Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Historia Madrytu

Madryt – historia znaczącego miasta

Życie jak w Madrycie - to trochę głupawe powiedzenie sprzed lat i tak sporo nam może powiedzieć o stolicy Hiszpanii. Ale aby w pełni docenić to cudowne, hiszpańskie miasto należy poznać jego historię.

Ślady osady położonej nieopodal współczesnego miasta pochodzą jeszcze z czasów okupacji wizygockiej. Pierwsze źródła historyczne odnoszące się do powstania miasta Madrytu datuje się natomiast na okolice IX wieku, kiedy to Muhammad I z Córdoby zarządził budowę pałacyku w miejscu, w którym stoi obecnie Palacio Real. Wokół pałacu została zbudowana także mała twierdza – al-Mudayna. Nieopodal zabudowań miejskich płynęła rzeka Manzanare, którą muzułmanie nazywali al-Majrīṭ (arab. المجريط "źródło wody"). Nie trudno dostrzec podobieństwo fonetyczne do dzisiejszej nazwy miasta. Średniowieczny zapis Majerit wyewoluował z czasem do postaci Madryt.

Podczas wczesnych etapów rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim Madryt został zaatakowany przez króla Ramiro II z Leon (932 rok). Maurowie odzyskali miasto, ale przez długie lata pozostawało ono w stanie oblężenia. W ostatnim zamachu, który miał miejsce w 1083 roku, Alfonso VI zdobył Madryt. Miasto pozostawało od tego czasu pod kontrolą chrześcijan, niemniej wielu Maurów nadal zamieszkiwało jego granice - aż do ostatecznej czystki muzułmanów i Żydów w Hiszpanii, która przypada na 1492 rok. Od tego czasu, powoli acz konsekwentnie, Madryt zaczął żyć własnym życiem. Miasto, które miało marginalne znaczenie za czasów panowania Maurów, stało się wówczas domem dla wielu kastylijskich królów. Jego znaczenie na mapie politycznej półwyspu Iberyjskiego systematycznie rosło. Warto przy tym wspomnieć, że od roku 1309 na terenie miasta działały Kortezy, czyli parlament miejski.

Czasy nowożytne - czasy zmian

Madryt był już miastem bardzo ludnym i znaczącym, kiedy Filip II (1527-1598) uczynił zeń w 1561 roku stolicę Hiszpanii. A co za tym idzie, miasto stało się centrum hiszpańskiej władzy. W ciągu jednego stulecia do stolicy spłynęło kilkadziesiąt tysięcy osób, skutkiem czego już w drugiej połowie XVII wieku liczebność madryckiej populacji wynosiła 100.000 osób. W XVII wieku doszło także do rozbudowy miasta. Za czasów panowania Habsburgów Madryt rozkwitł i stał się istną perełką architektoniczną. W XVII wieku zbudowano wiele ważnych struktur, które pozostały po dziś dzień. Jednym z ważniejszych miejsc jest Plaza Mayor – ogromny plac otoczony pięcioma budynkami, który został wybudowany w latach 1617-1619. Plac stał się ważnym centrum rozrywki i miejscem najważniejszych wydarzeń dla Madrileños. Na nim odbywały się corridy, a także procesy i egzekucje sądu inkwizycyjnego. Głównym zadaniem sądu było wymierzanie kar heretykom, którzy próbowali perswadować swoje racje w ówczesnej Hiszpanii.

Epoka nowożytna upłynęła pod znakiem pozytywnych zmian i rozbudowy miasta. Szczególnie godna wyróżnienia jest działalność królów z dynastii Burbonów, a zwłaszcza króla Karol III (1759/88). Paradoksalnie, monarcha niechętnie przebywał na terenie miasta. Uważał, że jest ono brudne, zaniedbane i niebezpieczne. Postulował nawet, aby przenieść stolicę z Madrytu do Sewilli, lub Walencji. Jednak mimo swoich zastrzeżeń król pozostał w mieście i wprowadził dość restrykcyjne ustawodawstwo, w którym nakazał mieszkańcom m.in. dbać o porządek na terenie miasta. Nie trzeba wspominać, że poziom higieny w mieście średniowiecznym i nowożytnym budził poważne zastrzeżenia. Ludzie bez żadnych oporów pozbywali się zanieczyszczeń przez okna swoich domów, co nie odpowiadało władcy.

MADRYT-HISTORIA-FONTANNA-CIBELES-ZWIEDZANIE-HISTORYCZNYCH-MIEJSC-W-MADRYCIE
Fontanna Cibeles w Madrycie

Podobnie rzecz się miała ze śmieciami, które po cichu wyrzucano poza teren posesji. Dzięki działalności króla Karola III Madryt stał się miastem przyjaznym mieszkańcom. Wprowadzone przez niego zmiany i ulepszenia były na tyle znaczące, że współcześni historycy określają go mianem króla-burmistrza.

Madryt w czasie wojen napoleońskich

Spokój Madrytu został zmącony w czasie wojen napoleońskich, kiedy to wojska francuskie zajęły miasto. Wtedy to brat Napoleona Bonaparte, Józef (1822-1891) został mianowany władcą. 2. maja 1808 roku rozpoczęła się w Hiszpanii wojna o niepodległość. Mieszkańcy półwyspu zbuntowali się przeciwko niepopularnemu Józefowi i stanęli do walki z wojskami francuskimi. Dzień 2. maja trwale zapisał się w pamięci Hiszpanów i jest obecnie celebrowany jako święto narodowe. Zryw Hiszpanów nie doprowadził jednak do wyzwolenia Madrytu. Francuzi okupowali kraj aż do końca w 1814 roku. Wtedy to armia hiszpańska i partyzanci, wspomagani przez wojska brytyjskie, oswobodzili Madryt. Ferdynand VII (1788-1833), który był więziony przez Napoleona, wrócił do stolicy w 1814 roku i rozpoczął jej przebudowę.

Dynamiczny rozwój Madrytu przypada na drugą połowę XIX wieku. Wówczas to władze miejskie zaprojektowały nowy system kanalizacji i zleciły budowę około 31 km (50 mil) nowych kanałów, które miały doprowadzać świeżą wodę do miasta. W 1851 roku z dworca Atocha wyjechał pierwszy pociąg, który łączył Madryt z Aranjuez. Dziesięć lat później rozpoczęto całkowitą przebudowę miasta. Znalazło się tu miejsce na: szpitale, cmentarze, hospicja, a nawet więzienia. Pewne obszary zostały przysposobione na dzielnice robotnicze, a w niektórych miejscach wyznaczono enklawy dla bogatszej części mieszkańców miasta. W planie nie uwzględniono obszarów biedoty, które rozwijały się niezależnie od projektu. Mieszkańcy biedniejszych części miasta żyli zazwyczaj w niskich, parterowych budynkach pozbawionych kanalizacji i innych udogodnień. Ich zarobki wystarczały zaledwie na zakup żywności.

XX wiek – rządy dyktatury

Na początku XX wieku w Madrycie mieszkało ok. 600.000 ludzi. Na 1919 rok przypada otwarcie pierwszej linii metra. Zarząd miejski wprowadził wówczas do sprzedaży dwa typy biletów: pierwszej i drugiej klasy. Bilety symbolizowały podziały społeczne panujące w ówczesnym Madrycie. W 1930 roku w mieście mieszkało już prawie milion osób.
Lata 1930 były bardzo trudne zarówno dla mieszkańców Madrytu, jak i wszystkich Hiszpanów. Naród był głęboko podzielony przez ideologię polityczną. Wiele Hiszpanów było już zmęczonych monarchią i szukano bardziej demokratycznej formy rządów. W 1931 roku Hiszpania stała się republiką, a wkrótce po tym naród został podzielony przez wojnę domową. Faszyści, wojsko, Kościół katolicki i jego konserwatywni wyznawcy dążyli do powrotu monarchii. Wszystkie grupy dzieliły ze sobą pewien system poglądów, który w skrócie można określić mianem ideologii nacjonalistycznej. Koalicja partii lewicowych, które ledwo wygrały wybory w 1936 roku, oraz Hiszpanie u umiarkowanych poglądach popierali założenia Republiki i chcieli jej kontynuacji.

HISTORYCZNA-ARCHITEKTURA-MADRYTU
Madryt pełen jest przepięknych, historycznych budynków i kamienic

W czasie II wojny światowej madrycki, republikański rząd przeniósł się do Walencji. Stało się to w obawie, iż stolica szybko podda się nacjonalistom. Ku ogólnemu zdziwieniu Madryt przetrwał ataki i wyszedł z wojny prawie bez szwanku. Z pomocą nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera i włoskiego faszysty Benito Mussoliniego, wojska hiszpańskie pod wodzą generała Franco pokonały siły republikańskie w ostatecznej bitwie madryckiej, która miała miejsce 28. marca 1939 roku. Franco pozostał dyktatorem aż do swojej śmierci w 1975 roku.

Po wojnie, Franco skupił się głównie na odbudowie Madrytu, lekceważąc poniekąd inne regiony kraju. W ciągu kilkunastu lat stolica stała się poważnym ośrodkiem przemysłowym. Śmierci Franco w 1975 roku przyniosła głębokie zmiany w Hiszpanii i Madrycie. Kraj wszedł w okres demokratyzacji, który wpłynął na wszystkie instytucje państwowe. Madryt, wolny od konserwatywnych ograniczeń dyktatury, stał się miastem kosmopolitycznym.

Współczesny Madryt

Madryt współcześnie zamieszkuje ponad 3 mln osób i jest to miasto chętnie odwiedzane przez turystów, którzy chcą ujrzeć niezwykłe i niezliczone zabytki historyczne, a także artystyczne. Jednymi z obowiązkowych, na mapie Madrytu, miejsc o znaczeniu historycznym są Pałac Królewski (Palacio Real) zbudowany w miejscu dawnej fortecy arabskiej, katedra La Almudena poświęcona przez papieża Jana Pawła II, efektowny Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal) znajdujący się w Parque de Retiro czy Plaza de Toros de las Ventas – arena przeznaczona dla walk byków, zbudowana w latach 1929-1931. Madryt to także jedno z najbardziej zielonych miast na świecie (zaraz po Tokio), gdzie znajduje się ponad 40 parków oraz ogród botaniczny.

Madryt obecnie jest to głównym ośrodek kulturalnym i naukowym w Hiszpanii. Odbywa się tu wiele wydarzeń związanych ze sztuką, która zajmuje szczególne miejsce w życiu mieszkańców. Znajdują się tutaj niezwykle popularne i znaczące w całej Europie muzea m.in. Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisz, Museo Naval, Museo Nacional de Artes Decorativa, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii oraz wiele innych. Każde z nich odwiedzają setki turystów. Madryt to także miasto, gdzie oprócz sztuki, dużą rolę w życiu mieszańców odgrywa sport. W koncu jest siedzibą jednego z najlepszych klubów piłkarskich – Real Madryt. Jednak nie tylko piłka nożna jest znaczącym sportem w Madrycie. Tutaj też uprawia się wspinaczkę, golf, koszykówkę, tenis, bieganie, kolarstwo i wiele innych.

Miasto rozrasta się do góry, i to w znaczeniu dosłownym. Od 1970 roku rozpoczęła się tu budowa wieżowców (kompleks finansowy AZCA). Następnie w 2006 roku wybudowano kompleks drapaczy chmur Cuatro Torres Business Area na Paseo de la Castellana. Tutaj właśnie znajdują się cztery nawyższe budynki w Hiszpanii, które zostały oddane do użytku w 2008 roku. Współczesny Madryt nie uniknął tragicznych dla historii i mieszkańców wydarzeń. W roku 2004, dokładnie 11 marca, podmiejskie linie kolejowe zostały zaatakowane przez terrorystów. W zamachu bombowym zginęło 190 osób, a 2057 zostało rannych.

ARCHITEKTONICZNE-DETALE-HISTORYCZNE-MADRYTU
  Puerta del Sol czeka na Ciebie, kiedy zdecydujesz się poznać historię Madrytu ...

Zainteresuje Cię również:
historia Hiszpanii | darmowe zwiedzanie Madrytu | noclegi Madryt | hotele w Madrycie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij