Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alcala de Henares

Kolejne z miast "satelitarnych" aglomeracji Madrytu. Alcala de Henares w Hiszpanii leży w odległości 30km od centrum Madrytu. Miasto na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Jedno z największych miast uniwersyteckich w Hiszpanii i w południowej Europie. Pierwszy uniwersytet w Alcala de Henares powstał już w XV wieku. Tutaj informacje o Alcala de Henares i informacje praktyczne podczas zwiedzana Alcala de Henares w Hiszpanii.
Dowiedz się więcej o Alcala de Henares przed zwiedzaniem Madrytu i wyprawą na wakacje do Hiszpanii.

Alcala de Henares – miasto z duszą

„Przez ojczystej ziemi skwierczenie na przyrody i dziejów gorącej blasze, jedzie, kolanami chudymi chude boki rumaka swego Rosynanta ściskając, bohaterski rycerz Don Kichot. Już niebawem dowiecie się o nim więcej...”. Miłośnicy powieści wielkiego pisarza Miguela de Cervantesa z pewnością pamiętają wstęp, dla pozostałych – Alcala de Henares to rodzime miasto autora „Don Kichota”.

Cóż może bardziej zachęcić do zwiedzenia tego urokliwego miasteczka? A no fakt, że jest to jedno z najstarszych miast Hiszpanii, w dodatku w 1998 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się jedynie 30 km od Madrytu. Jeśli jesteśmy w stolicy Hiszpanii możemy ruszyć w podróż - nie byle jaką, bo to jakby cofnąć się w czasie. W każdą sobotę można wsiąść w pociąg Cervantes, w którym aktorzy przebrani w stroje z XVIII w. umilają turystom czas, deklamując fragmenty „Don Kichota” i serwując regionalne przysmaki. Podróż trwa niestety tylko pół godziny, ale w samej Alcali czeka na nas mnóstwo innych atrakcji.

Miasteczko jest nie tylko miejscem dla miłośników Miguela de Cervantes, ale również dla wszystkich, którzy doceniają piękno architektury noszącej ślady kultury rzymskiej i muzułmańskiej. Najlepszym dowodem na to, że każdy Polak zakochuje się od pierwszego wejrzenia w tym urokliwym miejscu, jest fakt, że w Alcala de Henares mieszka najliczniejsza polska emigracja w całej Hiszpanii Aż 40 tys. naszych rodaków wybrało życie w rodzinnym mieście Cervantesa! A jeśli u któregoś Polaka odzywa się nostalgia, idzie spojrzeć na wieże katedry, którą upodobały sobie bociany.

CERVANTES-DON-KICHOT
Alcala de Henares to miejsce urodzenia Cervantesa, autora Don Kichota

Alcala de Henares – zabytkowe miasto

Miasto Alcala de Henares powstało w XII w., zaś mieszcząca się tam uczelnia Colegio Mayor de San Ildefonso została założona przez kardynała Cisneros na początku XVII w. Jest to pierwsze na świecie miasto zaplanowane jako uniwersyteckie. Uniwersytet szybko stał się poważnym ośrodkiem naukowym. Jako jedna z najlepszych szkół wyższych mógł konkurować nawet z Salamanką.

Do dziś jest jednym z największych ośrodków naukowo-dydaktycznych w Hiszpanii. Co roku zjeżdżają tam tysiące studentów z kraju i zagranicy, aby rozpocząć naukę w tej prestiżowej szkole.

Budynek Uniwersytetu stworzony został w stylu renesansowym. Szczególnie warta uwagi jest fasada projektu Rodriga Gila de Hontanona. Największymi atrakcjami jest Aula Uniwersytecka, dawniej Aula Magna, w której na początku XIX w. mieściła się stajnia, a obecnie jest tam scena, na której co roku od 1976, 23 kwietnia wręczana jest przez parę królewską najbardziej prestiżowa hiszpańska nagroda literacka – Premio Cervantes. Obok Auli znajduje się kaplica św. Ildefonsa z grobowcem kardynała Cisnerosa – założyciela uczelni. Jedną z części dawnego Uniwersytetu jest Colegio del Rey, w którym kształciły się dzieci służby królewskiej.

Obecnie znajduje się tam siedziba Instytutu Cervantesa, instytucji promującej kulturę i uczącej języka hiszpańskiego na całym świecie.
Aby poczuć ducha historii można również wybrać się na plac Picota, średniowieczne centrum miasta, na którym odbywały się egzekucje i do Casa de la Entravista, czyli domu spotkań. Nazwa wynika z faktu, że odbyła się tam pierwsza audiencja Krzysztofa Kolumba u królowej Izabeli. Obecnie jest to sala wystawowa należąca do ratusza, obok zaś znajduje się kościół ufundowany w 1504 r. przez Kardynała Cisnerosa.

UCZELNIA-ALCALA-DE-HENARES-MADRYT-HISZPANIA
Podwórzec Uniwersytetu w Alcala de Henares w pobliżu Madrytu

Będąc w Alcala de Henaren warto udać się na główną ulicę miasta. Calle Mayor zaczyna się przy dwunastowiecznym kościele św. Ninos. Pierwotnie stały przy niej jednopiętrowe kamienice, w których na dole znajdowały się przedsiębiorstwa, a na piętrze mieszkania. Po reformie planowania miasta w 1848 r. budynki zyskały kilka kolejnych kondygnacji i stały się bardziej jednolite architektonicznie. Obecnie mieszczą się tam luksusowe butiki.

Śladami Miguela de Cervantesa

Najważniejszym punktem zwiedzania ulicy Calle Mayor jest numer 48, w którym urodził się i wychował Miguel de Cervantes. Pisarz żył na przełomie XVI i XVII w., a wizyta w muzeum jest prawdziwą podróżą do czasów jego dzieciństwa. Zwiedzający mogą wczuć się w życie codzienne rodziny Cervantesów. Udostępnione są sypialnie, jadalnia, łazienka, pokój gościnny, a nawet gabinet chirurgiczny ojca wielkiego pisarza.

Można tam podziwiać kolekcje mebli, ceramikę, akwaforty i obrazy, a także bogatą bibliotekę, w której między innymi znajdują się dawne wydania „Don Kichota” oraz liczne tłumaczenia dzieła. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.Zwiedzając miasto nie sposób ominąć Plac Cervantesa, na którym mieści się jego pomnik z 1879 r. wykonany z brązu przez Carlo Nicole. Monument stoi na cokole, na którym przedstawione są epizody z „Don Kichota”.

Kolejnym symbolicznym miejscem związanym z Miguelem de Cervantes jest kaplica El Oidor. Stoi ona na miejscu kościoła, w którym pisarz został ochrzczony. Wewnątrz można zobaczyć chrzcielnice i akt chrztu pochodzący z 9 października 1547r.

Czas wolny w Alcala de Henares

W przerwie podczas zwiedzania warto udać się coś przegryźć. Chyba każdy słyszał o wyśmienitej kuchni hiszpańskiej, obfitującej w różnego rodzaju tapas czy tortille. Będąc w Alcala de Henares trzeba spróbować przysmaku tamtejszych cukierników – migdałów w karmelu. Tradycje tej przekąski sięgają początku XVIII w. Szczególnie warto spróbować tych, przygotowywanych przez franciszkanów.

ZABYTKI-ALCALA-DE-HENARES-HISZPANIA-PRZEWODNIK
Przepiękna stara część Alcala de Henares

Alcala de Henares jest atrakcyjne o każdej porze roku, jednak 13 grudnia odbywa się tam dzień patronki miasta św. Łucji, podczas którego mieszkańcy rozpalają ogniska i bawią się przy akompaniamencie kastylijskiej muzyki. Wtedy warto odwiedzić miasto.

Cud w Alcala de Henares

W każdą piątą niedzielę po Wielkanocy urządzane są uroczyste procesje na cześć cudu w Alcala de Henares, który miał miejsce w 1597 r. Pewnego dnia, podczas spowiedzi, grzesznik przyznał się do kradzieży 24 hostii. Przekazał je z płaczem księdzu. Ten nie wiedział co z nimi zrobić, gdyż obawiał się, że mogą być zatrute. Nie chcąc ryzykować schował je w klasztornej piwnicy. Po jakimś czasie wrócił i okazało się, że leżą nietknięte. Zdziwiony ksiądz powiadomił o tym profesorów Uniwersytetu w Alcala, a ci przeprowadzili test – położyli w piwnicy kilka niekonsekrowanych hostii, które jednak po paru miesiącach pokryły się pleśnią.

Cudowne hostie zamknięto w tabernakulum, gdyż nauka nie była w stanie wyjaśnić dlaczego nie uległy rozkładowi. Jednak podczas wojny domowej w 1936 r. hostie zaginęły w gruzach kaplicy, która została wybudowana specjalnie do ich przechowywania. Na szczęście w 1941 r. odnalazły się w zniszczonym klasztorze sióstr cysterek – nadal były w nienaruszonym stanie, a w dodatku podwoiły swoją ilość. I te hostie poddano eksperymentowi. Wzięto jedną z nich i przełamano na pół. Po jakimś czasie otwarto tabernakulum, ale wszystkie hostie były całe. Czynność powtarzano kilka razy, jednak efekt zawsze był ten sam.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij