Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Jijona

Jijona, miasto słodyczy

Głównym źródłem dochodu miast i regionu w rejonie prowincji Alicante jest turystyka. Któż nie słyszał bowiem o wczasach marzeń na Costa Blanca? Jednak rejony te to nie tylko nadmorskie kurorty, przyciągające co roku całe masy turystów. To także miejscowości oddalone od wybrzeża, ale jednocześnie słynące z innych atrakcji. Jednym z takich miejsc jest miasto Jijona, znajdujące się w bliskiej okolicy Alicante – stolicy regionu. Samo miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym zabytkowe centrum oraz przepiękne budowle sakralne. Jednak tym, z czego słynie miasto nie są atrakcje turystyczne, czy bogata oferta restauracji. Jijona to miasto w którym wyrabia się między innymi słynny Turrón – jedyny w swoim rodzaju nugat, który tradycyjnie podawany jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Kilka słów o mieście

Jijona, zwana także w języku walenckim Xixona (czyt.: chichona) to położona na górzystym terenie miejscowość, która zajmuje powierzchnię równą 163 kilometrom kwadratowym. Miasto zamieszkuje niecałe 10 tysięcy osób. Co ciekawe ilość mieszkańców przebywających na terenie miasta latem co roku jest nieznacznie mniejsza, niż w miesiącach zimowych. Czyżby mieszkańcy wyjeżdżali na wakacje do pobliskich miejscowości?
Najwyższym szczytem w rejonie gminy, której siedziba mieści się w Jijona, jest Carrasqueta wznosząca się na wysokość 1300 metrów ponad poziom morza. Niewątpliwą przyjemność może przynieść oglądanie z jego szczytu panoramy doliny, w którą wkomponowane jest miasto Jijona. W pogodne dni ze szczytu Carrasqueta można dojrzeć morze Śródziemne oddalone kilkadziesiąt kilometrów od masywu.

Miasto posiada dobre połączenie infrastruktury drogowej z Alicante. Położenie przy trasie numer 800 łączącej Alicante z Alcoy sprawia, że miejscowość jest łatwo dostępna dla odwiedzających. Jedyną trudnością, jaką można napotkać podróżując do Jijona są górskie drogi, których ostre zakręty mogą wprawić w niemały stres wielu kierowców.

Jijona leży u stóp jednego z masywów tutejszych pasm górskich. Malownicze położenie sprawia, że miasto przypadnie do gustu wszystkim, którzy uwielbiają kręte i strome uliczki w centrum miasta. W samym mieście znaleźć można wiele zabytków, między innymi zamek, klasztor Franciszkanów Matki Bożej Orito, a także stworzone niedawno Muzeum Nugatu.

XIXONA-HISZPANIA
Jijona

Historia, czyli jak to się zaczęło

Świadectwa najodleglejszych czasów istnienia osadnictwa w miejscu, gdzie dziś znajduje się Jijona mówią nam, że na tych terenach osiedlano się już w czasach epoki brązu. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że w czasie epoki brązu (około 2000 lat przed naszą erą) istniały tu pojedyncze osady. W późniejszym okresie (starożytność) ludność zaczęła skupiać się wokół jednego miejsca – w ten sposób powstał gród o nazwie Uxonig, który w wolnym tłumaczeniu oznaczał dolinę żelaza. Być może nazwa ta wynikała z surowości terenów zamieszkiwanych przez ówczesnych mieszkańców. Wiadomo także, że w późniejszych czasach na tym terenie odnaleziono złoża rudy żelaza.

Najnowsza historia miasta związana jest z ludami muzułmańskimi rodu Almohadów. Panowali oni na tym terenie między XII a XIII wiekiem i tak jak w przypadku większości miejscowości powstałych w tym okresie, arabowie stali się także pierwszymi budowniczymi w Jijona. Zbudowanie zamku stało się początkiem przyspieszonego rozwoju miasta.

Pierwsze oficjalne wzmianki o mieście pojawiają się w traktacie Almizra z 26 marca 1244 roku kierowanego do Alfonsa X Mądrego. Nazwa miasta pojawia się w kontekście ustalenia granicy między królestwami Kastylii i Aragonii. Według zapisów, Jijona prawdopodobnie podbita została przez Jakuba I w 1245 roku. 28 kwietnia 1268 roku miasto otrzymało oficjalnie prawa miejskie i otrzymało prawo reprezentacji miasta w parlamencie Walencji, co uważa się za właściwą datę narodzin miasta Jijona.

Podczas hiszpańskiej wojny o sukcesję miasto stanęło po stronie Filipa V. Opowiedzenie się za pretendentem do tronu poskutkowało atakiem Arcyksięcia Karola na miasto. Dzięki bohaterskiej obronie miasta nie udało się zdobyć, a oblężenie Jijona w 1706 roku skończyło się fiaskiem. W nagrodę za lojalność Filip V podarował miastu znaczne przywileje.

Współczesne miasto

Dziś na szczęście miasto nie stanowi już przedmiotu walki politycznej, ani ideologicznej, a podstawą jego gospodarki stała się produkcja. Choć najsłynniejszym produktem, który wytwarzany jest w Jijona jest nugat, tak naprawdę największą fabryką w mieście jest należąca do firmy Arbora & Ausonia. Firma zajmuje się produkcją środków higieny dla kobiet i dzieci. Zakład produkcyjny w Jijona zajmuje się wytwarzaniem produktów chłonnych dla dzieci i kobiet, czyli mówiąc jaśniej podpasek i pieluszek dla dzieci. Do marek firmy należą takie nazwy jak Tampax, czy Evax, znane konsumentom także w Polsce.

FABRYKA-TURRONU-HISZPANIA-JIJONA
Fabryka turronu w Jijona

Turrón – symbol Jijona

Miasto słynie przede wszystkim z produkcji nugatu – słodyczy wykonanych między innymi z migdałów, jaj i miodu. Nugat wytwarzany w Jijona różni się od tego, który produkowany jest w Alicante. Turrón z Jijona nie jest twardy, lecz miękki i w porównaniu do konkurencyjnych batonów rozciąga się. Różnica w przygotowaniu obu nugatów polega na tym, że słodycz przygotowana według receptury z Jijona składa się z migdałów utartych na papkę.
Nie bez wpływu na jakość i smak Turrónu ma sposób uprawy migdałów, którego tajniki zostały sprowadzone na te tereny wraz z przybyciem Maurów. Muzułmanie od lat specjalizowali się w uprawie migdałów na terenie północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, a przybywając na teren Hiszpanii przynieśli za sobą wiedzę rolniczą.
Nugat z Jijona wytwarzany jest na okazję świąt Bożego Narodzenia, zwykle dla odbiorców z Hiszpanii oraz krajów Ameryki Łacińskiej. Turrón jest tradycyjnym przysmakiem świątecznym w tym kręgu kulturowym, a tradycja smakowania go w Boże Narodzenie sięga czasów, kiedy kultura Maurów mieszała się z wierzeniami pierwszych chrześcijan.

Znani mieszkańcy Jijona

Wśród najbardziej znanych mieszkańców miasta Jijona znaleźć możemy naukowców, artystów i inne osoby, które zasłużyły się regionowi oraz samemu miastu.
Wspominając znane nazwiska, które powiązane są z Jijona nie można zapomnieć o Constance Miguel, która według informacji historycznych była matką świętego Vincentego Ferrera żyjącego w XV wieku. Pochodzi stąd także zasłużony matematyk, profesor Mechaniki i Fizyki na uniwersytecie w Walencji Antonio Galiana (1762-1826). Jednym z mieszkańców był także wielki polityk hiszpański Jose Victoriano Mora Stang (1829-1874). Warto pamiętać także o artyście Jose E. Lopez Mira (1922-1986).

Zabytki – co warto zobaczyć?

Oprócz zabytkowego zamku, którego powstanie datuje się na przełom X-XI wieku, warto odwiedzić historyczne centrum miasta. Jijona to jedno z tych miejsc, które urzekają wąskimi uliczkami, doskonale odzwierciedlającymi klimat śródziemnomorskiego miasteczka. Warto pospacerować między ciasno stłoczonymi budynkami dla samej przyjemności podziwiania miniaturowego mikroświata miasta Jijona. Wiele budynków ścisłego centrum datuje się na XIV wiek – całość sprawia wrażenie, jakbyśmy przenieśli się na chwilę do dawnych czasów.
Na szczególną uwagę zasługują także budowle sakralne. Piękne kościoły i kapliczki, a także znany Klasztor Zakonu Ojców Franciszkanów, który poświęcony jest Wniebowziętej Maryi Pannie. Budowla wykonana jest w stylu barokowym i neoklasycystycznym.

PLAKAT-MOROS-Y-CRISTIANOS-JIJONA
Plakat obchodów święta Moros y Cristianos w Jijona

Jak widać Jijona jest miastem nie tylko sprzyjającym turystom oczekującym wielu ciekawych zabytków i historii, ale także zwolennikom bardziej nowoczesnych aspektów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a dodatkowy atut – lokalizacja w pobliżu Alicante sprawia, że Jijona staje się idealnym miejscem na jednodniowy wyjazd.

TURRON - sławne hiszpańskie słodycze | Alicante | Calpe | Benidorm | kalendarz hiszpańskich świąt | strona główna przewodnika |

Novotel Murcia
Novotel Murcia
Murcia Region / Murcia
Hotel Xauen Jaen
Hotel Xauen Jaen
Andaluzja / Jaén
Hotel Mirador Algeciras
Hotel Mirador Algeciras
Costa de la Luz / Algeciras
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij