Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Orihuela

Przewodnik po mieście Orihuela w Hiszpanii. Miasto Orihuela leży 50km na południowy zachód od Alicante i tylko 25km od Torrevieja na Costa Blanca. Odwiedzający po raz pierwszy wybrzeże Orihuela Costa, często mylą dwa pojęcia: Orihuela i Orihuela Costa.

Prosimy nie mylić Orihuela miasto z Orihuela Costa, czyli Wybrzeże Orihuela, gdzie znajduje się dużo naszych nieruchomości na sprzedaż i wynajem w Hiszpanii, oraz gdzie mieszka sporo Polaków, posiadających nieruchomości w tej części Hiszpanii.

Orihuela Costa to pas wybrzeża za Torrevieja w kierunku Cartagena, a Orihuela, to miasto 25km w "głębi lądu". Administracyjnie Orihuela Costa należy do Orihuela, stąd nazwa Orihuela Costa czyli Wybrzeże Orihuela.
Korzystając podczas wakacji lub wczasów z naszych apartamentów i willi na wynajem, warto wybrać się do tego urokliwego miasta, choćby na jednodniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą.

Nie mylić z Orihuela Costa

Orihuela to stolica okręgu Vega Baja. Jeżeli kupisz nieruchomość na Orihuela Costa nie jest wykluczone, iż część spraw administracyjnych trzeba będzie "załatwiać" w Orihuela, choć część spraw "papierkowych" można załatwić w oddziale urzędu miasta Orihuela na Playa Plamenca (Ayuntamiento), położone zaraz przy rondzie z Mercadoną i posterunkiem policji na Playa Flemanca.

KATEDRA-ORIHUELA
Katedra w Orihuela

Odwiedzając Orihuela doświadczymy zaściankowej, pełnej spokoju i hiszpańskiego uroku, Hiszpanii. Tej bez turystów i hałaśliwych plażowiczów. Nie wszystkim to może przypaść do gustu, jednakże jeżeli zamierzasz kupić nieruchomość w tych okolicach, chcąc czy nie chcąc, wcześniej czy później, odwiedzisz Orihuelę. Z tego rozdziału naszego przewodnika po Hiszpanii, dowiesz się o hotelach w Orihuela, pokażemy największe atrakcje turystyczne w Orihuela, muzea w Orihuela, zabytki w mieście i co koniecznie trzeba zwiedzić w tym urokliwym miasteczku Vega Baja.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Do informacji turystycznej

W samym centrum miasta, działa punkt informacji turystycznej z którego można skorzystać, organizując sobie zwiedzanie tego pełnego zabytków miasta na południu Hiszpanii. Główna informacja turystyczna w Orihuela, kryje się we wspaniałym Palacio Rubalcara. Jeżeli planujesz zwiedzanie miasta w zimie lub późną jesienią, sprawdź też aktualną pogodę w Orihuela w linku poniżej. Obsługa w biurze turystycznym w Orihuela zwykle mówi w języku angielskim i oczywiście hiszpańskim.

W centrum starówki miasteczka, znajduje się średniowieczna katedra o rozmiarach przeciętnego kościoła parafialnego. Warto zwrócić uwagę na spiralne filary i sklepienie budowli, a w małym muzeum w nawie głównej, na obraz Velazqueza "Kuszenie Świętego Tomasza". Chyba jeszcze ciekawsza jest XIV wieczna Puerta de las Cadenas, z wyraźnymi wpływami hiszpańskiego stylu mudejar.

W urządzonym nad krużgankiem Museo Diocesano de Arte Sacro, zgromadzono niezwykle bogatą kolekcję dzieł sztuki i przedmiotów hiszpańskiego kultu religijnego, m.in. obraz Ribery. Wiele z eksponatów obnosi się w procesjach podczas Wielkiego Tygodnia w Orihuela (Semana Santa), najważniejszego święta w mieście i całej południowej Hiszpanii. Własnie w tym czasie warto wybrać sie do Orihuela. Na ulicach sa pochody wiernych z figurami swiętych na platformach i pokutników ubranych w charakterystyczne szpiaczaste czapki.
Liczba mieszkańców Orihueli to 95 000 (dane z 2010r).

MIASTO-ORIHUELA-HISZPANIA
Pałac Rubalcava w Orihuela
  ORIHUELA-HISZPANIA
Procesje Wielkiego Tygodnia w Orihuela


Atrakcje turystyczne w Orihuela

Główne atrakcje turystyczne w Orihuela. Barokowe Colegio de Santo Domingo, po drodze do lasu palmowego, początkowo zajmowali dominikanie. W 1569 roku, papież Pius V zamienił kompleks w uniwersytet, zamknięty w 1824 roku przez Ferdynanda VII. Warto zwiedzić dwa krużganki i obejrzeć XVIII wieczne płytki walenckie w refektarzu.

Można też wspiąć się do seminarium duchownego na szczycie wzgórza, by popatrzeć na miasto, oraz otaczające je równiny i wzgórza. Aby dojść do kolegium z centrum miasta, należy skręcić z Plaza Caturla pod górę w prawo. Mimo bliskości turystycznego wybrzeża Costa Blanca, Orihuela zachowała swój prowincjonalny charakter małego miasteczka. Bogatą i arystokratyczną przeszłość ośrodka, w 1488 r. stał tu dwór Los Reyes Catolicos, przypomina odnowiona starówka, ze wspaniale odnowionym Teatro Circo.

Kolejną atrakcją jest El Palmelar, drugi co do wielkości las palmowy w Hiszpanii, zaraz po gaju palmowyym w sąsiedniej miejscowości Elche (Elx w języku walencjańskim). Do miasta Walencji z Orihuela jest około 250 km.
Naprzeciw Informacji turystycznej stoi Iglesia de Santiago, jeden z trzech średniowiecznych kościołów, zbudowany w stylu katalońskiego gotyku (niespotykanym dalej na południe).

Najstarszą częścią świątyni jest główny portal - Puerta de Santiago - ciekawy przykład stylu izabelińskiego (od imienia Izabeli Katolickiej, królowej Hiszpanii) z końca XV wieku. Wystrój wnętrza utrzymano w stylu barokowym, a jednym z elementów jest "Retablo" Francisca Salzilla. Wędrując w kierunku centrum, mijamy ratusz i za nim znajduje się Iglesia de Santas Justa y Rufina - drugi średniowieczny kościół w Orihuela. Jego wieża, ozdobiona wspaniale rzeźbionymi gargulcami, jest najstarszą konstrukcją parafii.

Przy ulicy Calle Salesas Marques Arneva, mieści się jeden u najcenniejszych zabytków miasta, barokowy Monasterio de la Visitacion Salesas. Klasztor kryje w krużgankach kilka obrazów XIX wiecznego artysty Vincente Lopeza. Rolę przewodnika pełni jeden z zakonników. Zobacz również więcej informacji o Orihuela na stronie przewodnik Hiszpania.

Stolica okręgu Vega Baja, Orihuela, znajduje się w odległości około 25 km od Torrevieja. Mimo bliskości wybrzeża zachowała swój wdzięk małego, typowo prowincjonalnego, hiszpańskiego miasteczka, bez skazy masowej turystyki, jaki dotknęło wybrzeże Costa Blanca, bliżej plaż.

Arystokratyczną przeszłość ośrodka (w 1488 r. stał tu dwór Los Reyes Catolicos) przypomina odrestaurowana starówka ze wspaniale odnowionym Teatro Circo. Inną atrakcją jest El Palmeral, drugi co do wielkości las palmowy w Hiszpanii. W samym centrum stoi Iglesia de Santiago, jeden z trzech średniowiecznych kościołów w Orihuela, zbudowany w stylu katalońskiego gotyku. Miasto pełne jest kafejek, restauracji i barów w których również można skosztować hiszpańskich tapas i dań regionalnych na bazie ryżu.

Orihuela praktyczne informacje

Mapa Orihuela
Gdzie leży Orihuela w Hispanii? Sprawdź na mapie Google. Nasza strona internetowa z mapką turystyczną miasta Orihuela na Costa Blanca. Interaktywna mapka Google Orihuela. Zaplanuj swoją podróż lub wycieczkę jednodniową do Orihuela, przy pomocy naszej mapy miasta on-line

Pogoda Orihuela
Prognoza pogody dla Orihuela i najbiższych okolic miasta. Temperatury, wiatry i opady. Aura na dziś i najbliższe dni. Sprawdź aktualną prognozę pogody w Orihuela, jeżeli planujesz zwiedzanie lub wypoczynek w Orihuela na Costa Blanca. Pogoda długoterminowa w Orihuela.

ZABYTKI-ORIHUELA

Orihuela Turistica
Hiszpańsko-języczny serwis poświęcony Orihuela. Atrakcje turystyczne, wydarzenia kulturalne, festiwale. Gdzie spać, jak dojechać, gdzie zjeść, itp. Język hiszpański. Link do strony internetowej poświęconej całkowicie Orihueli. Sprawdź aktualności w mieście.

Ayuntamiento Orihuela
Oficjalna strona internetowa Urządu Miasta w Orihuela. Aktualne informacje z urzędu miejskiego w Orihuela. Prace remontowe, przebudowy dróg. Informacje o wydarzeniach kulturalnych i artystycznych w Orihuela na Costa Blanca. Interesujesz sie Orihuela? Trzymaj rękę na pulsie i sprawdź aktualności z Orihuela.

Zabytki w Orihuela
Link do portalu poświęconego zabytkom historycznym i muzeom w Orihuela. Wszystkie artystyczne działa sztuki w mieście. Architektura w mieście. Pomocne informacje w planowaniu zwiedzania miasta Orihuela w regionie Vega Baja w Hiszpanii.

Hotele i noclegi w Orihuela
Sprawdź miejsca noclegowe i zakwaterowanie w Orihuela na Costa Blanca. Hotele, hostele, pensjonaty i apartamenty na wynajem w mieście. Rezerwacje hoteli w Orihuela. Na wypadek potrzeby noclegu w Orihuela. To niewielkie miasto, ale oferuje kilka "przyzwoitych hoteli", gdzie można spędzić noc i wypocząć przed dalszą podróżą.

Wypożyczalnia samochodów Orihuela
Zarezerwuj samochód w Orihuela. Wszystkie opcje i wypożyczalnie samochodów w mieście. Porównaj ceny za wypożyczenie samochodu w Orihuela i dokonaj rezerwacji auta on-line. Informacje przydatne dla zwiedzających ten zakątek Hiszpanii jak również dla osób poszukujących nieruchomości w okolicach Orihuela i Orihuela Costa.

Historia Orihueli

Miasto Orihuela to stolica regionu Vega Baja. Jednego z największych municypiów w regionie Alicante. Leży 57km od Alicante, posuwając się w naszej podróży w "głąb lądu". W Orihuela urodził się jeden ze sławnych hiszpańskich poetów Miguel Hernandez. Orihuela przeżywała największy rozkwit w VIII wieku naszej ery, Orihuela była stolicą Księstwa Teodomira.

Ten szlachcic przekształcił Orihuelę w stolicę królestwa chrześcijańskiego na tych terenach. Później w czasach podboju Hiszpanii przez Maurów, Orihuela zachowała swą chrześcijańską tożsamość aż do IX wieku. Orihuela została ponownie podbita w 1265 przez Jaime I i miasto wcielono do Kastylii, aczkolwiek było zamieszkiwane przez ludzi Katalonii i Aragonu. W XVI wieku zostało centrum episkopatu tego regionu. Do dziś w mieście zachowało się sporo historycznych budynków i ulic.

Co zwiedzić w Orihuela

W mieście zachowało się sporo historycznych budynków, a centrum Orihueli i ładny plac z fontanną w centrum, można wykorzystać do niedzielnego spaceru, jeżeli mieszkasz np. na obszarze Orihuela Costa na Playa Flamenca, na La Zenia, na Villamartin lub w Cabo Roig, lub w Torrevieja. Jednodniowa wycieczka do Orihueli z pewnościa każdemu dobrze zrobi.

  • Pałac Rubalcava. Koniecznie musisz zobaczyć ten zabytek w Orihuela. Pałac był zamieszkiwany przez wieki, przez członków rodziny Rubalcava aż do roku 1933, a w roku 1975 przeszedł w ręce państwowe. Chyba najładniejsza część budynku to marmurowe schody, które zabiorą Cie na górne piętro, gdzie znajdują się salony mieszkalne, portrety na ścianach i malowidła olejne. Salon żółty był kiedyś używany do ceremonii zaślubin. Warto zobaczyć bawialnię i pomieszczenia mieszkalne dawnej szlachty hiszpańskiej tego regionu.
  • Klasztor Colegio de Santa Domingo. Pierwotnie należał do zakonu dominikanów, został przekształcony w uniwersytet w roku 1569. Został zamknięty w roku 1824. Piękna architektura budynku. Zwiedzanie jest bezpłatne. Klasztor otwarty dla zwiedzających od wtorku do soboty.
  • Kościół Santa Justa y Rufina. Budynek kościoła powstał na zgliszczach bardzo starego meczetu. Kościół posiada kilka stylów architektonicznych do podziwiania przez turystów, wśrod nich gotyk i barok. Kościół nigdy nie został ukończony.
  • Kasyno w Orihuela zwane Casino Orcelitano w budynku z XIX wieku.
  • katedra Salvador w Orihuela. Katedra znajduje się na Calle Mayor. Została wybudowana na ruinach dawnego meczetu w XII wieku. Budowla w stylu gotyckim. Zwróć uwagę na drzwi wejściowe o nazwie Loreto (XV wiek). Przepiękne barokowe organy w świątyni. Również elementy stylu renesansu w kościele są bardzo widoczne. Katedra otwarta dla zwiedzających w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. Darmowy wstęp.
  • Muzeum Casa Museo Miguel Hernandez. Dom zamieszkiwany przez hiszpańskiego poetę, pomiędzy rokiem 1914 a 1934. Darmowy wstęp. Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia, przez cały rok.
     
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij