Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Villarreal

Miasteczko Villarreal, liczące około 50 tysięcy mieszkańców, może pochwalić się bogatą, kilkusetletnią historią. Mieszkańcy szczycą się, że ich małą ojczyznę założył sam król Hiszpanii Jakub I. A co tam można zobaczyć? Przeczytajcie!

Podstawowe informacje

Villarreal jest niewielkim miastem leżącym na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji, w prowincji Castellón na wschodzie słonecznej Hiszpanii. Gmina zajmuje powierzchnię nieco ponad 55 kilometrów kwadratowych, którą zamieszkuje ok. 50 tysięcy mieszkańców.
Miasto położone jest na 42 metry nad poziomem morza, 7 km na południe od stolicy prowincji - Castello de la Plana. Według populacji, Villarreal jest drugim co do wielkości miastem w województwie (tuż po stolicy), a piętnastym w całej Walencji.

Początki miasta

Miasto zostało założone na mocy królewskiego statusu wydanego przez króla Jakuba I Aragonii w 1274 roku. Miało to miejsce podczas kampanii mającej uwolnić Hiszpanię od panowania muzułmanów, tzw. rekonkwisty. Jak się później okazało, miasteczko zostało centrum rolniczym słynącym z uprawy pomarańczy , a ostatecznie także ośrodkiem przemysłu ceramicznego.

Historia miasta

Villarreal zostało założone 20 lutego 1274 przez króla Jakuba I Aragończyka. Miasto zostało umieszczone strategicznie, na starożytnej Via Augusta, 65 km na północ od Walencji, a na obrzeżach ówczesnej muzułmańskiej twierdzy Borriana.
Oryginalnie miasto było otoczone murem, jednak ze względu na rozrost miejskiej infrastruktury, ów mur stracił swój użytek już w XIV wieku. Dysproporcje demograficzne i ekonomiczne pomiędzy chrześcijanami a pozostałymi w Hiszpanii wyznawcami Allaha spowodowały, że w XV – XVI wieku dochodziło do częstych konfliktów.
W XVI wieku rozrosła się infrastruktura rolnicza regionu, tak by już w XVII wieku można było mówić o nowoczesnym jak na owe czasy rolnictwie. Powstały studnie i system nawadniania pól, co dało początek rolnictwu komercyjnemu.

W drugiej połowie XVIII wieku w miasteczku rozpoczął rozwijać się przemysł, głównie tekstyliów. W XIX wieku na masową skale w tej okolicy uprawiano pomarańcze, co zmieniło charakter Villarreal. W tym czasie nastał wielki postęp gospodarczy, wprowadzony zarówno przez przedsiębiorców i związki rolników lub spółdzielnie rolnicze.
Po hiszpańskiej wojnie domowej (lata 1936-1939), dochody uzyskane z handlu pomarańczami pozwoliły przedsiębiorcą zbudować kilka fabryk płytek ceramicznych, jako sposób na dywersyfikację swoich branżach. Ceramika rozwija się po dziś dzień i jest obecnie głównym przedmiotem działalności gospodarczej Villareal.

Nazwa miasteczka

Zarówno hiszpański Villarreal i kastylijski Vila-real oznaczają „Royal Village”, czyli po prostu „Królewskie miasta”, ze względu na założenie miasta przez Jakuba I króla Aragonii. Przez cały okres średniowiecza, podobnie jak większość osiedli i mniejszych miasteczek europejskich, Villarreal był znany pod nazwą „Villae regalis Latinised”.
Pod koniec XVIII wirku, gdy Hiszpania stała się bardziej scentralizowana, przyjęta została kastylijska nazwa miasta. Natomiast miasto zostało przemianowane w 1939 roku, po wojnie domowej w Hiszpanii, w nazwę brzmiącą Villarreal de los Infantes (miasto królewskie z Infantes), aby uniknąć nieporozumień z innymi hiszpańskimi miejscowości o tej samej nazwie.

W dniu 27 lutego 2006 roku, po kampanii, która rozpoczęła się w 1980 roku, walencka forma nazwy stała się tylko oficjalną nazwę dla miasta, po jednomyślnej decyzji podjętej przez Radę Miasta. Mieszkańcy miasta są znani jako: Vila-realencs (mężczyzna) lub Vila-realenques (kobieta).

Podział miasteczka

Gmina – miasto Villarreal składa się z pomniejszych dzielnic: Carignan, Solades, Pla Redó, Pinella oraz Madrigal.

Geografia i klimat

Miasteczko zajmuje dużą część prawego brzegu dolnego biegu rzeki Mijares. Ma klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodną zimą o średniej temperaturze w granicach 10°C (w styczniu) i ciepłym lecie. Średnia roczna temperatura wynosi 17ºCelsjusza.

Główne atrakcje

Villarreal jako że jest miasteczkiem o długiej i bogatej historii oraz przepięknych plenerów, jest chętnie wybieranym przez turystów miejscem.
Do najważniejszych miejskich zabytków należą: Església de Sant Jaume (Kościół św. Jakuba) z XVIII wieku, Basílica de Sant Pasqual z XVI wieku, Plaça Major (Rynek Główny) jakim jest plac otoczony przez kilka domów zbudowanych w różnych okresach, Muzeum Miejskie „Casa de Polo” oraz kaplica i park Mare de Déu de Gracia (Our Lady of Grace).

Pomijając atrakcje historyczne, w Villarreal warto wybrać się na El Madrigal Stadium – stadion należący do miejscowej, słynnej i odnoszącej znaczne sukcesy drużyny piłkarskiej. Miłośnicy golfa powinni natomiast udać się na Club de Campo Del Mediterraneo, które słynie z profesjonalizmu. Jeśli wybierzecie się do miasteczka na wakacje z dziećmi, nie powinniście ominąć aquaparku Aquarama.

Co warto zjeść

Tapas, churros z czekoladą i oczywiście gazpacho - tych potraw spróbować można niemal wszędzie w Hiszpanii, warto jednak pamiętać, iż każdy z regionów tego kraju wyróżniają specyficzne dla niego dania oraz jego lokalna kuchnia. Miasteczko Villarreal obfituje w kafejki, bary i restauracje, w których można spróbować wyśmienitej kuchni walenckiej.
Kuchnia walencka łączy dwa kulinarne światy: dania typowo śródziemnomorskie (w której obfitują ryby, warzywa i owoce) z gastronomicznymi specjalnościami równiny, do których zaliczane są gęste zupy jarzynowe i potrawy z dziczyzny.

Gdzie warto się zatrzymać

Choć Villarreal nie jest miejscowością typowo turystyczną, nie brakuje tam jednak hoteli, w których można się zatrzymać. Oferty pokoi w różnym standardzie bez problemu znajdziemy w internecie, za pośrednictwem którego bez problemu można dokonać także rezerwacji. Wśród ciekawszych lokalizacji należy wymienić hotele: Intur Castellon, Eurohotel Castellón, Doña Lola, Eurohotel Castellón, Hotel Aloha, Hotel Bag, Hotel Tryp Castellón Center oraz Hotel Sercotel Plana Parc.

Uroczystości

Jak w całej Hiszpanii, Villarreal posiada swoje małe święta, zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim. Do najważniejszych zalicza się: obchody dnia św. Antoniego 16 stycznia, Fundación de la Ciudad - około dnia 20 lutego każdego roku w mieście odbywają się sesje społeczne i kulturalne, uroczystości na cześć świętego Pascuala Baylon - w 1917 roku święty został patronem miasta, Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Rocha - podczas 15 i 16 sierpnia odbywają się uroczystości i radosne pikniki.

Słynni mieszkańcy

Nic tak nie wzbudza dumy wśród lokalnej ludności jak to, że to właśnie z ich społeczeństwa wywodzą się znane i cenione osobistości, które osiągnęły sukces. Słynnych mieszkańców posiada także Villarreal, a do grona tego zaliczamy: Juan Bautista Llorens – rowerzysta, Francisco Tarrega Eixea - autor tekstów i gitarzysta, Broch Francisco Llop - rzeźbiarz i językoznawca, Manuel Calduch Almela botanik i farmaceuta, Vicente Llorens Poy - malarz i rzeźbiarz, José Soriano Ramos - ceramik przemysłowy, Jordi Garcia Candau - dziennikarz i były dyrektor generalny RTVE, Sarthou Carlos Carreres - walencki pionier fotografii dokumentalnej, Yurema Requena Juarez – pływak, Javier Ibañez – koszykarz, Alejandro Font de Mora Turon - polityk.

Ciekawostki

Mimo historycznego znaczenia wiążącego się z turystyką, miasteczko Villarreal przeszło ciekawą przemianę przemysłową i ekonomiczną. Od wioski zajmującej się głównie uprawą pomarańczy, współcześnie jest to miasto słynące nie tylko w regionie, ale i całym kraju z produkcji płytek ceramicznych. Znajduje się w niej 4 500 największych firm w Hiszpanii, w liczbie tej znajdują się wszystkie firmy branży płytek ceramicznych w kraju. Pozostałe branże w mieście to: usługi finansowe, produkcja cegieł i innych produktów z gliny i metali.
Villarreal słynie z piłkarskiej drużyny o tej samej nazwie. Klub powstał w 1923 roku i przez lata awansował do najważniejszych lig Hiszpanii. Zespół gra na stadionie Estadio El Madrigal, którego pojemność to 25000 –osobowa publiczność. Tym samym może zmieścić połowę mieszkańców miasta.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij