Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Villena

LOKALIZACJA

Villena znajduje się w południowo-wschodniej Hiszpanii we Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Należy do prowincji Alicante, od której nadmorskiej stolicy Villenę dzieli około 60 km, natomiast od Walencji około 125 km. W tym miejscu krzyżują się szlaki komunikacyjne, których początki sięgają starożytności i przebiegającej tędy Via Heraklea, poprzedzającej swym istnieniem Via Augusta. Obecnie przez Villenę przebiega autostrada A-31 (Atalaya del Cañavate – Alicante). Miasto leży na wysokości około 500 m n.p.m. w górnej części doliny Vinalopo.

Znajduje się na płaskowyżu ze specyficznym ukształtowaniem terenu wynikającym z geomorfologii skał, a także zjawisk pogodowych. Postępująca erozja skał wapiennych przyczyniła się do powstania licznych wąwozów i jarów. W sąsiedztwie znajduje się pasmo górskie Sierra de Salinas, które stanowią naturalną granicę między regionem Murcia, a Alto i Medio Vinalopo.

KLIMAT

Mimo bliskości Morza Śródziemnego, od którego wybrzeży Villena oddalona jest około 60 km, góry znajdujące się w okolicy miasta stanowią przeszkodę dla napływu morskiego powietrza. Ponadto wyżynne położenie sprawia, że klimat Villeny nosi cechy typowego klimatu kontynentalnego, charakterystycznego dla iberyjskiego płaskowyżu. Można zaobserwować tutaj znaczne wahania temperatur. Najniższą zanotowaną była -24,0oC, natomiast najwyższą 45,1oC. Średnio jednak waha się ona od 6oC w styczniu do około 24oC w lipcu i sierpniu.

VILLENA-ZAMEK-HISZPANIA

Poza skrajnymi przypadkami są to więc wartości przyjazne dla mieszkańców miasta i okolicy, a także odwiedzających te strony turytstów. Lato jest tu wyjątkowo suchym okresem, zwłaszcza lipiec, natomiast najwięcej opadów notuje się w kwietniu i październiku..

LUDNOŚĆ

Na terenie miasta zamieszkuje około 35 tysięcy osób, co przy powierzchni ponad 345 km2, daje średnią gęstość zaludnienia na poziomie około 100 osób na 1 km2. Wartości te wskazują, na stosunkowo niskie zagęszczenie ludności co przekłada się na komfort mieszkańców. Rozwój demograficzny Villeny zapoczątkowany został w połowie XIX wieku z związku z rozwojem przemysłu, dzięki któremu miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków centralnej części regionu Walencji. Możliwość zatrudnienia w lokalnych przedsiębiorstwach była magnesem przyciągającym imigrantów z innych regionów Hiszpanii, przede wszystkim Kastylii-La Manche i Andaluzji.

Na przestrzeni ostatnich 25 lat liczba mieszkańców Villeny wzrosła o około 4 tys. osób. Mimo dużych ruchów migracyjnych jakie w ostatnich latach występują na Półwyspie Iberyjskim, Villena charakteryzuje się względnie jednolitą strukturą etniczną. Około 8% mieszkańców pochodzi spoza Hiszpanii, co jest średnią znacznie niższą niż wartości analogiczne dla całej Wspólnoty Autonomicznej, jak również kraju.

GOSPODARKA

Potencjał gospodarczy miasta i najbliższej okolicy już od czasów starożytnych był znaczny. Uprawiano tutaj zboża, oliwki, winogrona, a także liczne odmiany owoców suchych. Hodowano także kozy i muły, a w okresie średniowiecza zintensyfikowano chów owiec. Region od wieków słynie także z pszczelarstwa, którego istnienie datowane jest co najmniej od VIII wieku. Do 1950 r. gospodarka Villeny miała charakter agrarny, niemniej już wcześniej istniały zakłady przemysłowe i rzemieślnicze współdziałające z rolnictwem.

Powstały wówczas młyny, gorzelnie, a także zakłady włókiennicze. Z czasem to ta ostatnia gałąź rozwinęła się w produkcję odzieży, a także tkanin wełnianych. W XX w. działalność tą poszerzono o produkcję obuwia, przy powstawaniu którego pracowała znaczna część mieszkańców. Obecnie w dalszym ciągu Villena jest ważnym centrum przemysłu obuwniczego, średnio co 20 but dziecięcy wytworzony w Hiszpanii pochodzi z lokalnych fabryk. Ponadto w mieście rozwija się produkcja mebli, przemysł spożywczy, którego produktem firmowym jest wino z czerwonej odmiany winorośli Mourvèdre o szlachetnym kolorze, bogatym aromacie i wysokiej zawartości alkoholu (około 15%).

KOMUNIKACJA

Villena znajduje się dogodnym położeniu komunikacyjnym, w tzw. korytarzu Vinalopo, który sprzyjał powstaniu dobrej infrastruktury drogowej. Przez miasto przebiega autostrada A-31, która znacznie skraca czas podróży na wybrzeże, a także w kierunku środkowej Hiszpanii. Bliskość węzłów komunikacyjnych sprawia, że z Villeny z łatwością można dostać się do Costa Blanca, Andaluzji, Walencji i Alcoi. W nieodległym Alicante znajduje się port lotniczy (obsługa lotów m.in. do Polski), którego obecność wpływa na jeszcze lepszą sytuację komunikacyjną Villeny.

Przez miasto biegnie także linia kolejowa łącząca Alicante z Madrytem. Uruchomioną ją już w 1858 r. W niewielkiej odległości od centrum znajduje się także stacja kolei dużych szybkości (AVE), która docelowo może służyć blisko 500 tys. potencjalnych użytkowników z Villeny, a także sąsiednich regionów Murcji i Albacete. HISTORIA W 713 roku pojawia się pierwsza wzmianka o mieście, data ta bywa jednak podważana, ponieważ zapisane w dokumentach arabskich określenie miejscowości utożsamiane jest również z Walencją i Elche.

Kolejna ważną datą jest rok 1240 kiedy to król Jakub I odbił miasto z rąk muzułmanów. Kolejnym wydarzeniem ważnym dla osady było w 1243 roku w wyniku postanowień Traktatu z Almizry przejście pod wpływ królów Kastylii. Natomiast w 1525 roku zostały nadane prawa miejskie przez króla Karola V. Datą przełomową dla rozwoju miasta był rok 1858, kiedy to uruchomiono linię kolejową, dzięki której nastąpił rozwój wielu gałęzi lokalnej gospodarki.

VILLENA-POCIAGI-AVE-HISZPANIA

TURYSTYKA

Zwiedzanie warto zacząć od centrum dla zwiedzających -Villena Visitors Center gdzie uzyskamy wyczerpujące wskazówki o obiektach wartych zobaczenia i aktualnych wystawach.

Dumą Villeny jest XII-wieczny zamek Atalaya otoczony murem obronnym z sześcioma 2 wieżami. Zamek jest 3-kondygnacyjny usytuowany na wzgórzu Mount San Cristobalz którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę i stolicą regionu. Został zbudowany przez Arabów najprawdopodobniej w XII wieku, dokładna data powstania obiektu nie jest znana, natomiast pewnym jest, że istniał on już w 1172 r. Początkowo przypuszczano, że jego geneza się jeszcze dalej i że pochodził on z czasów rzymskich, niemniej brak dowodów archeologicznych dla potwierdzenia tej tezy. Solidność twierdzy podkreśla fakt, że zdobyto ją dopiero za trzecim podejściem w 1240 r.

Zamek odnowiono i rozbudowano w XV wieku. Należy do architektury militarnej, chociaż nie ma obronnej fosy. Odgrywał on istotną rolę także w późniejszych wiekach m.in. w okresie wojny o sukcesję hiszpańską, a także w trakcie wojny o niepodległość Hiszpanii w czasach napoleońskich. Z biegiem lat opuszczony, podupadł. Dopiero od 1958 r. rozpoczęto prace konserwatorskie, których inicjatorem był archeolog Jose Maria Soler Garcia. Dzięki wieloletnim pracom przy zamku dziś możemy podziwiać go w bardzo dobrym stanie.

Villena uznawana jest za pomnik historii artystycznej. W mieście znajdują się dwa kościoły Santa Maria i Santiago. Pierwszy z wymienionych powstał w miejsce muzułmańskiego meczetu, natomiast drugi zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Plaza de Santiago, najbardziej reprezentatywnej części miasta. To tutaj koncentruje się życie kulturalne, społeczne i religijne mieszkańców.

Niezwykle interesującym jest możliwość prześledzenia ewolucji architektury, która otacza plac, od stylu gotyckiego kościoła, po postmodernistyczny Dom Kultury. Wspomniany kościół Santiago powstawał od XIV wieku, a obecną formę uzyskał w XVI w. Jest przykładem budownictwa gotycko-renesansowego, jednym z najważniejszych tego typu w całej Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Stanowił też archetyp szkoły architektonicznej, mając szeroki rezonans regionalny. Będąc w Villenie warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, którego dumą jest 10 kg złota i srebra tworzące skarb, elementy z epoki brązu.

Muzeum jest małe, ale ciekawe, są tu różne pozostałości ze starożytnych osiedli, rzeczy z różnych kultur, które przewinęły się przez miasto: włócznie, misy z brązu, narzędzia z paleolitu. W mieście znajduje się Arena Villena, jedna z nielicznych aren walk byków w prowincji Alicante. Obiekt ten powstał w 1924 r. i mógł pomieścić 10 tysięcy widzów. Wielokrotnie gościł on znakomitych torreadorów. Na jego trybunach zasiadali znamienici widzowie, jak m.in. Ernest Hemingway. Z biegiem lat obiekt podupadł.

W latach 2007-2011 przeprowadzono prace, dzięki którym ponownie jest on areną walk byków, a także może pełnić inne funkcje. Barwnym i przyciągającym uwagę turystów jest Festiwal Średniowieczny (Fiestas del Medievo). Jego elementami są parady, pokazy sokolnictwa, a przede wszystkim stroje z epoki. Wszystko to przyciąga uwagę turystów, których liczba dwukrotnie przekracza liczbę mieszkańców Villeny.

Imprezy te organizowane są przy okazji święta św. Józefa. Niezwykle cenną atrakcją turystyczną jest środowisko naturalne. Pejzaże Villeny charakteryzują się skalistym kredowym ekosystemem będącym siedliskiem bogatej fauny oraz flory i to jest idealne miejsce rekreacji. To tu zobaczymy zwierzęta takie jak: dzik, wilk, 3 kozica, ryś, jeżozwierz, przepiórka, łasica pospolita, szakal, żeneta i koziorożec pirenejski, lis, borsuk, kret, zając, królik. Licznie występują tu ptaki orły i sępy oraz ryby.

SPORT

Odwiedzający mogą uprawiać sporty takie jak: wędrówki górskie, wspinaczkę i paralotniarstwo. Miłośnicy kolarstwa oraz biegania również znajdą dla siebie wiele atrakcji za sprawą kilkunastu dobrze oznakowanych ścieżek prowadzących po Villenie i okolicach. Mieszkańcem miasta jest Juan Carlos Ferrero, były tenisista, zwycięzca wielkoszlemowego turnieju French Open (2003 r.), a także finalista US Open, który w bliskim sąsiedztwie Villeny prowadzi akademię tenisową. W mieście istnieje klub piłkarski Villena CF.

VILLENA-FIESTA-LOKALNA-HISZPANIA-FOLKLOR

Powstał on w 1922 r., na przełomie lat 40. i 50. występował on w Tercera Division, w 1970 r. został zlikwidowany. Jego tradycję kontynuował Villena CD, który podobnie jak poprzednik osiągnął ten samo poziom rozgrywek, na którym przetrwał z niewielkimi przerwami od połowy lat 70. do połowy lat 90. W 2004 r. zlikwidowano Club Deportivo, a rok później reaktywowano nieistniejący od 35 lat Club de Futbol. Obecnie zespół funkcjonuje, więc pod swą historyczną nazwą, nie święci jednak triumfów.

GASTRONOMIA

Będąc w Villenie należy odwiedzić lokalne winnice oraz spróbować smacznych trunków takich jak Cantaueso i Herbero. Kuchnia w Villenie opiera się o produkty lokalne: szpinak, sałatę, kapustę, oraz owoce: wiśnie, gruszki, jabłka, śliwki, a także oczywiście oliwa z oliwek wyciskana w starannym procesie produkcji, by osiągnąć najwyższą jakość. Typowe dania Villeny mają charakter chłopski.

Wśród najpopularniejszych potraw lokalnych warto wymienić: gazpacho manchego, fasolę z alcaciles, ryżu z królikiem Paella i wielu innych. Zdecydowana większość z nich jest pod wpływem tradycji kulinarnych La Manchy i śródziemnomorskiej. Z kolei wśród lokalnych wypieków dostępnych w większości piekarniki warto poszukać sequillos.

Hotel Entremares La Manga de Mar Menor
Hotel Entremares La Manga de Mar Menor
Costa Calida / La Manga del Mar Menor
Acta Atrium Palace Barcelona ****
Acta Atrium Palace Barcelona ****
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Apartamenty CSSuites Castellon
Apartamenty CSSuites Castellon
Costa del Azahar / Castellon de la Plana
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij