Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Villarreal

Miasteczko Villarreal, liczące około 50 tysięcy mieszkańców, może pochwalić się bogatą, kilkusetletnią historią. Mieszkańcy szczycą się, że ich małą ojczyznę założył sam król Hiszpanii Jakub I. A co tam można zobaczyć? Przeczytajcie!

Podstawowe informacje

Villarreal jest niewielkim miastem leżącym na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji, w prowincji Castellón na wschodzie słonecznej Hiszpanii. Gmina zajmuje powierzchnię nieco ponad 55 kilometrów kwadratowych, którą zamieszkuje ok. 50 tysięcy mieszkańców.
Miasto położone jest na 42 metry nad poziomem morza, 7 km na południe od stolicy prowincji - Castello de la Plana. Według populacji, Villarreal jest drugim co do wielkości miastem w województwie (tuż po stolicy), a piętnastym w całej Walencji.

Początki miasta

Miasto zostało założone na mocy królewskiego statusu wydanego przez króla Jakuba I Aragonii w 1274 roku. Miało to miejsce podczas kampanii mającej uwolnić Hiszpanię od panowania muzułmanów, tzw. rekonkwisty. Jak się później okazało, miasteczko zostało centrum rolniczym słynącym z uprawy pomarańczy , a ostatecznie także ośrodkiem przemysłu ceramicznego.

Historia miasta

Villarreal zostało założone 20 lutego 1274 przez króla Jakuba I Aragończyka. Miasto zostało umieszczone strategicznie, na starożytnej Via Augusta, 65 km na północ od Walencji, a na obrzeżach ówczesnej muzułmańskiej twierdzy Borriana.
Oryginalnie miasto było otoczone murem, jednak ze względu na rozrost miejskiej infrastruktury, ów mur stracił swój użytek już w XIV wieku. Dysproporcje demograficzne i ekonomiczne pomiędzy chrześcijanami a pozostałymi w Hiszpanii wyznawcami Allaha spowodowały, że w XV – XVI wieku dochodziło do częstych konfliktów.
W XVI wieku rozrosła się infrastruktura rolnicza regionu, tak by już w XVII wieku można było mówić o nowoczesnym jak na owe czasy rolnictwie. Powstały studnie i system nawadniania pól, co dało początek rolnictwu komercyjnemu.

W drugiej połowie XVIII wieku w miasteczku rozpoczął rozwijać się przemysł, głównie tekstyliów. W XIX wieku na masową skale w tej okolicy uprawiano pomarańcze, co zmieniło charakter Villarreal. W tym czasie nastał wielki postęp gospodarczy, wprowadzony zarówno przez przedsiębiorców i związki rolników lub spółdzielnie rolnicze.
Po hiszpańskiej wojnie domowej (lata 1936-1939), dochody uzyskane z handlu pomarańczami pozwoliły przedsiębiorcą zbudować kilka fabryk płytek ceramicznych, jako sposób na dywersyfikację swoich branżach. Ceramika rozwija się po dziś dzień i jest obecnie głównym przedmiotem działalności gospodarczej Villareal.

Nazwa miasteczka

Zarówno hiszpański Villarreal i kastylijski Vila-real oznaczają „Royal Village”, czyli po prostu „Królewskie miasta”, ze względu na założenie miasta przez Jakuba I króla Aragonii. Przez cały okres średniowiecza, podobnie jak większość osiedli i mniejszych miasteczek europejskich, Villarreal był znany pod nazwą „Villae regalis Latinised”.
Pod koniec XVIII wirku, gdy Hiszpania stała się bardziej scentralizowana, przyjęta została kastylijska nazwa miasta. Natomiast miasto zostało przemianowane w 1939 roku, po wojnie domowej w Hiszpanii, w nazwę brzmiącą Villarreal de los Infantes (miasto królewskie z Infantes), aby uniknąć nieporozumień z innymi hiszpańskimi miejscowości o tej samej nazwie.

W dniu 27 lutego 2006 roku, po kampanii, która rozpoczęła się w 1980 roku, walencka forma nazwy stała się tylko oficjalną nazwę dla miasta, po jednomyślnej decyzji podjętej przez Radę Miasta. Mieszkańcy miasta są znani jako: Vila-realencs (mężczyzna) lub Vila-realenques (kobieta).

Podział miasteczka

Gmina – miasto Villarreal składa się z pomniejszych dzielnic: Carignan, Solades, Pla Redó, Pinella oraz Madrigal.

Geografia i klimat

Miasteczko zajmuje dużą część prawego brzegu dolnego biegu rzeki Mijares. Ma klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodną zimą o średniej temperaturze w granicach 10°C (w styczniu) i ciepłym lecie. Średnia roczna temperatura wynosi 17ºCelsjusza.

Główne atrakcje

Villarreal jako że jest miasteczkiem o długiej i bogatej historii oraz przepięknych plenerów, jest chętnie wybieranym przez turystów miejscem.
Do najważniejszych miejskich zabytków należą: Església de Sant Jaume (Kościół św. Jakuba) z XVIII wieku, Basílica de Sant Pasqual z XVI wieku, Plaça Major (Rynek Główny) jakim jest plac otoczony przez kilka domów zbudowanych w różnych okresach, Muzeum Miejskie „Casa de Polo” oraz kaplica i park Mare de Déu de Gracia (Our Lady of Grace).

Pomijając atrakcje historyczne, w Villarreal warto wybrać się na El Madrigal Stadium – stadion należący do miejscowej, słynnej i odnoszącej znaczne sukcesy drużyny piłkarskiej. Miłośnicy golfa powinni natomiast udać się na Club de Campo Del Mediterraneo, które słynie z profesjonalizmu. Jeśli wybierzecie się do miasteczka na wakacje z dziećmi, nie powinniście ominąć aquaparku Aquarama.

Co warto zjeść

Tapas, churros z czekoladą i oczywiście gazpacho - tych potraw spróbować można niemal wszędzie w Hiszpanii, warto jednak pamiętać, iż każdy z regionów tego kraju wyróżniają specyficzne dla niego dania oraz jego lokalna kuchnia. Miasteczko Villarreal obfituje w kafejki, bary i restauracje, w których można spróbować wyśmienitej kuchni walenckiej.
Kuchnia walencka łączy dwa kulinarne światy: dania typowo śródziemnomorskie (w której obfitują ryby, warzywa i owoce) z gastronomicznymi specjalnościami równiny, do których zaliczane są gęste zupy jarzynowe i potrawy z dziczyzny.

Gdzie warto się zatrzymać

Choć Villarreal nie jest miejscowością typowo turystyczną, nie brakuje tam jednak hoteli, w których można się zatrzymać. Oferty pokoi w różnym standardzie bez problemu znajdziemy w internecie, za pośrednictwem którego bez problemu można dokonać także rezerwacji. Wśród ciekawszych lokalizacji należy wymienić hotele: Intur Castellon, Eurohotel Castellón, Doña Lola, Eurohotel Castellón, Hotel Aloha, Hotel Bag, Hotel Tryp Castellón Center oraz Hotel Sercotel Plana Parc.

Uroczystości

Jak w całej Hiszpanii, Villarreal posiada swoje małe święta, zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim. Do najważniejszych zalicza się: obchody dnia św. Antoniego 16 stycznia, Fundación de la Ciudad - około dnia 20 lutego każdego roku w mieście odbywają się sesje społeczne i kulturalne, uroczystości na cześć świętego Pascuala Baylon - w 1917 roku święty został patronem miasta, Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Rocha - podczas 15 i 16 sierpnia odbywają się uroczystości i radosne pikniki.

Słynni mieszkańcy

Nic tak nie wzbudza dumy wśród lokalnej ludności jak to, że to właśnie z ich społeczeństwa wywodzą się znane i cenione osobistości, które osiągnęły sukces. Słynnych mieszkańców posiada także Villarreal, a do grona tego zaliczamy: Juan Bautista Llorens – rowerzysta, Francisco Tarrega Eixea - autor tekstów i gitarzysta, Broch Francisco Llop - rzeźbiarz i językoznawca, Manuel Calduch Almela botanik i farmaceuta, Vicente Llorens Poy - malarz i rzeźbiarz, José Soriano Ramos - ceramik przemysłowy, Jordi Garcia Candau - dziennikarz i były dyrektor generalny RTVE, Sarthou Carlos Carreres - walencki pionier fotografii dokumentalnej, Yurema Requena Juarez – pływak, Javier Ibañez – koszykarz, Alejandro Font de Mora Turon - polityk.

Ciekawostki

Mimo historycznego znaczenia wiążącego się z turystyką, miasteczko Villarreal przeszło ciekawą przemianę przemysłową i ekonomiczną. Od wioski zajmującej się głównie uprawą pomarańczy, współcześnie jest to miasto słynące nie tylko w regionie, ale i całym kraju z produkcji płytek ceramicznych. Znajduje się w niej 4 500 największych firm w Hiszpanii, w liczbie tej znajdują się wszystkie firmy branży płytek ceramicznych w kraju. Pozostałe branże w mieście to: usługi finansowe, produkcja cegieł i innych produktów z gliny i metali.
Villarreal słynie z piłkarskiej drużyny o tej samej nazwie. Klub powstał w 1923 roku i przez lata awansował do najważniejszych lig Hiszpanii. Zespół gra na stadionie Estadio El Madrigal, którego pojemność to 25000 –osobowa publiczność. Tym samym może zmieścić połowę mieszkańców miasta.

Hotel-Motel Sol II Requena
Hotel-Motel Sol II Requena
Walencja prowincja / Requena
Apartamenty Balcon del Mar Finestrat
Apartamenty Balcon del Mar Finestrat
Costa Blanca płn. / Finestrat
Midtown Luxury Apartments Barcelona
Midtown Luxury Apartments Barcelona
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij