Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Basilica de Sant Francesc w Palma de Mallorca

Basilica de Sant Francesc w Palma de Mallorca

Podróż na Majorkę kojarzy się z wyprawą w celu posmakowania nocnego życia, kąpielą w ciepłym moru i wylegiwaniem się na gorących i delikatnych piaskach plaż. Jednak Majorka nie oznacza tylko rozrywki w pełnym tego słowa znaczeniu. Co prawda wyspa już dawno przekształcona została w turystyczną mekkę, jednak tutejsza architektura przypomina o dawnych dziejach wyspy. Na długo jeszcze przed przybyciem tutaj pierwszej masy turystów, Majorka i jej główne miasto stanowiły centrum kulturalne i gospodarcze tej części basenu Morza Śródziemnego.

Palma de Mallorca to także miejsce, gdzie swoją obecność zaznaczyła kultura chrześcijańska i muzułmańska. Wpływy obu kultur mieszały się na przestrzeni wieków, tworząc niezwykłą hybrydę. Jedną z oznak współistnienia obu frakcji religijnej na wyspie są tutejsze świątynie. Wśród nich znajduje się Bazylika świętego Franciszka w mieście Palma de Mallorca (Basilica de Sant Francesc de Palma de Mallorca). Jej wygląd i historia fascynują i zaciekawiają nawet najbardziej sceptycznie nastawionych do tego typu budowli ludzi. Czym wyróżnia się ta świątynia i jak wpłynęła na nią historia wyspy?

Majorka dawniej

Zanim na wyspie pojawili się pierwsi przedstawiciele współczesnej religii katolickiej, tereny obecnej Palma de Mallorca zajmowane były przez ludy Maurów. Przed nastaniem panowania Maurów na terenie Majorki była to wyspa przyjazna piratom, którzy grasowali na terenach basenu Morza Śródziemnego. Pod kontrolą muzułmanów miasto pozostawało między 902 a 1229 rokiem, wtedy także na terenie obecnej Palma de Mallorca mieszkali chrześcijanie, którzy otrzymywali zgodę na pobyt na wyspie pod warunkiem podporządkowania się władzy arabów. Polityka Maurów była dość liberalna – użyczali oni swoich ziem i pozwalali pracować na rzecz gospodarki swojego kraju, jednak musieli być równo traktowani pod względem fiskalnym. Pod panowaniem muzułmanów miasto, które obecnie znamy jako Palma de Mallorca, nazywało się Medina Mayurqa.

Miasto rozwijało się dynamicznie pod okiem muzułmańskiej administracji, jednak ekspansja katolicka ze stałej części lądu nie pozwoliła im długo utrzymać się przy władzy. W 1229 roku na Majorkę wybrał się król Aragonii Jakub I, który już 31 grudnia wraz ze swoim wojskiem odbił miasto z rąk muzułmanów. Po długi oblężeniu Medina poddała się siłom wojska Jakuba, który po zdobyciu twierdzy nadał miastu nazwę Palma de Mallorca.

BAZYLIKA-SWIETEGO-FRANCISZKA-PALMA-DE-MALLORCA
Bazylika Świętego Franciszka w Palma de Mallorca

Początki Basilica de Sant Francesc

Zanim na miejscu dzisiejszej świątyni postawiono pierwszy kamień pod budowę Bazyliki, w miejscu tym istniała mauretańska fabryka mydła. Budowa bazyliki rozpoczęła się już w 1281 roku, zaraz po budowie Katedry w Palma de Mallorca. Budowla miała stać się darem dla zakonu franciszkanów, którego przedstawicieli sprowadzono tutaj, by prowadzili akcje chrystianizacji na zdominowanej jeszcze przez ludność Maurów wyspie. Wśród mnichów znalazł się także syn Jaume’a II, co korzystnie wpłynęło na finansowanie świątyni. Potomek księcia postarał się o zasobne finansowanie bazyliki, która wzbogaciła wystrój i stała się jednym z głównych kościołów w Palma de Mallorca oraz na całej wyspie. W założeniu miał być to zwykły klasztor, jednak po wielu latach otrzymał on tytuł Bazyliki Mniejszej – miało to miejsce 14 maja 1943 roku, kiedy na tronie papieskim zasiadał papież Pius XII.

Choć prace nad utworzeniem tego przepięknego kościoła rozpoczęły się pod koniec XIII wieku, jej pierwszy etap ukończono dopiero 100 lat później. W tym czasie powstała główna bryła budynku, która pozwalała franciszkanom na swobodne prowadzenie swojej misji. Choć ten etap budowy trwał przez cały jeden wiek, późniejsze prace wykończeniowe i przebudowy trwały jeszcze przez ponad 400 lat. Łącznie minęło ponad 500 lat, zanim Basilica de Sant Francesc osiągnęła swój ostateczny kształt.

Co wyróżnia budowlę?

Każda budowla sakralna ma swój indywidualny charakter. Widać to szczególnie w przypadku, gdy budynek powstawał etapami na przestrzeni wielu epok, w czasie których każdy z architektów chciał przemycić w swoich pracach kawałek idei, która przyświecała współczesnym mu twórcom. I tak właśnie było też w przypadku Basilica de Sant Francesc, gdzie różne style architektoniczne mieszają się ze sobą, tworząc niesamowitą mieszankę. Basilica de Sant Francesc to doskonały przykład na to, że powyższa zasada sprawdza się bez zarzutów. Sam budynek, pomimo niektórych elementów dobudowanych na przestrzeni wieków, przedstawia w przejrzystej postaci gotycki styl.

Natomiast wnętrze budynku upiększa bogato zdobiony ołtarz, wykonany w stylu barokowym.
Jednym z charakterystycznych elementów, jakie wyróżniają budowlę jest jego fasada. Nie przedstawia ona wyglądu oryginalnego świątyni sprzed 1700 roku, lecz jest odzwierciedleniem wizji artysty barokowego, Francisco de Herrera. Właśnie on zajął się przebudową fasady bazyliki w XVII wieku. Zabieg ten stał się koniecznością po tym, jak w czasie gwałtownej burzy w główną wieżę budynku uderzył piorun. W obecnym kształcie główna ściana budynku prezentuje typową dla baroku, masywną fasadę, która kryje w sobie bogato zdobione wnętrze. Na szczególną uwagę zasługuje wielki witraż wykonany na planie koła, który umieszczony został ponad głównym wejściem do świątyni.

Warto także przyjrzeć się bogatemu zdobieniu głównych wrót do kościoła. Rzeźbione ornamenty i figury wprawiają w zachwyt. Wystarczy przyjrzeć się im, by odkryć jak bardzo misterną pracę musiał wykonać artysta i jego pomocnicy, by stworzyć dopracowane w tak drobnych szczegółach dzieło.
Sama Basilica de Sant Francesc składa się z głównej nawy oraz ośmiu bocznych kaplic. Każda z nich poświęcona jest innej osobie świętego, lub zasłużonego dla historii bazyliki człowieka. Ostatnia kaplica została dobudowana tutaj na przełomie 1445 i 1670 roku.

Kaplica Ramona Llull’a

W jednej z bocznych kaplic Basilica de Sant Francesc spoczywają szczątki człowieka, który na zawsze wpisał się w historię wyspy. Jest nim Ramon Llull, żyjący na przełomie XIII i XIV wieku filozof, poeta, mistyk i teolog zarazem, który przeprowadzał akcję chrystianizacji i nawracania ludów muzułmańskich. Należał on do dworu króla Jakuba I Zdobywcy. Po okresie dworskim został pustelnikiem, a potem przyłączył się do zakonu franciszkanów jako tercjarz.

BAZYLIKA-MAJORCA
Wnętrze Bazyliki i piękny ołtarz

Filozof ten zasłużył się miastu i bazylice między innymi zakładając szkołę w Palma de Mallorca. Dzięki jego inicjatywie nauczano w niej języka arabskiego i wielu przedmiotów ścisłych. Sam Llull był twórcą kombinatoryki, która została zastosowana w konstrukcji maszyny logicznej. W czasie swoich wypraw do Tunisu nauczał muzułmanów kultury chrześcijan i próbował opracować metodykę dotarcia do wyznawców islamu, aby sami zrozumieli swój błąd i nawrócili się na chrześcijaństwo.

Kaplica poświęcona Ramonowi Llull’owi, znajdująca się po lewej stronie), to nie jedyny hołd włodarzy Basilica de Sant Francesc ku osobie filozofa i franciszkanina. Przed głównym wejściem do budynku postawiono pomnik Ramona z otwartą księgą.

Awantura

W ramach ciekawostki warto przytoczyć sytuację, która zdarzyła się w Basilica de Sant Francesc pod koniec XV wieku. W Dzień wszystkich Świętych w Bazylice odbyła się bójka, w której udział wzięło aż 300 osób. Awantura rozpętała się po tym, jak jedna z rodzin uczestniczących w nabożeństwie zbyt obnosiła się wystawnością grobowca swojego krewnego. W wyniku awantury bazylikę zamknięto na kilkadziesiąt lat. W tym czasie wierni nie mogli modlić się w świątyni.

Na szczęście dziś można odwiedzić tę niezwykła świątynię. Budynek jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30-13:00 oraz 15:30-18:00. W niedzielę nie można zwiedzać świątyni w cyklu popołudniowym.

OBCHODY-SAMANA-SANTA-PALMA-DE-MALLORCA
Wielki Tydzień Wielkanocny w Palma de Mallorca

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Palma de Mallorca | łaźnie arabskie w Palma de Mallorca | wyspa Majorca przewodnik |

Willa Las Flores Benissa
Willa Las Flores Benissa
Costa Blanca płn. / Benissa
Noclegi Fondo 38 Sotogrande
Noclegi Fondo 38 Sotogrande
Costa del Sol / Sotogrande
Hostel El Yunque Conil de la Frontera
Hostel El Yunque Conil de la Frontera
Costa de la Luz / Conil de la Frontera
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij