Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Stare Miasto w Alicante

Podróż do serca miasta

Alicante to popularna miejscowość w regionie Walencji, na wybrzeżu Costa Blanca. Jest to jeden z ważniejszych hiszpańskich portów, ulokowanych nad Morzem Śródziemnym. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się typowym miastem wybrzeża w rzeczywistości ma nam do zaoferowania naprawdę wiele. Turyści odwiedzający tę słoneczne Alicante wypoczywają na piaszczystych plażach, poznają tajemnice regionu i zwiedzają imponujące zabytki.

Jak to się zaczęło...

Miejscowości na wybrzeżu zawsze były korzystnym miejscem do zamieszkania, ze względu na łatwy dostęp do wody i pożywienia. Początki osadnictwa na tym terenie datuje się na erę brązu, kiedy to na wzgórzu Monte Benacantil powstały pierwsze skupiska ludności. Miejsce było wybierane ze względu na trudno dostępne położenie, chroniące przed atakami najeźdźców. Na terenach Alicante osiedlały się plemiona iberyjskie, a później Fenicjanie, Grecy i Kartagińczycy.

STARE-MIASTO-ALICANTE

Starożytni Rzymianie również zbudowali tutaj swoją osadę zwaną Lucentum (Miasto Światła), a później rozpoczęła się ekspansja Wizygotów, aż w końcu władzę przejęli Arabowie. Za ich panowania tereny rozkwitły i zwiększyło się znaczenie rolnictwa, dzięki wprowadzeniu wielu nowatorskich rozwiązań. Pozostałości po tym okresie widoczne są w architekturze miasta, która mimo hiszpańskiego klimatu i atmosfery, urzeka nutą orientu. Maurowie panowali na ziemiach aż do 1246 roku, kiedy to Alfonso X zdobył miasto wraz z jego twierdzą obronną Castillo de Santa Barbara, ulokowaną na wzgórzu. W roku 1308 tereny zostały włączone do Królestwa Walencji, a dopiero w 1490 roku Alicante otrzymało prawa miejskie.

Najbardziej obfitujące w ciekawe miejsca i zabytki historyczne jest Casco Antiguo, czyli Stare Miasto w Alicante. Oprócz zwiedzania zachwycających zabytków można tu udać się do jednej z kawiarni lub restauracji, gdzie zasmakujemy w hiszpańskich przekąskach. Warto też skusić się na pyszną, hiszpańską kawę lub wypić lampkę wina podziwiając białą zabudowę miasta. Stare Miasto zachwyca wąskimi uliczkami, niepowtarzalną atmosferą i białymi kamienicami z bajecznymi fasadami, przyozdobionymi kwiatami. To miejsce spokojne – poczujemy się tu jakby zatrzymał się czas. Mieszkańcy ten obszar miasta nazywają po prostu El Barrio.

Najpiękniejsze miejsca w Casco Antiguo

Basilica de Santa Maria

To bazylika, której budowę rozpoczęto w XIV wieku na gruzach meczetu, a ukończono w wieku XVI. Zachwyca gotycką architekturą, a także barokową fasadą. Na fasadzie znajdują się dwie wieże, postawione w dwóch różnych okresach czasowych – w XIV i XVIII wieku. Wewnątrz kościoła można podziwiać zachwycający, bogato zdobiony ołtarz w stylu rokoko z XVIII wieku, organy z 1653 roku oraz chrzcielnicę powstałą w XVI wieku.

BARY-NA-STARYM-MIESCIE-ALICANTE

Ermita de la Santa Cruz

Kaplica znajduje się na zboczach wzgórza Monte Benacantil, obok punktu widokowego. Pierwsze wzmianki o tej budowli datuje się na XVIII wiek. Została ona postawiona w miejscu wieży Blister, jednej z pozostałości po dawnych murach obronnych miasta. Obecnie jest ona miejscem, z którego wychodzą wszelkie procesje religijne podczas Wielkiego Tygodnia. Latem organizowane są tu koncerty muzyki klasycznej.

Palacio del Conde de Lumiares i Museo de Bellas Artes Gravina

Budynek Palacio del Conde de Lumiares jest siedzibą Muzeum Sztuk Pięknych w Alicante. Pałacyk został zbudowany w latach 1748 – 1808 i należał do hrabiego Lumiares. W muzeum można podziwiwać kolekcje dzieł sztuki z XVI – XIX wieku, a także poznać historię tego imponującego budynku. Na zwiedzających czeka ponad 500 prac (obrazów, rzeźb, grafik, rycin i innych wytworów artystycznych). Muzeum prezentuje twórczość m.in. Francisco Salzillo czy Fernando Cabrera. Museo de Bellas Artes Gravina otwarte jest w lipcu i sierpniu od wtorku do niedzieli, w godzinach 11.00 – 21.00. W pozostałych miesiącach czynne jest od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 20.00. W niedzielę i święta zbiory muzeum można podziwiać od 10.00 do 14.00.

Ayuntamiento – Ratusz

W części Starego Miasta znajduje się ratusz, którego siedziba znajduje się w barokowym budynku. Obiekt posiada dwie wieże i kaplicę, które prezentują doskonałe wyczucie stylu. Budynek zaprojektowany został przez Lorenzo Chapuli, a jego budowę, w miejscu dawnego ratusza rozpoczęto, w 1760 roku.

Concatedral de San Nicolas de Bari

Katedra św. Mikołaja z Bari położna jest na placu Plaza Abad Penalva. Została ona wybudowana na polecenie króla Alfonso X, w 1662 roku. Budowlę zaprojektował Juan de Herrera, a sama katedra powstała w miejscu dawnego meczetu. Posiada oryginalną, niebieską kopułę, która widoczna jest praktycznie z każdego punktu miasta. Kontrastuje ona z białą zabudową miasteczka, co dodaje całemu budynkowi uroku. Wewnątrz można podziwiać barokowy ołtarz św. Mikołaja z Bari, kaplicę, a także krużganek. Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do soboty, w godzinach 08.00 – 12.00 i 17.30 – 17.45. W niedzielę dostępna jest dla turystów w godzinach 08.30 – 13.30 oraz 17.30 – 20.30.

Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej o starym mieście w Alicante | Hogueras Alicante | targ w Alicante | dworzec autobusowy w Alicante | plaże w Alicante |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij