Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pilar de la Horadada

Pilar de la Horadada – miasto na granicy

Chyba najciekawszym doświadczeniem dla każdego turysty jest przekonanie się na własnej skórze jak inspirujące są miejsca, gdzie ścierają się dwie siły – czy to kultury, czy języki, lub religie. Najlepszym przykładem miejsc, gdzie fuzje i konflikty mają największe znaczenie, są tereny pogranicza. Może się okazać że spotkać je można także na terenie jednego kraju, tak jest też z Pilar de la Horadada. To tutaj przez wieki ścierały się siły dwóch armii. Tutaj także miała miejsce fuzja obyczajów. Pilar de la Horadada jest niewątpliwie miastem pogranicza, i to nie tylko w fizycznym tych słów znaczeniu.

Na granicy światów

Pilar de la Horadada to miasto, które pod niemal każdym względem łączy bądź dzieli rzeczywistość na dwa różne światy. Zarówno w przeszłości, jak i dziś miasto położone jest w specyficznym miejscu, na pograniczu dwóch prowincji, niegdyś będących autonomicznymi państwami. Pilar de la Horadada leży u styku prowincji Alicante i Murcji. Stąd w przeszłości miały miejsce liczne konflikty i waśnie, które odcisnęły swoje ślady w samym mieście.
Nie ma także wątpliwości, że przez miasteczko prowadziła jedna z najważniejszych dróg cesarstwa Rzymskiego. Łączyła ona Pireneje z południowymi wybrzeżami Hiszpanii, umożliwiając przejazd i transport na Gibraltar oraz do Maroko.

Dawne położenie między królestwem Walencji oraz Królestwa Murcji przysporzyło miastu wielu nieprzyjemnych sytuacji. Zarówno teren Pilar de la Horadada, jak i okolice były regularnie najeżdżane przez wojska sąsiedniego kraju, a w przypadku konfliktów miasto jako pierwsze musiało odpierać ataki najeźdźców.

MAPA-REGION-ALICANTE
Pilar de la Horadada leży na samym południu prowincji Alicante

Ostatni bastion Alicante

Pilar de la Horadada to malownicze miasteczko położone na najdalej wysuniętym na południe krańcu prowincji Alicante. Jego lokalizacja, bliskość morza oraz niewielka odległość od stolicy prowincji sprawia, że staje się ono celem podróży wielu turystów. Położone na nadmorskiej równinie miasto leży na poziomie zaledwie 35 m.n.p.m. i zamieszkuje je około 24 tysięcy mieszkańców. Trudno jest tu dojechać jeśli nie ma się do dyspozycji auta, jednak z własnym środkiem lokomocji można zdziałać wiele. Najbliższe lotnisko znajduje się w Murcji – planując wizytę w Pilar de la Horadada warto więc wybrać Murcję jako miasto docelowe lotu.

Choć Pilar de la Horadada nie należy do najbardziej popularnych kurortów, to usytuowane zaledwie 18 kilometrów od Torrevieja miasto w sezonie letnim wręcz oblegane jest przez turystów. Wszystko z powodu pięknych plaż z białym i drobnym piaskiem, a także bliskości położonego na południe od Pilar de la Horadada Mar Menor oraz słynnego kurortu La Manga. Co ciekawe, turystyka w tej miejscowości rozwinęła się dopiero po 1986 roku, kiedy to w mieście powstały pierwsze obiekty przystosowane do odbioru turystów. Wcześniej miasteczko miało charakter rolniczy i takie też było główne źródło utrzymania mieszkańców.

Ale piękne plaże i możliwość wypoczynku w pogodnej aurze południowo wschodniego wybrzeża Costa Calida to niejedne atrakcje, jakie czekają tu na turystów. Pilar de la Horadada kryje w sobie wiele obiektów historycznych, kulturalnych i rozrywkowych, których będąc tutaj nie da się nie ominąć.

Stary-nowy kościół i wieża

Jeśli mowa o architekturze sakralnej, zwykle na myśl przychodzi nam budownictwo sprzed kilkuset lat. Choć znajdujący się w Pilar de la Horadada kościół parafialny Nuestra Senora del Pilar wygląda dokładnie tak, jakby zbudowano go przed XX wiekiem, tak naprawdę znakomita jego część pochodzi z niedalekiej przeszłości. Korpus kościoła powstał bowiem w 1986 roku. W oryginalnym stanie zachowała się jednak jego wieża wraz z dzwonnicą, które do dziś można podziwiać wraz ze znajdującymi się wewnątrz budynku dziełami sztuki. Wewnątrz kościoła Nuestra Senora del Pilar spotkać można liczne prace lokalnych artystów, w tym Jose Maria Sancheza Lozano czy Manuela Ribera Girony. W okolicy słynne są dzieła rzeźbiarskie o dużej wartości, przedstawiające sceny i postaci biblijne oraz świętych.
Innym ciekawym pod względem estetycznym i architektonicznym miejscem jest wieża strażnicza, wybudowana w XV wieku przez mieszkańców na jednej z tutejszych plaż. Ponieważ wybrzeże Costa Calida jeszcze kilkaset lat temu regularnie atakowane było przez piratów z północnej Afryki, mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego musieli znaleźć skuteczną ochronę przed najeźdźcami. Stąd w okolicy Torre de la Horadada stanęła wieża, którą dziś możemy oglądać z bliska. Aby ponać bliżej historię miasta i okolicznych miejscowości, warto też wybrać się do muzeum Archeologicznego i Etnograficzne Gratiniano Potholes. Znajdziemy tu znaleziska z okolicznych wykopalisk i stanowisk archeologicznych.

RYNEK-PILARDELAHORADADA-REGION-ALICANTE-HISZPANIA
Centrum miasteczka Pilar de La Horadada na pograniczu Costa Blanca i Costa Calida

Flora i fauna

Wielu turystów odwiedza Pilar de la Horadada po to, by stanąć twarzą w twarz z prawdziwie śródziemnomorską przyrodą. Miejsce to wydaje się być idealnym przykładem typowego krajobrazu nadmorskiej okolicy w tej części wybrzeża. Wśród roślinności pokrywającej tutejsze tereny znajdziemy głównie twardolistne i karłowate krzewy oraz drzewa, które zwykle nie osiągają tu wielkości ponad 2 metrów. Jednym z najliczniejszych gatunków występujących tym rejonie jest głóg. Ponieważ okoliczne tereny nie należą do obszarów górskich, widoczna jest tu charakterystyczna roślinność trawiasta.

Okolice Pilar de la Horadada to także miejsce bytowania wielu ciekawych zwierząt. Są tu między innymi jaszczurki, płazy i węże. Na okolicznym terenie bytują także rodziny ptaków drapieżnych, takich jak sokoły wędrowne, krogulce, pustułki czy złote orły. Nic dziwnego, że miejsce to co roku przyciąga mnóstwo zafascynowanych ornitologią osób.

Miejsce wypoczynku

Wybrzeże Costa Calida to doskonałe miejsce do wypoczynku. Słoneczna aura utrzymująca się przez cały rok, przyjemne temperatury i tutejsze plaże zachęcają turystów do wypoczynku. Samo Costa Calida nie jest jednak aż tak sprzyjające wypoczynkowi, jak wybrzeże przy Pilar de la Horadada. W większości linia brzegowa w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest postrzępiona klifami i skalnymi formacjami wybrzeża. W przypadku okolic Pilar de la Horadada mamy do czynienia z pięknymi i bardzo przyjaznymi turystyce plażami. Swoją sławę tutejsze plaże zawdzięczają nie tylko doskonałym warunkom, ale także sprzyjającej aurze. Morze w tym miejscu jest wyjątkowo spokojne, a temperatura utrzymuje się na stałym poziomie. Wiatr nie dokucza tu turystom, w przeciwieństwie do innych lokalizacji na Costa Calida. Inną zaletą miejscowych plaż jest ich czystość. Praktycznie każda z plaż przy Pilar de la Horadada jest oznakowana niebieską flagą, co świadczy o wyjątkowej czystości wód oraz terenów przybrzeżnych.

Większość plaż linii brzegowej Pilar de la Horadada są pokryte drobnym, białego koloru piaskiem. Jedną z najchętniej obleganych przez turystów plaż jest Playa de los Jesuitas. Linia brzegowa ma tutaj prawie 500 metrów długości. Plaża ma stały dostęp do ulicy, dzięki bliskiej lokalizacji szosy, a co za tym dzie jest łatwo dostępna.
Inną, godną uwagi plażą jest Playa de las Villas-Higuericas. Także pokryta drobniutkim piaskiem, sprzyjająca błogiemu lenistwu przestrzeń to miejsce licznych spotkań młodzieży. Miejsce to sprzyja zgromadzeniom – długa na ponad 1400 metrów linia brzegowa to doskonałe miejsce na koncert czy event.
Wybierając się na Costa Calida warto odwiedzić Pilar de la Horadada, by napawać się czysto śródziemnomorskimi okolicznościami przyrody. Na szczęście zarówno zwolennicy zabawy, jak i błogiego wylegiwania się na plaży znajdą tu coś wyjątkowego dla siebie.

PILAR-DE-LA-HORADADA-KOŚCIÓŁ
Kościół w Pilar de la Horadada

Zainteresuje Cię również:
wybrzeże Orihuela Costa | Torrevieja | lotnisko Murcia San Javier | Cabo Roig | Playa Flamenca |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij