Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Getafe

Miasto Getafe leżące na przedmieściach Madrytu. Jeśli wybieracie się na wakacje do Hiszpanii, Waszym celem mogą być między innymi kurorty, w których będziecie mogli odpoczywać nad brzegiem morza, pluskać się w ciepłym akwenie lub opalać się w promieniach słońca.

Temperatury latem w Hiszpanii sięgają nawet 30 stopni, taka pogoda przyciąga turystów, którzy chcą spędzić swoje wczasy w standardzie all inclusive, nie martwiąc się o nic. Inni turyści mogą chcieć odwiedzić Hiszpanię niekoniecznie z powodu pogody, oferty hoteli all inclusive czy pięknych kurortów hiszpańskich, Hiszpania to również, o ile nie przede wszystkim bardzo piękny kraj, z bogatą i zawiłą historią, która ukazuje się w każdym mieście, czy zabytkowych budowlach.

Wielu turystów chętnie odwiedza te największe miasta Hiszpanii, aby nie tylko je zobaczyć i zwiedzić, ale aby móc poczuć również atmosferę wielkiego miasta zachodniej Europy. Do takich miast można bez wątpienia zaliczyć Madryt, Barcelonę, Walencję czy Sewillę. Wielu turystów chciałoby zwiedzać te wielkie miasta, ale nie pogardziliby możliwością odetchnięcia od zgiełku miasta i jednocześnie zapłacenia niższych cen za noclegi, bo tak właśnie jest kiedy poszukamy lokum trochę na uboczu.

Turyści chcący zwiedzić Barcelonę często zatrzymują się w L`Hospitalet de Llobregat, graniczącym z tym pięknym miastem, natomiast turyści odwiedzający wielki i piękny Madryt, mogą zatrzymać się w mieście Getafe, które leży zaledwie 13 kilometrów od centrum stolicy Hiszpanii.

MAPA-DZIELNIC-MADRYTU

Historia Getafe

Historię Getafe można podzielić na trzy odrębne etapy. Pierwszy trwał od czasów prehistorii do 1326 roku. W tym okresie okolica była zamieszkiwana przez różne kultury. Rzymianie wybudowali w okolicy zabudowania Villa La Torecilla, którego ruiny do dziś można oglądać na brzegu rzeki Manzanares. Nie istniało wtedy jeszcze miasto Getafe, jednak tereny, które dziś zajmuje miasto zamieszkiwał szereg plemion germańskich, takich jak Suebowie, Wandale czy Wizygoci. W VIII wieku okolice zostały najechane przez Maurów.

Ziemie odbite zostały przez chrześcijan w 1085 roku przez króla Alfonsa VI, króla Kastylii i León. Rozbudowa okolicy trwała, kiedy osada przybliżyła się do królewskiej drogi łączącej Madryt i Toledo, w 1326 roku założono miasto Getafe. Przyjmuje się, że nazwa miasta początkowo brzmiała Xatafi, ale ewoluowała ona w między czasie do Jetafee, Jetaphe, Jetafe aż w końcu do dzisiejszego Getafe.

Drugi etap historii miasta Getafe rozpoczyna się w 1492 roku i kończy na początku XX wieku, podczas tego okresu miasto powoli się rozwijało. Głód i choroby zmotywowały miasto do wybudowania Hospitalillo de San Jose w 1529 roku. W tym okresie powstał również kościół pod wezwaniem Iglesia de Nuestra Senora de la Magdalena, który stał się katedrą diecezji Getafe. W 1610 roku wybudowano pustelnię na Cerro de los Angeles.

W 1763 roku król Karol III Hiszpański zlecił budowę drogi łączącej Aranjuez i Kadyks, która przebiegała u stóp Cerro de los Angeles. Wojska Napoleońskie zajęły Getafe w 1808 roku i opuściły miasto jak i całą Hiszpanię w 1812 roku.

Początek ostatniego i aktualnego etapu historii miasta datuje się na 22 grudnia 1897 roku, kiedy to zapaliło się po raz pierwszy uliczne oświetlenie. W ostatnim etapie rozwoju Getafe, z małej rolniczej wsi, stało się dużym, uprzemysłowionym rozwijającym się miastem. Wszystko dzięki bezpośredniej bliskości Madrytu. Getafe przeszło rewolucję przemysłową. To w XX wieku powstał Uniwersytet Karola III w Madrycie, którego jeden z kampusów znajduje się w Getafe.

Zwiedzanie Getafe

Getafe znajduje się 13 kilometrów od centrum Madrytu. Kolejnym dużym miastem w okolicy jest oddalone o 59 kilometrów Toledo. Z Getafe do granicy portugalskiej jest 402 kilometry, do granicy francuskiej 510 kilometrów. Do Morza śródziemnego jest 348 kilometrów, a odległość ta liczona jest do miasta Walencja, do Oceanu Atlantyckiego, a dokładniej miejscowości Cadiz jest 640 kilometry. Jak można popatrzeć na mapie, Getafe znajduje się w centralnej Hiszpanii.

Getafe to nie tylko sypialnia Madrytu, które rozrosło się dzięki rozwojowi przemysłu w XX wieku i powiększeniu liczby okolicznej ludności. Możecie przyjechać do Getafe nie tylko dlatego, że będziecie stąd mieli bliżej do Madrytu, jednocześnie mieszkając trochę na uboczu, możecie również zwiedzać samo Getafe.

GETAFE

Getafe znany jest głównie z Cerro de los Angeles, które uważane jest za centrum geograficzne całego Półwyspu Iberyjskiego, a także z Universidad Carlos III, czyli Uniwersytetu Karola III, którego rektorat znajduje się w Getafe. Warto nieco więcej wspomnieć o Cerro de los Angeles, jest to wzgórze o wysokości 670 metrów nad poziomem morza, na którego szczycie znajduje się XIV wieczny klasztor Nuestra Senora de los Angeles - Matki Bożej Anielskiej, a także pomnik Monumento al Sagrado Corazón. Kilka bitew hiszpańskiej wojny domowej rozegrało się na tym wzgórzu.

Pomnik i klasztor były zniszczone przez wojnę, po której postanowiono je odrestaurować, przebudować i postawić jego większą wersję z podziemnym kościołem. Wzgórze wypełnione jest zielenią, parkami, ścieżkami i ławeczkami, a także boiskami do zabawy, przyciąga to dziesiątki rodzin z dziećmi, mimo, że jest to teren ośrodka religijnego. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na Getafe, Madryt i cała okolicę i trzeba przyznać, że widoki potrafią powalić na kolana.

Innym miejscem, które możecie zwiedzić w Getafe jest wspomniana katedra Catedral de Nuestrea Senora de La Magdalena, świątynia wybudowana w XVIII wieku. Ten renesansowy kościół został wybudowany w stylu mudejar, czyli połączeniu architektury muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Nic w tym dziwnego, obecność Maurów w Hiszpanii przed wiekami, odcisnęła swoje piętno między innymi na architekturze, którą możemy podziwiać do dziś.
Kolejny kościół to Iglesia de los Santos Justo y Pastor, kościół z XVI wieku.

Warte obejrzenia będą również Hospitalillo de San Jose, szpital wybudowany w 1529 roku, który ukazuje piękną zabytkową architekturę Kastylii. W 1609 roku postał też Colegio de Escuelas Pias, warto zajrzeć tutaj, jeśli już będziecie w okolicy. W 1617 roku wybudowano też Biblioteca Ricardo de la Vega.

Rozbudowana infrastruktura transportowa

Getafe otoczone jest dobrą infrastrukturą transportową, możecie skorzystać z jednej z dwóch autostrad M-45 i M-50, obie prowadzą do Madrytu. Inne autostrady to A-4, prowadząca na południe, oraz A-42, zwana często Toledo Highway. W okolicy znajduje się też wiele innych, wielopasmowych dróg. Jednak najważniejsze z punktu widzenia turysty może okazać się rozbudowany transport publiczny. Znajdziecie tutaj osiem miejskich linii autobusowych, łączące ze sobą Getafe i Madryt, a także pięć innych miejscowości. Możecie również skorzystać z dwóch linii kolejowych przechodzących po trasie północ – południe, a także z madryckiego metra. Ta ostatnia możliwość wydaje się być najsensowniejsza, korzystając z linii 12 madryckiego metra, traficie bardzo szybko do stolicy Hiszpanii.

Tak dobry transport miejski oznacza, że codziennie będziecie mogli jeździć do Madrytu i zwiedzać tą piękną stolicę Hiszpanii, jednocześnie mieszkając na jej przedmieściach, nie narażając się na większe koszty wynajmu pokojów w madryckich hotelach. Mieszkanie na uboczu Madrytu ma też inną zaletę, w każdej chwili możecie odpocząć od zgiełku miasta i nie martwić się nieprzespanymi nocami w mieście, w którym w nocy toczy się atrakcyjne życie.

Sklepy i centra handlowe w Getafe

W Getafe znajdziecie nie tylko zabytki, które będziecie mieli okazję odwiedzić, ale jak przystało na duże miasto, wiele restauracji, knajpek, sklepów czy centrów handlowych, w których będziecie mogli nie tylko zrobić zakupy, ale również skorzystać z miejsc przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji. Najsłynniejszą okolicą ze sklepami w Getafe są ulice Toledo Street oraz Madrid Street, a także aleja Juan de la Cierva.

Sport i rekreacja w Getafe

Oczywiście nie można byłoby nie wspomnieć o sporcie w Hiszpanii, nie wspominając o piłce nożnej. Miasto Getafe ma również swój piłkarski powód do dumy. W Getafe gra klub piłkarski Getafe CF, nie byłoby w tym przecież nic dziwnego, w końcu w Hiszpanii prawie wszyscy grają w piłkę nożną, ale Gatafe CF jest klubem grającym w Primiera División, razem z FC Barceloną, czy Realem Madryt. Klub Getafe CF, założony w 1983 roku, od sezonu 2004 / 2005 nie spadł z Primiera División, kończąc rozgrywki z reguły w połowie tabeli, czasem w jej dolnej części.

LA-LIGA-GETAFE

Getafe CF może pochwalić się również swoim stadionem, Coliseum Alfonso Perez, otwartym w 1998 roku. Stadion mieści 18 tysięcy widzów, co nie jest może imponującą w porównaniu z madryckim Santiago Bernabeu czy barcelońskim Camp Nou, ale wystarcza do prowadzenia rozgrywek Getafe CF w La Liga. Jeśli będziecie w Getafe, jesteście fanami piłki nożnej, przyjdźcie do Coliseum Alfonso Perez, poczujcie klimat piłkarski rozgrywek hiszpańskiej La Liga, być może będzie to jedna z niewielu okazji tego typu.

Oczywiście sport to nie tylko piłka nożna, jeśli macie ochotę aktywnie spędzić swój urlop w Getafe, będziecie mogli skorzystać z wielu boisk do koszykówki, kortów tenisowych, czy ścieżek rowerowych. Dla młodzieży udostępniono skate park, natomiast na osoby, które lubią popluskać się w wodzie, podczas swojego urlopu, miasto otworzyło kilka miejskich basenów.

Przedmieścia Madrytu

Piękne miasto Getafe ma do zaoferowania wiele samo z siebie i jeśli już tu będziecie, prawdopodobnie wyjazd zaliczycie do udanych. Możecie odwiedzać wielkie miasto Madryt i jego wszystkie atrakcje, jednocześnie odpoczywając w mniej zatłoczonym mieście, oglądając zabytki Getafe, którymi miasto bezapelacyjnie może się pochwalić.

W Getafe możecie zasmakować się w lokalnych potrawach, które są bardzo podobne, jeśli nie identyczne co w Madrycie. To przecież klimat, lokalne produkty i wspólna historia regionu, przyczyniły się to rozwoju tej wspaniałej kuchni. Spróbujcie hiszpańskiego omletu, gulaszu z ciecierzycy, a także czerwonej kapusty. Na ulicach Getafe znajdziecie dziesiątki dużych restauracji jak i mniejszych knajpek, w których możecie poczuć klimat tego miejsca, nie trzeba chyba wspominać, że nawet najbardziej popularne miejsca, są tutaj mniej uczęszczane, niż te mniej popularne w samym Madrycie.

Zainteresuje Cię również:
najciekawsze miejsca w Madrycie na weekend | jak znaleźć najlepszy cenowo nocleg w Madrycie | transport publiczny w Madrycie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij