Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Majówka w Cordobie

Cruces de Mayo w Córdobie
Chyba każdy z nas nie może doczekać się corocznej wiosennej majówki. W Polsce celebruje się 1 maja Dzień Pracy oraz 3 maja Święto Konstytucji. W Hiszpanii, a dokładniej w rejonie Andaluzja obchodzi się w tym dniu święto Cruces de Mayo (Święto Krzyża). Najbardziej spektakularnie obchodzone jest w w Córdobie.

Córdoba to zabytkowe miasto położone w hiszpańskim regionie Andaluzja. Córdoba wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest wystarczającą zachętą do ujrzenia na własne oczy jej dziedzictwa kulturowego (mieszanka wpływów chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich), a także zwiedzenia malowniczych zakątków.

Radosna i barwna tradycja

Maj rozpoczyna się w Córdobie tzw. Bitwą Kwiatów oraz pielgrzymką Romería de Santo Domingo. Święto Cruces de Mayo choć ma korzenie religijne, obecnie dla mieszkańców jest doskonałą okazją do zabawy. Tego dnia turyści mogą podziwiać bogatą kulturę Cordoby, i wziąć udział w naprawdę jedynej w swoim rodzaju zabawie. Obchodzi się je 3 maja, gdyż właśnie ten dzień ma duże znaczenie symboliczne. To właśnie 3 maja św. Helena odnalazła relikwie Krzyża Pańskiego podczas podróży do Ziemi Świętej.

Tego dnia Córdoba zamienia się w kolorową paradę. Na ulicach stawiane są krzyże ozdobione kwiatami, barwnymi tkaninami i innymi niezwykłymi dekoracjami.

Niektóre konstrukcje są tylko ozdabiane kwiatami, a inne krzyże są z nich wykonane. Do budowy kwiatowego krzyża używa się głównie goździków ze względu na ich trwałość i wytrzymałość. Przy tych niezwykłych konstrukcjach ustawiane są na ulicach stoły z przekąskami tapas, napojami a także hiszpańskim winem Sherry. Odbywają się też barwne i huczne procesje, a na ulicach słychać rumbę, sevillanę i flamenco. Mieszkańcy przebierają się w regionalne stroje flamenco, niezależnie od wieku.

Ludzie na ulicach tańczą i świętują tak przez kilka dni, a dzwony kościołów donośnie im wtórują. Najbardziej barwne ulice tego dnia to ulice w dzielnicach San Basilio, San Andrés, Santa Marina, San Agustín.

CRUCES-DEL-MAYO-CORDOBA-ESPANA
Cruces del Mayo Cordoba

Fiesta de los Patios

Najważniejszą atrakcją Święta Krzyża jest plebiscyt Fiesta de los Patios na najlepiej przystrojony ołtarz z kwiatów, owoców i innych elementów symbolicznych. Każda ze wspólnot sąsiedzkich rozpoczyna przygotowania swojego krzyża z ołtarzem już kilka miesięcy wcześniej. Żeby wygrać w konkursie, nikt do ostatniej chwili nie zdradza swoich pomysłów. Można by rzec, że całoroczne życie mieszkańców Kordoby kręci się wokół święta Cruces de Mayo.

Podczas Cruces de Mayo odbywa się też procesja Nuestra Señora de los Remedios, pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w hołdzie św. Heleny. Rozpoczyna się ona pod kościołem Iglesia de la Veracruz, w dzielnicy Remedios w Cordoba.

Historia Cruces de Mayo

Święto Cruces del Mayo najprawdopodobniej ma swoje korzenie już w starożytności. Krzyż miał przyśnić się Konstantynowi I - Cesarzowi Imperium Rzymskiego. W jego wizji krzyż pojawił się na niebie i ozdobiony był łacińskim napisem In hoc signo vincis (pol. pod tym znakiem zwyciężysz). Od tego momentu Konstantyn walczył z krzyżem u boku, a kiedy zwyciężył w walce z przeważającym liczebnie wrogiem, przekonał się, że jego sen był proroczy. Matka Konstantyna I, św. Helena, za namową syna udała się do Ziemi Świętej w poszukiwaniu drzewa krzyża Chrystusa, na którym umarł.
Udało jej się znaleźć świętą relikwię i podzieliła drzewo krzyża na trzy części. Jedną z nich podarowała Jerozolimie, drugą Rzymowi, a ostatnią Konstantynopolowi. Przed swoją śmiercią wyraziła wolę, aby celebrowano te ważne dla chrześcijaństwa wydarzenie. Najstarsze informacje dotyczące Dies Sanctae Cruces (Dzień Krzyża) znajdują się w Lekcjonarzu z Silos z VII wieku.

Najprawdopodobniej święto Krzyża współcześnie pierwszy raz obchodzone było na początku XX wieku, na ulicach Cordoby w biedniejszych dzielnicach miasta. Pierwszy plebiscyt na najpiękniej udekorowany ołtarz został ogłoszony w 1953 roku. Od tego momentu zaczęły się rozwijać stowarzyszenia i grupy sąsiedzkie, w których mieszkańcy łączyli się w celu tworzenia coraz bardziej wymyślnych i zachwycających dekoracji. Wszystko żeby wygrać i przynieść lokalną sławę swojej ulicy lub dzielnicy.

W Córdobie, oprócz święta Cruces de Mayo, celebruje się inne wydarzenia. Jednym z ważniejszych dni w Córdobie jest Semana Santa. Obchodzone jest podczas Świąt Wielkanocnych, w czasie Wielkiego Tygodnia. Tego dnia mieszkańcy biorą udział w procesjach, które zachwycają barwami, zaangażowaniem mieszkańców i ich mistycznym charakterem. Innym ważnym świętem jest Feria de Córdoba – festiwal oszałamiającego i uwodzicielskiego flamenco. Ulice dekorowane są lampionami o różnych barwach, a wokół rozbrzmiewa muzyka.

CORDOBA-IMPREZY
Fiesta de los Patios w Cordoba

Weekend majowy w Córdobie

Warto wybrać się na weekend majowy do Cordoby szczególnie ze względu na odbywające się tam Cruces de Mayo. To niepowtarzalne święto stanowi atrakcję dla turystów z całego świata. Jednak Córdoba to nie tylko huczna zabawa podczas Święta Krzyża. Białe uliczki z kolorowymi dekoracjami z kwiatów prezentują się doskonale w świetle promieni słonecznych. Warto udać się na spacer uliczką Calleja de las Flores (Uliczka Kwiatów), która oczaruje zwiedzających od pierwszego wejrzenia. Znajduje się tutaj mała fontanna, a na ścianach budynków wiszą doniczki z pięknymi kwiatami. Co ciekawe, w Córdobie znajduje się niepowtarzalny zegar, który gra melodię flamenco. Nie można zapomnieć też o lokalnej kuchni, która zachwyca turystów śródziemnomorskimi aromatami. Śniadanie z chirros maczanych w gęstej czekoladzie nie ma sobie równych! Tutaj też słynne hiszpańskie tapas występują w wielu apetycznych wariacjach. Co więcej, mieszkańcy Cordoby są niezwykle otwarci i towarzyscy, zawsze znajdują dla siebie czas.

Kiedy już Cruces de Mayo dobiegnie końca, warto wybrać się na spacer po centrum Cordoby. Nie można pominąć Wielkiego Meczetu zbudowanego w VIII wieku. Jest to największy i najbardziej okazały meczet w Europie. Widoczne jest tu połączenie dwóch kultur – islamskiej i chrześcijańskiej. Wielki Meczet był wielokrotnie przebudowywany, aż osiągnął obecną formę. Magia barw, niepowtarzalna architektura i wszechobecna cisza sprawiają, że każdy kto się tam znajdzie odnajdzie spokój. Na początku XVI wieku rozpoczęto tu budowę katolickiej katedry, ale król Karol V, odwiedzając Córdobę podczas swoje podroży na ślub z Izabelą Portugalską, zakazał dalszych prac i burzenia arabskich kolumn i łuków, które nadają Meczetowi charakterystycznego orientalizmu.

W Córdobie warto też zwiedzić synagogę (jedną z trzech, które zachowały się w Hiszpanii) oraz ogrody Alcazar, w których znajdują się fascynujące sadzawki, fontanny i mozaiki. W Córdobie godne uwagi są też pałace wybudowane w XV i XVI wieku: Casa de los Villalones, Casa del Indiano, Palacio de los Paez de Castillejo, Palacio Museo de Viana. Na miłośników stylu mudejar – połączenia kultury chrześcijańskiej i arabskiej, czeka Kościół Santa Marina wybudowany w XIII wieku.

ZDJECIE-CORDOBY

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij