Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Centro de Reina Sofia

Muzeum Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Zwiedzanie jednego z najlepszych i najbardziej uczęszczanych muzeów w Madrycie - Museo de Reina Sofia, pełna nazwa to Centro de Arte Reina Sofia. Muzeum leży w pobliży madryckiej stacji pociągów i metra, Atocha. W południowej części Madrytu, zwanej inaczej "Złotym Trójkątem Sztuki".

Tworzą go trzy najważniejsze madryckie muzea: Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Reina Sofia. Muzeum Reina Sofia jest otwarte nieco w innych porach niż pozostałe muzea madryckie. Muzeum Reina Sofia to obowiązkowy punkt wycieczek do Madrytu i nie lada gratka dla spragnionych najwyższej jakości sztuki, malarstwa i rzemiosła. Reina Sofia to najważniejsza ekspozycja współczesnej sztuki hiszpańskiej. Oczywiście największą atrakcją w muzeum jest znane na całym świecie dzieło Pablo Picasso "Guernika".

Stała ekspozycja w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia oficjalnie otwarto 10 września 1992 roku. Budynek w którym aktualnie znajduje się ekspozycja muzealna, datuje się na XVI wiek, kiedyś był częścią szpitala, podczas XVIII wieku. Ciekawostka dla zwiedzających, Muzeum Reina Sofia mieści się w byłym szpitalu, co jest w pewnym sensie madrycką odpowiedzią na Centrum Pompidour w Paryżu.

GERNIKA-PICASSO
Sławna "Guernica" Picassa w Muzeum
  MUZEUM-MADRYT
Słynne rzeżby Antonio Rodrigueza


Informacje praktyczne

Godziny otwarcia Muzeum Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie

-od poniedziałku do soboty: 10.00 do 21.00
-niedziela: 10.00 do 14.30
-zwiedzajacy muszą opuścić wszystkie pomieszczenia 15 minut przed zamknięciem muzeum
-muzeum zamknięte we wtorki
-muzeum zamknięte 1 i 6 stycznia, 1 i 15 maja, 9 września, 24, 25 i 31 grudnia

Ceny biletów Muzeum Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie

-za darmo z MadridCard
-darmowy wstęp: w soboty od 14.30 do 21.00 oraz niedziele od 10.00 do 14.30
-darmowy wstęp 18 maja, 12 października, 6 grudnia
-darmowy wstęp dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, emerytów i rencistów, nauczycieli
-wstęp płatny, koszt biletu 6 euro (informacje aktualne na jesień 2011, sprawdź w kasach biletowych muzeum lub stronach internetowych Muzeum Reina Sofia Madrid)

Stacja metra: Atocha
Calle Santa Isabel 52
Madryt
tel. 0034 914 675 062
Strona internetowa: www.museoreinasofia.es

Krótka historia muzeum i galerii

Przez lata, wiele planów dotyczących starego szpitala zostały tworzone i niszczone, ale w 1977 roku, budynek otrzymał dekret królewski, co uczyniło go symbolem o ogromnym znaczeniu historycznym i artystycznym dla obywateli Hiszpanii i Madrytu. Renowacja budynku miała miejsce w 1980 roku, gdzie Antonio Fernandez Alba przeprowadził przebudowy i ulepszenia w budynku, który w tej chwili zawiera trzy wieże ze szkła i stali, oraz przeźroczyste windy.

Budynek poza salą ekspozycyjną i wystawą sztuki XX wieku posiada kino, galerie, biblioteki (albumy, ksiażki, nuty), restaurację (dobra restauracja "Arola Madryt"), bar i kawiarnię, oraz ładny ogród na cichym wewnętrznym dziedzińcu. W podobieństwie do sąsiednich muzeów Thyssen Bornemisza i Muzeum Prado, także tutaj zdecydowano się po jakimś czasie na poszerzenie powierzchni wystawowej i pokazanie więcej sztuki dla publiczności.

W roku 1988 narodowym dekretem ustanowiono nową lokalizacje Muzeum Narodowego Hiszpanii, zastępując Museo Espanol de Arte Contemporaneo (MEAC). Kontrowersyjnym wydarzeniem było umieszczenie obrazu Picassa, Guernika w Muzeum Reina Sofia. Ostatnim życzeniem Picasssa było umieszczenie Guernika w Muzeum Prado. Artysta nie dopuszczał myśli iż to dzieło mogłoby znaleść się w innym miejscu niż Prado. Część hiszpańskiej opinii publicznej była oburzona. Dopiero lata późniejsze pokazały jak trafna była to decyzja, umieszczenia Guernika (Guernika) w Muzeum Reina Sofia.

MUZEUM-MADRYT-HISZPANIA
Młodzież w muzeum
  MASTURBACJA
Dzieła Salvadora Dali w muzeum


Zwiedzanie Centro de Arte Reina Sofia

Poza zwiedzaniem i podziwianiem imponujących dzieł stworzonych przez najznamienitszych artystów XX wieku w Hiszpanii, takich jak Picasso, Salvador Dali i Miro, galeria pełna jest kolekcji innych sławnych artystów sztuki i malarstwa. Między innymi Jose Luis Gutierrez Solana, Jorge Oteiza, Luis Gordillo, Julio Gonzales, Antoni Tapies.
Większość zwiedzających jest zainteresowana arcydziełem Picassa. Guernika to jedno z największych arcydzieł Picassa i zawsze robi wrażenie na odwiedzających muzeum.

II piętro w budynku gromadzi dzieła do 1939 roku, natomiast dzieła na IV piętrze koncentrują się na dziełach artystów współczesnych (po 1945 roku). Sporo obrazów reprezentuje kubizm i szkołę paryską, a obok dział Pabla Picassa widnieją też wczesne prace Salvadora Dali, obraz "Pejzaż Cadaques". Muzeum posiada także dużą grupę malowideł innych awangardowych twórców hiszpańskich z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, między innymi Juana Grisa. Znajdziemy tu również wiele prac Salvadora Dali i płótna Miro. Imponująca kolekcja rzeźby hiszpańskiej została umieszczona w ostatnim pomieszczeniu w muzeum.

Na IV piętrze, poświęconym sztuce powojennej, aż po współczesnych artystów, można obejrzeć przykłady prac abstrakcyjnych i awangardowych, oraz dzieła takich artystów jak Henry Moore, Graham Sutherland, Francis Bacon i sławną "Recycling Figure". Hiszpanię reprezentują tacy artyści jak Antonio Saura, Eduardo Chilida i Antoni Tapies.
Inni artyści obecni w muzeum to Pablo Pier Calzolari, Jose Guerrero Garcia, Lucio Munoz, Antonio Lopez Garcia. Dziła Miro to "Mężczyzna z fajką", "Portret", "Femme Et Oiseau Dans La Nuit". Możemy podziwiać dzieła Pablo Gargallo i Ivesa Tanguy.

Pablo Picasso "Guernika"

Obraz znajduje się na II piętrze muzeum Reina Sofia. Znaczenie obrazu w życiu Hiszpanii. Obraz Guernika to wspaniale wyeksponowany symbol hiszpańskiej sztuki i tragicznych dziejów Hiszpanii w XX stuleciu. Obraz zawsze robi wrażenie, nawet jeżeli zna się jego reprodukcje. Picasso namalował Guernikę po zbombardowaniu baskijskiego miasta Guernika przez niemieckie Luftwaffe Legion Condor, wspierający podczas wojny domowej generała Franco. Podczas zwiedzania warto przyjrzeć się pierwszym szkicom, by prześledzić jak powstawał obraz i jak rodził się świat symboli na obrazie, zdychający koń, byk, słońce, żarówka, kwiat.

Obraz Guernika Picassa
Dowiedz się więcej na temat jednego z najznakomitszych dzieł Pabla Picassa, dostępnego do zwiedzania w Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Szczegóły i ciekawe informacje o obrazie, jego historii i interpretacji artystycznej i symbolicznej.

REINA-SOFIA-MUZEUM-MADRYT

Złoty trójkąt sztuki w Madrycie

Jednoz z trzech najważniejszych muzeów w Madrycie jak równiez i na świecie. Muzeum Centro de Arte Reina Sofia należy do tzw. Złotego Trójkąta Sztuki w Madrycie do którego należą dwa pozostałe, najważniejsze muzea w Madrycie:

Museo del Prado
Dowiedz się więcej o najznakomitszym, hiszpańskim muzeum malarstwa i sztuki, Muzeum Prado w Madrycie. Więcej informacji w naszym przewodniku po Madrycie i galeriach sztuki. Muzeum numer 1 podczas wycieczki do Madrytu. Tego muzeum nie możesz sobie "odpuścić" podczas zwiedzania Madrytu.

Museo Thyssen Bornemisza
Drugie co do "ważności" muzeum w Madrycie. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Madrytu. Kliknij po więcej informacji o muzeum Thyssen Bornemisza w Madrycie. Lubisz sztukę i zwiedzanie muzeów? Zobacz najważniejsze dzieła mistrzów sztuki i malarstwa w Madrycie.

Hiszpańska sztuka
Znajdź więcej informacji o wszystkich galeriach sztuki w Hiszpanii. Najważniejsze galerie malarstwa i sztuki w Hiszpanii. Co warto zwiedzić podczas wycieczki do Hiszpanii. Dowiedz się więcej o sztuce i kulturze hiszpańskiej ze stron naszego przewodnika po wszystkich regionach Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij