Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Arena do walki byków w Madrycie

Arena do walki byków w Madrycie - Las Ventas

Walka toreadora z bykiem to wielkie widowisko, które od lat cieszy się popularnością nie tylko wśród Hiszpanów, ale także turystów odwiedzających Półwysep Iberyjski. Hiszpańska tradycja sięga odległych czasów i jest głęboko zakorzeniona w społeczeństwie. Torreador, który wygrywa walki z bykami staje się niemal bohaterem narodowym, a jego życie zamienia się w pełne chwały. Choć obrońcy praw zwierząt uważają walki z bykami za bestialskie i pozbawione sensu znęcanie się nad zwierzętami, wszystko wskazuje na to, że tradycja będzie nadal kultywowana. Jaki jest sekret tego popularnego widowiska?

Las Ventas – historia

Las Ventas to główna arena do walki byków w Madrycie. Monumentalny obiekt znajduje się w dzielnicy Guindalera – części dystryktu Salamanca położonego w północno-wschodniej części miasta. Głównym architektem areny był José Espeliú.
Las Ventas została zaprojektowana i wybudowana w stylu neo-mudejar charakterystycznym dla epoki pełnego średniowiecza. Obiekt posiada cechy, które nadają mu starożytny, niezwykle efektowny wygląd. Nie ma w tym nic dziwnego – neo-mudejar rozpowszechnił się w Hiszpanii w XII wieku, czyli jeszcze za panowania Maurów.

Obiekty wzniesione w tym stylu posiadają bogatą ornamentykę, strzeliste łuki i niezwykle efektowne formy. Pierwsza madrycka arena zaprojektowana w stylu neo-mudéjar – dokładnie ta, którą zastąpiła Las Ventas – została rozebrana na początku XX wieku. Jej głównym architektem i pomysłodawcą był Rodríguez Ayuso.

Budowa areny Las Ventas rozpoczęła się 19. marca 1922 roku. Zastąpiła ona byłą arenę madrycką wystawioną w 1874 roku. Jej budowa pochłonęła około 12 mln peset – o jedną trzecią więcej niż pierwotnie zakładano. Budowa została ukończona w 1929 roku, ale jej inauguracja nastąpiła dopiero 17 czerwca 1931 roku.

WALKI-BYKOW-HISZPANIA-ARENA
Arena do walki byków Las Ventas w Madrycie z lotu ptaka

Po inauguracji w 1931 roku Las Ventas została ponownie zamknięta, a do jej kolejnego, oficjalnego otwarcia doszło 21. października 1934 roku. Radość z nowootwartego obiektu nie trwała jednak długo. Już dwa lata później, na skutek hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939), arena została ponownie zamknięta.

Rok 1939 miał otworzyć nowy okres w dziejach obiektu. Ku uciesze tłumów na wybiegu pojawił się pierwszy byk imieniem Hortelano. Do walki z bykiem stanął torreador o przydomku "Aguililla". Całej imprezie akompaniował miejski zespół muzyczny. Muzycy zagrali wówczas pamiętne pasodoble.

Las Ventas jest trzecią co do wielkości areną do walki byków na świecie. Największa jest Plaza de Toros México w Meksyku, a drugim pod względem wielkości obiektem jest Plaza de Toros Monumental de Valencia w Wenezueli. Las Ventas jest oczywiście największą i najpiękniejszą areną w Hiszpanii. W obiekcie może zasiąść nawet 25 tysięcy osób. Średnica Las Ventas wynosi nieco ponad sześćdziesiąt metrów. Poza sezonem arena spełnia kilka funkcji, m.in. sali koncertowej czy kortu tenisowego.

Kiedy możemy oglądać walki byków?

Turyści, którzy chcieliby obejrzeć walki byków, powinni wyjechać do Hiszpanii w okresie wiosennym, a konkretnie na przełomie maja i czerwca. Właśnie w tym czasie mieszkańcy Madrytu obchodzą fiestę na cześć świętego Izydora.

Święty Izydor żył na przełomie XI i XII wieku. Zasłynął dzięki swojej bogobojności i ogromnej pracowitości – działał na rzecz biednych i oddawał im wszystkie zarobione pieniądze. Legenda głosi, że w pracy na rolę pomagały mu anioły. Madrileños bardzo hucznie obchodzą święto swojego patrona. W tym też czasie ma miejsce najbardziej znany festiwal byków na świecie; walki odbywają się codziennie przez trzy tygodnie. Każde przedstawienie trwa około trzech godzin.

POSTER-CORRIDA
Przepiękny "cartel" czyli plakat informujący o walkach byków w Madrycie. Do dziś tego rodzaju "dzieła sztuki" znajdziesz na hiszpańskich tablicach ogłoszeniowych, płotach i ścianach budynków ...

Bilety

Podczas święta trudno dostać bilety na walki byków, ponieważ są tak popularne, że turyści i mieszkańcy Madrytu, i okolic rezerwują sobie miejsca już kilka miesięcy wcześniej. Ceny biletów są różnorodne i uzależnione od miejsca siedzącego. Organizatorzy rozróżniają miejsca „sol” i „sombra”. Te pierwsze są o wiele droższe i bardziej pożądane. Drugie są usytuowane w cieniu i cieszą się mniejszą popularnością. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dostaniemy preferowane miejsca, możemy zamówić bilety w systemie online.

Walki byków w Hiszpanii

Korrida, czyli rytualna walka z bykiem, składa się z kilku, uświęconych przez tradycję, etapów. W imprezie uczestniczą torreadorzy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą konfrontacja z wielkim, rozjuszonym stworzeniem. Osoby, które sądzą, że byka można wytresować, a wszystkie walki mają charakter pokazowy, są oczywiście w błędzie. Wystarczy spojrzeć na filmy przedstawiające szarże byków na uczestników imprezy, aby przekonać się, że bezpośrednie starcie może zakończyć się tragicznie.
Pierwszym etapem korridy jest wypuszczenie byka na plaza de toros. Interswuje Cię korrida? Odwiedź rozdział hiszpańska corrida - tradycja i piękno - wszystko co chciałbyś wiedzieć o corridzie.

Torreadorzy, wymachując żółto-różowymi płachtami, zwanymi capa, drażnią byka i prowokują do ataku. Następnie do akcji wkracza pikador, który podjeżdża do byka na koniu i wbija mu pikę w unerwiony garb tłuszczu na karku. Lanca, czy jak kto woli – pika, posiada dość ostre zakończenie, które mocno rani byka i osłabia jego nerwy. Aby byk nie zaatakował konia, przed korridą obkłada się wierzchowca specjalnymi materacami (koń nie miałby szans w starciu z szarżującym bykiem). W kolejnym etapie banderilleros starają się dosięgnąć byka i wbić mu w to samo miejsce co torreadorzy o wiele krótsze włócznie.

Banderille działają dwojako na byka – po pierwsze sprawiają zwierzęciu ból, a po wtóre drażnią kolorami. Na każdej dzidzie powiewa bowiem kolorowa szarfa w bardzo jaskrawych barwach. Wszystkie działania napastników mają pewien cel: osłabienie byka. Im więcej ostrzy zostanie wbitych w garb zwierzęcia, tym większe prawdopodobieństwo, że mięśnie ulegną osłabieniu, a głowa zacznie być noszona nisko.

Po pewnym czasie ruchy głową stają się coraz wolniejsze, a co za tym idzie zwierzę przestaje stanowić większe zagrożenie dla wprawionego matadora. Kiedy byk opada z sił, na scenę występuje matador, który musi wykazywać się umiejętnością fechtunku. Aby uniknąć rogów, myli byka ruchami małej mulety. Zazwyczaj nie trwa to zbyt długo, gdyż zwierzę jest mocno osłabione wcześniejszą walka.

Kiedy byk przestaje już reagować i zatacza się na arenie, matador próbuje go zabić przez cios szpadą w specjalne miejsce na karku. Precyzyjnie wymierzony cios przerywa rdzeń kręgowy. Wprawiony matador nie ma zazwyczaj trudności z dobiciem byka już za pierwszym razem.

MADRID-PLAZA-DE-TOROS-FOTO
Plaza de Toros "Las Ventas" w Madrycie - widok z zewnątrz na budowlę

Jeżeli „sztuczka” mu się uda, publiczność jest w euforii. Matador może w nagrodę odciąć ucho powalonego kolosa, a w niektórych przypadkach nawet ogon. Po wszystkim zwłoki zostają przeciągnięte poza wzrok widowni.
Walki byków cieszą się w Hiszpanii ogromną popularnością i odbywają także w innych dużych miastach. Pomimo protestów obrońców zwierząt i sugestii opinii publicznej, że korrida to nic innego jak znęcanie się nad zwierzętami, tradycja nie przejdzie raczej do lamusa.

Warto przy tym wspomnieć, że zwolennikiem tradycyjnej korridy jest sam król Hiszpanii Juan Carlo. Osoby, które popierają walki byków zgodnie twierdzą, że korrida to przede wszystkim impreza, która łączy w sobie niezwykłe walory estetyczne, niebywałą choreografię i muzykę.

Uczestnicy pokazów przebierają się w tradycyjne stroje, które towarzyszą Hiszpanom od stuleci. Publiczność w mniejszej mierze skupia się na „tragicznym” wymiarze pokazu, a ważniejsza jest dlań sama otoczka imprezy.
Kto wygra tę batalię? Parlament Katalonii uchwalił zakaz korridy od 1 stycznia 2012 roku. Czy zakaz korridy obejmie całą Hiszpanię? Czas pokaże.

Zainteresuje Cię również:
corrida hiszpańska tradycja | spektakl corridy | corrida w Walencji |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij