Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mutxamel w pobliżu Alicante

Miasto Mutxamel w pobliżu Alicante. Czy lubicie zwiedzać nowe miejsca, robić zdjęcia i później wspominać swoje podróże? Wspomnienia zachowane w kadrach filmu czy na zdjęciach są bardzo fajne i właśnie dzięki ich wizualizacji, często prawie jak żywe. Bardzo dobrym krajem do zwiedzania i podziwiania jego historii jest Hiszpania. Jest to kraj o bardzo bogatej historii, która odcisnęła piętno na wielu miastach i miasteczkach i czekających na Was w nich zabytkach.

Nic w tym dziwnego, Półwysep Iberyjski pamięta okres panowania Starożytnych Rzymian i najazdy Kartagińczyków. Duży wpływ na historię regionu miał najazd Maurów, a później chrześcijańska rekonkwista. Każdy z tych etapów widoczny jest nie tylko a zabytkowej architekturze czy zachowanych ruinach, ale również w kulturze i sztuce.

Ciepłe plaże i ciekawe zabytki Hiszpanii

Wracając jednak do planów wakacyjnych, nawet jeśli przylecicie tutaj z myślą, że zamierzacie tylko zwiedzać, na pewno choćby przez chwilę pomyślicie o pięknych wybrzeżach południowej Hiszpanii, gdzie moglibyście leniwie spędzić choćby chwilkę. Bo czym byłby przylot do Hiszpanii, bez choćby jednego dnia plażowania na ciepłych plażach, czy zanurzenia się w krystalicznie czystej wodzie Morza Śródziemnego? Najlepiej byłoby połączyć wakacje, podczas których zamierzacie zwiedzać i podziwiać architekturę i dziedzictwo narodowe Hiszpanii i jednocześnie delektować się tym, bez czego większość turystów w Hiszpanii nie wyobraża sobie wakacji – piękną pogodą.

Pogoda w Hiszpanii potrafi rozpieszczać, także temperatury wody w morzu w Hiszpanii. Na Wyspach Kanaryjskich średnia temperatura przez cały rok wynosi 24 stopnie Celsjusza, na kontynencie sprawa ma się już trochę inaczej, gdyż średnia taka wynosi około 18 stopni Celsjusza. Jednak jeśli skupilibyśmy się na ciepłych miesiącach, czekają nas tutaj temperatury rzędu od 22 do 26 stopni Celsjusza. Pogoda jak drut, przy naszych mroźnych zimach i kapryśnej pogodzie pozostałych pór roku, wakacje w Hiszpanii wydają się być najlepszym rozwiązaniem.

ALICANTE-MUTXAMEL-FIESTA-MOROS-CRISTIANOS
Mutxamel koło Alicante - fiesta Moros y Cristianos

Bardzo dobrym pomysłem na taki łączony wyjazd jest miasteczko Mutxamel lub Muchamiel, bo obie te nazwy są używane zamiennie. Miasteczko należy do Wspólnoty Walenckiej i położone jest w regionie Alicante, około 10 kilometrów na północny wschód od stolicy regionu, która nosi tą samą nazwę. Mutxmalel jest atrakcyjnym turystycznie miastem, jednocześnie nie daleko od eleganckich plaż Costa Blanca. Temperatury latem przekraczają tutaj czasem nawet 35 stopni Celsjusza.

Historia Mutxamel i okolicy

Pochodzenie nazwy miasta nie jest zbyt jasne. Początkowo uważano, że może mieć związek z produkowaniem miodu przez chrześcijan, „mucha miel” po hiszpańsku oznacza „dużo miodu”. Jednak aktualnie uważa się, że nazwa pochodzi od arabskiego słowa „mujma”, które oznacza „rynek”, a nazwa powstała po licznych przekształceniach zarówno fonetycznych jak i w piśmie.

Między VIII a XIII wiekiem okolice dzisiejszego regionu Alicante należały do Maurów, po rekonkwiście chrześcijan, tereny na których dziś leży miasto Mutxamel należały do Alicante. Stan ten utrzymywał się do 1296 roku, kiedy te tereny włączono do Korony Kastylii, wtedy też stał się częścią Królestwa Walencji.

Uniezależnienie miasta od Alicante miało miejsce w 1628 roku, ponieważ taki wniosek poddano przegłosowaniu w Parlamencie. Zaledwie dwadzieścia pięć lat później w 1653 roku ponownie stał się częścią Alicante, w 1736 roku jednak zostaje ostatecznie oddzielony. W XVIII wieku okolice przyciągają wiele zamożnych rodzin, które budują tutaj swoje letnie rezydencje. Zamieszkują tutaj ludzie nie tylko z okolicy, ale również z Francji, Anglii czy Włoch.

Podczas wojny o sukcesję hiszpańską, miasto zostało splądrowane przez wojska arcyksięcia Karola VI Habsburga. Wojna toczyła się o przywództwo Hiszpanii w Europie, która miała miejsce między 1701 a 1714 rokiem i była prowadzona między siłami Wielkiej Brytanii, Holandii, Prus i Austrii, a wojskami Hiszpanii, Francji, Bawarii i Kolonii. Armia francuska pod dowództwem księcia Louis Gabriel Sucheta w 1811 roku podbiła prowincję Walencja, jednak ostatecznie w 1812 roku jego wojska zostały pokonane przez generała Roche, który został gubernatorem Alicante. Na skutek tej i innych porażek wojsk Napoleona wojska francuskie zostają zmuszone wycofać się z regionu.

Co robić w Mutxamel?

Wizytę w Mutxamel zacznijcie od zwiedzania pięknego miasta, którego architektura potrafi zapaść w pamięć. W Mutxamel znajdziecie kościół Església del Salvador, zbudowany w XVI wieku, odnowiony w XVIII wieku w stylu barokowym. Jest to jeden z najbardziej zauważalnych obiektów w mieście, głównie dlatego, że znajduje się w centrum miasta, ale również dlatego, że jest to duży kościół w pięknym stylu. Kościół posiada trzy wejścia. Do kościoła w XVIII wieku dołączono wieżę obronną, która wysuwa się na pierwszy plan, obecnie wieża służy za dzwonnicę.

MUTXAMEL
Centralny skwer w Mutxamel, miasteczka koło Alicante

Innym dość charakterystycznym zabytkowym budynkiem w Mutxamel jest Casa Ferraz, dom, który znajduje się na Placa Sant Roc. Dom w przeszłości należał do rodziny Ferraz Alcala Galiano. Pierwsze co rzuca się w oczy to charakterystyczna wieża wybudowana w murze. Budynek niestety nie jest udostępniony do zwiedzania, ale możecie obejrzeć go z każdej strony na zewnątrz.

Jeśli jesteście w Mutxamel nie możecie pominąć zobaczenia Pałacu Penacerrada. Obiekt pochodzi z XVII wieku i znajduje się na Placu Poble Nou. Nieruchomość składa się z dwóch osobnych części, starego i nowego pałacu z ogrodem. Niestety Pałacu nie da się zwiedzić w środku, ponieważ jest własnością prywatną, ale nic nie stoi na przeszkodzie obejrzeć go z zewnątrz.

Jeśli lubicie spacerować i obcować z przyrodą, w Mutxamel czekają na Was Ogrody Penacerrada. Ogród ma 2 hektary i można w nim wydzielić cztery style, europejski, francuski, angielski i włoski. W części francuskiej możecie podziwiać przycięte klomby z mirtu oraz łuki z przyciętych cyprysów. Ogród angielski to romantyczny zakątek umiejscowiony pomiędzy dwiema sztucznymi górami, rosną tutaj opuncje.

W ogrodzie włoskim zobaczycie kamienne kolumny i basen, ale najciekawszą atrakcją jest labirynt z cyprysów. Czwarty styl, europejski, dominuje w zasadzie w całym ogrodzie, w głównej jego części znajdziecie basen otoczony cyprysami i ławeczkami. Jeśli przyjdziecie tutaj ze swoimi pociechami, na pewno je ucieszy oddzielna strefa dla malucha.

Innym miejscem, gdzie możecie obcować z przyrodą jest Park Miejski – Les Canyar Portelles, możecie się w nim cieszyć spokojem, ale również uczestniczyć w wielu imprezach plenerowych organizowanych przez miasto w tym parku.

Rekreacja w Mutxamel

Mutxamel to również wspaniała infrastruktura aby oddać się rekreacji. Znajdziecie tutaj szerokiej gamy szkoły golfa, jak również profesjonalne pola golfowe, kluby jeździeckie, a także liczne obiekty do gry w tenisa, koszykówkę, czy piłkę nożną.

Jako, że Mutxamel nie leży bezpośrednio nad brzegiem morza, nie znajdziecie tu plaż w zasięgu wzroku. Jednak niecałe 10 minut drogi od centrum Mutxamel jest Morze Śródziemne. Niemal na całych 15 kilometrach wybrzeża przy Alicante rozciągają się przepiękne plaże Costa Blanca. Piękne piaszczyste plaże, zachęcające do odpoczynku i relaksu. Jeśli będziecie woleli odpoczywać bardziej aktywnie, jest ku temu możliwość. Wody Morza Śródziemnego są idealne do kąpieli i uprawiania sportów wodnych, na plaży możecie pograć w siatkówkę lub pobiegać.

Błękitne flagi na plażach Alicante gwarantują nam najwyższą jakość plaż, czystość i wysoką jakość wody i wszelkie niezbędne usługi i udogodnienia na plażach. Okoliczne plaże na których moglibyście spędzić trochę czasu to Playa del Saladar, Playa del Postiguet, Playa de la Albufereta, Playa de la Almadraba, Playa de San Juan, Calas de Cabo de las Huertas i Playa de las isla de Tabarca.

Wydarzenia w Mutxamel

Na początku roku, 5 stycznia odbywa się tutaj Cavalcada dels Reis d`Orient, czyli w uproszczeniu Parada Trzech Króli. Orszak trzech władców to parada organizowana na ulicach różnych miast w Hiszpanii, ale także w Meksyku. Widowiskowo ubrani Trzej Królowie paradują po ulicach miasta, rozrzucając dzieciom słodycze. W Hiszpanii parady organizowane są dzień przez świętem Objawienia Pańskiego. W tym samym miesiącu, 17 stycznia odbywa się Festivitat de Sant Antoni del Porquet. Święto obchodzone jest w całej Walencji, układane są wówczas wielkie ogniska i podpalane, aby upamiętnić tego patrona.

Natomiast 1 maja odbywa się Festa Cruz de Mayo, Fiesta Świętego Krzyża, która odbywa się co roku na początku maja. Święto ma korzenie przedchrześcijańskie, kiedy był to czas świętowania wiosny, na którą bardzo długo się wyczekiwało. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa, totem, który był przedmiotem parady, został zastąpiony przez krzyż.

Od 6 do 13 września możecie wziąć udział w Festes de Moros i Christians, fieście poświęconej Maurom i Chrześcijanom. Fiesty odbywają się główne w południowej Walencji. Fiesty upamiętniają czasy władania Maurów, a także okres rekonkwisty. Wydarzenie to trwa kilka dni, zaobserwujecie wówczas parady w kostiumach średniowiecznych, a na koniec zainscenizowaną wygraną przez chrześcijan walkę. Fieście towarzyszy muzyka na żywo.

MERCADO-MEDIEVAL
Mercado Medieval w Mutxamel

To nie wszystko. Od 1 do 8 marca odbywa się tutaj Commemoració del miracle de la Ilagrima, obchody cudu łzawiącego Świętego Oblicza, podczas którego odbywa się procesja z relikwiami i msza w podniosłej atmosferze. W wakacje natomiast, 6 sierpnia ma tutaj miejsce Festa del Salvador, święto Zbawiciela.

Pyszności w Mutxamel

Będąc tutaj na pewno skosztujecie niejednej lokalnej potrawy. Głównymi składnikami potraw są ryż, fasola, bardzo często dorsz i pomidory. Jednym z lokalnych dań jest Pericana, jest to mieszanka papryki czerwonej, smażonego czosnku i siekany dorsz. Innym daniem jest Pa oil boix, jest to danie szybkie i łatwe danie z chleba, oliwy, pieprzu i soli, czyli kromki chleba polane oliwą, pieczoną papryką i często czosnkiem. Pa oil boix może być przystawką, osobnym daniem lub dodatkiem do wspomnianej sałatki Pericana. Oprócz tego w Mutxamel możecie spróbować różnego rodzaju ciasta.

Nie czekajcie ani chwili dłużej

Jak już zdążyliście się przekonać, Hiszpania przywita Was nie tylko promiennym słońcem i rozgrzanymi plażami z drobnym piaskiem, ale również ślicznymi pejzażami, ciekawymi miastami i historią, która przemawia w każdym zwiedzonym przez Was miejscu. Jeśli odwiedzicie Hiszpanię i Mutxamel, będą to na pewno niezapomniane wakacje, a zdjęcia, które zrobicie, będą przypominały Wam te cudowne chwile.

Te artykuły również powinny Cię zainteresować:
Alicante stolica Costa Blanca | najlepsze plaże na Costa Blanca | inwestycje w nieruchomości nad Morzem Śródziemnym |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij