Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Coslada

Coslada – miasto kultury i biznesu

Mogłoby się wydawać, że Madryt, ze swoją infrastrukturą, wielkim potencjałem turystycznym i gospodarczym, skutecznie zawłaszczy sobie zainteresowanie turystów z całego świata. Mniejsze ośrodki położone na przedmieściach stolicy Hiszpanii mogą spełniać rolę co najwyżej „przedpokoju” przy wspaniałych madryckich salonach. Rzeczywistość wygląda jest zupełnie inaczej. Poznajcie Cosladę – miasto, które niemal ociera się o stolicę Hiszpanii, lecz mimo tak bliskiego związku z Madrytem, zachowuje swój unikatowy i oryginalny charakter.

Coslada liczy ponad 90 tysięcy mieszkańców i leży zaledwie 12 kilometrów od stolicy Hiszpanii. Tego typu opis lepiej pasowałby być może do encyklopedii lub geograficznego podręcznika, jednak w kontekście tego konkretnego miasta, taka notka ma spore znaczenie. Bo jeśli w Madrycie znajdziemy liczne muzea, katedry, pałace czy inne atrakcyjne miejsca w liczbie wręcz ogromnej, to musimy wiedzieć, że 12 kilometrów dalej również obiektów kulturalnych nie brakuje.

Coslada szczycić się może wybudowanym w 2015 roku kompleksem teatralnym i niezwykle nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiektem miejskiego centrum kultury, którego miastu może pozazdrościć nawet Madryt. Oferta kulturalna w tym niemal stutysięcznym mieście jest jednąz tych rzeczy, które przyciągają najmocniej. Liczba muzeów, wystaw czy imprez, które odbywają się tutaj w ciągu roku powoduje, że pod względem bogatej oferty kulturalnej, Coslada może konkurować z o wiele większymi ośrodkami miejskimi w Hiszpanii i nie tylko. Skąd to zamiłowanie mieszkańców do sztuki? Trudno się dziwić, jeśli z tego niespełna stutysięcznego miasta wywodzi się kilku naprawdę znakomitych artystów, jak choćby aktorka Amaia Salamanca.

COSLADA-MAPA-MADRYTU

Hiszpańskie Hollywood?

Nazwanie Coslady hiszpańskim Hollywood z pewnością byłoby pewnym nadużyciem, to jednak przemysł filmowy jak i samo umiłowanie do kina są jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. Wystarczy wspomnieć o tym, że w mieście lub najbliższych jego okolicach kręcono wiele produkcji filmowych, takich jak na przykład ”Co za życie!” w reżyserii Antonio Cuadriego, z Salmą Hayek i Tito Valverde w rolach głównych.

Ekipa filmowa uznała, że to właśnie Coslada jest miastem, które idealnie nadaje się na plan zdjęciowy dla filmu. O tym, że kino w mieście ma się dobrze, świadczy także liczba festiwali filmowych, każdego roku organizowanych w mieście. Zwłaszcza jesień jest okresem w ciągu roku, kiedy wydarzenia filmowe przybierają na intensywności. Nie lada gratką dla wszystkich koneserów sztuki filmowej jest z całą pewnością otwarte miejskie archiwum filmowe, podczas którego kilka ważnych kin w mieście emituje archiwalne dokumenty, filmy fabularne czy kino akcji.

Jednak nie tylko twórczość filmowa stanowi niezwykle popularny przedmiot zainteresowania koneserów sztuki w tym podmadryckim mieście. Równie wielką estymą cieszy się rzeźba. Miejskie galerie, ośrodki kultury i muzea organizują wystawy rzeźb tradycyjnych jak i nowoczesnych. Przykładem zamiłowania miasta do tej niezwykle widowiskowej odmiany sztuki, jest wielka rzeźba znajdująca się w przestrzeni miejskiej – w centralnej części jednego z ruchliwych rond w mieście, znajduje rzeźba przedstawiająca wyłaniające się z ziemi popiersie kobiety. Dzieło nosi nazwę „La Mujer de Coslada” („Kobieta z Coslady”).

Nowatorskie i kreatywne rozwiązania w dziedzinie kultury zapewniają miastu nie tylko lokalną sławę. Kiedy dołożymy do tego liczne biblioteki, teatry oraz wspomniane wcześniej kina, otrzymujemy naprawdę bogaty obraz oferty kulturalnej, na dodatek tak interesującej, że zdoła ona przyciągać rzesze odbiorców pomimo faktu, że 12 kilometrów dalej, w Madrycie, atrakcji przecież nie brakuje.

W domach kultury życie tętni przez cały czas. Najlepiej przekonać się o tym osobiście, biorąc udział w jednych z licznych warsztatów z dziedziny rękodzieła, tańca czy fotografii. Praktycznie do wszystkich najważniejszych ośrodków i instytucji zajmujących się poszerzaniem kulturalnej oferty miasta, dojedziemy metrem, lub korzystając z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Bez dwóch zdań, Coslada posiada naprawdę doskonały klimat dla rozwoju kultury.

Coslada kusi najlepszą rybą w kraju

Jednak nie tylko oferta kulturalna w mieście stoi na bardzo wysokim poziomie. Aby utrzymać równowagę pomiędzy rozwojem duchowym i cielesnym, warto z całą pewnością posmakować przysmaków tutejszej kuchni. A w Cosladzie miejsc, w których można dobrze i smacznie zjeść, nie brakuje. Warto odwiedzić z pewnością jedną z najpopularniejszych restauracji w mieście – La Ciaboga to miejsce, w którym nie tylko znajmy smacznie, ale także poczujemy się niezwykle komfortowo. Restauracja dba o swoich klientów, zapewniając menu niezwykle zróżnicowane, ale niemal w każdym daniu zawierające coś z lokalnych tradycji kulinarnych.

Za danie obiadowe zapłacimy tutaj od 28 do 50 Euro. Smaki Coslady to przede wszystkim najlepsze w całej Hiszpanii ryby i owoce morza. Dziwić może fakt, że do wybrzeża jest stąd grubo ponad 20 kilometrów, a mimo to ilość smażalni i barów, które serwują głównie ryby, a często nie podają niczego innego, wprawiać może w osłupienie. Ryby podawane z ryżem, warzywami, makaronem czy ziemniakami stanowią prawdziwą kulinarną wizytówkę całego regionu. Okolice Madrytu słyną także z niezwykłej różnorodności, gdyż jak wiadomo, stolica Hiszpanii czerpie swe zwyczaje i kulinarne inspiracje niemal z całego świata.

COSLADA-MADRYT

Połączenie specjałów kuchni śródziemnomorskiej z daniami charakterystycznymi dla Azji, Afryki czy Europy Środkowej powoduje, że Coslada i jej najbliższe okolice zaskoczą nas niezwykle bogatą i różnorodną kartą dań. Odwiedzając to miejsce, warto spróbować charakterystycznych dla regionu churros – wypiekanych w głębokim tłuszczu paluchów z ciasta. Churros to jeden z ulubionych przysmaków, którymi raczą się mieszkańcy Coslady i okolic Madrytu. Co ciekawe, knajpki i kawiarnie podają te przekąski jedynie rano, gdyż wyłącznie jedzone na świeżo zachowują swój smak. Wieczorem są już bardzo twarde i nie da się ich jeść.

Kobiety górą

Wspomniana wcześniej rzeźba przedstawiająca kobietę, nie znalazła się w mieście przypadkowo. Tematyka nie jest tu bez znaczenia. Miasto od lat prowadzi działania na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, a także gorąco i aktywnie wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu zapewnienie takiego równouprawnienia. Organizowane są liczne warsztaty dla kobiet, które mają na celu podnoszenie kompetencji pań, ułatwianie im wejścia na rynek pracy i zrobienie kariery. W strukturach miejskiego ratusza istnieje specjalny Departament Kobiet, który zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń, edukacją oraz inspirowaniem kobiet do realizowania wyznaczonych przez siebie celów.

Nie tylko kobiety mogą liczyć w mieście na wsparcie. Tym, co poza kulturą i doskonałą ofertą gastronomiczną wyróżnia Cosladę spośród wielu miast w Hiszpanii, są bardzo dobre relacje na linii miasto-przedsiębiorcy. W mieście panuje dobry klimat dla biznesu i da się to odczuć na każdym kroku. Najlepszym dowodem jest oczywiście stale rosnąca liczba nowo otwieranych firm działających w naprawdę różnych branżach. Miasto oferuje wsparcie przedsiębiorcom w postaci szkoleń, ulg podatkowych jak i organizowaniem specjalnych konkursów grantowych na dofinansowanie dla kreatywnych projektów.

Dotyczy to w szczególności mikroprzedsiębiorstw, a także małych i średnich firm, które dopiero wkraczają na rynek i zdobywają swoją pozycję. Innym, niezwykle istotnym przedsięwzięciem z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców jak i miasta, jest organizacja targów handlowo-przemysłowych, które często odbywają się w Cosladzie. Przykładem są wrześniowe targi recyklingu i rzemiosła, które nie tylko pozwalają promować lokalnych producentów, ale również przyczyniają się do poszerzania wiedzy o środowisku.

Klimat dla biznesu

Bliskość lotniska Barajas, doskonałe połączenia drogowe z Madrytem i dobrze zorganizowana sieć komunikacji miejskiej sprawiają, że inwestowanie w Cosladzie się opłaca i jest coraz popularniejsze. Wsparcie miasta widać także w opracowywanych przez nie planach miejscowego zagospodarowania, w których obszary przeznaczone pod inwestycje wyznaczane są w prestiżowych lokalizacjach, inaczej niż w wielu innych miastach, gdzie przedsiębiorców spycha się na przedmieścia lub najlepiej poza granice miasta.

Przykładem doskonale rozwijającego się sektora usługowego na tych terenach jest logistyka. Firmy zajmujące się transportem stanowią spory odsetek wszystkich branż, które mają swoich przedstawicieli w Cosladzie. Urbanistyka w mieście stanowi w ogóle przykład rozsądnego i przemyślanego planowania. Miasto podzielone jest na cztery dzielnice, w których znajdują się zarówno obiekty użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe i firmy jak i prywatne posesje, zaś miejski krajobraz i komfort życia mieszkańców w żadnym stopniu nie jest zaburzony. Pod względem planowania, polskie metropolie, nawet kilkukrotnie większe niż Coslada, mają się więc od kogo uczyć.

ŚNIEG-MADRYT-COSLADA-HISZPANIA

Trudno przykład drugiego tak sprawnie zarządzanego miasta, które sprzyja zarówno życiu kulturalnemu, jak i inwestorom. Połączenie biznesu i sztuki korzystnie wpływa na obie branże, a wsparcie miasta z całą pewnością spaja te, z pozoru odmienne kierunki działalności klamrą, która idealnie oddaje charakter Coslady. Jednak miasto tworzą ludzie i to właśnie oni stanowią balans pomiędzy dynamicznie rozwijającym się sektorem usług, a kulturą odnoszącą się często do tradycji poprzednich wieków. I to właśnie ludzie nadają miastu niepowtarzalny charakter. Większość mieszkańców osiedliła się w Cosladzie w ostatnich dekadach.

Liczba mieszkańców miasta jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia była niemal dwukrotnie mniejsza niż obecnie. Co możemy powiedzieć o mieszkańcach Coslady? Przede wszystkim to, że jak wszyscy Hiszpanie, są niezwykle serdeczni i kochają dobrą zabawę. A że mieszkają tak blisko stolicy? Tym lepiej, ponieważ dzięki mieszance kulturowej i nieustannej komunikacji ubogacają oni swoją kulturę, stając się bardziej świadomymi i otwartymi ludźmi. Do tego stopnia, że kiedy w Cosladzie spytasz kogoś o drogę, otrzymasz nie tylko szczegółowe wskazówki dotyczące twojego celu, ale także nierzadko zaproszenie na filiżankę herbaty lub lampkę wina.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij