Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Novelda

Novelda i jej ukryte skarby

Turystyczne szlaki udeptane w ciągu wielu lat prowadzą do największych i najbardziej obleganych kurortów wybrzeży Hiszpanii. Na etapie planowania wyjazdu często zapomina się o oddalonych kilkadziesiąt kilometrów od morza miasteczkach, których atrakcje są często o wiele ciekawsze, niż te, które oferują nadmorskie miasteczka. Podróżując w rejonie Walencji warto choć na jeden dzień udać się do położonej w prowincji Alicante miejscowości o nazwie Novelda. Jest to miejsce, w którym każdy może znaleźć odrobinę wytchnienia od kurortowych atrakcji, by skupić się na chłonięciu atmosfery zabytkowego miasteczka i refleksji nad pięknem otaczającej je przyrody.

Dawne dzieje miasta

Novelda to położone w niewielkiej odległości od Alicante miasteczko zamieszkiwane przez około 24 tysiące osób. Znajduje się ono na naturalnym szlaku pomiędzy południowo-wschodnim płaskowyżem Hiszpanii, a wybrzeżem, stąd w dawnych czasach przez obecne tereny miasta wędrowali kupcy i handlarze z niemal całej Europy. Nic dziwnego, że miasto w trakcie istnienia odczuwało wpływy różnych ludów i do dziś nosi znamiona wielokulturowości.

W Połowie XII wieku mała jeszcze wtedy miejscowość została zdobyta przez wojska Królestwa Murcji i włączona do jego ziem, aby w 1252 ostatecznie dołączyć do terenów wchodzących w skład prowincji Alicante. Czasy te nie należały do najlepszych w kwestii rozwoju miejscowości. Praktycznie do końca XV wieku liczba ludności miasta utrzymywała się na podobnym poziomie. Wiek XVI przyniósł jednak dużo dobrego samemu miastu, które w większości było wtedy zamieszkiwane przez Maurów. W ciągu zaledwie 80 lat populacja zwiększyła się do ponad 2 tysięcy osób. Niestety w roku 1609 Maurowie stanowiący większą część populacji miasta Novelda zostali wypędzeni przez chrześcijan, co stało się przyczyną kryzysu gospodarczego i demograficznego. Zła sytuacja utrzymywała się aż do końca XVIII wieku. Niemal sto lat później Novelda otrzymała prawa miejskie licząc już niemal 10 tysięcy mieszkańców.

Tutaj króluje modernizm

Druga połowa XIX wieku w Europie upłynęła pod znakiem nowoczesnej sztuki modernistycznej. Także w Hiszpanii nurt ten odcisnął swoje piętno. Rozpowszechnienie modernizmu w sztuce malarskiej, literaturze czy budownictwie na Półwyspie Iberyjskim przebiegało w dość specyficzny sposób, ewoluując do niespotykanej nigdzie indziej formy. Hiszpański modernizm odznaczał się, podobnie jak w całej Europie, zamiłowaniem do miękkich kształtów, krzywizn i delikatnych barw czy konturów, jednak mimo wszystko wyróżniał się większym przepychem.
Dlaczego w kontekście miasta Novelda mówimy akurat o tym nurcie sztuki? Na przełomie XIX i XX wieku Novelda przechodziła głębokie przemiany społeczne. Dominującą rolę w tworzeniu się nowego porządku społecznego przejęły warstwy mieszczańskie, której przewodziła burżuazja. Zyski z rolnictwa, obrotu finansami oraz innych źródeł pozwalały na większą swobodę w kwestii otaczania się przedmiotami modnymi. Wiele nieruchomości prywatnych oraz budynków użyteczności publicznej dekorowano ozdobami stanowiącymi wszelkiego rodzaju odniesienia do modernistycznego gustu.

NOVELDA-HISZPANIA
Sanktuarium Novelda

Wpływ modernizmu na wygląd i kształt nieruchomości w Novelda jest bezsprzeczny. Bogate zdobienia oraz dzielenie przestrzeni domowej na publiczną (okna, drzwi, korytarze), prywatną (sypialnie, biuro, biblioteka, salon) oraz specjalistyczną (WC, pomieszczenie dla służby, łazienka) to typowe przejawy modernistycznego podejścia, które w Novelda widać niemal gołym okiem.

Jednym z najsłynniejszych miejsc, gdzie podziwiać można sztukę modernistyczną w mieście Novelda jest Muzeum Modernistyczny Dom. Znajduje się on na szlaku Ruta del modernisme – wyznaczonej trasie zwiedzania modernistycznych obiektów w mieście. Dom – Muzeum zaprojektowany został przez Pedro Cedan Martineza, którego plan zrealizowano w latach 1900-1904. Składający się z 3 pięter budynek to doskonała kolekcja dzieł oraz elementów architektury modernistycznej. Co ciekawe otwarty jest on przez cały rok i można go zwiedzać za darmo. Szczególną uwagę przykuwają tu pięknie zdobione motywami roślinnymi schody.

Sanktuarium bez pośpiechu

Płożone niecałe 30 kilometrów od linii brzegowej miasteczko jest miejscem, gdzie spotkać można wiele ciekawych budynków oraz miejsc. Odległość od morza pozwoliła zachować Novelda charakter spokojnego miasteczka, dzięki czemu nie przyjeżdżając tu nie musimy martwić się o tłok, kolejki i inne wady tłumnie obleganych miejscowości.

Jednym z najciekawszych elementów tutejszej architektury jest położone w okolicach miasteczka Sanktuarium Marii Magdaleny. Choć samo miejsce oddalone jest nieco od centrum, z łatwością można dotrzeć tutaj na dwóch kółkach. Budowa rozpoczęła się zaraz po zakończeniu I wojny światowej według projektu Jose Sala, który wykorzystał motywy typowego katalońskiego nurtu modernistycznego. Budowa podzielona została na trzy fazy, a obiekt był bezustannie budowany przez 28 lat. Warto było poczekać, aby w ostateczności ujrzeć efekt końcowy – wykonaną z uzyskanych w okolicy kamieni rzecznych budowlę o niezwykłych walorach. Zakrzywione okna, rzeźby oraz dwie wieże zdobiące główną fasadę budynku sprawiają, że całość wygląda niezwykle oryginalnie i estetycznie. Każda z wież ma wysokość około 25 metrów i zwieńczona jest krzyżem.

Wykorzystanie naturalnego kamienia dało doskonały efekt, czego nie można niestety powiedzieć o wnętrzu, które przez wielu uważane jest za zbyt banalne jak na tak wspaniałą bryłę zewnętrzną. Każdy miłośnik pięknej architektury zatrzymałby się jednak choć na kilka chwil, by bez pośpiechu podziwiać kunszt architekta.

Zamek de la Mola

Zaledwie 4 kilometry od Novelda i rzut kamieniem od wspomnianego wcześniej sanktuarium usytuowany jest inny godny uwagi obiekt. To zbudowany w XII wieku przez muzułmanów obiekt, który stanął na miejscu wcześniejszych fortyfikacji Cesarstwa Rzymskiego. Znaczenie zamku było ogromne ze względu na jego położenie. Łączył on należące do chrześcijan tereny oraz kontrolowane przez Maurów, stąd też pełnił funkcję obronną i stanowił doskonały punkt obserwacyjny okolicy. Sprzyja temu położenie na zboczu o wysokości ponad 300 metrów, co dawało nie tylko możliwość zapewnienia bezpieczeństwa, ale także daje dziś okazję do podziwiania przepięknej panoramy doliny.

Zamek de la Mola nie miałby w sobie nic szczególnego, gdyby nie pewien oryginalny element, wprawiający w zdumienie wielu turystów odwiedzających to miejsce. Na terenie zamku ulokowane są bowiem dwie wieże, z których jedna wybudowana została na planie prostokąta, a druga trójkąta. Wieża o trzech bokach jest prawdziwym rodzynkiem wśród architektury tej części Hiszpanii.

W sprzyjających okolicznościach przyrody

Novelda to nie tylko doskonały przykład architektury i sztuki, ale także miejsce, gdzie spotkać można osobliwe miejsca przyrody. Co prawda nie mówi się o nich w wielu przewodnikach, ale jeśli by zapytać mieszkańców o niezwykłe miejsca do odwiedzenia, z pewnością wskażą nam drogę do małych jezior położonych w dolinie. Są to niewielkie zbiorniki wodne, które mogą okazać się doskonałym sposobem na letnie upały. Temperatury latem sięgają to średnio 30 stopni Celsjusza, choć bywają także dni, w których słupek rtęci sięga 42 kresek. Woda w jeziorach nie jest zbyt zimna, dlatego można bez obawy zanurzyć się w niej dla ochłody. Wypełnione słoną wodą zbiorniki to jedyne w swoim rodzaju miejsca ze względu na obecność kryształków soli osadzonych na skałach. Jedno z jezior ma nawet kolor czerwony – wynika to z zawartego w składzie skał żelaza, które zabarwia wodę i sól znajdującą się w niej.

FINKA-FOTO-DO-KUPIENIA
Takie nieruchomości można kupić w Elda z naszej oferty sprzedaży domów w Hiszpanii

Innym miejscem godnym uwagi ze względu na naturalny charakter, jest mieszczący się w granicach miasta park El Parque del Oeste, co w wolnym tłumaczeniu oznacza park zachodni. Wielbiciele twórczości Gaudiego zauważą, że forma parku w Novelda nawiązuje wprost do jego wizualizacji. Warto odwiedzić park, by przespacerować się między bujno rosnącymi palmami, podziwiając rzeźby z kamienia oraz malowniczą fontannę. Warto odwiedzić także tutejszy amfiteatr, który bez problemu jest w stanie pomieścić nawet 2 tysiące osób, a wszystko to w otoczeniu bujnej roślinności.

Choć Novelda nie jest miastem, które na pierwszy rzut oka daje się poznać jako godne uwagi, każdy odnajdzie tu elementy, które zachwycają i zaskakują. Niepozorne miasteczko skrywa w swoich murach i poza nimi unikalne miejsca, których nie sposób zignorować.

FOTO-CASTILLO-DE-LA-MOLA
Castillo de la Mola w Novelda

Zainteresuje Cię również:
Elda | plaże Alicante | Walencja | Costa Blanca | Region Walencji | Elche (Elx) |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij