Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ibi

Ibi koło Alicante

Miasto zabawy i zabawek - takimi dwoma przymiotami można by określić miasto Ibi, bo na nich opiera się jego charakterystyka obyczajowa i historyczna tej miejscowości.
Ibi położone jest we wschodniej Hiszpanii, niedaleko wybrzeży Morza Śródziemnego. Znajduje się też w granicach prowincji Alicante oraz we wspólnocie autonomicznej Walencji. Wspólnota rozciąga się południkowo do morskiej granicy Półwyspu Iberyjskiego.

Miasto liczy sobie 24 tysiące mieszkańców oraz powierzchnię 62 km kw. Daje to średnią gęstość zaludnienia 375 os./km kw. O charakterze Ibi wiele mówi jej usytuowanie w kraju oraz najważniejsze odległości. Do popularnego kurortu Alicante na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest stąd zaledwie 40 km, do Elche 61 km, Walencji 120 km, a do Madrytu 400 km.

Geografia, klimat

Ibi położone jest 755 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu to najwyżej usytuowane miasto we wspólnocie. Okolica ma charakter górzysty. Najwyższe szczyty to: Aitana (1558 m n. p. m.) i Puig Campana (1410 m n. p. m.). Wzniesienia te są częścią Gór Betyckich, które ciągną się na długości 600 km wzdłuż południowo–wschodniej krawędzi Półwyspu Iberyjskiego, będąc najwyższym po Alpach pasmem gór w Europie.

Na terenie gminy natomiast leży szczyt Menejador o wysokości 1356 m n. p. m. Miasto położone jest między wzgórzami Santa Lucia i San Miguel. Prowincję przecina rzeka Monnegre, tworząc swoim korytem ciekawe kaniony. Okolica leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z wpływami kontynentalnego.

IBI

Mamy tam zatem zaznaczone cztery pory roku, łagodne zimy oraz gorące i suche lata. Średnia temperatura lipca to 23 stopnie, a stycznia 7 stopni Celsjusza. W związku z położeniem w Ibi można natrafić na silny wiatr o lokalnej nazwie poniente, który ma zbliżoną genezę powstawania do polskiego halnego.

Historia to głównie lód

Ibi prawa miejskie otrzymało w XVII wieku, choć badania archeologiczne wykazały istnienie człowieka na jego obszarze już na początku naszej ery. Badania te dowiodły działalności rolniczej oraz garncarstwa na tym terenie. W wiekach średnich osada należała do feudalnych rodów, a następnie sprzedana została sąsiedniej miejscowości Jijona. Ponownie suwerenna stała się w połowie XVII wieku. Do wieku XIX miasto żyło głównie z rolnictwa i rękodzieła. Tu ciekawostka - ważną dziedziną wówczas była w mieście produkcja i magazynowanie lodu spożywczego, co zawdzięczano klimatowi okolicznych gór.

Służyły temu małe, okrągłe i podpiwniczone budynki kamienne, utrzymujące odpowiednią temperaturę. Od końca XIX wieku rozwiązania technologiczne znane w Ibi zaczęto stosować w innych częściach kraju, a nawet Europy. W połowie ubiegłego stulecia natomiast miasto stało się krajowym potentatem przemysłu zabawkarskiego, który okazał się silnym impulsem dla znacznego rozwoju Ibi.

Były to głównie fabryki: Paya i Rico. W związku z silną konkurencją międzynarodową obie jednak zakończyły działalność w 1984 roku. Potem miastu udało się podźwignąć ekonomicznie dzięki takim sektorom, jak: hutniczy, metalurgiczny czy tworzyw sztucznych.

Gospodarka Ibi

Współczesność wyparła już z Ibi tak ważne kiedyś dziedziny, jak wytwarzanie lodu czy produkcja zabawek, które kiedyś koncentrowały prawie 100% produkcji i zatrudnienia. Miasto i gmina przystosowują się do wymogów współczesności. Ibi jest obecnie jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast swojej prowincji.

Prym wiodą tu zakłady metalurgiczne oraz produkujące tworzywa sztuczne. Fabryki zajmują ponad 2,5 miliona metrów kwadratowych, działa ponad 500 firm, z których główne to: INJUSA, Ibitransporters PICO SL, SL Molto SA, Strapping Industriales SA, Acteco SL. Największe centra handlowe miasta to: Aleja Pokoju, Constitutuon Avenue i ulica Juana Carlosa I.

Co warto zobaczyć?

Muzeum Zabawek Walencji ma nazwę nieco mylącą, ponieważ instytucja ta mieści się w Ibi, a nie w stolicy wspólnoty, a konkretniej pod adresem Nicholas Rondo Paya Jover, na terenie dawnej fabryki Paya. Instytucja funkcjonuje od 1990 roku, natomiast w obecnej siedzibie przyjmuje gości od 2013 roku. Jest najczęściej odwiedzanym obiektem muzealnym w Ibi. Rocznie wizytuje go ponad 22 tysiące gości. Celem muzeum jest zachowanie i upamiętnienie dziedzictwa przemysłu zabawkarskiego.

Podmiot eksponuje przede wszystkim zabawki, produkowane w mieście od 1902 roku. Z czasem wystawy poszerzane były o pokazy z całej Hiszpanii i innych miejsc kontynentu. Można tam również zobaczyć dawne maszyny produkcyjne. Muzeum niegdyś mieściło się w Casa Gran – to dworek z XVIII wieku, zbudowany na planie prostokąta. Obecnie na parterze mieści się ekspozycja galerii obrazów zgromadzonych przez Juana Pablo Pereza. Do niedawna za budynkiem mieścił się piękny ogród z widokiem na kościół, ozdobiony kamiennym łukiem. Obecnie jest niestety zdewastowany.

La Tartana to jedna z pierwszych zabawek, wyprodukowanych w Ibi. Chodzi o wózek ciągnięty przez konia, który obecnie jest eksponatem w muzeum zabawek. Pierwowzorem był wóz służący do transportu lodu. „Tartana” to obecnie najważniejsza nagroda przyznawana przez miasto. Miasto ma też swój Pomnik Pamięci Zabawek – monument znajdujący się przy Plaza del Centenario, w centrum miasta. Odsłonięty został w 2006 roku na okoliczność setnej rocznicy wyprodukowania pierwszej zabawki w Ibi.

IBI-ALICANTE

Warto zobaczyć w mieście przede wszystkim kościół parafialny Przemienienia Pańskiego, datowany na XII wiek, o czym świadczyć mają dwie boczne wieże i kopuła pokryta niebieską dachówką. Wewnątrz znajdują się freski, których autorem jest Joaquin Oliet, tworzący na przełomie XVIII i XIX wieku. Uwagę turystów przykuwa też pomnik Fester – monument przedstawiający Matkę Boską, otaczającą płaszczem dwóch rycerzy: chrześcijanina i Maura. Był pierwszym pomnikiem poświęconym Maurom.

Autorem był rzeźbiarz Vicente Ferrero. Jak i zabawki, swój pomnik mają też producenci lodu z Ibi. Els Geladors to monument przedstawiający mężczyzn, dźwigających wielkie bryły w kształcie walców. Zlokalizowany jest w parku „dels Geladors” i jest dziełem artysty z hiszpańskiej Galicji, Magina Picallo. Wykuty został w czarnym granicie, pochodzącym z kamieniołomu w Morana, o drobnym ziarnie. Postacie są nieco większe niż naturalne gabaryty człowieka.

Pomnik Trzech Króli w Ibi – postawiony na placu o tej samej nazwie - to jedyny na świecie pomnik poświęcony postaciom Trzech Króli ze Wschodu. Odsłonięty został 5 stycznia 1975 roku. Autorem tego dzieła w kamieniu jest Aurelio Lopez Azaustre. Poświęcone Trzem Królom jest także Muzeum Casa de los Reyes Magos – zawiera ich obecność w sztuce, nauce, teologii.

Ciekawym miejscem turystycznych atrakcji jest też Barranco de los Molinos – to wydzielony obszar naturalny o dużych walorach ekologicznych. Znajdują się tam: dawny młyn, plac zabaw, a nawet urwisko ze ściankami do wspinania. W Ibi lubią tematy przyrodnicze. Znajdziemy tam również Muzeum Bioróżnorodności, które oferuje stałe i czasowe ekspozycje fauny i flory oraz prowadzi działalność edukacyjną w tym zakresie.

Atrakcje terenowe

Ibi posiada wiele miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie, położonych w niedużej odległości od siebie. Wpływają na to głównie pobliże wysokich gór oraz zalesione tereny prowincji Alicante. Jakie na przykład? W Ibi znajdziemy Ścieżki spacerowe po obszarach naturalnych, takich jak Parc Natural de La Front Roja, obszar rekreacyjny Sant Pasqual, Torretes czy Maz de Canto. Rezerwat Els Erbzeters to obszar ekologiczny, bogaty w aromatyczną roślinność oraz źródła, który daje turystom możliwość plażowania i kąpieli. Godne zobaczenia są również miejsca na zboczach gór, gdzie dawniej produkowano lud i zachowały się specjalne piwniczki, umożliwiające przechowywanie go.

Święta i imprezy cykliczne

Z ważniejszych wydarzeń celebrowanych w Ibi wymienić należy Święto Trzech Króli. To okoliczność szczególnie świętowana w mieście, gdzie znajdziemy jedyny pomnik bohaterów fiesty w Europie. Okazja jak wiadomo jest cykliczna, celebrowana w okolicach 6 stycznia i z reguły trwa 3 dni. Odbywa się wtedy parada na Placu Trzech Króli, trwa zbieranie listów od dzieci, organizowany jest orszak mędrców. W ostatni dzień jeden z królów wspina się po drabinie na balkon, skąd potem rzuca dzieciom prezenty.

Warto również wymienić tzw. Święto zimowe. To odbywające się 28 grudnia obchody, o których na pewno powiedzieć można, że są bardzo osobliwe. Czci się wtedy płody rolne oraz wspomina pewne ważne momenty w dziejach regionu. Wygląda to w ten sposób, że korowód, albo nawet wyścig czternastu żonatych (stan cywilny jest tutaj kluczowy) mężczyzn, podąża od kościoła do urzędu rady miejskiej. W tym czasie uczestnicy ostrzeliwują się jajkami i mąką.
Dzień wytwórców lodu to święto obchodzone w lutym.

Biorą w nim udział wszyscy mieszkańcy Ibi. Organizowane są wtedy seria zabaw i gier dziecięcych oraz losowanie nagród, często kosztownych. Wszystkiemu towarzyszy głośna muzyka. Obchodzony w sobotę po 17 maja (dzień Św. Paskala) festiwal św. Pascala polega na tym, że miasto przemierza pielgrzymka, kierując w stronę pustelni, gdzie składa pamiątki po świętym. Po powrocie do miasta trwa wspólna zabawa przy akompaniamencie orkiestr dętych. Innym festiwalem w mieście jest „Festiwal Maurów i chrześcijan”.

IBI

To impreza odbywająca się w 9 dni po pierwszej środzie września. Upamiętnia średniowieczne bitwy między tymi grupami oraz wypędzenie Maurów w XVII wieku. Uczestnicy przebierają się w barwne stroje afrykańskie oraz dawne chrześcijańskie i odgrywają scenki historyczne. W trakcie pokazów jednocześnie może się prezentować nawet 14 zespołów, symbolizujących różne grupy. Festiwal stanowi jedną z największych atrakcji etnograficznych Półwyspu Iberyjskiego.

W połowie grudnia, na głównym rynku miasta, odbywa się impreza pod nazwą „Tam, gdzie sny”. Na różne sposoby prezentowana jest wówczas magia świąt Bożego Narodzenia, ze szczególnym zaakcentowaniem roli Trzech Mędrców. Oprócz zwykłych mieszkańców uczestniczą w nim przedstawiciele rzemiosła, gastronomii czy rozrywki. To „Rynek Magii” – taka nazwa utarła się dla tego wydarzenia.
Turystom szczególnie przypadają do gustu wieczorki taneczne – odbywają się w miesiącach letnich, we wtorki i czwartki, w Plaza de la Palla.

Kuchnia

Na tradycje kulinarne regionu duży wpływ ma bliskość Morza Śródziemnego. Gastronomia okolic Alicante zasadniczo łączy w sobie da wpływy: kuchnię śródziemnomorską oraz skłonność do serwowania specjalności lądowych równin, czyli gęstych zup. Podstawowym produktem jest zatem ryż, spożywany pod wszelkimi możliwymi postaciami, oraz oczywiście ryby, owoce morza, warzywa, potrawy z dziczyzny. Wizytówką jest tzw. paella valenciana.

To jednogarnkowe danie, którego podstawę stanowi ryż, mięso z kurczaka lub królika, ryby i przyprawy. Podobną potrawą jest fideua. Ryż zastępuje się w niej makaronem. Na deser serwowane są często lokalny napój mleczny horchata lub słodkości z wpływami arabskimi, na bazie miodu, orzechów i migdałów. Na wieczór i dla dorosłych polecana jest Aqua de Valencia, czyli mieszanka musującego wina Cava z wódką i sokiem pomarańczowym.

Transport, baza noclegowa

Ibi jest miastem posiadającym korzystne połączenia transportowe z resztą prowincji i kraju. Drogami ekspresowymi można dojechać do Alicante, Alcoy, Castalla i Onil lub Villena. Miasto oferuje turystom oraz innego rodzaju przyjezdnym wystarczającą ilość miejsc noclegowych. Do głównych należą: Hotel Jugete – C/L`Escoleta 4, Hotel Silver – C/San Roque 1 oraz Hotel Miron – Avenida de la Provincia. Na terenie Chambit Rekreation Area z kolei znaleźć można nie tylko kemping, ale i możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij