Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alcoy

Alcoy malownicze Miasto Mostów

Alcoy (lub Alcoi) to hiszpańska miejscowość położona w gminie Walencja, w której mieszka ponad 60 tysięcy osób. Miasteczko leży u podnóży gór Sierra de Mariola, które osiągają nawet 1300 m n.p.m. Samo Alcoy znajduje się 563 metry nad poziomem morza,w Dolinie Alcoy. Przecinane jest kilkoma rzekami, przez które prowadzą zabytkowe mosty. Stąd Alcoy nazywane jest często Miastem Mostów. Z Walencji do Alcoy można trafić drogą N-340 (w kierunku Jijona) lub jechać autostradą A-36 w kierunku Ibi.

Miasto słynie z rozwiniętego przemysłu papierniczego, włókienniczego i maszynowego. W 1800 roku powstała tu królewska fabryka włókiennicza i była jedną z pierwszych szkół przemysłowych w Hiszpanii. Obecnie w Alcoy produkuje się głównie tkaniny, papier, buty oraz ceramikę. Teren miejscowości to również urodzajny i ważny obszar rolniczy. Alcoy znane jest wśród turystów z niezwykle smacznych i słodkich migdałów, które dodawane są do lokalnych potraw. Przyciągają one smakoszy z całego świata, którzy chcą przekonać się o ich wyjątkowym, delikatnym smaku.

W Alcoy odpoczywać można nie aktywnie i swobodnie, wybierając się na piknik lub spacer do parku naturalnego La Font Roja. Jest to jeden z ostatnich naturalnych parków, gdzie znajduje się pierwotna roślinność śródziemnomorska. Nieopodal Alcoy, w odległości kilku kilometrów, warto odwiedzić park safari Safari De Aitana. Stanowi on niezwykłą atrakcję dla osób w każdym wieku.

Alcoy – losy miasta

Na terenach Alcoy pierwsze ślady zamieszkiwania osadników iberyjskich datuje się już na 60 000 rok p.n.e. Neandertalczycy osiedlali się tutaj i polowali na zwierzynę. W okolicach La Sarga odkryto malowidła naskalne, które potwierdziły bytność ludów jaskiniowych. Później osadnicy wyszli z jaskiń, by uprawiać zboża. Zaczęli osiedlać się u podnóża gór, tworząc pierwsze osady rolne. Pierwsze wzmianki o miejscowości widnieją w roku 1256 naszej ery, stąd też rok ten uznawany jest za datę powstania miasta. Miasto zostało założone przez króla Aragonii – Jakuba I Zdobywcę.
Na początku swoich rządów wybudował on zamek w strategicznym punkcie miasta, nad rzeką Serpis, aby chronić Alcoy przed atakami podczas rekonkwisty. W 1291 roku miasto zostało podarowane admirałowi Rogerowi de Lauria przez Jakuba II z Aragonii. Rządy potomków admirała trwały w mieście do 1430 roku, a następnie Alcoy wróciło pod panowanie Korony. W latach 1701-1714 Alcoy uległo zniszczeniom, co spowodowało że po wojnie o sukcesję hiszpańską miasto straciło swoje znaczenie, a jego rozwój się zahamował. Rewolucja przemysłowa miała swoje korzenie między innymi w Alcoy, kiedy to w 1873 roku wybuchł wyzwoleńczy bunt robotniczy.

FOTO-ALCOY-HISZPANIA-MIASTO-MOSTÓW
Alcoy słynie z mostów

Alcoy – co warto zobaczyć?

Jednym z ciekawszych zabytków w Alcoy jest muzeum Museo de la Fiesta. Można tu podziwiać kostiumy i stroje, które nosili uczestnicy najważniejszego święta w Alcoy – Moros y Cristianos (Maurowie i Chrześcijanie). Święto odbywa się pod koniec kwietnia, na pamiątkę wydarzenia z 1276 roku, kiedy to Maurowie zostali wygnani z Hiszpanii. W Alcoy można zwiedzać również Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico), w którym znajdują się pozostałości po prehistorycznym osadnictwie (głównie ceramika).

Szukający historycznych zabytków nie mogą pominąć wizyty w średniowiecznym zamku Barchell ( Castell de Bartxell), który został wybudowany w XIII wieku. W Alcoy nie brak też innych interesujących miejsc jak pustelnia św. Antoniego, klasztor, barokowy kościół Santa Maria (Iglesia de Santa María) czy ratusz z XIX wieku. W Alcoy można też obejrzeć pozostałości po dawnych fortyfikacjach, takie jak wieża strażnicza Torre de Na Valora z XIII wieku. Alcoy znane jest także ze swoich zabytkowych mostów, m.in. El Puente de María Cristina, wybudowanego w 1837 roku. Warto zobaczyć również wiadukt Canalejas z 1907 roku.

Kuchnia w Alcoy

W Alcoy można spróbować wyśmienitych dań, które są połączeniem tradycyjnej kuchni śródziemnomorskich i lokalnych specjałów. Serwuje się tutaj głównie ryż pod każdą postacią (głównie paella z owocami morza) oraz gęste zupy i gulasze (la olleta). Wyjątkowo smaczne jest utaj gazpacho, chłodnik na bazie zmiksowanych warzyw. Warto skosztować również lokalnych trunków, w szczególności wyśmienitego likieru ziołowego herbero, który wykonany jest z ziół rosnących na zboczach górskich Alcoy.

Moros y Cristianos – barwne święto

Podczas święta Moros y Cristianos obchodzonego w dniach 21-24 kwietnia, odbywają się procesje i inscenizacje bitew między chrześcijanami i Arabami. Uczestnicy noszą specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy, oddające ubiór ówczesnych walczących. Święto odbywa się ku pamięci Maurów, którzy władali niegdyś na tych ziemiach i prowadzili wojny z chrześcijanami, a następnie zostali wygnani.

FIESTA-HISZPANSKA
Fiesta Moros i Cristanos w Alcoy to niezwykle kolorowe święto

W Alcoy święto Moros y Critianos ma szczególne znaczenie ze względu na lokalne wierzenia i tradycje. W czasie rekonkwisty, w Alcoy odbyła się legendarna bitwa pod bramami miasta. Według legendy mieszkańcom ukazał się wtedy św. Jerzy, unoszący się ponad murami miasta na koniu. Ponoć właśnie te wydarzenie miało zadecydować o zwycięstwie mieszkańców, broniących swojego miasta, nad wojskami wroga. Co roku z okazji święta Moros y Cristianos, mieszkańcy oddają hołd temu wydarzeniu. Podczas uroczystości odbywają się barwne i wesołe parady, a także wiele pokazów. Odbywa się m.in. pokaz muzyki średniowiecznej i samych muzyków przypominających średniowiecznych grajków, procesje oraz inscenizacje walk.

Mieszkańcy Alcoy, choć głęboko związani są właśnie z tym świętem, organizują również inne fiesty, między innymi paradę Trzech Króli. Uroczystości odbywają się corocznie, już od 1885 roku.

Cud Dzieciątka Jezus – lokalna legenda

Jedną z ważniejszych uroczystości o charakterze sakralnym w Alcoy jest procesja Jesuset del Miracle, obchodzona co roku 31 stycznia. Upamiętnia ona wydarzenie związane z kradzieżą naczyń liturgicznych, wokół którego urosła interesująca legenda. Wydarzenie te stanowi również dowód na surowe prawo w czasach hiszpańskiej inkwizycji.

W roku 1568 Joan Prats ukradł z kościoła srebrne naczynie, w którym znajdowało się 40 opłatków, naczynie do przechowywania hostii oraz relikwiarz. Mężczyzna wrócił do domu i ukrył zdobycz pod stertą kamieni, pod schodami swojego domu. Później skonsumował wszystkie opłatki i wyjął relikwie. W obawie przed podejrzeniami ze strony sąsiadów, owinął kradzione przedmioty w ubrania i schował w stajni. Następnego dnia ksiądz zorientował się, że przedmioty sakralne zostały skradzione i w całym mieście rozległy się kościelne dzwony. Zaproponowano nagrodę 30 funtów temu, to odnajdzie zgubę – liczono, iż sprawca sam zgłosi się z kradzionym mieniem. Przeszukiwano okolicę w poszukiwaniu sprawcy. Ponieważ Prats był obcokrajowcem (Francuz), stał się wkrótce podejrzanym, a jego dom został przeszukany. W budynku nie znaleziono jednak skradzionych przedmiotów, ale mimo to aresztowano Pratsa pod wpływem nacisku mieszkańców. W końcu odnaleziono zagubione naczynia liturgiczne w stajni złodzieja, a Prats przyznał się do winy. Legenda głosi, że skradzione przedmioty odnaleziono przy pomocy Dzieciątka Jezus, a te wydarzenie uznane zostało za cud. Przy domu sąsiadki Pratsa, Señory Miralles, znajdowała się figurka Dzieciątka, która pochyliła się i wskazała miejsce ukrytych przedmiotów.

FOTOGRAFIA-MOROS-CRISTANOS
Warto wybrać się do Alcoy na fiestę Moros y Cristianos

Pratsa chciano odesłać go do sądu w Walencji, jednak jego oskarżyciel poprosił o wykonanie wyroku w Alcoy, by ten stanowił przykład dla innych osób zamierzających bezcześcić sakralne mienie. Pratsa wkrótce skazano na karę śmierci i mężczyzna został ścięty. Jego głowę powieszono na drzwiach klasztoru św. Augustyna, by pokazać innym co grozi za podobne przestępstwa. Prawą rękę, która popełniła przestępstwo, powieszono w parafii Plaza de las Casas de la Curia. Aby jeszcze bardziej zhańbić złodzieja i jego czyn, szczątki Pratsa zostały rozrzucone na drodze wokół Alcoy. Dom Pratsa został poświęcony, a Señora Miralles podarowała kościołowi cudowną figurkę Dzieciątka Jezus. Arcybiskup Ribera przekształcił dom Pratsa w klasztor, który został otwarty w 1597 roku.

Zainteresuje Cię również:
zamek w Guadalest | Benidorm plaże | Costa Blanca wybrzeże | Walencja tanie hotele | region Walencji |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij