Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Parla

Parla znaczy rozwój

Parla to miasto w Hiszpanii, które leży zaledwie o 20 kilometrów od Madrytu, jednak próżno szukać w nim podobieństw ze stolicą. Ten ponad stutysięczny ośrodek miejski, słynący z doskonale rozwijającej się branży hotelowej ze swoją niezwykle bogatą ofertą kulturalną i inwestycyjną stanowi przykład na to, że rozwój miasta nie zależy od jego wielkości, a od potencjału jego mieszkańców i współpracą z władzami.

Miasto inne niż wszystkie

Miasto, którego burmistrz własnymi rękami pomaga malować ściany w mieszkaniach socjalnych, dla najuboższych mieszkańców, nie może być ani nudne, ani stereotypowe. Gdyby tak było, lokalna władza pewnie izolowałaby się od ludzi w luksusowych gabinetach i drogich samochodach. Ale lewicowa wrażliwość Tomasa Gomeza Franco – burmistrza miasta, nie pozwala na takie zachowania. Dobre stosunki z mieszkańcami, skuteczne i przemyślane strategie w zakresie planowania i rozwoju miasta, wreszcie – naturalna sympatia, która wzbudza w ludziach ten człowiek, zapewniają mu nieprzerwane rządy od 1999 roku.

Bo tak już jest, że w społecznościach, które żyją na wysokim poziomie, nie trzeba rewolucyjnych zmian. Wręcz przeciwnie – mieszkańcy, nienarzekający na brak pracy i wynagrodzenia murem staną za swoim liderem. A Franco potrafi wyczuwać społeczne nastroje i poza niekwestionowanym politycznym talentem, dał się poznać również jako sprawny menedżer. Efektem tego jest gwałtowny rozwój miasta, zwłaszcza w ostatnich latach. Powoduje to, że w Parla swojego miejsca na ziemi szukają zarówno mieszkańcy Madrytu, jak i hiszpańskiej prowincji.

PARLA-HISZPANIA

Widoczny wzrost gospodarczy

Miasto Parla liczy dokładnie 108 000 mieszkańców i położone jest o kilkanaście minut jazdy samochodem od Madrytu. Dobre połączenia komunikacyjne, autostrada, bliskość lotniska Barajas, a także doskonale rozwinięta komunikacja miejska powodują, że dojazd kostolicy nie stanowi żadnego problemu, dzięki czemu mieszka tu wiele osób, które na co dzień pracują w Madrycie, jednak kiedy tylko się da, pragną uciec nieco od wielkomiejskiego zgiełku.

Parla jest miastem, które – podobnie jak wiele innych hiszpańskich miejscowości – niezwykle dynamiczny przyrost mieszkańców zanotowało w drugiej połowie XX wieku. Od lat 70. liczba mieszkańców wzrosła ponad dwukrotnie. Jednak to nie koniec podobieństw z innymi regionami Hiszpanii. Również tutaj, w sercu Kastylii, głównym źródłem zatrudnienia było dawniej rolnictwo. Czas po II Wojnie Światowej to jednak gwałtowny rozwój przemysłu wydobywczego i przetwórczego, a także odzieżowego.

Obecnie Parla kroczy drogą miast i regionów rozwijających się, dzięki czemu stopień zatrudnienia w przemyśle zmniejsza się, na rzecz dynamicznie rozwijających się branż usługowych. A te – to trzeba przyznać – rozwijają się niezwykle dynamicznie. Głównym składnikiem PKB jest dochód z działalności hotelowej i turystycznej. Trudno wszak, aby miasto położone zaledwie 20 km od tak wielkiego centrum turystycznego jakim jest Madryt, nie wykorzystywało swojego potencjału.

Dlatego w mieście znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów i kwater, w których na turystów czy przedsiębiorców czekają pokoje o dowolnym standardzie. Równie robrze rozwija się branża gastronomiczna, co także nikogo nie powinno dziwić. Urzekają zwłaszcza małe knajpki i restauracje, które być może nie mogą poszczycić się bardzo rozbudowanym menu, ale za to serwują niedrogie i smaczne lokalne dania. Branża usługowa to także handel. Rozwinięta sieć sklepów spożywczych oraz wielobranżowych nie tylko zaspokaja potrzeby konsumenckie lokalnej społeczności, ale także zapewnia miejsca pracy sporej liczbie mieszkańców.

Miasto z wielką historią

Dzieje osady sięgają czasów Paleolitu, na co wskazują znajdowane raz po raz narzędzia, ozdoby i naczynia, które odkrywane są np. przy nowych inwestycjach. Czasy wielkiej wędrówki ludów, ok. 2000 lat przed naszą erą zaowocowały pojawieniem się na tych terenach różnorakich plemion, które zajmowały się uprawą zbóż oraz chowem zwierząt.

Również ludy celtyckie zamieszkiwały na terenach współczesnych okolic Madrytu, zaś czasy średniowiecza to osiedlanie się ludności pochodzenia arabskiego, nie tylko w centralnej Hiszpanii, ale również na wschodzie Półwyspu Iberyjskiego. W 1255 roku Parla otrzymała prawa miejskie. Z pewnością na uwagę zasługuje podział administracyjny miasta, które dzieli się na cztery okręgi, zapewniające lepszą współpracę władz z mieszkańcami, np. w zakresie przeprowadzania konsultacji społecznych, czy planowania inwestycji. Pozytywnie wpływa to na komunikację i transport w mieście, jak również gwarantuje bardziej bezpośredni wpływ mieszkańców na losy swojego najbliższego otoczenia.

TRANVIA-MADRYT-PARLA

Parla słynie z licznych kampanii w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Walka z rakiem piersi, przeciwdziałanie uzależnieniom, a także propagowanie zdrowego odżywania, to główne obszary działalności, w których aktywne jest miasto. Ochrona zdrowia należy do priorytetów lokalnej władzy, na terenie miasta i gminy znajdują się przychodzie, ośrodki zdrowia i szpitale.

Kultura też się liczy

Mieszkańcy miasta Parla kochają się bawić. Pamiętać należy wszak, że większość z nich to ludzie młodzi, energiczni, którzy w tygodniu ciężko pracują, zaś weekend stanowi idealną okazję do rozrywki i upragnionego wypoczynku. Świadczą o tym nie tylko liczne dyskoteki i kluby, które zazwyczaj wypełnione są miłośnikami nocnego życia, ale także tłumy ludzi na obchodach różnych lokalnych i regionalnych świąt.

A tych w mieście jest naprawdę wiele. Co charakterystyczne dla miast i regionów Półwyspu Iberyjskiego, zbiegają się one często z kalendarzem katolickim. Najważniejsze obchody Parla świętuje w drugą niedzielę września. Wtedy w mieście czci się Matkę Boską z Soledad. Natomiast luty to tradycyjny czas karnawału, który w tym mieście obchodzony jest hucznie i głośno.

Miejscowe szkoły tańca prezentują swoje programy, które szlifują cały rok, specjalnie na tę wyjątkową okazję. Karnawał to czas imprez i festiwali, teatrów ulicznych, a także pokazów iluzjonistów. Jednak nade wszystko króluje muzyka. Tej w mieście jest mnóstwo, zarówno podczas koncertów jak i dużych festiwali. Bliskość Madrytu pomaga w organizowaniu licznych przedsięwzięć kulturalnych i rozrywkowych, które zazwyczaj odbywają się na głównych placach w mieście.

Kultura to niezwykle silna dziedzina życia mieszkańców miasta, a oferta, którą adresują do nich zarówno lokalne władze jak i wiele innych podmiotów, jest bardzo bogata. Malarstwo, taniec, teatr, literatura, film – bez końca można by wymieniać dziedziny stuki, które w Parla są kultywowane i mają się dobrze. Liczne galerie i muzea zapraszają przez cały rok na wystawy i wernisaże, co zapewnia nie tylko doskonałą rozrywkę, ale także niezła lekcję historii w lokalnym wydaniu.

Niezwykle silnym punktem tej oferty są również biblioteki miejskie, które zawierają zarówno klasyczne dzieła literatury światowej, jak i wiele publikacji hiszpańskich autorów. Turystów, którzy po raz pierwszy odwiedzają to miasto, często zadziwia niezwykle popularny widok: mieszkańcy Parla uwielbiają bowiem czytać w ulubionych miejscach, takich jak parki, skwery czy okoliczne ławki.

To jeszcze nic nadzwyczajnego, jednak „zbiorowe” czytanie np. przez kilku znajomych, którzy wspólnie czytają swoje ulubione książki może wzbudzać podziw, zwłaszcza wśród osób, które nie czytają tak wiele. Za kształtowanie gustów, edukację kulturalna i koordynację wszystkich działań odpowiada miejskie centrum kultury, które spaja i wspiera różne inicjatywy, od wielkich przedsięwzięć, po mniejsze, jak np. warsztaty rękodzieła, czy festiwale muzyki ludowej.

Miejsce przyjazne seniorom

Tym, co wyróżnia i charakteryzuje Parla wśród wielu hiszpańskich (i nie tylko) miast jest fakt, że miasto nie wyklucza żadnej grupy społecznej. Jest przyjazne i wspiera wiele inicjatyw, niezależnie od płci czy wieku. Naturalnie, w przypadku seniorów nie mogło być inaczej. Parla słynie z bardzo szerokiego i nowoczesnego programu wsparcia dla osób starszych.

Nie polega on wyłącznie na wsparciu materialnym i pomocy społecznej. Specjalnie wykształceni animatorzy, zatrudnieni w kołach i klubach seniora na terenie całej gminy, inspirują do działania osoby starsze i pomagają im na nowo poznać swoje pasje. Władze zdały sobie sprawę tego, że potencjał jaki tkwi w osobach starszych, a zwłaszcza ich wolny czas, to ogromny kapitał, jednak potrzebują oni merytorycznej pomocy, aby umiejętnie i możliwie najbardziej efektywnie go wykorzystać.

Pomoc osobom starszym przebiega wieloetapowo. Zajęcia i warsztaty prowadzone są zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu, co w znacznym stopniu pozwala seniorom dbać o ich kondycję i aktywność fizyczną. Osoby starsze mogą także liczyć na wsparcie finansowe, miasto oferuje im bezpłatne konsultacje medyczne i dofinansowuje badania, a także funduje np. karnety do Spa.

RZĄD-MIASTA-PARLA

Położenie blisko stolicy w znaczącym stopniu przekłada się na materialne i finansowe korzyści dla mniejszych miast, ponieważ mają one szanse nie tylko zapewnić swoim mieszkańcom podstawowe potrzeby życiowe, ale również zafundować im coś ponad obowiązkowy zakres. Środki na ten cel miasto pozyskuje z dotacji i różnorodnych programów, a także wypracowuje z podatków.
Parla to również bardzo dobre miejsce do studiowania. Oferta edukacyjna jest tutaj na wysokim poziomie, a programy takie jak ‘Znajdź swoja przyszłość” pomagają ludziom młodym w podjęciu kluczowych zawodowych decyzji, dotyczących również wyboru kierunku studiów.

Miasto w smartfonie

Parla to dynamiczny i dobrze rozwijający się ośrodek miejski, dlatego nowe technologie, które w mieście spotyka się na każdym niemal kroku, nikogo nie dziwią. Wprost przeciwnie, mieszkańcy nie potrafią wyobrazić sobie zapewne życia bez takich rozwiązań, jak np. : miejska aplikacja mobilna, która pozwala śledzić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące miasta na ekranie telefonu komórkowego. Znajdziemy tam również informacje dotyczące prac rady miejskiej i najnowsze zapowiedzi ze świata kultury, a także przydatne informacje jak np. ostrzeżenia meteorologiczne.

Parla, mimo że leży zaledwie o 20 kilometrów od Madrytu, z cała pewnością nie stanowi jego przedmieść. To raczej przykład miasta inteligentnego, w efektywny sposób wykorzystującego swój potencjał i położenie blisko stolicy. Jak widać, daje ono wiele korzyści.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij