dzisiaj dopiero w okolicach 1960 roku.

Ostatnia dekada ubiegłego wieku i obecne, współczesne czasy to dla gminy silny wzrost i rozwój, koncentracja na turystyce oraz imigracja. Obecnie na terenie gminy również obecne jest rolnictwo - uprawia się drzewa pomarańczowe, migdały, oliwki i chleb świętojański. Hodowana tu nawet w średniowieczu morwa niestety zanikła. Bétera jest coraz bardziej zależna od Walencji, gdzie w celach zarobkowych dojeżdża większość jej mieszkańców.

Pomimo upływu czasu i przekształceń miejskich, Bétera wciąż jest ważnym ośrodkiem rolniczym, co nadaje miastu swój niepowtarzalny charakter. Gminę przecinają dwa kanały nawadniające, a gęsta sieć dróg łączy farmy i zagrody z miastem. Rolnictwo jest podstawą rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego gminy Bétera, a także, obok turystyki podstawowym elementem obecnej struktury gospodarczej.

BETERA-WALENCJA

Co warto zobaczyć?

To tutaj funkcjonuje znany w całej Hiszpanii klub golfowy Escorpión. Udogodnienia i atrakcje turystyczne stwarzają z Bétery doskonały cel wycieczek. Zacznijmy od iberyjskiej osady Tos Pelat. Utworzyli ją pierwsi osadnicy w Béterze, po których pozostały dosyć liczne i trwałe ślady. Miało to miejsce między IV a III wiekiem przed naszą erą. W osadzie zobaczymy odsłonięte przez archeologów detale pradawnej architektury czy imponujące mury osady.
Cała Walencja słynie z ceramiki.

Tradycja ta jest obecna również w konstrukcjach budowlanych. Płytki ceramiczne zdobią fasady domów, datowanych od końca XVII do początku XIX wieku. Dawniej były także elementem składowym wizerunków patronów cechów rzemieślniczych i wszelakich szyldów. Całe panele płytek to jeden z elementów zdobniczych, który charakterystyczny dla Bétery na pewno warto zobaczyć i utrwalić w pamięci.

Szczątki obiektu zwanego l'Horta Vella ukazują pozostałości m.in. po łaźniach dużej rzymskiej willi. Basen zajmował powierzchnię ok. 60 metrów kwadratowych. Obszar, który można zwiedzać, znajduje się na prawym brzegu wąwozu Carraixet między polami i rowami nawadniającymi, z których część to rzymskie akwedukty. Ta rzymska willa z połowy V wieku została ponownie przekształcona przez Wizygotów na farmę, gdzie gorące źródła wykorzystywano w ulokowanym tu młynie. W całym zbiorniku archeolodzy stwierdzili występowanie obfitego materiału ceramicznego z różnych okresów.

Torre Bofilla jest z kolei opuszczoną osadą z nekropolią z okresu arabskiego. Znajduje się 3,5 km od Bétery. Po chrześcijańskim podboju w XIV wieku nadal była zamieszkiwana, skutkiem czego możemy ją oglądać zupełnie dobrze zachowaną.

Nad centrum miasta góruje zamek Boll. Niestety nie zachowały się resztki starej konstrukcji tej muzułmańskiej budowli, stanowiącej wieżę z licznymi zabudowaniami, która miała ochraniać okoliczne muzułmańskie osady. Zamek, który przeszedł całkowity remont połączony z odbudową w połowie lat 80-tych XX-wieku, to cztery wieże i pojedyncze budynki w jego zasięgu. Wcześniej istniała tu szkoła, zamieszkiwali zamek również baronowie. Teraz zlokalizowano tu Bibliotekę Miejską, jest to również miejsce wystaw.

Warto też wybrać się do Kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia - uważa się, że zbudowany został w miejscu arabskiego meczetu. Godną obejrzenia jest również pustelnia Divina Pastora (Boskiej Pasterki) , jako część całego sakralnego kompleksu, w którego skład wchodzą jeszcze Kalwaria i Panteon de Dos Aguas. To zbiór znajdujący się w centrum miasta Bétera.

Świętowanie w Béterze

W trakcie lata organizowanych jest w Béterze wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Koncerty, msze, procesje, którym towarzyszy muzyka, zabawa i paella. Najhuczniej i zgodnie z dawnymi tradycjami święta Bétery obchodzone są przez kilkanaście dni - od 12 do 22 sierpnia, na cześć „Dziewicy sierpnia” (Mare de Deu d'Agost). "Les Festes d'Agost" (Festiwal sierpnia) rozpoczyna się około południa 22 sierpnia.

Bohaterkami tej fiesty są cztery kobiety, dwie zamężne i dwie panny, a także duża grupa mężczyzn. Mężczyźni pukają do drzwi kobiet i honorują je kwiatami, confertti i pocałunkami. Towarzyszą temu oklaski publiczności, sztuczne ognie, śpiewy i fiesta. Wybrane panie będą reprezentować Béterę podczas zbliżającego się święta „de les Alfàbegues”.

Wieczorem w dniu 7 września rozpoczyna się procesja ku czci Divina Pastora (Boskiej Pasterki, Matki Bożej z dzieciątkiem przedstawianej z pastorałem). Święto obchodzone jest w kaplicy parafii Niepokalanego Poczęcia. Tradycja głosi, że dzieci są ubrane jak pasterze i są głównymi pątnikami procesji. Przejściu orszaku z figurą towarzyszą sztuczne ognie.

Następnego dnia odbywa się Święto Najświętszego Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jeśli data wypada w niedzielę, to w godzinach rannych w kościołach odbywa się uroczysta suma, a jeśli w innym dniu tygodnia, msze celebrowane są po południu. Po mszy rozpoczyna się pochód do pustelni w centrum miasta. Po procesji jej uczestnicy śpiewają radosne pieśni i figura Divina Pastora wraca do ołtarza. W trzecią niedziela września Bétera obchodzi święto Matki Chrystusa, ukrzyżowanego. Jest to święto czysto religijne, który rozpoczyna się w czwartek i charakteryzuje się dużą liczbą uczestniczących w nim wiernych.

BETERA-3

Słodycze, sery, szynki

Kuchnia Bétery to przede wszystkim przeróżne pieczenie, zupy (w tym popularne gazpacho), gulasze w różnych odmianach. Obok dań bazujących na ryżu (paella) to najpopularniejsze z potraw serwowanych na terenie całej gminy. W lokalnej kuchni dominują też szynki i sery, a samo miasto znane jest z wypieków i deserów. Wśród nich warto wymienić orelletes i coques fines. Nie brakuje też pączków, słodyczy z migdałami oraz słodkich napojów, w tym „horchata de chufa”.

Ciekawostki

Na terenie gminy zlokalizowana jest „Jaime I” - baza wojskowa, która mieści się w dzielnicy La Malla. Obóz wojskowy utworzono tu już w 1940 roku dla utrzymania części wojsk Walencji. W maju 2003 roku sprowadzono tu wojska NATO. Całkowita powierzchnia zajmowana przez bazę to 658 hektarów.
Urodzili się tutaj znany współczesny architekt, designer i projektant mebli użytkowych José Juan Belda Inglés oraz kapłan i pisarz Alfons Roig Izquierdo.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij