Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Oliva

Oliva - ostoja hiszpańskiego klimatu na Costa Blanca

Jeśli mówimy o miejscowościach na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, w pewnością pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy są zatłoczone plaże, przepełnione kurorty i nienaturalnie wyglądające krajobrazy. Jest jednak miejsce, które od początku swojego istnienia, pomimo położenia niemal nad brzegiem Morza Śródziemnego, miało ustrzec się wielu niekorzystnych czynników – włączając w nie najazdy korsarzy i… turystów. Oliva, bo o niej mowa, to małe miasteczko położone w niedalekim pobliżu najbardziej popularnych miejscowości turystycznych Hiszpanii. Miasteczko, które zachowało w pełni swój śródziemnomorski klimat i oferuje jego uroki aż do dziś.

Początki miasta

Jak przystało na miejscowość położoną w sąsiedztwie tak znakomitego miasta, jakim jest Walencja, Oliva na przestrzeni wieków stała się domem dla przedstawicieli wielu kultur. Oprócz rdzennych mieszkańców, którzy zamieszkiwali w starożytności tereny dzisiejszego miasteczka, swoje piętno odcisnęli tu nie tylko Rzymianie, ale także Maurowie i Chrześcijanie. Każda kultura dorzuciła swój kamyczek do dorobku tego pięknego miasta.

W początkach istnienia, kiedy miejscowość zaczęła rozmiarami i populacją przypominać małe miasteczko, teren Olivy zamieszkiwały 52 stare rody chrześcijańskie. Ówcześni mieszkańcy miasteczka zajmowali się uprawą winogron, oraz wytwarzaniem Muskata i rodzynek. Idąc za tropem można dojść do wniosku, że miasto ma dość słodką historię, ponieważ za czasów panowania Maurów mieściły się tutaj także plantacje trzciny cukrowej. Chrześcijańscy osadnicy zdążyli w miejscu swojego życia postawić piękny, późnogotycki kościół, który poświęcony został patronowi miasta, świętemu Catalinie. Początkowo rolnicza i rybacka miejscowość stała się dziś miejscem chętnie, choć nie tłumnie, odwiedzanym przez turystów miejscem o niezwykłych walorach.
Z upływem lat wpływy chrześcijańskie coraz bardziej odznaczały się w charakterze i organizacji miasta. Oliva stała się miejscem rezydowania pierwszej arystokracji, którą stanowiła najsilniejsza wtedy rodzina Carrs. Legendarne rządy rodu Carrs zakończyły się przejęciem wpływów przez ród Riusec, by potem trafić w obszar wpływów rodziny Centelles. Za ich panowania powstał wspaniały pałac, który niestety nie zachował się do dnia dzisiejszego. Wiadomo natomiast, że były to złote czasy miasta.

FOTO-OLIVA
Plaże w Oliva koło Walencji i Gandia

Sprytna lokalizacja

Oliva nie jest typowym miasteczkiem portowym. Każda z innych miejscowości o charakterze stricte rybackim położona jest bowiem tuż nad brzegiem morza. Oliva już na początku swojego istnienia nie miała być taka jak inne i w tym tkwi cały jej urok. Położone około 6 kilometrów od plaży centrum miejscowości zostało ulokowane w nieco bardziej niedostępnym dla przybyszów znad wód Morza Śródziemnego miejscu z obawy przed berberyjskimi piratami. Korsarze w dawnych czasach regularnie nawiedzali miejscowości nadmorskie grabiąc kosztowności i mordując miejscową ludność. W czasie, gdy mieszkańcy miasteczek portowych budowali fortyfikacje i wieże służące do ostrzegania ludności przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, rodziny zamieszkujące Olivę mogły spać spokojnie.

Dzięki swojemu położeniu także dziś miasteczku udaje się obronić przed najazdami, z tą różnicą, że w roli najeźdźców występują turyści. Oliva znajduje się na tyle daleko od linii brzegowej, że nie stanowi najatrakcyjniejszej lokalizacji do leniwego wygrzewania się na słonecznej plaży. Jej lokalizacja pozwoliła jednak na zachowanie rybackiego charakteru miasteczka, a co za tym idzie iście śródziemnomorskiego klimatu.
Dziś w kwestii lokalizacji Oliva ma jeden wielki atut: bliskość wielkich miast, które umożliwiają łatwy dojazd do miejscowości. Oddalone o godzinę jazdy na północ lotnisko w Walencji oraz półtorej godziny w kierunku południowym port lotniczy w Alicante dają dużą swobodę podróżowania

Miasteczko z prawdziwego zdarzenia

Co ciekawe, pod względem architektonicznym miasteczko nie jest podobne do małych wiosek, w których widać influencję rolniczego i rybackiego charakteru miejscowości. Centrum Olivy stanowi iście hiszpańska zabudowa miejska, charakterystyczna dla regionu Walencji, co stanowi niebywały atut tej miejscowości. Budynki znajdujące się w centrum pamiętają jeszcze czasy Maurów, a także wcześniejsze okresy historyczne Iberii. Charakterystyczne, wąskie uliczki, bielone domy i małe place rozsiane gdzieniegdzie to znaki rozpoznawcze miasta Oliva.

Głównymi i najbardziej chyba rzucającymi się w oczy obiektami architektury miasta są dwa kościoły. Położone na terenie charakterystycznych placów świątynie stanowią ciekawy punkty na turystycznej mapie Olivy. Jeden z nich pokryty jest niezwykłym poszyciem w kolorze niebieskim. Powstała w ten sposób kopuła w kolorze błękitu przyciąga wzrok wielu turystów. Na szczególną uwagę zasługują także ruiny zamku, którego narodziny datuje się na czasy późnej starożytności. Pozostałości po dawnej świetności miasta i jego włodarzy to doskonałe miejsce na romantyczny spacer lub punkt widokowy. Położone na wzgórzu pozostałości dawnej rezydencji władców Olivy umożliwiają podziwianie okolicznych krajobrazów – panoramy miasta oraz wybrzeża.

OLIVA-HISZPANIA-BLISKO-WALENCJI
Słoneczne ulice Olivy wakacyjną porą

Plaże Olivy

Pozostając w temacie wybrzeża, jednym z najbardziej niezwykłych elementów, które przyciągają turystów do Olivy są przepiękne, szerokie i czyste plaże. W porównaniu do okolicznych miejscowości, można powiedzieć że Oliva posiada wybrzeże praktycznie bezludne. Tutejsze plaże należą do jednych z najpiękniejszych na całym wschodnim wybrzeżu Hiszpanii i o ile noszą znamiona dzikiej przyrody, sprzyjają także wielu sportom wodnym czy też nurkowaniu.

Na terenie przynależącym do miasta istnieje około 10 kilometrów plaż, wzdłuż których można znaleźć wiele restauracji i przybrzeżnych barów. Na szczęście ani na plażach, ani w punktach gastronomicznych nie napotkamy tłumów czy kolejek. Obok piaszczystych plaż, typowym elementem krajobrazu wybrzeża przy mieście są wydmy. Ich wysokość dochodzi do siedmiu metrów, a niektóre z nich osiągają szerokość nawet 40 metrów. Ich ukształtowanie sprzyja urządzeniu niewielkich pikników, które spodobają się zwłaszcza zakochanym parom. Tu w intymnej atmosferze, pełnej prywatności, można oddać się miłosnym chwilom

Najdłuższą, a zarazem najczęściej odwiedzaną przez turystów plażą jest Playa Pau Pi. Położona jest ona na południe od tutejszego klubu żeglarskiego, w okolicy którego znaleźć można wszelkiego rodzaju obiekty turystyczne, które pozwolą spędzić czas wypoczynku w prawdziwie turystycznym, podwyższonym standardzie. Znajdziemy tu nie tylko miejsca noclegowe, ale także sklepy, kawiarnie i restauracje, a także miejsca przyjazne dzieciom. Zabudowania przy plaży mają charakter niskich domków rybackich o najwyżej dwóch kondygnacjach, co dodaje uroku i sprawia, że widok na miasteczko jest równie przyjemny, jak krajobraz wybrzeża.

Ciekawe wydarzenia

Oliva to miejsce przyjazne nie tylko tym, którzy od zatłoczonych kurortów wolą ciszę i spokój. To także miejsce, gdzie warto przeżyć radosne chwile podczas jednego z wielu wydarzeń świętowanych przez miejscową ludność.
Chyba najpopularniejsza okazja do świętowania przydarza się raz do roku w pierwsze dni maja. San Roque Fiesta, bo tak nazywa się święto mieszkańców Olivy, to obchodzona od XVII wieku uroczystość ku czci chrystianizacji Maurów zamieszkujących odzyskane przez Katolików miasto. Uroczystości rozpoczynają się główną mszą w bogato zdobionej kaplicy Cristo, pochodzącej z epoki baroku. Dalsze uroczystości przenoszą się na główne ulice miasta, gdzie na turystów i dzieci czeka moc atrakcji – występy grup teatralnych, gry, zabawy, a także rozgrywki w Pelotę. Fiestę kończy uroczysta procesja ku czci Santisimo Christo.

Innym ciekawym wydarzeniem jest Fallas Fiesta. Obchodzone w połowie karnawału święto ma charakter bardziej pogański niż chrześcijański. Tytułowe Fallas to ogromne kukły z gipsu i papieru, które przedstawiają znane postaci polityki, a także z telewizji w sprośnych i satyrycznych sytuacjach. Całe święto polega na kolejnym niszczeniu kukieł poprzez ich spalenie, a zabawa trwa do około 4 godziny nad ranem. Do tego czasu w stan pogotowia postawione są wszystkie jednostki straży pożarnej – na szczęście wypadki należą do rzadkości. Po spaleniu ostatniej kukły na wytrwałych imprezowiczów czeka pokaz fajerwerków.

KOSCIÓŁ-OLIVA
Kościół Santa Maria w Oliva, jeden z kilku kościołów w mieście

Oliva to doskonałe miejsce, gdzie można spokojnie zapomnieć o otaczającym nas świecie i sposób na ucieczkę od rzeczywistości. Spokoju, ciszy oraz walorów przyrody tego miejsca nie da się porównać z żadnymi innymi okolicznościami natury. Żeby poznać prawdziwy klimat hiszpańskiego miasteczka rodem znad wybrzeża, po prostu trzeba tu przyjechać.

Zainteresuje Cię również:
Walencja co zwiedzić | Gandia | Alicante zwiedzanie | Region Wspólnoty Walencjańskiej |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij