Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Manises

Manises – miasto jak wielka mozaika

Układanie azulejo – tradycyjnej hiszpańskiej mozaiki, składającej się nawet z kilku tysięcy płytek ceramicznych, to tradycja, która na Półwyspie Iberyjskim pielęgnowana jest od pokoleń. Pałace, zamki, muzea i świątynie, pełne fantastycznych kompozycji, przedstawiających słynne sceny religijne, historyczne czy postacie ważnych dla hiszpańskiej historii osób, znajdziemy w wielu miejscach kraju. Jedna z ojczyzn azulejo jest z kolei Manises – miasto położone we wschodniej części Hiszpanii, leżące zaledwie o 8 kilometrów od Walencji. Jego położenie, infrastruktura i charakter sprawiają, że mimo stosunkowo niewielkiej liczby ludności, Manises uważane jest za jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych i usługowych w rejonie Huerta Oeste.

Przemysł ceramiczny chlubą regionu

Przemierzając samochodem kolejne kilometry autostrady A-3 w kierunku Walencji, nie sposób nie zauważyć barwnego miasta graniczącego z gminami Cuart de Poblet i Ribarroja of the Turia. To oczywiście Manises – wielka hiszpańska stolica ceramiki, która słynie ze swoich wyrobów nie tylko w całej Hiszpanii, ale na całym świecie. Miasto, mimo że liczy zaledwie 26 tysięcy ludzi, znane jest w całej Hiszpanii, głównie z powodu gwałtownego rozwoju, spowodowanego wzrostem tradycji ceramicznych. Obecnie jest to główna gałąź przemysłu w mieście, a na uwagę zasługuje fakt, że produkcją ceramiki zajmują się w dużej mierze niewielkie, lokalne firmy, które obroniły się przed inwazją wielkich koncernów.

MANISES-WALENCJA-HISZPANIA-MAPA

Lotnisko

Do miasta dojedziemy również drogą V-11, dzięki czemu łatwy i szybki dojazd do Manises możliwy jest w zasadzie z każdego miejsca w kraju. Na terenie miasta znajduje się również słynne lotnisko Valencia-Manises, które stanowi główny port lotniczy dla Walencji. Lotnisko obsługuje większość lotów krajowych i międzynarodowych, dlatego dotarcie z Polski nie sanowi żadnego problemu. Jeśli czeka nas podróż do Walencji lub w jej okolice, warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie Manises. Wrażenia gwarantowane.

Port lotniczy Valencia-Manises to jedno z największych i najpopularniejszych lotnisk w Hiszpanii. Mówimy w końcu o trzecim, po Madrycie i Barcelonie najliczniejszym hiszpańskim mieście, a na dodatek prężnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym, biznesowym i naukowym jakim bez żadnych wątpliwości jest Walencja. Położenie lotniska w tym właśnie miejscu jest nieprzypadkowe: doskonała komunikacja samochodowa dzięki autostradom, które biegną tuż obok, a także bliskość Walencji, do której z lotniska jedzie się kilkanaście minut – wszystkie te czynniki doskonale wpływają na komunikację stolicy regionu z portem lotniczym. Z punktu widzenia turystyki i biznesu, lotnisko ma znaczenie strategiczne.

Realizacja tej inwestycji z całą pewnością wpłynęła na wzrost znaczenia Walencji, jak i całego regionu. Port obsługuje loty z całego świata, a roczna liczba pasażerów odprawianych na lotnisku oscyluje w okolicach 5 milionów, czynią lotnisko w Manises jednym z najważniejszych w kraju, po El Prat w Barcelonie i Barajas w Madrycie. Lotnisko posiada dwa terminale, które obsługują połączenia międzynarodowe i trzeci, przeznaczony dla lotów regionalnych. Do Walencji możemy dostać się z niego taksówką, pociągiem, metrem, czy korzystając z transportu autobusowego. Podróż do centrum miasta trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, zależnie od pory dnia i natężenia ruchu.

Śródziemnomorskie temperatury

Kiedy już wylądujemy na płycie lotniska, z całą pewnością przywita nas tutaj typowy, śródziemnomorski klimat. Jeśli przylecimy zimą, temperatura na zewnątrz może wynieść około 4-7 stopni, jednak zdarza się, że termometr pokazuje kilka kresek poniżej zera. Ujemne temperatury zdarzają się nieczęsto, zazwyczaj dotyczą stycznia i lutego, kiedy w rejonie walencji jest najzimniej. Latem, średnie temperatury wynoszą tutaj około 25 stopni, zaś rekordowe upały wynosić mogą maksymalnie do około 35 stopni.

Porównując więc lato w Manises z polskim lipcem czy sierpniem, wcale nie wypadamy blado. Blado nie będziemy wyglądać także wtedy, gdy zdecydujemy się na wypoczynek na wybrzeżu. Tutejsze słońce gwarantuje bowiem piękną opaleniznę, podobną do tej, jaką można zafundować sobie na teneryfie czy na Costa Blanca. Jednak nie tylko zwolnicy morskich i słonecznych kąpieli tłumnie zjeżdżają się do miasta. Coraz większa liczba Hiszpanów, poszukująca nowego miejsca do życia, odnajduje spokój i wytchnienie właśnie w okolicach Walencji. Manises, mimo lotniska i dobrze rozwiniętego sektora gospodarczego, posiada wiele miejsc, w których wyciszenie i relaks przychodzą łatwo.

MANISES-CERAMIKA

Tak jak liczne parki, skwery czy kawiarnie, które urzekają swoim przytulnym, domowym klimatem, a kawa, która jest w nich serwowana, zdobywa sobie tłumy wiernych miłośników, którzy chętnie wracają do miasta, choćby po to, aby delektować się zapachem i niesamowitym smakiem kawy, przy okazji podziwiając przepiękne mozaiki azulejo.

Ceramika słynna na cały świat

Historia układania azulejo w Hiszpanii i na całym Półwyspie Iberyjskim sięga średniowiecza i czasów panowania Maurów. To oni zaczęli układać ceramiczne płytki we wzory, które początkowo ograniczały się wyłącznie do znaków i ornamentów geometrycznych. Z czasem, mozaiki zaczęły przedstawiać zwierzęta i rośliny, a następnie całe pejzaże, jakie spotykamy dzisiaj na ścianach, podłogach i elewacjach wielu hiszpańskich i portugalskich domów. Popularność azulejo w Hiszpanii spowodowała powstanie ważnych ośrodków produkcyjnych, do których Manises się zalicza.

We wspólnocie autonomicznej Walencji jest to największy tego typu ośrodek. Tradycje ceramiczne w Manises sięgają kilku wieków, a jeśli naprawdę chcemy zgłębić tajniki i historię wytwarzania tego przecudnego materiału dekoracyjnego, koniecznie powinniśmy odwiedzić miejskie muzeum ceramiki, które tanowi doskonały przykład tego, jak należy promować mocne strony miasta, doskonale odzwierciedlające jego najbardziej charakterystyczne cechy. Azulejo w pierwszych wiekach od powstania spełniało wyłącznie estetyczne i dekoracyjne zadania, z czasem jednak ceramika zaczęła spełniać rozmaite funkcje użytkowe.

Proceder ten rozwija się na masową skalę od XIX wieku. O tym, że miasto Manises na każdym kroku żyje ceramiką świadczy nawet grafika na oficjalnej stronie internetowej miasta. Obok herbu miasta i gminy widzimy ceramiczny talerz o przepięknym zdobieniu – jeden z symboli miasta i jego rzemieślniczych tradycji. Tradycje te pielęgnowane są do dnia dzisiejszego i bardzo dobrze się mają. Każdego roku wyroby ceramiczne wyprodukowane w Manises eksportowane są do Włoch, Portugalii, Francji, Niemiec, a także do krajów Morza Bałtyckiego, dzięki czemu płytki i ceramika z Manises zagościły również w Polsce.

Jeśli ceramika jest głównym motorem napędowym miasta, trudno dziwić się, że wyroby i ozdobne elementy elewacji znajdujące się niemal na każdym kroku w mieście, cieszą się tak ogromną popularnością. Ceramika jest sztuką, kulturą i przemysłem w jednym. Dzięki temu, że miasto potrafiło swego czasu uczynić ze swojego głównego rzemiosła nie lada atrakcje turystyczną, dzisiejsi turyści mają niepowtarzalną okazję zwiedzania miasta za pośrednictwem „Drogi ceramiki”.

Podróż ta drogą to nic innego jak zwiedzanie miasta z przewodnikiem, po specjalnie wytyczonej trasie, która prowadzi szlakiem największych zabytków i najpiękniejszych kompozycji z ceramiki. Taka forma zwiedzania miasta – oryginalna i odmienna od tradycyjnych tras turystycznych - cieszy się wielką popularnością, nie tylko wśród tych, którzy cenią sobie estetyczne doznania, ale również wśród miłośników historii, którzy mają niepowtarzalną szansę odwiedzić najciekawsze miejsca w mieście, a takich z całą pewnością jest tu mnóstwo.

MANISES-HISZPANIA

Zabytki

Jednym z nich jest kościół św. Jana, oddany do użytku pod koniec XVIII wieku. Jest to jedna z najstarszych i największych świątyń w okolicy, a także w całej wspólnocie autonomicznej Walencji. Budynki sakralne w tej części Hiszpanii charakteryzują się bardzo ciekawą architekturą, w której widoczne są wpływy wielu epok. Wspaniałą lekcją historii będzie z całą pewnością wizyta w ruinach starożytnego cmentarza Maurów, lub stary budynek szkoły ceramicznej.

Nowoczesne miasto z tradycjami

Ceramiczne tradycje mogą stać się czynnikiem, który integruje lokalną społeczność i doskonale spełnia zadania promocyjne dla miasta. Ma to swój wyraz w organizowanym dorocznym święcie ceramiki, odbywającym się w pierwszej połowie lipca każdego roku. Dwudniowe uroczystości, wypełnione są warsztatami, pokazami tworzenia ceramiki, a także wystawami i prezentacjami dorobku miejscowych producentów ceramiki. Nawiązując do najlepszych tradycji ceramicznych, władze Manises realizują istotny element polityki miasta w dziedzinie kultury i rozrywki dla swoich mieszkańców, za co należą im się słowa uznania.

Apartament PLAYA FLAMENCA I
Apartament PLAYA FLAMENCA I
Costa Blanca płd. / Playa Flamenca
Hotel Dimar Walencja
Hotel Dimar Walencja
Walencja / Walencja
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij