Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzeum Guggenheima Bilbao

Muzeum Guggenheima – arcydzieło sztuki nowoczesnej w Bilbao

Bilbao to miasto portowe położone w północnej Hiszpanii. Jest stolicą Baskonii, Kraju Basków. Po upadku reżimu generała Franco miasto dopadł kryzys ekonomiczny. Lokalne fabryki zostały zamknięte, niegdyś rozwijający się przemysł upadł, a bezrobocie rosło w zastraszającym tempie. Władze zdecydowały się na duży krok w celu zmiany sytuacji. Postanowiono stworzyć budynek, o którym usłyszy cały świat. Na jego budowę przeznaczono 100 mln €, które wkrótce miały się zwrócić z nawiązką. Muzeum Guggenheima to symbol nowoczesności i awangardy. Pomysł na budowę obiektu narodził się w 1991 roku.

Władze miasta poprosiły Fundację Guggenheima o wsparcie nad projektem. Jej zadaniem miało być zarządzanie muzeum oraz przygotowanie wystaw. W 1994 roku rozpoczęto budowę tego niezwykłego budynku. Muzeum zostało otwarte w październiku 1997 roku i już w pierwszym roku jego funkcjonowania udało się osiągnąć zamierzony cel – przywrócić miasto do życia. Był to przełomowy moment dla Bilbao, które do tej pory nie cieszyło się popularnością wśród turystów.

Powstanie muzeum zmieniło całkowicie rolę tego portowego miasteczka. Weszło ono na scenę światowej sztuki i kultury, a także udało mu się uniknąć upadku gospodarczego dzięki rozwojowi turystyki. Co roku muzeum odwiedzane jest przez około milion turystów, a w pierwszym roku przez mury budynku przeszło ponad 2,5 mln osób. Do tego niezwykłego muzeum przyciąga sam budynek, który sam w sobie jest imponującą rzeźbą.

FOTOGRAFIA-GUGGENHEIM-BILBAO-HISZPANIA
Inspirująca bryła Muzeum Guggenheima w Bilbao

Dekonstruktywistyczna wizja

Architektura powinna wyrażać swój czas i swoje miejsce, ale zarazem dążyć do ponadczasowości. Takimi słowami kierował się w swojej twórczości jeden z najlepszych architektów XX wieku – Frank Gehry. To właśnie on zaprojektował wygląd i funkcjonalności muzeum, realizując w pełni swoje motto. Budynek muzeum z całą pewnością można nazwać ponadczasowym.

Został zaprojektowany w stylu dekonstruktywizmu, który uważany był za jeden z bardziej awangardowych w architekturze. W tym przypadku osiągnięty został poziom mistrzowski. Sam kierunek dekonstruktywizmu skłania się ku manipulacji przestrzenią i formą, naginaniu kształtów i nadawaniu im nowego znaczenia. Budynki dekonstruktywistyczne mają sprawiać wrażenie chaotycznych, dynamicznych i nieprzewidywalnych, choć w rzeczywistości są całkowicie przemyślane. Taki właśnie jest budynek muzeum oraz jego otoczenie – dostarczają niezapomnianych wrażeń i zaskakują.

Budynek muzeum został wykonany z blachy tytanowej i szkła. Jego bryła jest wielopłaszczyznowa, składa się z wielu powyginanych elementów i sprawia wrażenie falującej. Jedni dopatrują się w niej statku z żaglami, inni ryby z błyszczącymi łuskami. Muzeum zostało zaprojektowany tak, żeby w zależności od pory roku i nasilenia światła słonecznego na budynku odbijały się magiczne kolory.

Muzeum Guggenheima zajmuje powierzchnię około 33 tysięcy m2 i składa się z trzech poziomów. Na każdym z nich mieszczą się sale wystawowe. Podobnie jak nieregularna jest bryła budynku, tak samo prezentuje się większość pomieszczeń. Sale z ekspozycjami zajmują ogólną powierzchnię około 11 tysięcy m2, a jedna z nich ma prawie 4 tysięcy m2.

ANDY-WARHOL-OBRAZY
Andy Warhol w Muzeum Guggenheima

Muzeum Guggenheima od wewnątrz

Muzeum o tak futurystycznej bryle nie może mieć w swoich zasobach mniej awangardowych kolekcji. W salach wystawowych możne podziwiać ekspozycje sztuk nowoczesnych XX wieku oraz międzynarodowej sztuki współczesnej. Wystawy tematyczne, dotyczące krajów całego świata, organizowane są sezonowo przez Fundację Guggenheima.

Zwiedzający mogą podziwiać tutaj prace twórców pop-art, arte povera, sztuki ekspresyjnej, abstrakcjonizmu, konceptualizmu czy minimalizmu. Nie brak też przykładów sztuki środowiskowej (environment), która cieszy się dużą popularnością wśród współczesnych artystów. W stałej ekspozycji można oglądać prace Eduardo Chilidy, Andy Warhola, malarza Willema de Kooninga czy Roberta Rauschenbergera. Nie można pominąć też prac Picasso, Dalego, Pollocka czy Mondriana, które udostępnione są publiczności.

Muzeum Guggenheima w swoich zasobach posiada m.in. słynną rzeźbę La materia del tempo, wykonaną przez artystę Richarda Serra. Ta instalacja to artystyczna wizja uchwycenia upływającego czasu, w odniesieniu do industrialnej rzeczywistości. Labirynt żelaznych prętów, które trawione są przez rdzę, pokazuje w dobitny sposób jak czas wpływa na otaczającą nas rzeczywistość.

Inną ciekawą instalacją jest Circulo de Bilbao, wykonana w 2000 roku przez Richarda Longa. Ma ona około 13 metrów średnicy, co w muzeum jest praktycznie normą. Znajdują się tutaj imponujących rozmiarów instalacje i rzeźby, które są tak charakterystyczne dla sztuki XX wieku. Na szczęście muzeum zostało zaprojektowane z myślą, by pomieścić ekspozycje nawet takich rozmiarów.

PAJAK-Z-BILBAO-RZEZBA
Sławny pająk z Bilabo tuż obok Muzeum Guggenheima

Poza murami Muzeum Guggenheima

Sam budynek oraz jego niezwykłe i zaskakujące ekspozycje to nie wszystko, co czeka na zwiedzających. Otoczenie i teren wokół muzeum to wielka niespodzianka dla każdego, kto się tu znajdzie. Obiekt położony jest z jednej strony blisko autostrady, a z drugiej przy przepływającej przez miasto rzece. Część ulokowana obok autostrady sprawia wrażenie połączonej z drogą.

Na dziedzińcu muzeum zwiedzających wita rzeźba „Puppy” Jeffa Koonsa, wykonana z kwiatów. Fundacja Guggenheima sprowadziło rzeźbę od amerykańskiego artysty w 1997 roku, więc „Puppy” jest częścią historii budynku. Ten szczeniaczek złożony z klombów roślin, nie jest bynajmniej rozmiarów malutkiego pieska. Ma wielkość czterech pięter i składa się z tysiąca różnych sadzonek kwiatów, które opierają się na stalowej konstrukcji. W jej środku znajduje się mechanizm, który nawadnia kwiaty, aby mogły przez cały czas prezentować swoje bajeczne kolory.

W części położonej przy rzece nie brak również atrakcji i ciekawych instalacji. Stoi tutaj ogromna rzeźba pajęczycy - „Pająk” Louise Bourgeoise. Instalacja robi duże wrażenie na turystach, przez swoje rozmiary oraz dość mroczny charakter. Ma ona symbolizować życie i śmierć. Dokładnie widać tę zależność w pajęczej nici, która kończy życie innych istot, ale daje pokarm nowemu życiu – potomstwu pajęczycy.

Od strony rzeki znajdują się także „Ogniste fontanny”, ulokowane zaraz obok rzeźby pająka. To jest atrakcja, na którą wielu zwiedzających nie jest przygotowanych, przez co wprawia ich ona w osłupienie. Z fontanny, co kilkanaście minut, wydobywają się słupy ognia. Tworzą one niezwykły pokaz kombinacje i niesamowitych efektów. A to jeszcze nie koniec atrakcji. Na bulwarze przy muzeum, który oddziela budynek od rzeki, znajduje się instalacja Fujiko Nakaya „Rzeźba mgły”. Co kilkanaście minut bulwar spowija gęsta mgła, która na chwilę uniemożliwia widoczność i po chwili opada.

PIESEK-Z-KWIATOW
Piesek z kwiatów przed wejściem do Muzeum to już symbol Bilbao

Efekt Bilbao

O efekcie Bilbao mówi się na całym świecie. To sukces, jakim stała się inwestycja w ten niezwykły budynek i odwaga władz miasta, które stanęło nad przepaścią. Muzeum Guggenheima było najlepszym projektem rewitalizacji miasta, które musiało zawalczyć o przetrwanie i dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Budowa muzeum wyrywała pozytywny wpływ na rozwój Bilbao, ale również całego regionu.

Efekt Bilbao był i jest marzeniem wielu miast. To opłacalna inwestycja, dzięki której na samym początku istnienia Muzeum pracę znalazło 9000 osób. Ten niezwykły budynek, którego budowę zaryzykowano, ożywił Bilbao i pobudził gospodarkę miasta. W Bilbao powstały nowe ośrodki kultury, hotele oraz restauracje. Stworzono nowe punkty usługowe i ośrodki turystyczne, dzięki czemu miasto powróciło do życia i na stałe zapisało się w historii.

Efekt Bilbao to fenomen społeczny poruszany przez wielu socjologów, politologów i naukowców. Nie tylko poprzez wpływ jaki sama inwestycja miała na rozwój miasta, ale także z uwagi na doskonałą współpracę sektora publicznego z prywatnym. Fundacja Guggenheima to jedna z najbardziej wpływowych i cieszących się uznaniem instytucji związanych ze sztuką współczesną.

Godziny otwarcia muzeum

Muzeum Guggenheima czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-20.00. W poniedziałki muzeum można zwiedzać wyłącznie w lipcu i sierpniu, w godzinach 10.00-20.00. Muzeum zamknięte jest 24 i 25 grudnia, a także 1 stycznia. Wstęp kosztuje 13 €. Można też zakupić bilety ulgowe (7,30 €) lub specjalne dla grup.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Bilbao strona główna | zwiedzanie Bilbao | Kraj Basków |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij