Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzeum Prado

Muzeum Prado Madryt. Oficjalna nazwa muzeum brzmi: Museo Nacional del Prado. Galeria Prado w Madrycie, to jedno z najważniejszych, kulturalnych atrakcji w stolicy Hiszpanii. Absolutny numer 1, podczas zwiedzania Madrytu i właściwie całej Hiszpanii. Prado jest to jedna z największych galerii malarstwa na świecie. Muzeum Prado mieści się na wspaniałej ulicy o tej samej nazwie co muzeum, Paseo del Prado.

W zbiorach muzeum znajdują się arcydzieła malarstwa europejskiego i światowego. W zbiorach Muzeum Prado, znajdują się między innymi, dzieła takich mistrzów jak: Velazquez, Goya, Raphael, Rubens, Bosch. Także inni włoscy i flamandzcy mistrzowie malarstwa mają tu swoje sale.

Muzeum del Prado mieści się w XVIII wiecznym budynku, który został otwarty jako muzeum w roku 1819. Jeżeli interesujesz się malarstwem i sztuką, właśnie to miejsce powinno być Twoją pierwszą destynacją, podczas PRADO MUZEM MADRYTzwiedzania Madrytu. Muzeum Prado, to atrakcja turystyczna Madrytu, której pod żadnym pozorem nie można zignorować w swoich planach zwiedzania miasta.

Całość kolekcji zgromadzonej w salach muzealnych, sięga 8.600 malowideł, a to tylko początek. W zbiorach Prado, znajduje się ponad 700 rzeźb, 1.000 monet i medali oraz 5.000 rysunków i rycin.

Madrycka atrakcja numer 1

Przy takiej ilości sztuki i arcydzieł światowych mistrzów, dobrze jest skoncentrować się na kilkudziesięciu artystach i malowidłach, którymi jesteśmy zainteresowani. Nie sposób jest zobaczyć wszystkiego naraz...
Muzeum Prado zostało otwarte w roku 1819 i było jednym z pierwszych na świecie galerii sztuki, otwartych dla zwiedzających. Pierwotnie, miało stać się Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Prado mieści się w pięknym budynku, który podczas wojen napoleońskich był używany jako siedziba kawalerii. Wojska napoleońskie stacjonowały w Madrycie podczas wojny o niepodległość. Podczas hiszpańskiej Wojny Domowej, kolekcje muzeum były przenoszone z miejsca na miejsce, kilkanaście razy. 353 obrazy, 168 rysunków i tzw. skarb Dauphina, kolekcja biżuterii i kamieni szlachetnych, były przeniesione do Walencji, Girony i Genewy w Szwajcarii. Dzieła zostały zwrócone Hiszpanii, podczas II wojny światowej.

Do największych atrakcji Muzeum Prado, należy kolekcja obrazów flamandzkich, w tym prawie wszystkie znane dzieła Boscha, oraz niezrównana kolekcja malarstwa hiszpańskiego, m. in. prace El Greca i Velazqueza (Las Meninas) czy Goi (czarne malowidła i obrazy "Maja ubrana" i "Maja naga").

Znajduje się tu także pokaźny zbiór malarzy włoskich, w tym Tycjana, należący kiedyś do dwóch wielkich mecenasów sztuki i kultury renesansu: Karola V i Filipa II, jak również wybitna kolekcja XVII-wiecznych dzieł mistrzów flamandzkich i holenderskich, zgromadzonych przez Filipa IV. Nie sposób jest wymienić wszystkich arcydzieł zgromadzonych w tym madryckim muzeum.

Na 1 dniową wizytę Muzeum Prado rekomenduje następującą listę arcydzieł do zobaczenia
(tytuły dzieł w języku angielskim):

 • "The Crucifixion" Juan de Flandes, sala 57b
 • "Las Meninas" Velazquez, sala 12
 • "Jacob's dream" Jose de Ribera, sala 16b
 • "The Nobleman with his hand on his chest" El Greco, sala 10a
 • "The 3rd of May 1808 in Madrid: the executions on Principe Pio hill" Goya, sala 39
 • "Artemis" Rembrandt, pokój A
 • "Offering by Orestes and Pylades" (San Ildefonso Group), Anonymous, sala 71
 • "Self portrait" Albrecht Durer, sala 55b
 • "The Three Graces" Peter Paul Rubens, sala 9
 • "The Garden of Earthy Delights" Hieronymus Bosch, sala 56
 • "Descent from the cross" Roger van der Wayden, sala 58
 • "The immaculate conception" Tiepolo Giambattista, sala 89
 • "The Emperor Charles V, on horseback in Muhlberg" Tycjan, sala 11
 • "The Cardinal" Raphael, sala 49

żródło: przewodnik dostępny przy wejściu do muzeum Prado.

Muzeum del Prado w Madrycie, warte jest kilku wizyt, nie sposób jest zobaczyć wszystkiego podczas jednej wycieczki do Madrytu, choćby pobieżnie, podczas jednodniowej wizyty w stolicy Hiszpanii. Podczas zwiedzania muzeum, można skorzystać z kilku kafeterii i restauracji, mieszczących się na terenie muzeum. Dowiedz się więcej o sztuce hiszpańskiej  z naszego przewodnika po Hiszpanii.

Muzeum del Prado praktyczne informacje

Museo del Prado
Adres: Paseo del Prado s/n
Tel. 0034 91 330 28 00
Stacja metra: Banco de Espana lub Atocha
Godziny otwarcia:
Poniedziałek-nieczynne
Wtorek-Sobota od 9.00 do 19.00
Niedziele i święta od 9.00 do 14.00
Cena biletu: 8€, bilet ulgowy 4€
W soboty po godz. 14.00 wstęp wolny
Niedziela: wstęp wolny
Zniżki: dla osób poniżej 18 roku życia i emerytów i rencistów powyżej 65 roku życia cena biletu: 2.50€
Studenci: 1.50€
Strona internetowa: www.museoprado.es

PRADO-MADRYT
Muzeum Prado w Madrycie
  HIERONIMUS-BOSCH
Dzieła Boscha m.in wśród zbiorów Prado


Zwiedzanie Muzeum del Prado w Madrycie

Do budynku muzeum, prowadzą dwa główne wejścia: Puerta de Goya z wejściem górnym i dolnym, na wprost madryckiego Hotelu Ritz, przy ulicy Calle Felipe IV, oraz drugie wejście Puerta de Murillo, wychodzące na Plaza de Murillo, naprzeciwko ogrodu botanicznego w Madrycie.

Górne wejście Puerta de Goya prowadzi bezpośrednio na pierwsze piętro, gdzie są wystawione dzieła mistrzów flamandzkich i holenderskich z XVII wieku, a dalej mieści się główna kolekcja obrazów malarzy hiszpańskich. Wejście niższe, na parterze, powinny wybrać osoby wolące zwiedzanie w porządku chronologicznym. Przy Puerta de Murillo z drugiej strony gmachu, często bywają krótsze kolejki po kupno biletów do muzeum.

Aby uniknąć największych tłumów i grup wycieczkowych z każdego zakątka świata, najlepiej rozpocząć zwiedzanie wcześnie rano, tuż po otwarciu muzeum, lub w porze obiadowej. Polecamy też zwiedzanie muzeum, poza sezonem letnim (tj. miesiące lipiec i sierpień). Wtedy są największe kolejki do muzeum, a upał może nam się dać nieźle we znaki... Muzeum Prado jest bardzo często organizatorem wystaw okolicznościowych, poświęconych jakiemuś artyście.

Obrazy bywają przewieszane z powodu tych wystaw. Wszystkie zmiany są uwzględniane na bezpłatnych planach, dostępnych przy wejściu do budynku muzeum. Chcąc przyjrzeć się wszystkim eksponatom, na zwiedzanie trzeba przeznaczyć więcej niż jeden, pełny dzień w swoich planach zwiedzania Madrytu.

Lepiej rozłożyć zwiedzanie galerii na kilka tematycznych wizyt. Warto jest kupić tzw. Madrid Art Pass, bilet uprawniający do wejścia do wszystkich 3 najważniejszych muzeów w Madrycie: Galerii Thyssen-Bornemisza, Museo del Prado i Centro de Reina Sofia.

FOTO-PRADO-MADRYT-HISZPANIA
Muzeum Prado w Madrycie

Złoty trójkąt sztuki w Madrycie

Muzeum del Prado należy do tzw. "Złotego Trójkąta Sztuki" w Madrycie do którego należą dwa pozostałe, najważniejsze muzea w Madrycie:

Muzeum "Museo Centro de Arte Reina Sofia"
Dowiedz się więcej o najznakomitszym, hiszpańskim muzeum malarstwa i sztuki, Muzeum Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Więcej informacji w naszym przewodniku po Madrycie i galeriach sztuki. Ceny biletów, linko do strony internetowej, oraz informacje praktyczne podczas zwiedzania tego muzeum.

Muzeum "Museo Thyssen Bornemisza"
Drugie co do "ważności" muzeum w Madrycie. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Madrytu. Kliknij po więcej informacji o muzeum Thyssen Bornemisza w Madrycie. Tutaj znajdziesz wyczerpujące informacje o tym muzeum, godziny otwarcia, ceny biletów i link do oficjalnej strony internetowej tego madryckiego muzeum.

Hiszpańska sztuka
Znajdź więcej informacji o wszystkich galeriach sztuki w Hiszpanii. Najważniejsze galerie malarstwa i sztuki w Hiszpanii. Co warto zwiedzić podczas wycieczki do Hiszpanii lub wyjazdu na wakacje do Hiszpanii. Kompendium wiedzy o hiszpańskiej sztuce, na stronach naszego internetowego przewodnika po Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij