Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Xirivella

Xirivella okolice Walencji w Hiszpanii

Xirivella jest gminą w Walencji, w Hiszpanii. Graniczy z miastami Walencji, Alaquàs, Picanya i Mislata. Gminę przecina autostrada V-30 i rzeka Turia, z dzielnicą La Luz po wschodniej stronie rzeki. Od czerwca 2012 roku most nad autostradą połączył obie części.

Gmina jest dobrze skomunikowana z centrum Walencji, dokąd można dojechać autobusem lub pociągiem, odjeżdżającym z dworca kolejowego. Metro znajduje się w pobliskim mieście Mislata. Dla zagadnień komunikacyjnych okolicy istotny jest fakt zbyt wysokiego poziomu hałasu, jakie powoduje sąsiedztwo lotniska. W 2014 roku Xirivella liczyła 29 409 mieszkańców.

Toponimy
Nazwa Xirivella może pochodzić z łacińskiego słowa Silvella (mały las).

Historia miasta

Pozostałości archeologiczne znalezione w Xirivella datowane są na czasy rzymskie. W średniowieczu teren ten zamieszkiwali rolnicy uprawiający ziemię. Przemysł jedwabiu również rozwinął się w tym samym okresie. Obszar Chirivella był już zamieszkiwany w czasach rzymskich. Zachowały się pozostałości kanalizacji wodnej i grobli z okresu rzymskiego. W Miejskim Ośrodku Sportowym znajdują się również bazy kolumnowe.

XIRIVELLA

W książce opublikowanej w 2014 r. przez historyków: Juana José Gordona i Carlosa Soria, opisano średniowieczną historię gminy pod rządami muzułmańskimi. Chirivella stała się wówczas obszarem rolniczym. Oprócz hodowli jedwabnika wprowadzono plantację muszli, a system nawadniania typu rumuńskiego został poprawiony rowami, takimi jak Benager i Faitanar.

Ponadto niedawne badania prowadzone przez JJ. Gordona i C. Soria, opublikowane w 2014 r. podkreślają, że wieża strażnicza została wzniesiona z elementów architektonicznych, takich jak łuki i podkowy z ulicy Forn czy La Closa, które są nadal zachowane. Podczas podboju Jaime I z Aragonii, Chirivella została przekazana Zakonowi Calatravy, który znajdował się w zamku z Alqueri.

Miasta Siostrzane

Xirivella posiada miasta partnerskie: Casas de Benítez w prowincji Cuenca (Hiszpania) i miasto Habana Vieja na Kubie.

Dziedzictwo kulturowe

Xirivella ma ciekawe dziedzictwo kulturowe. Głównym zabytkiem jest kościół w Virgen de la Salud.
Stare miasto utrzymuje zabudowę z czasów arabskich. Oto lista głównych budynków historycznych:

- kościół w Virgen de la Salud (Església de la Verge de la Salut): jedyna parafia do roku 1953. Został zbudowany pod koniec XVII wieku.

- kaplica Virgen de la Salud (Ermita de la Verge de la Salut)

- La Closa: budynek z XIV wieku. Został odrestaurowany w 2003 roku.

- Dau House: budynek z XIV wieku. Było to miejsce, w którym można było płacić podatki.

- Dom dziesięciny (Casa del Delme): dom z XIV wieku, który został rozebrany około 2000 roku.

- Alquería del Castillo (Alqueria del Castell): Został także rozebrany. Znajdował się w miejscu, gdzie jest oryginalna rzymska willa, która powstała w mieście.


Życie kulturalne

Xirivellę cechuje bardzo aktywne życie kulturalne. Istnieje kilka stowarzyszeń kulturalnych, w tym orkiestra wokalna (banda) o nazwie CIM Xirivella, chór (Escola Coral Andarella), Międzynarodowy Festiwal Klaunów (Mostra Internacional de Pallassos), szkoła muzyczna, Dom Kultury, gdzie odbywają się koncerty, wystawy i teatr. Xirivella organizuje także nagrodę Xirivella, uznanie dla wybitnych obywateli.

Polityka lokalna

Gmina była rządzona przez Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą od lat siedemdziesiątych, samodzielnie lub przy poparciu Zjednoczonej Lewicy. Jednak w wyborach lokalnych w 2011 r. Partia Ludowa po raz pierwszy wygrała większą liczbą mandatów.

XIRIVELLA-WALENCJA

Geografia

Chirivella znajduje się na żyznej ziemi Huerta de Valencia i na równinie Plana Cuart, na zachód od Walencji. Po jej z kolei zachodniej stronie biegnie wąwóz Chiva, a na wschód nowe koryto rzeki Turia. To ostatnie zostało utworzone w ramach planu Sur po powodzi w 1957 r. I dzieli Chirivella na dwie części: na prawym brzegu pozostaje historyczny rdzeń i nowoczesne dzielnice, a na lewym brzegu dzielnica Llum.

Demografia

W 1510 r. Miasto koncentrowało około czterdziestu rodzin (nieznacznie powyżej 170 osób), która to liczba wzrosła do 69 w 1572 r. Spadła z kolei do około sześćdziesięciu między 1609 a 1646 r. Dopiero w 1787 r. Chirivella przekroczyła po raz pierwszy tysiąc mieszkańców. Wzrost był ciągły i bardzo wyraźny od 1955 roku. W 2011 r. Chirivella liczyła 30 405 mieszkańców według (INE).

Biznes

Sześćdziesiąt procent zatrudnionych w 2008 r. było w sektora usług, 25,5% w przemyśle, 12,2% w budownictwie i tylko 2% w rolnictwie. W tym samym roku uprawiane było to 216 hektarów , nawadniane przez rowery Benágera, Faitanar i Chirivella. Wśród nich przeważały rośliny uprawne i warzywa (150 ha) oraz cytrusy (60 ha).

Jeśli chodzi o tą branżę, to granica wynosiła około 88 ha, podzielona na trzy osiedla przemysłowe: Virgen de la Salud (32 ha) i jego rozbudowa (51 ha), położona w centrum gmina; Vara de Cuart (9 ha w okresie Chirivella) i Plaza de España (2 ha), między drogami V-30 a A-3, na północnym wschodzie gminy.

Głównymi sektorami przemysłowymi są: produkcja wyrobów metalowych, przemysł chemiczny, budowa maszyn, przemysł mineralny, niemetaliczny i papier.niczy Należy zauważyć także aktywność dzielnicy La Luz w obszarze handlowym Gran Turia od roku 1993, która wynosi 58 200 m² i która zatrudnia wysoki odsetek mieszkańców Chirivelli.

Transport

Przez miejską dzielnicę Chirivella przebiega przez kilka ważnych szlaków komunikacyjnych, takich jak V-30 oraz autostrada A-3 (autostrada na odcinku Walencja - Madryt). Posiada dworzec kolejowy na linii Valencia do Madrytu przez Cuenca (RENFE Cercanías linia C-3) i linię Walencji do Chirivella (linia Cercanías C-4).

Edukacja

Miasto posiada 6 ośrodków kształcenia podstawowego, 2 szkoły średnie i jedną prowadzącą kształcenie podstawowe i średnie.

Dziedzictwo

Stare miasto w mieście zachowuje pierwotny arabski układ, z wąskimi uliczkami, w których wciąż stoją stare domy.

Iglesia de la Virgen de la Salud (Església de la Verge de la Salut): parafia do 1953 r., kościół powstał pod koniec XVII wieku. Zbudowany został na planie łacińskiego krzyża i jest budynkiem z dzwonnicą i bocznymi kaplicami. Zachowuje wystrój z okresu budowy wraz z dodatkiem innych nowo powstałych prac. To obiekt o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Ermita de la Virgen de la Salud – zabytkowe dzieło malarskie. Zgodnie z tradycją znalazło go sześciu garncarzy, gdy usłyszeli dzwony we wsi, usłyszeli je też pod ziemią, a po wykopaniu ziemi w pobliżu odkryli obraz Maryi Dziewicy. Tradycja dodaje, że jeden z garncarzy śmiał się z oddania czci Maryi przez swoich towarzyszy, po czym natychmiast został oślepiony. Od tego czasu błagał o przebaczenie dziewicy i odzyskał wzrok. W związku z tym braz otrzymał tytuł Matki Boskiej Zdrowia.

XIRIVELLA

La Closa: budynek z XIV wieku. Mieści się w starym mieście Cap de Baix. Odrestaurowano go w latach 2000.
Casa del Diezmo (Casa del Diezmo): był to budynek z XIV wieku, wyburzony w latach 2000., który znajdował się w Plaza de la Iglesia i gdzie dziesięciny płaciły za uprawy.
Alqueria del Castillo (Alqueria del Castell): Na placu Marqués de Llanera stanął ten stary dom, teraz rozebrany, który znajdował się na tej samej działce co rzymska willa, z której wiele materiałów użyto ponownie do budowy.

Miasto

Historyczne centrum Chirivella rozciąga się wzdłuż osi tworzącej obecne ulice San Antonio i Joaquin Orero, dawniej znane jako Cap de Baix. Na północy, szczególnie tej osi, znajduje się najstarsza trasa, gdzie zbudowano kościół parafialny w Virgen de la Salud i pustelnię o tej samej nazwie. Z lat 60. XX wieku zaczyna się rozkwit miasta Chirivella, którego struktura nadal jest główną drogą Real de Montroy lub Camí Nou de Torrent.

Na północ od drogi nowe dzielnice takie jak La Paz lub San Ramón, zamieszkanych przez imigrantów z aglomeracji wiejskich. Przyczynił się również do zwiększenia liczby mieszkańców a także do budowy dzielnicy "Monte de Piedad", w której żyło wiele rodzin z Walencji, które zostały bezdomne po powodzi w roku 1957. Później inne dzielnice rozwinęły się jak Art Major słynący z jedwabiu i starym sąsiedztwie San Jose, a także strefach przylegających do Alei Konstytucji.

Po drugiej stronie nowego kanału Turia w latach osiemdziesiątych powstała dzielnica Luz, sąsiadująca z dzielnicą Walencji, której głównym powodem powstania była miejska ekspansja stolicy.

Kultura

„Międzynarodowa wystawa klaunów”
Stworzona w 1993 roku "Międzynarodowa Wystawa Teatralna Klaunów" (Międzynarodowa Wystawa Teatralna) to festiwal postaci specjalizujący się w odgrywaniu figurze klowna. Oferuje program, który zawiera wszystko, od najbardziej klasycznego klauna aż po najbardziej aktualne i prowokacyjne zabawy, od gestów po mowę.

Pojawia się także w programach krajowych i zagranicznych. Na każdą edycję przybywa około 4000 widzów. Ponadto, w ramach reprezentacji, organizowane są specjalne warsztaty i kursy, okrągłe stoły, wystawy i prezentacje książek. Wszystko to związane z figurą klauna.

Muzyka

Muzyczny Okręg Naukowy Chirivella jest najstarszym społeczeństwem muzycznym tamtejszej ludności. Posiada ponad pięćdziesięcioletnią historię, a jego zespół muzyczny powstał w wyniku połączenia umiejętności kilku profesjonalnych muzyków. W roku 2014 zespół CIM otrzymał drugą nagrodę trzeciej sekcji XXXVIII Konkursu Prowincjalnego Zespołów Walencji

W 1991 roku powstała Szkoła Andarella Choir, grupa wokalna, która brała udział w spotkaniach muzycznych zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, w szczególności udział w Europejskich Nuoro (Sardynia 2003), Quimper (Francja 2005), Martigny (Szwajcaria 2008) i Bolzano (Włochy 2010).

Festiwale

Festa Mayores - świętowanie uroczystości patronalnych w pierwszej połowie września dla Matki Boskiej Zdrowia i do Chrystusa Światła. W nocy z 7 września odbywa się "Noc Figur" (Nit de les Figues), gdzie ludzie jedzą obiad i cieszą się imprezą na ulicy każdej nocy

Fallas - tak jak w Walencji i innych walenckich miastach, obchodzi święto Fallas w dniach od 15 do 19 marca.

Polityka

Bastion socjalistyczny w Walencji, Xirivella znajduje się w tzw. Czerwony pas Walencji. Ludność Południowego Huerta była kontrolowana przez PSPV-PSOE od czasów przejściowych, a tendencja ta została zmieniona w wyborach w 2011 r., Kiedy wiele historycznie socjalistycznych miejscowości udzieliło zaufania do PP, przy czym absolutna większość w przypadku Chirivella.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij