Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Petrer

Petrer niezwykła połowa zwykłej aglomeracji

Są na świecie miasta, które zadziwiają nie tylko pod względem rozmiarów, liczby ludności, zabytków czy innych czynników. Hiszpańska prowincja Alicante kryje w sobie niezwykły twór, który składa się z dwóch połówek miast, uzupełniających się nawzajem i tworzących wspólnie twór zamieszkały przez niemal 90 000 mieszkańców. Z lotu ptaka nie da się jednoznacznie stwierdzić gdzie leży granica między oboma miastami, choć wiadomo, że dzieli je długa na około 1000 metrów ulica Av de Madrid. Budowa miasta Petrer jest tak oryginalna, że niejeden z nas jest zaskoczony faktem, że wraz z miastem Elda nie tworzy ono spójnej całości. Autonomia jednej i drugiej połowy miasta jest tak silna, że do tej pory uznaje się za dwie oddzielne miejscowości, choć zwyczajowo traktuje się je jako jedną aglomerację. Co ciekawego może spotkać nas w Petrer – północno – wschodniej części aglomeracji Petrer-Elda?

Jak to się zaczęło?

Położone u stóp gór Sierra del Cid miasto Petrer ma długą historię. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie stwierdzono na podstawie wykopalisk. Licząc e ponad 7000 lat ślady obecności przedstawicieli neolitu nie pozostawiają wątpliwości, że miejsce to od początków istnienia ludzkości sprzyjało osiedlaniu się ludzi. Pomimo dość suchego klimatu śródziemnomorskiego miejscowe ludy osiedlały się w miejscu otoczonym przez naturalne bariery gór i rzek, uznając je za bezpieczne miejsce do rozwoju.

Pierwsze ludy iberyjskie osiedliły się tu w okolicach V i III wieku przed naszą erą. W późniejszym okresie na tereny obecnego Petrer i Eldy przybyli przedstawiciele Imperium Rzymskiego, o czym świadczą niektóre pozostałości po architekturze rzymskiej. Były to jednak początkowe fazy rozwoju późniejszego miasta. Dopiero wpływ arabskich osadników pozwolił na szybki rozwój ośrodka miejskiego. Świadczy o tym wybudowany w XII wieku naszej ery zamek, który wraz z kilkoma innymi budowlami okolicznych miast tworzył system obronny granicy wpływów chrześcijan i arabów.

Na mocy traktatu Almizra, w 1244 roku Petrer stało się częścią Kastylii. Przynależność do regionu nie trwała zbyt długo, a miejscowość przechodziła wciąż z rąk do rąk, by w ostateczności stać się częścią królestwa Walencji. Aż do 1609 roku większość mieszkańców stanowiła ludność Maurów, którzy osiedlali się na tych terenach przez ostatnie kilkaset lat. W tym roku miało miejsce wypędzenie Maurów z Hiszpanii, przez co miasto straciło znaczną część ludności oraz popadło w kłopoty ekonomiczne i demograficzne.

PETRER-FOTO-MIASTO
Panorama Petrer w prowincji Alicante

Warte uwagi

Mimo, że głównym obszarem działalności miasta jest produkcja galanterii, to Petrer nadal stanowi doskonałe miejsce dla rozwoju turystyki. Warto wspomnieć, że w mieście istnieje ponad 220 firm zajmujących się produkcją butów i galanterii, co stanowi aż 45% udział w rynku miasta.

Jednak spuścizna kulturowa po dawnych mieszkańcach miasta została zachowana do dziś i cieszy się dużym zainteresowaniem osób odwiedzających miasto. Największym zabytkiem miasta jest położony na wzgórzu zamek Castillo de Petrel. Jego początki datuje się na XII-XIII wiek, kiedy to terytorium miasta podlegało muzułmanom. Maurowie zbudowali zamek na ruinach wcześniejszych fortyfikacji rzymskich, aby kontrolować przepływ ludności i towarów z części islamskiej do chrześcijańskiej, a także z płaskowyżu do wybrzeża. Ciekawym elementem budowli jest prostokątna wieża podzielona na dwie kondygnacje. W jej wnętrzu znajduje się także ukryty pod ziemią skład, który w czasach panowania muzułmanów pełnił funkcję magazynu. W historii zamku był także czas, gdy jego mury wykorzystywano jako więzienie.

Zamek posiada także dużą salę, którą roboczo można nazwać ‘balową’. W jej wnętrzu odbywają się dziś wszelkiego rodzaju uroczystości, takie jak śluby, kameralne koncerty czy wystawy. Organizację eventów umożliwiła odbudowa i remont zamku, które miały miejsce w 1982 roku. Także w 2010 roku przeprowadzany były tam prace konserwacyjne.

Godnym polecenia miejscem na zwiedzanie jest historyczne centrum miasta, które obfituje w zabytkowe domki. Szczególną uwagę warto poświęcić północnej części miasta, wraz ze znajdującym się tam kościołem św. Bartłomieja. Wybudowany na planie prostokąta kościół powstał pod koniec XVIII wieku. Jego budowę rozpoczął architekt Francisco Sanchez, który położył kamień węgielny w 1779 roku. Czas wojny domowej w Hiszpanii nie oszczędził wspaniałej budowli, która ucierpiała w wyniku batalii zwolenników lewicowych rządów i prawicowej frakcji powstańczej generała Franco. Na kościół doczekał się odnowienia i dziś stanowi jeden z ciekawszych punktów na turystycznej mapie Petrer.
Nie tylko centrum miasta oferuje ciekawe atrakcje do zwiedzania. Poza Petrer znajduje się także godny uwagi akwedukt, który w czasach świetności doprowadzał świeżą wodę do bliźniaczego miasta Elda. To niezwykłe świadectwo myśli technicznej dawnych budowniczych, którzy mieli za zadanie usprawnić życie mieszkańców miast w najbardziej niesprzyjających warunkach.

PETRER-FOTO-ŚNIEG-W-HISZPANII
Zamek w Petrer i niezwykły dzień kiedy spadł śnieg w okolicach

Kulturalnie w Petrer

Petrer jest nie tylko ciekawym miejscem na turystycznej mapie Hiszpanii. To także miasto, w którym organizowane są cykliczne imprezy kulturalne. Najsłynniejszą z nich jest odbywająca się latem impreza gitarowa, podczas której organizowane są liczne koncerty, pokazy, warsztaty i wiele innych wydarzeń poświęconych grze na gitarze. Raz w roku do miasta zjeżdżają międzynarodowe sławy i eksperci gry na tym niezwykłym instrumencie, aby w miejscowym parku Campet i wspomnianym wcześniej zamku Castillo de Petrer dać niesamowite pokazy swojego talentu.

Godnym uwagi jest również organizowany w październiku cykl koncertów poświęcony patronce Petrer – Matki Boskiej Patronki Zdrowia. W czasie tej kulturalnej imprezy, organizowane są koncerty muzyki sakralnej i klasycznej, podczas których występy dają lokalne zespoły.

W mieście znaleźć można wiele instytucji, które zajmują się promowaniem kultury i organizacją wydarzeń artystycznych. Pośród najważniejszych należy wymienić Teatr Cervantesa, znajdujący się na Calle Gabriel Paya budynek jest głównym ośrodkiem kulturalnym miasta i może poszczycić się też największą salą dla widzów. W jego wnętrzu odbywają się także różnego rodzaju gale wręczenia nagród, między innymi Gala Sportu, podczas której nagradzani są najlepsi sportowcy regionu. Odbywają się tu także koncerty i wystawiane są musicale. Wraz z domem kultury i nowo budowanym budynkiem teatr tworzył będzie sieć miejskiego centrum kultury i rozrywki, a wszystkie placówki mają współpracować przy organizacji różnego rodzaju imprez w przyszłości.

Tereny zielone

Na szczególne względy turystów zasługują mieszczące się w Petrer parki i tereny zielone. To doskonałe miejsca na popołudniowy spacer i chwile wytchnienia przed dalszą podróżą.
Jednym z najważniejszych parków Petrer jest tzw. Park Municipal 9 października. Zlokalizowany na jego terenie mały amfiteatr jest miejscem, gdzie latem i jesienią odbywają się liczne koncerty w ramach festiwali organizowanych na terenie miasta. Roślinność parku jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy może znaleźć tutaj swój ulubiony zakątek.

Będąc w Petrer warto odwiedzić także Miejski Park Campet, który podobnie jak jego poprzednik, został otwarty w latach 90 ubiegłego wieku. Tutaj także centralnym miejscem jest amfiteatr, którego imponujący dach w kształcie muszli chroni występujących muzyków i aktorów przez rażącym słońcem. Na terenie parku można także skorzystać z oferty gastronomicznej lokalnego baru, dlatego nie trzeba się martwić, gdy w trakcie koncertu nagle złapie nas głód.

DOMY-HISZPANIA-PETRER
Nieruchomości w Petrer - może warto tu poszukać wiejskich nieruchomości w Hiszpanii...?

Jeśli atrakcje Petrer nie przekonują do odwiedzenia tego niezwykłego miasta, warto wybrać się do sąsiadującej z nim Eldy. Bliskość drugiego miasta jest niebywałą zaletą, zwłaszcza, że z Petrer do Eldy można przemieścić się przekraczając zaledwie kilkumetrowej szerokości ulicę. To niepozorne miasteczko może stać się naprawdę ciekawym miejscem na wyjazd, zwłaszcza gdy oczekujemy spokoju i wyciszenia podczas urlopu.

Zainteresuje Cię również:
Elda | Novelda | Alicante | Costa Blanca | Region Walencji | jak zarezerwować nocleg w Hiszpanii nie tylko na wakacje |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij