Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

San Vicente del Raspeig

San Vicente del Raspeig – miasto zaprojektowane pod oczekiwania mieszkańców

Region Alicante ze stolicą o tej samej nazwie jest bez dwóch zdań jednym z ciekawszych miejsc w Hiszpanii, głównie z uwagi na swoją niezwykle zróżnicowaną rzeźbę terenu. Prowincja leży na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, jednak równie blisko co do nadmorskich plaż jest stąd do terenów wyżynnych. Mimo to, daleko tym terenom do miana niezamieszkanych. Na terenie prowincji znajdziemy wiele interesujących i dobrze rozwijających się ośrodków miejskich, wśród których na szczególną uwagę zasługuje miasto San Vicente del

Raspeig – liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców

Położone jest zaledwie 6 kilometrów od Alicante. Taka niewielka odległość zapewnia miastu ścisły związek ze stolicą regionu, a co za tym idzie – przepływ dóbr i usług. Od kilkunastu lat San Vicente del Raspeig cieszy się opinią miasta, które daje pracę i spokojne życie. Jeśli dodamy do tego piękne widoki i przyjazną atmosferę, trudno dziwić się, że tak wielu Hiszpanów znajduje tam nowe miejsce do życia.

SAN-VICENTE-ALICANTE-MAPA

Permanentny rozwój kluczem do sukcesu

Miasto przez stulecia utrzymywało się głównie z rolnictwa, mimo że tutejsze ziemie, z uwagi na brak odpowiedniego nawadniania i nikłą ilość zbiorników wodnych, nie należą do szczególnie żyznych. Przemysł zaczął rozwijać się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Współczesny rozwój San Vicente del Raspeig możliwy był dzięki skutecznej polityce władz miasta, które od lat przeprowadzają szereg różnych działań, mających na celu podniesienie konkurencyjności miasta i całego obszaru, a co za tym idzie – uczynienie go bardziej atrakcyjnym dla przedsiębiorców, inwestorów i zwykłych mieszkańców, którzy są największą siłą miasta. Na szczególną uwagę zasługuje wdrożony program „Rozwój lokalny”, który skupia szereg działań związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy i różnicowaniem w kierunku działalności innej niż rolnicza.

Ma to na celu rozwój w szczególności sektora usług, który poza branżą turystyczną i hotelową nie należy do szczególnie rozbudowanych. Nie bez znaczenia jest tutaj aktywizacja lokalnej społeczności, która chętnie bierze udział w programach i inicjatywach skierowanych właśnie do niej. Mieszkańcy mają szansę uczestniczyć w szkoleniach, które przygotowują ich do nowego zawodu i podnoszą ich konkurencyjność na rynku pracy. Tego typu działania w ostatnich latach nasilają się w całej Hiszpanii, a widoczne są w szczególnym stopniu na terenach uznawanych za mniej zamożne i mniej konkurencyjne.

Lewicowa wrażliwość hiszpańskiego rządu przynosi spore efekty w dziedzinie polityki socjalnej i pracowniczej, dzięki czemu właśnie takie miasta jak San Vicente del Raspeig mają szansę na wyrównywanie swoich cywilizacyjnych i rozwojowych zaległości. Na uwagę zasługuje także nacisk kładziony na współpracę między poszczególnymi grupami, np. miejscowych studentów, którzy przygotowywali zdrowe posiłki dla pensjonariuszy ośrodka dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Takie działania przynoszą podwójny efekt. Nie tylko stymulują rozwój społeczny ale również zwracają uwagę na wszelkie odmienności, uczą akceptacji i tolerancji, dla każdego człowieka, niezależnie od tego jakie ma poglądy, jaką religię wyznaje czy skąd pochodzi.

Bezrobocie spada z roku na rok

Twierdzenie, że aktywizacja mieszkańców przynosi efekty, to nie tylko pusty slogan, powtarzany w celu poprawy wizerunku lokalnych władz. Oficjalne dane urzędu miasta podają, że z roku na rok bezrobocie w San Vicente del Raspeig się zmniejsza, a obecnie jest najniższe w całej historii miasta. Nie bez znaczenia jest w przypadku tego miasta wzrost zatrudnienia przy pracach sezonowych, zwłaszcza przy uprawie i zbiorach owoców i warzyw. Praca co prawda nie należy do łatwych i wymaga dobrej kondycji fizycznej, lecz chętnych na nią nie brakuje, do tego stopnia, że pracują tu także obcokrajowcy. Dlatego na pobliskich plantacjach możemy usłyszeć wiele różnych języków, z całą pewnością także polski.

Bez dwóch zdań widoczna jest tutaj rosnąca koniunktura, która z całą pewnością przełoży się na coraz wyższe płace i zwiększenie siły nabywczej mieszkańców miasta.
Historia miasta sięga czasów rzymskich, w których przez tutejsze tereny przebiegały ważne szlaki handlowe i komunikacyjne. Średniowiecze to niespokojne czasy wojen i konfliktów, które ogarniały w tym czasie całą niemal Hiszpanię. W mieście można doszukać się również wpływów arabskich i muzułmańskich, choćby w architekturze i zabytkach, których jest tu naprawdę bardzo wiele. Od zawsze miastu towarzyszyło także rolnictwo.

SAN-VICENTE-ALICANTE

Wiele miejsca w niniejszym tekście poświęcono sytuacji gospodarczej i rozwojowi ekonomicznemu miasta, a na co najmniej tyle samo słów zasługuje jego estetyka i atrakcyjność turystyczna. San Vicente del Raspeig jest po prostu piękne. Na uwagę zasługuje miejska zieleń, której w takim mieście jak to, otoczone wspaniałą przyrodą, nie mogłoby zabraknąć.

Tutejsze parki i skwery, umiejętnie zaprojektowane i utrzymywane w nienagannej czystości są wzorem dla całego regionu a turyści z najróżniejszych stron zazwyczaj nie potrafią odmówić sobie zwiedzania takich miejsc jak chociażby Pionowy Ogród, stanowiący w opinii wielu „zielone płuca” miasta, które – jak wiemy – z uwagi na rozwój przemysłu, musi radzić sobie z zanieczyszczeniem atmosfery. Jednak obojętnie, jakich atutów miasta byśmy nie wymienili i nie dyskutowali nad nimi, prędzej czy później dojdziemy do roli, którą odgrywają miejskie władze. Również parków i ogrodów nie byłoby, gdyby rządzący San Vicente del Raspeig nie przeprowadzali cyklicznych akcji sadzenia nowych drzew, pielęgnowania istniejącej roślinności, czy odbudowy terenów zniszczonych.

Kultura ważna jak praca

Władze miasta w co najmniej takim samym stopniu jak o przyrodę, dbają również o dostęp swoich mieszkańców do kultury. San Vicente del Raspeig nazywane jest często miastem bibliotek. Nie ma w tym określeniu ani krzty przesady, biorąc pod uwagę fakt, że liczba miejsc, w których możemy wypożyczyć książkę, lub czasopismo, jest naprawdę spora. Czytanie w tym regionie uznawane jest za obcowanie ze sztuką, tak samo jak chodzenie do kina, na koncerty czy do teatru. A skoro o sztuce mowa, będąc w mieście, grzechem byłoby nie odwiedzić co najmniej jednego z licznych muzeów, takich jak na przykład muzeum rzemiosła, które prezentuje tradycyjne formy rzemieślnicze, narzędzia i popularne zawody w przekroju całej historii miasta, od czasów średniowiecza, aż po współczesność.

Miasto z klimatem dla sztuki

Na przedmieściach miasta powstaje park kulturowy. Inwestycja ta jest sztandarowym przedsięwzięciem władz miejskich w zakresie upowszechniania kultury i docelowo ma pokryć zapotrzebowanie mieszkańców na wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, festiwale czy spektakle teatralne. Obszerne i przestronne sale, wyposażone w doskonałe nagłośnienie i nowoczesne zaplecze, pozwolą pomieścić i stworzyć odpowiednie warunki dla największych wydarzeń kulturalnych w mieście.

W chwili obecnej, warto odwiedzić także galerię sztuki, która działa od 1998 roku, a w której nie brakuje niezwykle ciekawych i skłaniających do refleksji wystaw. Dzieła sztuki współczesnej, niezwykle często w wykonaniu młodych i dopiero debiutujących artystów, pozwalają na obserwację współczesnych zjawisk z dziedziny kultury i umiejscowienie ich w szerszym kontekście. Miasto przyciąga nowe i alternatywne nurty w kulturze, stwarza przyjazną atmosferę dla działań kulturalnych. Nic więc dziwnego, że od zawsze San Vicente kojarzy się z pozytywnym podejściem do sztuki, bez względu na obowiązujące trendy.

San Vicente del Raspeig jest strategicznym ośrodkiem Uniwersytetu Alicante. To tutaj znajduje się campus uniwersytecki, z mnóstwem obiektów o charakterze naukowym, takich jak: pracownie naukowe, biblioteki czy centra badawcze. Szkolnictwo w mieście stoi na wysokim poziomie, zarówno pod względem osiąganych wyników, jak i rozbudowanej infrastruktury. W mieście znajduje się kilkanaście szkół, kolejne są w budowie, co jednoznacznie oddaje i odzwierciedla wzrost gospodarczy i ekonomiczny mieszkańców, którzy coraz chętniej osiedlają się w granicach miasta.

Wielkim plusem jego lokalizacji jest fakt, że odległość od plaż w Alicante to zaledwie 6 kilometrów, dzięki czemu wielu ludzi decyduje się na mieszkanie w San Vicente, a do pracy dojeżdżają oni do stolicy regionu. Koszty życia są w takim układzie dużo niższe, a bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, połączenia kolejowe nie tylko z Alicante, ale z innymi okolicznymi miastami również stoją na bardzo wysokim poziomie.

URZAD-MIASTA-ALICANTE-SAN-VICENTE

Jeśli chodzi o zabytkową architekturę, w mieście przodują kościoły to właśnie budownictwo sakralne dominuje, zarówno pod względem wieku poszczególnych budowli, jak i ich artystycznego wyrazu. Na uwagę zasługuje z całą pewnością kościół San Vicente Ferrer, który pochodzi z XIX wieku, a który stanął na miejscu starej, wybudowanej jeszcze w średniowieczu świątyni. Każdego roku kościół odwiedzają pielgrzymi i turyści nie tylko z Hiszpanii, a jego fasada jest podręcznikowym przykładem neoklasycystycznego budownictwa.

Tu można złapać oddech

Mieszkańcy San Vicente del Raspeig to ludzie zapracowani, co nikogo nie dziwi. W porównaniu jednak do mentalności mieszkańców Kastylii czy Katalonii, widać pewną różnicę. W regionie Alicante społeczność zdaje się celebrować każdą chwilę, pod tym względem mieszkańcy podobni są np. do ludności zamieszkałej a Andaluzji. Zamiłowanie do świętowania, lokalnych obrzedów i tańca również wyróżnia tutejszą ludność na tle innych regionów Hiszpanii.

Bez dwóch zdań wizyta w San Vicente del Raspeig może być ciekawą lekcją i to co najmniej z kilku dziedzin. Od lokalnych władz możemy nauczyć się rozsądnego planowania i przeprowadzania inwestycji przyjaznych mieszkańcom, a od samych mieszkańców warto przejąć takie cechy jak pracowitość i umiejętność cieszenia się rzeczami małymi i z pozoru nieistotnymi. Ta skłonność do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością jest cechą, która leży u źródeł sukcesu miasta.

Apartament LA MIRADA
Apartament LA MIRADA
Costa Blanca płd. / Playa Flamenca
Hotel Costa Narejos Los Alcázares
Hotel Costa Narejos Los Alcázares
Costa Calida / Los Alcázares
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij