![]() |
0034 966 444 615 |
![]() |
wynajem@ibermaxx.pl |
![]() ![]() |
Stolica Hiszpanii to miasto pełne fascynujących zabytków i malowniczych krajobrazów, ale również atrakcji turystycznych i rozrywkowych. Jednym z bardziej popularnych, wśród turystów i mieszkańców, miejsc w Madrycie jest Muzeum Figur Woskowych. Znajduje się ono na Paseo de Recoletes.
W Muzeum znajdziemy woskowe repliki znanych osób z Hiszpanii, jak i całego świata. Przywitają nas figury najbardziej sławnych postaci show-biznesu, sportu, nauki, polityki, kultury i postaci historycznych (arabscy władcy, królowa Izabela I Katolicka i jej mąż Ferdynand II), a także członków współczesnej rodziny królewskiej – tych prawdziwych i fikcyjnych, wszystkich, o których jest lub było głośno na świecie i w Hiszpanii.
Wszystkie figury są naturalnych rozmiarów i dzięki pracy doskonałych makijażystów i artystów, prezentują się jak żywe! Gdyby jeszcze potrafiły mówić i poruszać się, ciężko byłoby je odróżnić od „oryginałów”. Większość postaci przedstawiana i ubrana jest w sposób charakterystyczny dla nich (np. aktorzy często charakteryzowani są swoje filmowe charaktery z najpopularniejszych produkcji).
Muzeum Figur Woskowych w Madrycie zostało otwarte w roku 1972, a ówczesny minister Informacji i Turystyki, Don Alfredo Sanchez Bella patronował hucznym uroczystościom. Bogata historia tego miejsca sprawiła, ze stało się jednym z bardzie popularnych miejsc rozrywkowych w Madrycie. Figury tworzyli, i tworzą, najlepsi wizażyści, kostiumolodzy, rzeźbiarze, artyści i technicy. Używają oni coraz to bardziej nowoczesnych technik, aby tworzyć figury znanych postaci. Pierwszą z nich był Krzysztof Kolumb, wraz z historyczną scenerią.
Rzeźbienie w wosku nazywa się ceroplastyką i znane jest od wieków. Już nawet w czasach starożytnych za pomocą tego surowca wykonywano podobizny najważniejszych osób. Obecnie również za pomocą wosku można sprawić, by wizerunek znanych postaci stał się nieśmiertelny. Cały proces wykonania rzeźby woskowej naturalnych rozmiarów jest pracochłonny i wymaga precyzji, a także dokładności.
Od osoby, której podobiznę się tworzy, pobiera się dokładne wymiary całego ciała (obwód pasa, pomiary proporcji twarzy, klatki piersiowej, bioder, długość kończyn, głębokości zmarszczek, wielkość porów na skórze itp. - łącznie prawie 300 pomiarów!). Dodatkowo uwzględnia się wszelkie znamiona, zarost na twarzy, koloryt skóry, blizny, tatuaże i pieprzyki – nawet te znajdujące się pod ubraniem.
Oczywiście, jeśli wykonywana jest rzeźba osoby już zmarłej, postaci historycznej, albo takiej która nie wyraziła chęci i zgody na pomiarowanie, wszelkie prace wykonuje się na podstawie zdjęć, obrazów czy innych dostępnych materiałów. Po zebraniu wszelkich niezbędnych informacji wykonuje się model w glinie, osobno tworząc głowę i ciało.
Następnie, na podstawie wykonanego modelu, kształtuje się formę na bazie alginianu (uzyskiwanego z wodorostów morskich), która jest podstawą do wykonania ostatecznej woskowej figury. Do tej formy wlewa się pszczeli wosk, wymieszany z ropą naftową.
Wosk w momencie utwardzania kurczy się, dlatego do prawdziwych wymiarów danej osoby dodaje się dodatkowe centymetry.
Figurę wyciąga się z formy, jeszcze w momencie kiedy wosk do końca nie zastygnie, by wprowadzić ostateczne poprawki i dopracować rzeźbę. To moment kiedy umieszcza się szklane oczy i porcelanowe zęby w „twarzy” figury, a także dodaje włosy, rzęsy i brwi. Na końcu ubiera się figurę.
Co ciekawe, włosy doczepia się pojedynczo, a sama praca trwa około 1,5 miesiąca. Etapem, który zmienia figurę w postać jest malowanie skóry i nadkładanie makijażu – nadawanie kolorytu, malowanie blizn, naczynek krwionośnych czy pieprzyków. Na końcu figurę ubiera się w specjalnie przygotowany strój – najczęściej będący kopią oryginalnego ubrania.
Zainteresuje Cię także:
jakie postaci znajdują się z Muzeum Figur Woskowych w Madrycie - czytaj dalej | metro w Madrycie | życie nocne w Madrycie | tanie opcje noclegów w Madrycie |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.