Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Cordoba

Lotnisko w Cordobie

Cordoba jest jednym z tych miast, które przyciągają niezwykłą ilością zabytkowych budowli, odgrywają role ważnych ośrodków akademickich i kulturalnych, a także stanowią istotne lokalizacje z punktu widzenia przedsiębiorców i sektora przemysłowego. Wielokulturowość tego miasta: mieszanka kultury chrześcijańskiej, muzułmańskiej, żydowskiej i arabskiej, zapewnia mu niezwykły klimat, a wszystkim odwiedzającym ten niezwykle charakterystyczny ośrodek miejski, gwarantuje wspaniałe wrażenia.

Na uwagę zasługuje fakt, że Cordoba już tysiąc lat temu była wielkim, liczącym nawet milion mieszkańców miastem, z doskonale rozwiniętą miejską infrastrukturą, siecią bibliotek i łaźni, co czyniło ją najpotężniejszym miastem w całym basenie Morza Śródziemnego. Obecnie, mimo że nie odgrywa aż tak wielkiej roli, jej popularność nie słabnie, a dzięki nowoczesnemu lotnisku, pojawiła się kolejna możliwość szybkiego dotarcia do tego interesującego miasta na południu Hiszpanii.

Porto lotniczy w Cordobie – podstawowe informacje

Lotnisko w Cordobie znajduje się 9 kilometrów od centrum miasta. Przeznaczone jest głównie do obsługi lotów czarterowych, przede wszystkim w okresie wakacji. Całoroczny ruch pasażerski tutaj nie występuje, z uwagi na brak linii lotniczych, które byłyby chętne do ich obsługi. Zalicza się do najmniejszych lotnisk w południowej Hiszpanii. Adres lotniska Cordoba to Carretera Nacional 437, km. 5,8, 14005 Córdoba. Jest ono oznaczone międzynarodowym kodem ODB.

LOTNISKO-CORDOBA

Lotnisko często wykorzystywane jest w celach medycznych i związanych z ratownictwem, gdyż w mieście Cordoba znajduje się jedne z największych hiszpańskich ośrodków zajmujących się transplantacjami, przeprowadzaniem przeszczepów i innych skomplikowanych operacji medycznych. Droga lotnicza znacznie skraca czas transportu osoby chorej, ułatwia komunikację między ośrodkami opieki zdrowotnej i zapewnia możliwość szybszego udzielenia profesjonalnej pomocy medycznej. Jeśli chodzi o loty pasażerskie, odbywają się one głównie do Bilbao i Barcelony. Sprawdź wszystkie lotniska w Hiszpanii

Statystyki i liczba podróżnych

Lotnisko posiada jeden terminal przeznaczony do obsługi podróżnych. Znajduje się on na parterze głównego budynku lotniska i mieści w sobie halę przylotów i odlotów, punkty usługowe takie jak sklepy, kawiarnie i restauracje oraz inne miejsca pozwalające dokonać najistotniejszych czynności, takich jak np. wypożyczalnia samochodów. Port lotniczy dysponuje drogą startową o długości 2285 metrów i szerokości 60 metrów. Jak już wcześniej wspomniano, liczba pasażerów rocznie korzystających z usług lotniska nie jest duża, oscyluje bowiem w granicach około 20 tysięcy osób w skali roku.

Ma to związek z faktem, że lotnisko dla ruchu pasażerskiego czynne jest w zasadzie od maja do września. Nie oznacza to bynajmniej, że w pozostałych miesiącach nie jest używane do innych zastosowań. Lotnisko w Cordobie to ważny punkt manewrowy dla lotów wojskowych, służący do testów sprzętu, korzystają z niego również prywatne firmy i agencje, zajmujące się np. wykonywaniem fotografii i kręceniem filmów z lotu ptaka. Lotnisko wykorzystywane jest również w ruchu śmigłowców.

Etapy rozbudowy

Obecny stan lotniska to efekt wieloletnich modernizacji i rozbudowy, możliwej dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. W ramach modernizacji rozbudowano przestrzeń i zaplecze logistyczne lotniska, zmodernizowano hangary, parkingi oraz poprawiono wygląd terminala i pasa startowego. Projekt rozbudowy lotniska zakładał zwiększenie jego przepustowości do 179 000 pasażerów rocznie (taką liczbą pasażerów prognozowały miejskie władze) jednak statystyki dotyczące ruchu na lotnisku pokazują, że lotnisko dalekie jest od osiągnięcia choćby połowy zakładanej liczby podróżnych.

W Hiszpanii wywołało to spore kontrowersje, a przykład rozbudowy lotniska często podawany jest jako głos rozsądku w dyskusji o tym, czy konieczne jest sięganie po środki unijne celem rozbudowy inwestycji, które nie mają szans na osiągnięcie prognozowanych rezultatów i w pewnym momencie stanowią potężny koszt utrzymania dla miasta.

PORT-LOTNICZY-CORDOBA

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Jednak lotnisko w Cordobie funkcjonuje, a dla osób, które korzystają z jego oferty, liczne udogodnienia mają spore znaczenie. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z pełnego wsparcia, zarówno w kwestii rozwiązań technicznych, jak i pomocy merytorycznej podczas odpraw i czynności związanych z obsługą pasażerów na lotnisku.

Dzięki temu, że przepisy narzucają odpowiednie standardy obsługi pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, wystarczy zgłosić zamiar podróży osoby niepełnosprawnej posługując się specjalnie do tego celu przygotowaną infolinią, lub przesyłając obsłudze lotniska wypełniony formularz zgłoszeniowy, zawierający informacje o dacie i godzinie przybycia na lotnisko osoby lub osób niepełnosprawnych. Lotniskiem w Cordobie zarządza spółka Aena, która stosuje ujednolicone procedury zarówno w zakresie kontroli bezpieczeństwa, jak i odpraw podróżnych.

Ta sama firma administruje większością hiszpańskich lotnisk pasażerskich, dlatego możemy być niemal pewni, że jeśli korzystaliśmy w przeszłości z usług innych portów lotniczych w Hiszpanii, w przypadku Cordoby procedury będą przebiegać podobnie. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. o skanowaniu bagażu, które jest obowiązkowe, podobnie jak kontrola wykrywaczem metalu.

Parkingi i dojazd

Lotnisko posiada dwa duże parkingi, które zostały rozbudowane w trakcie prac modernizacyjnych. Znajdują się bardzo blisko terminala, dzięki czemu do samochodu mamy kilka kroków. Podstawową formą komunikacji z odległym o 9 kilometrów centrum miasta są autobusy miejskie. Charakteryzują się dużą częstotliwością kursów i niskimi cenami biletów. Przejazd z lotniska do miasta trwa około 30 minut i kosztuje średnio 1,15 Euro. Studenci, uczniowie i osoby starsze mogą liczyć na zniżki.

Autobusy linii 0-2 kursują co godzinę, między 6:30 a 23:10. Całą dobę dostępne są za to taksówki, jednak za przejazd z bagażem zapłacimy co najmniej kilkanaście Euro. Zarówno postój taksówek jak i przystanki autobusowe ulokowane są blisko wyjścia z hali przylotów. Bliskość parkingów, przystanków i innych punktów usługowych oraz dobre skomunikowanie poszczególnych obiektów z pewnością stanowi jedną z największych zalet, jakimi może poszczycić się lotnisko w Cordobie.

Wypożyczalnia samochodów

Wypożyczalnia samochodów zapewnia wygodny i bezproblemowy odjazd z lotniska do centrum miasta. Możemy wypożyczyć samochód przez internet, korzystając z oferty jednej z kilku firm, mających w swoim zakresie wynajem aut na lotnisku w Cordobie. Kluczyki odbierzemy w specjalnym biurze na terenie terminala. Warto pamiętać o tym, że ceny za wynajem samochodów wahają się w zależności od terminu, w sezonie turystycznym z pewnością cena za samochód będzie wyższa. Warto rezerwować pojazdy z wyprzedzeniem.

CORDOBA-LOTNISKO-TERMINAL

Na stronach firm znajdziemy wiele praktycznych informacji, np. pozwalających lepiej zorientować się w przepisach ruchu drogowego i oznakowaniu hiszpańskich dróg, co ma znaczenie dla osób, które nie są zaznajomione w poruszaniem się po tym kraju.
Niektóre znaki mogą nieco różnić się od tych, które spotykamy w Polsce, inne są też nawyki jazdy wielu kierowców. Warto je poznać, planując poruszanie się samochodem po drogach w Hiszpanii. Niedaleko lotniska znajduje się wiele hoteli, które zapewniają miejsca noclegowe w cenach uzależnionych od standardu. One również oferują swoim klientom odbiór z lotniska.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij