Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Casa Carbonell w Alicante

Architektura miast hiszpańskiego wybrzeża zachwyca niemal każdego turystę. W czasach, gdy Hiszpania była żeglarską potęgą, to właśnie do portów przybywali najwięksi odkrywcy geograficzni i to właśnie tutaj osiedlali się, zasilając lokalny budżet, oraz wpływając pozytywnie na rozwój samych miast. Przez wieki budowano na hiszpańskich wybrzeżach wiele budynków, a miasta rozrastały się do gospodarczych potęg. Dotyczy to nie tylko wybrzeża zachodniego, ale także miast położonych nad Morzem Śródziemnym.

Gdy minęły już czasy zamorskich podróży, a Hiszpania wchodziła w XX wiek z pewnymi kłopotami gospodarczymi, zaczęto rozbudowywać jej infrastrukturę, by unowocześnić kraj. Powstały tu pierwsze duże hotele, których budowa często finansowana była przez budującą swoją pozycję burżuazję hiszpańską. Podobnie jak w Alicante, którego jeden z najbardziej charakterystycznych budynków powstał właśnie z inicjatywy tej nowej warstwy społecznej, Don Enrique Carbonell. Jego nieruchomość, Casa Carbonell to dziś jeden z najciekawszych i najbardziej kojarzonych z miastem budynków powstałych w XX wieku.

Niezwykła legenda i powstanie budynku

Aby poczuć klimat i okoliczności towarzyszące powstaniu tego niezwykłego budynku, musimy przenieść się do początków XX wieku, kiedy duży wpływ na Europę miały tamtejsze zmiany społeczne. Kończyła się era monarchii i arystokracji, a dostęp do środków finansowych i władzy zaczęli dobywać ludzie biznesu. Jedną z takich osób był niewątpliwie Don Enrique, Carbonell, który w czasie I wojny światowej zajmował się kupnem i sprzedażą różnego rodzaju surowców i tkanin.

Nie ulega także wątpliwości, że osoba ta wzbogaciła się znacznie na prowadzonych przez siebie interesach. Carbonell zgromadził na swoim koncie majątek, który pozwalał mu na wiele. Dzięki jego możliwościom, już niedługo w centrum Alicante miał stanąć jeden z najwspanialszych budynków w centrum miasta.

Jakimi pobudkami kierował się biznesmen, decydując się na inwestycję w tym miejscu? Do końca nie wiadomo. Istnieje jednak anegdota, która urosła już do miana legendy, którą turystom opowiadają przewodnicy turystyczni. Z powodu specyfiki swojego biznesu Enrique Carbonell często podróżował do stolicy, a jego biznesowe wyprawy często powodowały, że siłą rzeczy powierzchowność biznesmena ulegała wszelkim nieestetycznym zmianom.

CASA-CARBONELL-W-ALICANTE

Czasem zdarzało się, że Carbonell odbywał tak skomplikowane podróże służbowe, że trudno było zadbać o wygląd i odpowiedni ubiór. Taka właśnie skomplikowana podróż sprawiła, że biznesmen pojawił się w Alicante, gdzie chciał spędzić noc.

Wybrał się więc do luksusowego hotelu Palas, znajdującego się tuż przy obecnym porcie żeglarskim. Z powodu jego niechlujnego wyglądu odmówiono jednak sprzedaży usługi, co rozwścieczyło Enrique Carbonell do tego stopnia, że poprzysiągł on zemstę.

Według nieoficjalnych źródeł odmowa wydania pokoju hotelowego z powodu wyglądu była tak wielką zniewagą dla biznesmena, że postanowił on wybudować swój własny obiekt, naprzeciwko feralnego hotelu. Dziś Casa Carbonell jest pięknym budynkiem o białej fasadzie, który wyróżnia się na tle portowej panoramy miasta.

Obok nieruchomości oglądać można zaniedbany budynek hotelu Palas, który najwyraźniej nie poradził sobie z nowopowstałą konkurencją.

Niedługo po incydencie, przy jednej z najważniejszych ulic w portowej dzielnicy miasta, w niedalekiej odległości od centrum Alicante, powstało Casa Carbonell. Pierwszym krokiem w zemście biznesmena był kontakt z doświadczonym architektem i złożenie dokumentów do Urzędu Miasta w Alicante z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Dokumentacja spłynęła do władz lokalnych 6 maja 1921 roku i już 4 lata później budynek był gotowy. Jego budowa zakończyła się w 1925 roku. Mecenas nieruchomości powierzył zadanie zaprojektowania i zbudowania obiektu architektowi o nazwisku Juan Vidal Ramos.

CASA-CARBONELL-ALICANTE-BUDYNEK

Tragiczny finał w przestworzach

Jeszcze tego samego roku w Alicante odbywały się uroczystości z okazji dni świętego Jana i świętego Piotra. W Alicante miało miejsce wtedy wiele wydarzeń kulturalnych i religijnych, między innymi liczne pochody i ceremonie.

Pewnego letniego dnia, w okolicy budynku Casa Carbonell, odbywał się pochód, którego uczestnicy nie zdawali sobie sprawy z wydarzenia, jakie będzie tu miało miejsce za chwilę. Spokojną atmosferę nadmorskiej dzielnicy przerwał rumor silnika i wielki huk, który połączony był z dużą ilością dymu i pyłu ruszonych materiałów budowlanych.

Kilka chwil wcześniej lot nad zatoką żeglarską odbywał samolot, pilotowany przez Luisa Mingot, któremu towarzyszył radiotelegrafista Manuel Salvador. Przelatując nad Plaza Puerta del Mar pilot zatoczył pętlę, po czym bezskutecznie próbował poderwać maszynę do góry. Awionetka leciała zbyt nisko i trafiła w jedną z wieżyczek Casa Carbonell.

Samolot roztrzaskał się o nią i jego część spadła z wielkim hukiem na ziemię. Pilot samolotu zginął na miejscu w wyniku uderzenia, natomiast część tylna samolotu, w której znajdował się jego towarzysz runęła na ulicę. Radiotelegrafista przeżył upadek, jednak niedługo potem zmarł w wyniku obrażeń.

Zainteresuje Cię również:
więcej informacji o Casa Carbonell w Alicante | aleja spacerowa Explanada de Espana | plaże w Alicante | czerwcowe święto Hogueras w Alicante |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij