0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Od egzotycznej dżungli, pustyni wzdłuż wybrzeża, przez zapierające dech w piersiach szczyty Andów, oszałamiająca różnorodność Peru stwarza nieograniczone możliwości i potencjał do niezapomnianej przygody. To właśnie tutaj w Peru, w centralnej i zachodniej części Ameryki Południowej, czekają na turystów wspaniałe przeżycia, niezliczone atrakcje, a także imponujące widoki.
Ogromne bogactwo zabytków i doświadczeń, ma swoje korzenie w jednym z najbogatszych światowych dziedzictw, zwieńczonym przez Inków i jego wspaniałych archeologicznych skarbów, nie wspominając o monumentalnych świątyniach i preinkaskich ruin wzdłuż wybrzeża pustyni. Kraj Inków to w szczególności niesamowita cywilizacja, która nauczyła się poskromić swoją geografię i żyć w harmonii z naturą, dostosowując się do otoczenia, żyjąc dzięki darom Matki Ziemi.
Bez wątpienia Machu Picchu to wizytówka Peru, która przyciąga każdego roku niezliczoną ilość turystów. Pasmo górskie oferujące największą tropikalną dżunglę, to jeden z najlepiej zachowanych obszarów dziewiczych lasów deszczowych Amazonii. Dla tych, którzy szukają podroży duchowej, jak i pełnej adrenaliny – Peru, to idealne miejsce na wypoczynek.
Początek historii Peru, to zdecydowanie czas, kiedy na obszar ten przybyli pierwsi osadnicy (ponad 20.000 lat temu). Uważa się, że przywędrowali oni z północy przez Przesmyk Panamski, w poszukiwaniu nowych ziem. Jak wynika z licznych malunków w jaskini w Toquepala, byli to łowcy-zbieracze. Jednak do najbardziej znanych osadników kraju należą Inkowie, którzy stanowią najważniejszą cywilizację w Ameryce Południowej. To także jeden z krajów tego kontynentu w którym mówi się językiem hiszpańskim. Sprawdź kraje hiszpańskojęzyczne na świecie
Ludność ta osiedlała się głównie w wysokich i średnich obszarach w dolinie rzeki Vilcanota. Imperium stworzyło kulminację starożytnego procesu kultury, który osiągnął wysoki poziom organizacji politycznej i miał uregulowany prawnie system dystrybucji bogactwa, a także doskonały rozwój architektury i rolnictwa. Niestety Inkowie nie pozostawili po sobie żadnych źródeł pisanych, co w znacznym stopniu uniemożliwia odwoływania się do konkretnych dat. Jedynym źródłem informacji o życiu Inków są liczne rysunki, sztuka, pozostałości archeologiczne, które podlegają interpretacji wielu historyków.
W chwili rozpoczęcia podbojów przez Hiszpanów (1531-1536) imperium Inków zajmowało prawie wszystkie terytoria na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej. W XVI wieku stworzono podstawy gospodarki kolonialnej, gdzie system sterowania rodzimej siły roboczej podlegał produkcji górniczej i rękodzieła.
Wydobycie bogactw miało negatywny wpływ na peruwiańskich skolonizowanych Indian, których prawa zostały ograniczone, a ich kultura stłumiona. Wobec tego w 1780 roku nastąpiło powstanie przeciwko Hiszpanom, którym przewodził Tupac Amaru, który jednocześnie odniósł klęskę i został skazany na śmierć.
W 1821 roku Peru zostało uznane za kraj niezależny, a w 1824 roku Simon Bolivar zakończył proces wojen niepodległościowych, które były początkiem narodzin republiki. W pierwszych latach Peru musiało stawić czoła kryzysom gospodarczym i rządom wojskowym, które utrudniały konsolidacje nowego ducha narodowego między rdzennymi mieszkańcami, a pozostałymi narodami. W kategoriach ekonomicznych, Peru zdecydowanie odrodziło się przy produkcji bawełny, cukru, a także gumy. Od roku 2000 można powiedzieć, że kraj stał się nowym silnym regionem, który z roku na rok odnosi wzrost gospodarczy, a co za tym idzie – prężnie rozwija pozostałe sektory, w tym także turystykę.
Peru to kraj z ponad 5000-letnią historią, a zarazem jeden z najbardziej różnorodnych krajów na planecie, który posiada nieskończoną ilość miejsc wypoczynku. Peru jest trzecim krajem, co do wielkości w Ameryce Południowej i graniczy od północy z Ekwadorem i Kolumbią, od południa z Chile, od wschodu
z Brazylią, a od strony zachodniej Peru oblewają wody Oceanu Spokojnego.
Peru posiada ogromną różnorodność scenerii dzięki geografii, która zapewnia również wiele zasobów naturalnych. Kraj posiada 3 główne regiony: wybrzeże, góry i dżungle, które różnią się od siebie ukształtowaniem, charakterem, a także rodzajem panującego klimatu.
Wybrzeże charakteryzuje się umiarkowanym klimatem z ciepłym latem i zimą. Teren posiada dość dużą wilgotność i często występujące mgły, które dają swe znaki szczególnie w zimie. W lecie temperatury sięgają 30°C. Na północy, na wybrzeżu jest gorąco niemal przez prawie cały rok, z krótkim okresem deszczowym w listopadzie i grudniu.
Góry posiadają dwie pory roku: lato (od kwietnia do października) ze słonecznymi dniami, zimnymi nocami oraz zima (od listopada do marca), kiedy opady są dość częste i obfite. W ciągu dnia temperatura osiąga 24°C, a w nocy spada nawet do -3°C.
Dżungla znajdują się na wschodzie w dorzeczu Amazonki i podobnie jak tereny górzyste posiada dwie pory roku. Od listopada do marca często pada deszcz, a od kwietnia do października, jest ciepło i przyjemnie. Istnieje duża wilgotność przez cały rok. Od czasu do czasu, w okresie od maja do sierpnia, występują zimne wiatry podczas których temperatura może spaść do ok. 8-12°C.
Jednym z najlepszych sposobów, aby cieszyć się kuchnią peruwiańską to wziąć udział w kursie gotowania, które są bardzo popularne, zwłaszcza w większych miastach. Peruwiańskie przysmaki uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Kuchnia lokalna wynika głównie z połączenia kuchni hiszpańskiej z tradycyjnymi rodzimymi peruwiańskimi składnikami. Z biegiem czasu gastronomia ewoluowała i obecnie można tu spotkać także dania z późniejszych wpływów z kuchni z Chin, Włoch, Afryki Zachodniej i Japonii, w związku z przybyciem imigrantów z tych miejsc.
Każda z tych kuchni jednak musiała być przystosowana z uwagi na brak lub niedobór wielu składników jak np. cytryny, rzepy, kapusty i kasztanów. Trzy tradycyjne składniki peruwiańskiej kuchni to kukurydza, ziemniaki i fasola, które są obecne niemal w każdej potrawie. Za przysmaki restauracyjne uznawane są takie potrawy jak Anticucho, Papa la huancaína, Aji de gallina, Lomo saltado oraz Suspiro Limeño.
Na szczęście na Machu Picchu i Cuzco, Peru się nie kończy, a wręcz zaczyna. Wszystkie dostępne atrakcje stoją otworem przed każdym odwiedzającym. Bez względu na wiek, upodobania i aktywność, każdy znajdzie miejsce dla siebie.
Piękne wybrzeże ze wspaniałymi plażami Máncora i Punta Sal w Piura i Tumbes to idealne miejsca na wypoczynek pośród turkusowych wód i luksusowych kurortów. W większych miejscowościach nie zabraknie także sklepów i ośrodków handlowych z lokalnymi produktami i słynnymi, tygodniowymi targami.
Trekking to idealny sposób na to, aby poznać Peru od podszewki. Istnieje wiele tras spacerowych, które warto wcześniej skonsultować z ośrodkami turystycznymi, które podpowiedzą w jaki sposób się do nich przygotować, ze względu na zróżnicowane warunki. Zdecydowanie kraj przoduje w spektakularnej naturze i jedynym w swoim rodzaju wachlarzu niespodzianek geograficznych.
Peru jest jednym z 10 krajów świata, liczącym setki endemicznych gatunków flory i fauny. Jest to istny raj do obserwacji ptaków i eksploracji odległych i mitycznych krajobrazów. Jeden wyjazd nie wystarczy, aby odkryć wszystkie cuda Peru. Należy tutaj wyróżnić zaledwie kilka magicznych miejsc, takich jak Park Narodowy Manu i jeziora Titicaca, bądź jeden z najgłębszych kanionów na ziemi Colca.
Różnorodność kultur i ludzi w Peru znajduje odzwierciedlenie w bogatej tradycji festiwali nawiązujących do tańca i muzyki.
Tak też w obszarze górzystym, podczas świąt zamaskowani tancerze (jako duchy
i diabły) w towarzystwie fletów i bębnów nawiązują do wierzeń pogańskich i chrześcijańskich. W dżungli, uroczysta muzyka i taniec to obrazowanie życia plemiennego. Natomiast obszar wybrzeża, to niezwykła mieszanka eleganckich hiszpańskich dźwięków i żywych afrykańskich rytmów. Jak sami mieszkańcy mawiają „Kultura nie jest czymś zakurzonym w muzeum. Kultura to coś, co jest wokół ciebie.”. Do najważniejszych świąt należą mi.in: Inti Raymi – festiwal Słońca, Semana Santa – najbardziej religijne
i widowiskowe święto w Peru, Carnaval – najbardziej hałaśliwy festiwal tuż przed Wielkim Postem.
Ze względu na sprawną sieć komunikacyjną, nie ma problemu z dotarciem do wielu atrakcji, które znajdują się nawet w najodleglejszych zakątkach. Tam, gdzie nie dociera transport publiczny, można dostać się za pośrednictwem organizowanych cyklicznych przewozów. Nie sposób ocenić magicznych miejsc Peru, bez ich odwiedzin, a jedno co jest pewne – zdjęcia nie oddają majestatycznych uniesień, jakie gwarantowane są na żywo.
dla wielu stanowi on główny punkt wycieczki w Peru. Miasto Inków, dzięki jest najbardziej znanym i spektakularnym odkryciem archeologicznym na kontynencie. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m.
jedna z najbardziej fascynujących budowli sakralnych w Peru. Klasztor, który posiada powierzchnię, aż 20.000 m². Barwny i wysoki budynek przybiera kształt krzyża. Murale wzdłuż ścian przedstawiają sceny z życia Jezusa i Maryi Dziewicy.
jest prywatnym muzeum prekolumbijskiej sztuki, które znajduje się w Pueblo Libre, dzielnicy miasta Lima. Mueum mieści się w XVIII-wiecznej rezydencji namiestnika i posiada rozmaite formy ceramiki i sztuki. Oprócz swoich stałych eksponatów Muzeum Larco pożycza swoje zbiory do kilku muzeów i ośrodków kulturalnych na całym świecie.
słynne linie na całym świecie, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będące dziełem kultury Nazca. Do najsłynniejszych należą: pająk z 40-metrowymi odnóżami, kondor o przekroju 120 metrów, koliber, kaktusy, kwiaty, ryby.
wspaniały szlak Inków, który był drogowym systemem zbudowanym w XV wieku w celu usprawnienia przepływu towarów.
miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Cusco, położony jest w południowej części peruwiańskich Andach i jest wiodącym miejscem turystycznym i jednym
z najważniejszych miast w kraju. Znany przez Inków jako "święte miasto", Cusco było stolicą jednego
z głównych mocarstw prekolumbijskich. Jego nazwa keczua, Qosqo, oznacza "pępek świata", ponieważ miasto było centrum, które koncentrowało ogromną sieć dróg ciągnących się od południowej Kolumbii do północnej Argentyny.
znane jako miasto królów, które było oazą kultury i elegancji w hiszpańskiej Ameryce. Barokowe kościoły i styl renesansowy, a także pałace ze stylizowanymi balkonami, są częścią architektury szlacheckiej miasta Lima. Miasto oferuje również liczne muzea, galerie sztuki, miejsca rekreacji.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.