Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mercado Central w Alicante

Targ w centrum Alicante - miejsce nie tylko na zakupu świeżych warzyw i owoców w Alicante, ale i także miejsce godne odwiedzenia przez turystę. Mercado Central w Alicante to budynek położony na Avenida Alfonso X El Sabio, pełniący funkcję miejskiego targu, w którym to zaopatrują się mieszkańcy, liczne firmy oraz restauracje. Jest to przepiękna, modernistyczna budowla, która powstała na starych murach miejskich. Mercado Central został zaprojektowany przez architekta Enrique’a Sancheza Sedeno i zbudowany w 1921 roku przez Juana Vidal Ramos.

Mimo, iż konstrukcja i wygląd budynku z zewnątrz nie przypominają typowego miejskiego targu, to co ma do zaoferowana znajdująca się wewnątrz hala targowa, okazuje się charakterystyczne dla tego regionu. Zdecydowana większość stoisk oferuje bowiem produkty spożywcze typowe dla Alicante – przede wszystkim świeże owoce i cytrusy, wyroby mięsne, owoce morza, a także charakterystyczne przyprawy. Sprzedawcy oferują nawet potrawy sprowadzane z Afryki. Ciekawostką może być fakt, że Mercado Central był niegdyś siedzibą Straży Pożarnej w Alicante.

Mercado Central w historii Alicante

Wraz z końcem XIX wieku w Alicante znajdowały się dwa, typowe rynki miejskie, na których sprzedawano żywność. Pierwszym z nich był Puerta del Mar, wybudowany w 1841 roku według projektu architekta Emilio Jover Pierron, a drugim niewielki targ o nazwie Garcia Calamarte, otwarty w 1883 roku i znajdujący się na Plaza de Hernan Cortes, obecnie Plaza Nueva. Oba rynki okazały się niewystarczające pod względem zaopatrzenia ludności Alicante w końcu XIX wieku. Innym problemem był fakt, że nie spełniały one wszystkich wymogów związanych z higieną. W związku z tym powstały pierwsze pomysły i plany wybudowania nowego targu miejskiego.

Już w 1870 roku, a więc 29 lat po wybudowaniu rynku Puerta del Mar, burmistrz Maisonnave wyszedł z inicjatywą budowy nowego rynku, który miał być usytuowany na Plaza de San Francisco, obecnie Calvo Sotelo. Niestety pomysł ten nie doczekał się swej realizacji.

Dwadzieścia lat później, dokładnie 7 marca 1890 roku dokonano reformy starego rynku oraz montażu nowych konstrukcji metalowych. Zaplanowano także budowę innych, sąsiednich rynków, co niestety nie doszło do skutku. 12 lutego 1911 roku sam król Alfonso XIII, w towarzystwie między innymi Jose Canalejas, hiszpańskiego premiera, położył kamień pod budowę nowego obiektu targowego na Plaza de Balmes.

ALICANTE-TARG-MERCADO-CENTRAL
Fasada Mercado Central w Alicante

W uroczystości tej brali udział urzędnicy miasta Alicante, inne ważne osobistości, a także duże grono mieszkańców. Tymczasem, w miejscu starego rynku rozpoczęto prace budowlane. W styczniu 1913 roku przyznano miastu 251 000 peset na przebudowę starego rynku. W 1914 roku podjęto decyzję o podziale nowego obiektu na Plaza de Balmes na dwie części. Pierwsza część miała obejmować budynek od strony ulicy Avenida Alfonso X El Sabio. Z biegiem lat i dalszą rozbudową nowego obiektu targowego, koszty materiałów budowlanych wzrosły w znacznym stopnniu. W związku z tym główni architekci: Francisco Fajardo oraz Juan Vicente Santa Fe ustanowili ostateczny koszt budowy na kwotę 1 247 000 peset, co okazało się rzeczą niemożliwą do zrealizowania.

Projekt stanął na jakiś czas w miejscu. Sfinansowanie projektu udało się dzięki pożyczkom udzielonym przez bank Caja de Ahorros y Monte de Piedad de Alicante. Dalszymi pracami budowlanymi kierował architekt Juan Vidal Ramos, który zachował przede wszystkim kształt oryginalnego projektu, ale wprowadził także kilka, indywidualnych innowacji. W dniu 12 listopada 1922 roku zorganizowano oficjalne otwarcie nowego budynku.

TARG-CENTRUM-ALICANTE

W uroczystości tej wzięły udział najbardziej znane osobistości i najwyżsi urzędnicy. 25 maja 1938 roku Mercado Central ucierpiał w trakcie bombardowania miasta Alicante podczas trwającej wówczas hiszpańskiej wojny domowej. W wyniku bombardowania zginęło 300 osób. Za tragedię tę odpowiedzialne były włoskie siły zbrojne, sprzymierzone z rządem III Rzeszy Niemieckiej.

Do ciekawszych wydarzeń można zaliczyć to z dnia 21 lipca 2012 roku, kiedy na schody Mercado Central, tuż przed drzwiami wejściowymi, spadła jedna z palm rosnących po ich obu stronach. Na szczęście nie było żadnych poszkodowanych, choć niektórzy świadkowie twierdzili, że wyglądało to bardzo poważnie. W przeciągu piętnastu dni w Alicante spadło wówczas łącznie pięć palm. Doprowadziło to do licznych szkód materialnych. Za główną przyczynę upadku palm uznano działanie silnych wiatrów. Według innych hipotez palmy te miały być rzekomo zgniłe.

Zainteresuje Cię również:
godziny otwarcia Mercado Central Alicante | plaże w Alicate | lotnisko Alicante | dworzec autobusowy w Alicante |stacja kolejowa w Alicante |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij