Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Collado Villalba

Collado Villalba w Hiszpanii

Collado Villalba jest miastem położonym w centralnej części Hiszpanii. Znajduje się we wspólnocie autonomicznej Madrytu i jest oddalone o 40 kilometrów od stolicy Hiszpanii. Collado Villalba jest jednym z najważniejszych regionów turystycznych w tej części półwyspu Iberyjskiego..

Powierzchnia Collado Villalba wynosi 26,52 km2. Obszar ten zamieszkuję około 55 tysięcy ludzi. Gęstość zaludnienia osiąga wartość 2061 osób na km2, co jest jednym z najwyższych wyników w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Warto prześledzić, jak wygląda odległość Collado Villalba od największych i najważniejszych miast w Hiszpanii :

Sewilla – 400 km
Murcja – 385 km
Bilbao – 306 km
Barcelona - 526 km
Saragossa – 286 km
Palma de Mallorca – 579 km
Alicante – 395 km
Walencja – 335 km
Malaga – 436 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1740 km
Kordoba – 312 km

W pobliżu Collado Villalba położone są także malownicze miejscowości. Na pewno należy do nich zaliczyć : Alpedrete, Colmenarejo, Guadarrama, Los Molino, Galapagar, Collado Mediano, Torrelodones, El Escorial, Moralzarzal, Hoyo de Manzanares, Becerril de la Sierra, Navacerrada.

COLLADO-VILLALBA-ESPANA

Miastem partnerskim Collado Villalba są francuskie Bègles i Bordeaux.

Collado Villalba jest położony w niezwykle malowniczej okolicy. Miasto zostało zbudowane w szerokiej dolinie, otoczonej pasmami górskimi, których wysokość waha się między tysiącem, a dwoma tysiącami metrów nad poziomem morza. Najwyższe znajdujące się w pobliżu miasta szczyty to: Abantos ( 1754 metry), Puerto de Guadarrama, (1511 metrów), Peñota ( 1944 metry), Puerto Fuenfría ( 1796), Siedem Peaks ( 2138), Maliciosa ( 2383), El Yelmo ( 1714).

Przez równinę, na której powstało Collado Villalba przepływa rzeka Guadarrama. Tak mocno zróżnicowany krajobraz sprawia, że w tym regionie ścierają się dwa klimaty: umiarkowany kontynentalny i śródziemnomorski wilgotny. Ma to wpływ na duże wahania temperatury, które mogą zachodzić w ciągu jednego roku. Roczna temperatura osiąga średnią wartość 12,5%0C. Collado Villalba charakteryzuje się upalnymi latami, w czasie których dosyć często występują burze i mroźnymi jak na warunki Hiszpanii zimami. W tym regionie można też zaobserwować minimalne opady śniegu.
Suma rocznych opadów w Collado Villalba wynosi około 650-700 mm.

Historia miasta w pigułce

Najstarsze ślady obecności człowieka na obszarze dzisiejszego Collado Villalba mają około 120 000 lat. Nad brzegiem Guadaramy odkryto pozostałości po narzędziach, jakich używali neandertalczycy. Ważne znaleziska archeologiczne pochodzą z czasów neolitu, a konkretniej. około 4 500 - 5000 lat temu. Jednym z najcenniejszych zabytków tego okresu jest megalityczny grobowiec, w którym znalazły się także narzędzia, wykorzystywane w czasie neolitu. Odnaleziono tam przedmioty takie jak : noże, siekiery, włócznie, polerowane kamienne topory, krzemienne ostrza i szczątki wyrobów ceramicznych. Grobowiec jest dowodem na to, że na tym obszarze występowała rozwinięta kultura.

W czasach starożytnych rejony dzisiejszej Collado Villalba stały się częścią Imperium Rzymskiego. Około 206 przed naszą erą, rozpoczął się proces romanizacji – powstały wtedy miasteczka, z charakterystycznym dla całego imperium planem zagospodarowania przestrzeni. Jedną z osad powstałych w tym czasie jest Villa Alba. Za czasów imperium, na tym terenie powstały również szlaki drogowe, ułatwiające wędrówkę.

We wczesnym średniowieczu Collado Villalba, podobnie jak większa część Półwyspu Iberyjskiego, zostało podbite przez wojska arabskie. O tym okresie czasu przypominają sklepienia cegłowe i grobowce wykute w skale, charakterystyczne dla kultury arabskiej. W XI wieku obszar Collado Villalba znalazł się pod kontrolą katolickich możnych.

Przemysł

Collado Villalba jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w centralnej Hiszpanii. Początkowo, gospodarka regionu była oparta na hodowli zwierząt. Znaczne obszary okolicznych gór zostały wykorzystane jako pastwiska dla owiec. Wielu mieszkańców Collado Villalba zajmowało się także pszczelarstwem. Rejon ten obfituje także w bogactwa naturalne. Jednym z najważniejszych z nich jest wydobywany w górach granit.

Z biegiem czasu coraz większą rolę w gospodarce regionu zaczęła odgrywać turystyka. W Collado Villalba powstawały pensjonaty i domki letniskowe, do których masowo ściągali turyści, poszukujący odpoczynku w tak malowniczej okolicy

Obecnie, dominujący sektorem w gospodarce Collado Villalba są usługi. W mieście powstały obszary przemysłowe, które zrzeszają ponad 1000 różnych przedsiębiorstw.

Collado Villalba cechuje także doskonale rozbudowana sieć komunikacyjna i transportowa. Przez miasto przechodzą liczne drogi, które zapewniają szybkie połączenie z innymi ważnymi ośrodkami w rejonie. Na terenie miasta działa także założona w 1861 roku stacja kolejowa „Villaba”, która jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych Wspólnoty Madrytu. Collado Villalba dysponuje także wysoko rozwiniętą flotą autobusów miejskich i międzymiastowych.

Turystyka i kultura

Piękne krajobrazy, zadbane parki i możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, są znakiem firmowym Collado Villalba. Odwiedzając to miasto, na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na:

Parque Peñalba – Ten miejski park znajduje się w dawnym majątku szlacheckim. W jego centralnej części na początku XX wieku zbudowano letni dwór. W otaczającym go ogrodzie występują duże okazy cedrów, sosen i grusz. Znajdują się tam także starannie poprzycinane żywopłoty.

COLLADO_VILLALBA

Po zakupie obiektu przez miasto, nastąpiła renowacja znajdującego się w nim budynku. Obecnie pełni on rolę centrum kultury. Odbywają się tam występy taneczne i muzyczne oraz obchody świąt ludowych.
W parku można podziwiać także różne gatunki ptaków. Zamieszkują go zięby, kuropatwy i bażanty oraz ptactwo wodne – kaczki i gęsi. Wzdłuż spacerowych ścieżek wybudowano ozdobne fontanny, na których wykonano ceramiczne wzory ptaków.

Peñalba park jest idealnym miejscem na rodzinne spacery. Na terenie całego obiektu rozmieszczono huśtawki, zjeżdżalnie i karuzele. Znajdują się tam także pola do minigolfa i tory do kręgli. Tak duża ilość atrakcji zapewni aktywny wypoczynek ludziom w różnym wieku. Park zajmuje całkowitą powierzchnie wynoszącą 24, 500 m2.
Parque Laguna del Carrizal- ten park znajduje się w dzielnicy Parque de la Coruña. Powstał on w dwóch fazach, między 1994 a a 1995 rokiem, u źródeł EL Tomillar. Atrakcją jego północnej części jest duży staw.

W tej części parku znajduje się wiele obszarów rekreacyjnych, takich jak place zabaw. Z kolei w południowej części kompleksu znajduje się Aula de la Naturaleza” – miejski ośrodek edukacji ekologicznej. Park porastają wielkie drzewa, a także szczepy bananów. Parque Laguna del Carrizal zajmuje powierzchnię 55 m2. Jest on otwarty o 7:00 do 23:00 w okresie od listopada do kwietnia, oraz od 7:00 do 1:30, od maja do października.

Znaczna część Collado Villalba wchodzi w skład parku narodowego Parque nacional de la Sierra de Guadarrama, jednego z najważniejszych rezerwatów przyrody w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Ten park krajobrazowy zajmuje powierzchnię 33 690 hektarów. . Pod ochroną tego rezerwatu znajduje się jedenaście różnych ekosystemów.

Parque nacional de la Sierra de Guadarrama zamieszkuje łącznie 1280 gatunków zwierząt, w tym 13 zagrożonych wyginięciem. Rośnie tam również 1500 rodzajów roślin. Ten rezerwat odgrywa ogromną rolę dla całej przyrody Półwyspu Iberyjskiego. Zamieszkuje go niemal połowa gatunków zwierząt, żyjących w Hiszpanii. Można tam spotkać między innymi jelenie, dziki, kozice górskie, kilka rodzajów łasic, żbiki, zające.

Na terenie rezerwatu znajduje się także duże skupisko ptactwa wodnego. Parque nacional de la Sierra de Guadarrama zamieszkują także wielkie ptaki drapieżne – sępy i orły. Cechą wyróżniającą ten park narodowy jest duża różnorodność znajdujących się na jego obszarze krajobrazów. Z terenu rezerwatu można podziwiać piękne, górskie szczyty, a także przechadzać się po gęstych lasach.

Przez Collado Villalba przebiega droga Ruta Imperial de la Comunidad de Madrid. Jest to trasa turystyczna, promowana przez Ministerstwo i Kultury tego regionu. Szlak ten po części pokrywa się ze ścieżką, jaką pokonywał Król Hiszpanii, Filip II, gdy zmierzał do klasztoru Es Escoliar.

Na trasie Ruta Imperial de la Comunidad de Madrid znajduje się wiele historycznych budynków. Podróż tą drogą zapewnia ciekawą możliwość, nauki o historii tego regionu.

Collado Villalba jest także znane z odbywających się w tym mieście festiwali muzycznych. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć :

Via Celta - festiwal poświęcony muzyce Celtyckiej. Jego ostatnia edycja odbyła się w 2007 roku.

Poprzez jazz - Było to wydarzenie, na które tłumnie zjeżdżali fani jazzu z całej Hiszpanii. Wystąpiły w nim takie gwiazdy jak Bob Dylan, czy Elton John. Festiwal trwał do 2011 roku, kiedy to zabrakło środków na jego dalsze finansowanie

Granitorock - jest to prawdziwe święto dla wszystkich miłośników heavy metalu. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku. Od tego czasu, każdego roku najlesze metalowe zespoły na świecie zjeżdzają do Collado Villalba, aby zaprezentować się przed publicznością. W 2011 wydawało się, że festiwal przejdzie do historii z powodu problemów finansowych. Jednak fundusze znaleziono, a w 2012 roku odbyła się kolejna edycja festiwalu. Warto podkreślić, że wstęp na Granitorock jest bezpłatny.

COLLADO-VILLALBA-BIBLIOTEKA

Ważną rolę dla kultury miasta pełni Radio Villalba. Ta rozgłośnia radiowa jest własnością gminy. Od wielu lat może się ono poszczycić tysiącami słuchaczy w całym regionie. Radio ukierunkowane jest na informowanie o sprawach lokalnych.

Collado Villalba jest jednym z turystycznych centrum środkowej części Hiszpanii. Rozciągające się w tamtym regionie pasma górskie, każdego roku przyciąga wielu turystów. Aby sprostać ich oczekiwaniom, w mieście powstała znakomicie rozwinięta sieć hoteli, która jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich gości – zarówno tych, ceniących wysoki standard, jak i szukających jak najtańszego noclegu. Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów pensjonatów jest Hotel Galico.

Jego główną zaletą jest doskonała lokalizacja – znajduje się zaledwie 20 minut drogi od Madrytu. Pensjonat powstał w górskim krajobrazie, u podnóża gór Sierra de Guadarrama. Hotel Galico cechuje duża elegancją i wyczucie stylu. Odwiedzający go goście, mają do swoje dyspozycji wiele przestronnych sal, które w razie potrzeby mogą być wykorzystywane do organizacji bankietów lub spotkań biznesowych.
Collado Villalba jest jednym z najpiękniejszych regionów w centralnej Hiszpanii. Otaczające miasto pasma gór, tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Można tam znaleźć wiele unikatowych atrakcji, które spełnią oczekiwane nawet najbardziej wybrednych turystów.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij