Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Paterna

Paterna koło Walencji

Paterna to miasto znajdujące się na zachodzie Hiszpanii. Jest stolicą gminy o tej samej nazwie. Stanowi część prowincji Walencji. Paterna położona jest na lewym brzegu Turii.

Miasto zamieszkuje około 35 tysięcy ludzi. Jest to największy ośrodek w całej gminie. Jej powierzchnia całkowita wynosi 35,85 km2. Gmina Paterna ma około 65 tysięcy mieszkańców Daje to jedenaste miejsce pod względem liczby mieszkańców w Wspólnocie Autonomicznej Walencji.

W Paternie znajduje się duża populacja cudzoziemców. Ludzie za granicy stanowią około 8,78% ludności gminy. Największą grupą narodową, przebywającą na tym obszarze są Rumunii Marokańczycy i Kolumbijczycy

W pobliżu Paterny znajdują się takie miejscowości jak :
Manises, Godella, Rocafort, Moncada, Quart de Poblet, Mislata, Aldaia, Tavernes Blanques, Burjassot, Xirivella, i Alaquas. Jej miastami partnerskimi są hiszpańska Adeje, Amerykański Burbank oraz Włoskie Marino.

Odległości między Paterną a największymi hiszpańskimi miastami wyglądają następująco:

- Madryt - 296 km od Paterny
- Barcelona – 305 km od Paterny
- Kordoba- 418 km od Paterny
- Sewilla – 539 km od Paterny
- Malaga- 466 km od Paterny
- Murcja – 179 km. od Paterny
- Saragossa- 243 km od Paterny

Miasto znajduje się w strefie wpływu suchego klimatu śródziemnomorskiego. Rejon ten charakteryzuje się piękną, letnią pogodą, sprzyjającą turystyce. Średnia roczna suma opadów wynosi zaledwie 250 ml.
Występują tam bardzo łagodne zimy i ciepłe lata.

Najniższe temperatury w tym regionie odnotowuje się w styczniu i wynoszą one około 5OC. Z kolei najcieplejszym miesiącem jest Sierpień. Temperatura osiąga wtedy wartości 40OC.

W Paternie znajduje się duża populacja cudzoziemców. Ludzie za granicy stanowią około 8,78% ludności gminy. Największą grupą narodową, przebywającą na tym obszarze są Rumunii Marokańczycy i Kolumbijczycy.

PATERNA-WALENCJA-ES

Historia Paterny

Badania prowadzone przez archeologów wykazały, że pierwsze ślady ludzkiej obecności na terenie dzisiejszej Paterny przypadają na okres neolitu. Relikwie z tamtego okresu zostały znalezione na wzgórzach w pobliżu rzeki Turia.

Jak powszechnie wiadomo, Hiszpania była częścią wielkiego imperium rzymskiego. Jednak przez długi czas nie znajdowano śladów rzymskich na terytorium dzisiejszej Paterny. Przełom nastąpił dopiero w roku 2009. Wtedy to w przypadkowo odkryto ruiny rzymskiej willi. Naukowcy zakładają, że pochodził ona z okresu między I a III w. p .n .e

W czasach średniowiecznych rejon obecnej Paterny wchodził w skład imperium arabskiego. Maurowie, jak nazywano arabów zamieszkujących Półwysep Iberyjski, doprowadzili do jej znacznego rozwoju. W tym czasie rozkwit przeżywał przemysł ceramiczny. Złoty okres ceramiki Paterny o przypada na czas między XIII a XV wiekiem. Wtedy to wyroby z Paterny były rozprowadzane na obszar całego Morza Śródziemnego. Dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza dzbany talerze i misy, malowane na złoto i niebiesko.

Były one ozdobione wzorami w kolorze zieleni i manganu. Najbardziej charakterystycznym elementem ceramicznych wytwarzanym w Paternie był Socarrat. To gliniane kawałki o prostokątnym kształcie, wykorzystywane do dekoracji placów i dworów. Próbki słynnych wyrobów ceramicznych z tego rejonu znajdują się w miejskim muzeum ceramiki. Obecnie ceramikę z Paterny możemy podziwiać także w muzeach Madrytu, Walencji, Barcelony, Londynu, Paryża, czy Nowego Jorku.

Na czasy średniowieczne przypada także gwałtowny rozwój rolnictwa. Maurowie opracowali system nawadniający, który był w stanie zwiększyć zbiory. W czasie panowania Maurów wprowadzono nowe uprawy, takie jak ryż czy pomarańcze.

Czas dobrobytu rejonu zakończył się w XVI wieku. Załamał się wtedy przemysł ceramiczny Paterny, sprowadzając kryzys na całą tą okolicę. Trudną sytuację tego regionu pogłębił rozkaz wydany przez króla Filipa II w 1609 roku. Na jego mocy, z terenów całej z Hiszpanii wypędzono Morysków, chrześcijan arabskiego pochodzenia. Decyzja monarchy pociągnęła za sobą dramatyczne konsekwencje dla społeczności regionu- Paterna była wyludniona, co przyczyniło się do ogromnej stagnacji gospodarczej.

Przemysł w Paterna

W XX wieku rozpoczęła się budowa sektora przemysłowego. Polígono Industrial Fuente del Jarro. Wiązało się to ze zwiększeniem zapotrzebowania na pracę w tym regionie. Do Paterny w celach zarobkowych licznie przybywała ludność napływowa. Eksplozję demograficzną tego regionu najlepiej pokazują dane statystyczne. W 1970 roku Paternę zamieszkiwało zaledwie 21 965 osób.

Jednak nieustanny rozwój obszaru przemysłowego sprawił, że powstawało coraz więcej miejsc pracy. Przez to do Paterny ściągało coraz więcej ludzi z okolicznych miejscowości. Już 11 lat później w tym mieście zameldowanych było ponad 33 tysiące. W ciągu następnych lat populacja gminy zwiększyła się do 41 081 osób. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w 2014 roku Paternę zamieszkiwało 67 156 ludzi.

W Paternie znajduje się około 21% produkcji gospodarczej regionu. 14% powierzchni gminy zajmują obszary przemysłowe. Najważniejsze przedsiębiorstwa działające na tym terenie to :
Industrial Funte da Jaro, Tactical Businnes Park, czy Science Park.

Gospodarka regionu zdominowana jest przez usługi, które stanowią 56% działalności gospodarczej w gminie. Wartość przemysłu 33,2%, a rolnictwo. Wysoki wskaźnik usług wskazuje na nowoczesność gospodarki regionu.

Produkcja przemysłowa w Paternie jest bardzo zróżnicowana. Wytwarza się tam żywność, tekstykalia, drewno, skórę, metal, produkty chemiczne, czy tworzywa sztuczne. Paterna jest ważnych centrum przemysłu samochodowego i elektrycznego.

PATERNA-WIEZA

Turystyka i atrakcje w okolicy

Jedną z największych zalet Paterny jest bliskość do jednego z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Hiszpanii, - Walencji. Paterna stanowi znakomitą bazę wycieczkową do tego pięknego miasta. Do centrum Walencji można stąd dojechać w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Mimo tak niewielkiej odległości między tymi miejscami, do Paterny nie docierają hałasy wielkiej metropolii. Wręcz przeciwnie, miasto to cieszy się dużym uznaniem turystów zwłaszcza ze względu na panującą tam ciszę.
Największe atrakcje Paterny to :

Wieże Paterny

pochodzą z czasów, w których Paterna znajdowała się pod panowaniem Maurów. Ze względu na swoje strategiczne położenie odgrywały kluczową rolę dla obronności regionu. Ze szczytu wież rozciąga się znakomity widok na całą okolicę.

Palacio de los Condes de Villapaterna

To piękna posiadłość znajdująca się w samym centrum Paterny. Została wzniesiona w 1760 roku przez hrabiowską rodzinę VillaPaterna. Od 1983 roku mieści się w nim ratusz miejski. Ten piękny budynek został wzniesiony w stylu, zawierające elementy charakterystyczne dla baroku i klasycyzmu. Składa się on z parteru i dwóch pięter. Jest jednym ze sztandarowych budynków hiszpańskiej architektury.

Lioma de Betxi

To miejsce, w którym można znaleźć najstarsze ślady obecności człowieka w regionie. Znajduje się on w pobliżu w La Canada. Do dziś można w nim podziwiać zabytki pochodzące z epoki brązu. Lioma de Bexti położona jest na niewielkim, mierzącym 89 metrów wzgórzu. Mieszczą się t pozostałości budynków z kamieni i błota. Wśród odkopanych przez archeologów znalezisk można wymienić: ceramika, kości, ozdoby, oraz resztki materiałów budowlanych wykorzystywanych w tamtym okresie. ( tynki, zwęglone fragmenty dachów i ścian, z odciskami różnych elementów wykorzystywanych w budownictwie)

Epoka brązu w rejonie Paterny datuje się na okres około 2100- 1500 lat p.n.e. Lioma de Bexti to jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych nie tylko w tym rejonie, ale także w całej Hiszpanii.

Iglesia de San Pedro

Kościół pod wezwaniem świętego Piotra, wzniesiony na fundamentach dawnego meczetu. Powstał w XVI wieku, a dwieście lat później miała miejsce jego przebudowa. Jest to niewielki, ale bardzo klimatyczny kościółek, wykonany z białego kamienia.

Teatr Wielki, imienia Antonio Faradisa

Został wybudowany pod koniec lat 20 XX wieku. Od 2002 roku stanowi własność miasta. Nosi on imię wybitnego hiszpańskiego aktora, który przyszedł na świat w Paternie. Na widowni teatru może zasiąść około 600 osób. W budynku tym odbywają się przedstawienia teatralne, występy muzyczne, a także wystawy. Mieszczą się tam także miejskie szkoły tańca i teatru. Po za nim, na terenie Paterny działają także:

Capri teatr

Został zbudowany w 1924 roku. Miasto zakupiło go w 1998. Po przebudowie i renowacji, został ponownie otwarty dla publiczności w 2000 roku. W tym teatrze obecnie organizowane są imprezy kulturalne. Swoje próby przeprowadzają także lokalne grupy teatralne.

Audytorium Antonio Cabeza

Widownia tego teatru może pomieścić 480 osób. Jego działalność rozpoczęła się. 2011 roku. Jest on obecnie siedzibą szkoły muzycznej Center Peternense.

Amfiteatr Cova Gran

To największa otwarta scenie w Paternie. Odbywają się tam festiwale, oraz pokazy lokalnych zespołów :

Na terenie Paterny mieści się także Kineapolis. To wielkie kino rozpoczęło swoją działalność w 2001 roku. W 24 salach kinowych, może zasiąść łącznie 8000 osób. Największe z nich są w stanie pomieścić po 700 osób.

Każdy, kto odwiedzi rejon Paterny powinien także skosztować tamtejszej kuchni. Można w niej znaleźć potrawy charakterystyczne dla całej prowincji Walencji, takie jak paella i ryż. Kuchnia Paterny wytworzyła także kilka unikalnych przysmaków. Jednym z nich jest na pewno Cachap- słodkie ciasto francuskie, nadziewane charakterystycznym dla tego obszaru kremem.

URZAD-MIASTA-PATERNA-HISZPANIA

Paterna posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć hoteli. Jednym z najlepiej ocenianych zajazdów w mieście jest „Hotel Tactica”. Odwiedzający go goście mają do swojej dyspozycji saunę oraz kryty basen. Panują tam komfortowe warunki dla turystów. Cechą wyróżniającą ten ośrodek jest elegancki wystrój pokoi. Ich podłoga wyłożona jest parkietem. Specjalnością kuchni hotelowej są typowe dania śródziemnomorskie, przygotowane z sezonowych produktów.

Hotel Tactica zapewnia także komfortowy dojazd do Walencji. Do centrum tego pięknego miasta można dojechać nawet w 15 minut, a do tamtejszego lotniska w zaledwie 7 minut. W hotelu znajdują się 104 pokoje.

 Paterna to ważny ośrodek hiszpańskiej gospodarki. Swoją siedzibę mają tam regiony przemysłowe, zatrudniające wielu pracowników. Przez miasto to przejeżdza wielu turystów, dla których docelowym punktem podróży jest Walencja.

Paterna jest doskonałym wyborem dla kogoś, kto nie przepada za wielkim miastem. Po całodziennej wycieczce w Walencji można spędzić w niej cichy i spokojny wieczór, odpoczywając tym samym od hałasu wielkiego miasta. Miejsce to często jest niedoceniane przez turystów. Atrakcje tego miasta może nie są tak wielkie i sławne jak te mieszczące się w Walencji, jednak na pewno warto się przy nich zatrzymać.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij