Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Leganes

Miasto Leganes - życie na przedmieściach Madrytu. Podczas podróży po całym świecie, bardzo często okazuje się, że te największe atrakcje turystyczne są niestety bardzo popularne wśród turystów i przez to bardzo oblegane. Często nie mamy na to wpływu, jeśli chcemy zwiedzić ciekawe miejsca w Hiszpanii, trzeba się czasem uzbroić w cierpliwość, aby przez chwilę zobaczyć coś pięknego. Cała Hiszpania jest pełna takich miejsc, w których nie tyle warto być, co trzeba je odwiedzić koniecznie, jeśli jest się już w najbliższej okolicy.

Bardzo podobnie można powiedzieć o kurortach nadmorskich, te najbardziej popularne kurorty w Hiszpanii są bardzo oblegane. Nic w tym dziwnego, średnie temperatury roczne przyciągają turystów, prawie tak samo jak sam standard hoteli, czy hiszpańskich plaż. Jeśli możecie zaakceptować odpoczynek w tłumie innych ludzi, nie ma żadnego problemu, jeśli jednak wolicie bardziej kameralne wakacje, musicie znaleźć bardziej odludne miejsce, choć często wiąże się to ze zmianą planów i docelowego miejsca podróży na zupełnie inne.

Trochę lepiej sprawa się ma przy turystyce aktywnej, ze zwiedzaniem popularnych miejsc, przecież zawsze można na co dzień zamieszkać w mniejszym mieście, często tańszym i bardziej kameralnym, jednocześnie będąc na tyle blisko konkretnego celu, aby na co dzień móc go zwiedzać, bez wyrzeczeń w postaci spędzania połowy dnia w autokarze.

PLAN-METROSUR-MADRID

Leganes na przedmieściach Madrytu

Jeśli zamierzacie zwiedzać stolicę Hiszpanii, Madryt, bardzo dobrym pomysłem będzie zatrzymać się w mieście Leganes, znajdującym się o krok, bo jedynie 11 kilometrów na południe od wielkiego Madrytu. Samo Leganes nie jest tylko sypialnią stolicy, jeśli już tu będziecie możecie spędzić tutaj równie niezapomniane chwile, co w wielkich miastach, przepełnionymi turystami.

Odrobina historii

Jako, że cała Hiszpania może pochwalić się bogatą i burzliwą historią, w której przewijają się Fenicjanie, Cesarstwo Rzymskie, Wizygoci, Maurowie i chrześcijańscy średniowieczni możnowładcy, nie inaczej mogło być w Leganes. Co prawda historia tego miasta sięga XIII wieku, to są dowody na to, że dużo wcześniej w tym samym miejscu żyli ludzie. Podczas budowy autostrady M-45, odkryto tutaj nekropolię Wizygotów datowaną na VI wiek.

Wiadomo, że przed XIII wiekiem na tym terenach było kilka mniejszych osad, ludzie przenieśli się i osiedlili w miejscu, które początkowo nazwano Legemar, które z czasem zmieniło nazwę na Leganes. Zbiega się to w czasie z panowaniem Alfonsa X Mądrego i chrześcijańskim podbojem Półwyspu Iberyjskiego. Leganes zostało zarejestrowane jako wieś w aglomeracji Madrytu w 1345 roku.

W XV i XVI wieku cała Europa wychodziła ze średniowiecznych kryzysów, co również można powiedzieć o Leganes i okolicy. Wzrosła wówczas produkcja rzemieślnicza i handel. W 1660 roku rozpoczęto budowę największego zabytku Leganes, kościoła San Salvador, świątynia gotowa była po 40 latach w roku 1700. W XIX wieku, kiedy nastąpił podbój Europy przez armię Napoleona, nie ominęło to też Leganes.

Mieszkańcy miasteczka stawiali czynny opór. Po odwrocie wojsk Napoleona Bonaparte, kiedy to na podstawie dekretu królewskiego zniesiono własność i duże przywileje, w Leganes rozpoczął się proces modernizacji i wzrostu gospodarczego, który uwieńczony został symbolicznym włączeniem oświetlenia elektrycznego w 1898 roku. W XX wieku miasto nieubłaganie stało się sypialnią Madrytu, większość mieszkańców Leganes pracuje w stolicy, co ma ogromny wpływ nie tylko na rozrost infrastruktury publicznego transportu, ale na rozwój całej aglomeracji Madrytu.

Zabytki

Bezapelacyjnie największym zabytkiem Leganes jest kościół San Salvador, powstał on w XV wieku. Jednak nie cała świątynia to średniowieczne dzieło, będąc tu, na pewno będziecie podziwiali barokowy ołtarz wykonany przez Jose de Churriguera w latach 1701 i 1720, a także twórczość Francesco Leonardoni z 1702 roku.
Innym zabytkiem jest Ermita de San Nicasio, zaprojektowana przez Ventura Rodrigueza pomiędzy 1772 a 1785 rokiem. Obiekt powstał na zlecenie markiza Leganes, aby uczcić biskupa San Nicasio. Obiekt był kilkukrotnie odrestaurowany, ale nadal można zobaczyć jego neoklasyczną architekturę.

Być może spodoba się Wam również Cuartel de las Reales Guardiaws Walonas, zaprojektowana przez Francisco Sabatiniego w 1783 roku, siedziba straży królewskiej, która do 1987 roku miała zastosowanie militarne, początkowo jako siedziba batalionów hiszpańskich, później huzarów armii francuskiej, pułku hiszpańskiej piechoty Savoy numer 6. Dziś budynek jest integralną częścią Uniwersytetu Madryckiego i został całkowicie odrestaurowany.

Kultura

Leganes posiada wiele miejsc, gdzie można zgłębiać hiszpańską kulturę i sztukę. Jednym z nich jest teatr na otwartym powietrzu, Egaleo, a także inne ośrodki kultury takie jak Centro Civico. Warto też wspomnieć, że Leganes to również miasto, w którym swój kampus ma madrycki uniwersytet, Universidad Carlos III de Madrid.

LEGANES-FIESTA-NA-ULICACH

Znajduje się tutaj wydział inżynierii. Kampus uniwersytetu w Leganes zaprasza do Padre Soler Auditorium, gdzie przez cały rok odbywają się różne koncerty i wydarzenia. Kampus w Leganes to osiem budynków, Agustin de Betancourt, Sabatini, Rey Pastor, Torres Quevedo, Padre Soler, Alfredo Di Stefano, Juan Benet i Fernando Abril Martorell.

Jeśli lubicie muzea, w Leganes znajdziecie również Museo de Escultura al Aire Libre de Leganes, muzeum rzeźby plenerowej położone w parku Dehesillas. W myśl porozumienia rzeźbiarza Lusis Arencibia z Museo Reina Sofia, muzeum przekazało miastu 50 pięknych rzeźb, które do dziś możecie podziwiać całkowicie za darmo.

Wydarzenia

Jeśli przyjedziecie do Hiszpanii, na pewno chcielibyście wziąć udział w jednej, choćby symbolicznej hiszpańskiej fieście. Tutaj dobra wiadomość, nie wszystkie wydarzenia mają miejsce w królewskim Madrycie, w Leganes również spotkacie się z miłymi i wartymi przeżycia fiestami. Jedną z głównych takich uroczystości są te poświęcone Nuestra Senora de Butarque, patronce miasta.

Uroczystości zaczynają się 16 sierpnia i trwają cały tydzień. Podczas tych kilku dni możecie być świadkami koncertów, targów i różnych ciekawych mniejszych wydarzeń miejskich, które składają się na ogólne obchody uroczystości. Jeśli już tu będziecie, warto choćby na chwilę przystopować i odłożyć zwiedzanie okolicy a tym razem skupić na fieście Nuestra Senora de Butarque.

Transport do Madrytu

Jednak nie ma co ukrywać, jeśli zatrzymaliście się w Leganes, prawdopodobnie chcielibyście zwiedzić Madryt, tutaj z pomocą przychodzi transport publiczny. Najważniejszym aspektem publicznego transportu w Leganes, jest fakt, że miasto leży na linii madryckiego metra. Przebiega tędy Metrosur, linia 12 madryckiego metra. Linia liczy 28 stacji i łączy ze sobą Alcorón, Leganes, Getafe, Fuenlabrada i Móstoles. Jest to jedyna linia metra, która obiega Madryt dookoła. Długość pętli to 41 kilometrów. Dzięki możliwości przesiadki do linii metra 10, macie możliwość bardzo szybko dostać się do centrum Madrytu. Jednak metro to nie wszystko. Leganes połączone jest ze stolicą i okolicznymi miastami liniami autobusowymi, a także koleją, linią C5.

Jeśli przyjedziecie do Leganes własnym samochodem lub wynajmiecie go na lotnisku, na pewno odnajdziecie się na okolicznych drogach. Leganes jak i cała okolica Madrytu ma dobrą infrastrukturę drogową. Będziecie mogli skorzystać z dróg i autostrad takich jak M-40, M-42, M-45, M-50, M-406, M-407 i M-409

Sport i rekreacja

Jako, że Leganes leży w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego, nie sposób porównać go do jednego z kurortów nadmorskich, w których moglibyście się opalać czy pluskać w krystalicznych wodach Morza Śródziemnego. Mimo to, w Leganes znajdziecie dziesiątki miejsc, w których spędzicie swój wolny czas, jeśli postanowicie tym razem nie jechać do Madrytu.

Leganes posiada 10 centrów sportowych i rekreacyjnych, w których nie tylko możecie uprawiać różne sporty ale również po prostu zrelaksować się. Są to między innymi Parque Deportivo La Cantera, ogromny kompleks boisk do piłki nożnej, piłki ręcznej, a także kortów do gry w badmintona, Pabellón Europa, gdzie możecie pojeździć na łyżwach na krytym lodowisku, czy Ciuad Deportiva Olimpia el Pabellón Manuel Cardenas.

Miasto w 2007 roku założyło fundację mającą promować sportowego ducha wśród mieszkańców. Miasto może pochwalić się centrami sportu i rekreacji, gdzie nie tylko pogracie w piłkę, czy badmintona, ale również pójdziecie na basen, siłownię, saunę i wiele innych miejsc, gdzie możecie nie tylko poruszać się podczas swojego urlopu, ale również po prostu zrelaksować się.

Jeśli mówimy o sporcie, warto również wspomnieć o głównej sportowej miłości Hiszpanów, piłce nożnej. W Leganes od 1928 roku gra zawodowy klub piłki nożnej, Club Deportivo Leganes. Nie gra on w najwyższej lidze, ale jeśli zamierzacie przyjść na mecz CD Leganes, to rozgrywki Segunda División B, też mogą przysporzyć Wam nie lada emocji. Drużyna piłkarska rozgrywa swoje mecze na ośmiotysięcznym stadionie Estadio Municipal de Butarque, który oczywiście nie dorównuje ogromnemu Madryckiemu Estadio Santiago Bernabeu, ale ducha sportowej walki w wykonaniu hiszpańskich piłkarzy warto obejrzeć w każdym miejscu.

HOTEL-MADRYT-LEGANES

Leganes mimo wielkiej miłości Hiszpanów do piłki nożnej, ma również zespół grający w piłkę ręczną, który gra w najważniejszych krajowych rozgrywkach. Wiele dobrego można również powiedzieć o reprezentacjach siatkarzy i koszykarzy.

Przedmieścia Madrytu

Bliskość Madrytu sprawia, że to właśnie stolica Hiszpanii może być Waszym głównym celem, kiedy jesteście w Leganes. Wsiadając w metro, pociąg, autobus lub samochód średnio w pół godziny będziecie w centrum Madrytu, a tam już zabraknie Wam dnia, aby zwiedzić wszystko co polecają przewodniki. A skoro zakwaterowaliście się tak blisko, możecie tu wrócić również jutro.

Zobaczcie w Madrycie Plaza Mayor i uliczki starego miasta, Pałac Królewski i jego piękne ogrody, katedrę w Madrycie, Mercado San Miguel a także Puerta del Sol. To oczywiście dopiero początek. Jeśli skusicie się na zwiedzanie muzeów, obowiązkowo zajrzyjcie do Muzeum Prado. Jeśli jesteście fanami futbolu, choćby w najmniejszym stopniu, odwiedźcie Estadio Santiago Bernabeu, stadion Realu Madryt, który poza zieloną murawą i krzesełkami dla kibiców, zaprasza do sklepu z pamiątkami, kawiarenki, a przede wszystkim zapoznania się z historią królewskiego klubu. A być może skuszą Was nocne imprezy w Madrycie? Uliczni grajkowie, koncerty i przepełnione turystami bary tapas i kawiarnie.
Jeśli w Waszych planach jest zwiedzenie Madrytu, ale jednocześnie chcielibyście trochę odpocząć od zgiełku życia codziennego, wybierzcie Leganes.

Zainteresuje Cię także:
Getafe na przedmieściach Madrytu | metro w Madrycie | pociągiem po Hiszpanii | wyprawa do La Rioja | hiszpańska szynka jamon |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij