Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Arganda del Rey

Arganda del Rey w pobliżu Madrytu

Arganda del Rey to miasto i gmina położone w środkowej części Hiszpanii. Jest on częścią wspólnoty autonomicznej Madrytu. Jego powierzchnia wynosi 79,65 km2. Obszar ten zamieszkuje łącznie około 50 tysięcy ludzi.

Istotną rolę dla społeczności miasta odgrywa jego bliskość do Madrytu. Odległość między tymi dwoma miastami wynosi zaledwie 20 kilometrów.
W Arganda del Rey mieści się linia metra o tej samej nazwie. Miasto ze stolicą Hiszpanii łączy linia numer 9. Do Madrytu można dojechać także drogą ekspresową A- 4, rozpoczynającej się w Wenecji.

Arganda del Rey jest położone na wysokości 613 metrów nad poziomem morza. Klimat występujący na tym terenie można określić jako śródziemnomorski kontynentalny. Występują tam łagodne zimy, oraz ciepłe lata. Najzimniejszym miesiącem w roku jest tam styczeń. Z kolei najwyższe temperatury odnotowuje się w lipcu. Na tym terenie występują bardzo niewielkie opady deszczu. Są one szczególnie rzadkie w okresie letnim..

W pobliżu Arganda del Rey znajdują się takie miejscowości jak : Campo Real, Velilla de San Antonio, Valdilecha, Pozuelo del Rey, Rias- Vaciamadrit, Loeches, Mejorada del Campo, Torres de la Alameda, czy Telmes.

Historia Arganda del Rey

Pierwsze ślady ludzkiej obecności na obecnym terenie obecnej Argamdy del Ray są związane z Celtami, którzy na tym terenie uprawiali ziemie i hodowali zwierzęta. Później obszary te znalazły się we władaniu rzymskich włodarzy.

ARGANDA-DEL-REY

Na początku XVIII wieku naszej ery niemal cały Półwysep Iberyjski, w tym także Argamda del Ray znalazły się pod panowaniem arabskim. To właśnie w tym okresie powstały tu pierwsze stałe osady. W wyniku rekonkwisty, idei polegającej na wyparciu Arabów z Półwyspu Iberyjskiego, Argamda de la Ray znalazła się pod panowaniem władców hiszpańskich i weszła w skład księstwa Kastylii. W XIV na tym obszarze doszło do gwałtownego zwiększenia liczby ludności. Prawdopodobnie było to związane z wybuchem epidemii dżumy, która opanowała Europę w 1348 roku. Szukając ucieczki przed zarazą, ludzie z obszarów innych gmin porzucali swoje domostwo i osiedlali się w Argamde de la Ray.

Na XIX wiek przypada okres gwałtownego rozwoju gospodarczego gminy. Został on jednak mocno zahamowany, w wyniku wojny o niepodległość Hiszpanii. W czasie tego konfliktu sprzymierzone wojska Hiszpanii, Portugalii, i Anglii, próbowały przerwać francuską dominację na Półwyspie Iberyjskim. W wyniku działań zbrojnych, Argamda de la Ray była plądrowana przez żołnierzy obu stron. Po zakończeniu walk w Argamda de la Ray stopniowo odbudowywał się przemysł. Ówczesna gospodarka regionu opierała się głównie na rozsianych po całej okolicy winnicach, gdzie produkowano ceniony w całym kraju trunek. Na rozwój przemysłu znaczny wpływ miała także rozbudowa szlaków komunikacyjnych, łączących ten rejon z resztą kraju.

Dynamicznie rozwijający się w następnych dziesięcioleciach przemysł sprawił, że w roku 1960 na terenie Argamda de la Ray doszło do zjawiska eksplozji demograficznej. Powstawanie nowych miejsc pracy przyczyniło się do tego, że do tego rejonu zjechało wielu ludzi, poszukujących lepszych perspektyw życiowych. Zjawisko to jest najlepiej widoczne w statystykach - w 1960 roku obszar ten był zamieszkiwany przez 6444 ludzi. Już dwadzieścia jeden lat żyło tam ponad 22 tysiące osób.

Ważną rolę w społeczności Argamdy de la Ray pełnią obecnie imigranci. Duży napływ imigrantów na ten rejon odbywał się w dwóch okresach- od 1998 do 2002 roku na przybyło około 3000 cudzoziemców. Zdecydowaną większością stanowili wśród nich Rumuni Sprawdź także forum o Rumunii. Druga fala imigrantów napłynęła do Argamdy de la Ray w latach 2002-2007. Liczba imigrantów wzrosła wówczas do ponad 11 tysięcy. Ponownie największą grupą, która przyjechała na ten obszar byli Rumuni. W tym czasie napłynęło też wielu Pakistańczyków.

Gospodarka Arganda del Rey

Tradycyjna gospodarka regionu została oparta na produkcji wina. Arganda del Rey już wieki wcześniej była znana ze swoich winnic. Każdego roku przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, w regionie tym udaje się wyprodukować ponad 2 miliony litrów wina.

Arganda jest jednym z przemysłowych centrów Hiszpanii. Powstało tam ponad 15 okręgów przemysłowych. Zajmują one powierzchnię 400 hektarów. Na ich terenie funkcjonuje ponad 3500 firm, które zatrudniają łącznie 30 000 ludzi. Arganda del Rey ma jedno z najmniejszych wskaźników bezrobocia w całych kraju. Jest to prawdziwy ewenement, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecne gospodarcze problemy Hiszpanii. Sytuacja ta może jeszcze ulec poprawie. W planach miasta znajduje się stworzenie dwóch parków biznesowych, które mogą w sumie wytworzyć 9000 nowych miejsc pracy.

W Arganda del Rey rozwijają się takie gałęzie przemysłu jak: metalowy, drewniany, spożywczy i chemiczny.

Atrakcje Arganda del Rey

Casel del Rey

Ta budowla powstała w XVI wieku. Pierwotnie, miał być rezydencją króla Filipa II. W latach swojej świetlności dwór był otoczony zielonymi parkami i ogrodami. Jego ozdobą były obrazy wybitnych renesansowych twórców. W drugiej połowie XVIII wieku dwór został przejęty przez zakon jezuitów. Obecnie mieści się w nim miejskie archiwum i hala wystawowa.

Kościół San Juan Bautista

Świątynia ta została wybudowana w latach 1696-1714. W jego budynku widać wpływy różnych styli architektonicznych: gotyku, renesansu i baroku. Powstał na fundamentach dawnego kościoła renesansowego, który istniał w latach 1525- 1582. Jego charakterystyczną cechą jest kwadratowa wieża, przylegająca do zachodniej ściany świątyni. W wnętrzu świątyni znajdują się ważne dla hiszpańskiej historii obrazy z XVII i XVIII w.

MILEY-CYRUS
Miley Cyrus podczas koncertu w Arganda del Rey koło Madrytu

Kaplica Matki Bożej Solitude

Ta zbudowana w barokowym stylu świątynia powstała w latach 1658-1668. Jego rozbudowa i renowacja odbyła się w latach 1733- 1736.

Most Arganda

Jest to popularny, żelazny most, przechodzący przez rzekę Jarama. Był on częścią starej drogi, znajdującej się na drodze do Walencji.
Most Arganda odegrał ważną rolę w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Najcięższe walki miały tam miejsce między w dniach 6-9 lutego 1937. Wydarzenia, które się tam rozgrywały były inspiracją dla słynnego pisarza, Ernesta Hemingway’a. Jedna z jego najwybitniejszych dzieł , „Komu bije dzwon” była inspirowana wydarzeniami, które się tam rozegrały.

Torre de Telegrafía Óptica

Charakterystyczny punkt widokowy, znajdujący się na jednym z najwyżej położonych miejsc w regionie, znanym jako „El Telegrafo”. To unikatowe miejsce z założenia miało być jednym z punktów na trasie przesyłkowej. Obecnie, znajduje się on w całkowicie opuszczonej okolicy.

Niewątpliwym atutem Argandy są nowoczesne kompleksy sportowe, znajdujące się na terenie gminy.

W rejonie Argande del ray można podziwiać także piękne krajobrazy. Gmina ta jest częściowo objęta parkiem krajobrazowym Parque Regional del Sureste. Park powstał by chronić miejscową florę i faunę. Ze względu na suchy klimat panujący w okolicy i rzadkie opady deszczu, teren gminy porastają głównie rośliny suche, niewymagające dużej wilgoci. W rejonie tym dominują lasy sosnowe, wśród których najbardziej znanym jest Dehesa del Carrascal. Z kolei w gajach rzecznych najwięcej jest topól, jesionów oraz wiązów. Gaje te cechują się wysoką gęstością uprawy. Zamieszkuje je także wiele zwierząt.

Dehese Del Carascar

Stanowi główną część lasu Arganda del Ray. Jego powierzchnia wynosi 131 hektarów. Miejsce to pełni bardzo ważną rolę dla całej społeczności regionu. Jest to ostatnia pozostałość po oryginalnym, śródziemnomorskim lesie, który kiedyś porastał całą okolicę. W miejscu tym swój dom znalazło wiele gatunków zwierząt. Las zamieszkują ssaki takie jak : jeże, ryjówki, nietoperze, zające, myszy, szczury, lisy, czy borsuki. Spacerując po Dehese Del Carascar możemy też natknąć się na ptaki, wśród których najwięcej jest jastrzębi, dudków, szczygłów, wróbli, srok, kuropatw czerwonych, puszczyków czy turkawek.

Laguna de las Madres

To stworzony przez człowieka akwen powstały w miejscu, w którym funkcjonowała kiedyś stara żwirownia. Laguna jest doskonałym, przykładem na pozytywne oddziaływanie człowieka na naturę. Ten zbiornik wodny ma powierzchnie równą 24,4 h. Działa tam prywatna firma, która oferuje szereg atrakcji, które sprawią, że pobyt nad Laguna de las Medres stanie się jeszcze przyjemniejszy. Nad stawem znajduje się obserwatorium ptaków oraz szlak ekologiczny. Powstały tam także wypożyczalnie łódek i kutrów rybackich. Firma organizuje też przejażdżki konne wokół laguny.

Laguna de las Madres stało się domem ptactwa wodnego. Można tam podziwiać czaple, bociany, kaczki, nury, kormorany, czy pliszki. W wyniku intensywnego procesu zalesiania, miejsce to jest gęsto otoczone przez wierzby. W 1998 roku do stawu wpuszczono pstrąga tęczowego, z którymi do dzisiaj mogą zmagać się wędkarze. Na akwenie panuje jednak zasada, że złowione ryby należy z powrotem wpuścić do wody.

Niestety, ostatnimi czasy w okolicy Argande de la ray coraz szybciej znikają obszary zielone. Rozwój przemysłu pełni bardzo ważną rolę dla społeczności miasta, zapewniając nowe miejsca pracy, ale ma także destrukcyjny wpływ na naturę. Lasy i polanki coraz częściej ustępują miejsca kolejnym powstającym fabrykom.

CORRIDA-ARGANDA-DEL-REY

W Argande del Rey odbywają się również festiwale, związane z corridą. Walka torreadorów z bykami, czy gonitwy tych zwierząt są tradycją w wielu regionach Hiszpanii. Podobnie jest także w Argande del ray, gdzie odbywa się wiele festiwali, na których swoje umiejętności mogą prezentować torreadorzy.

Będąc w Arganda del Rey warto spróbować miejscowej kuchni. Wyróżnia się ona wspaniałymi winami i oliwkami z pierwszego tłoczenia. Winnice z tego regionu produkują znakomite trunki, które są eksportowane za granicę. Charakterystycznymi daniami dla Casel del Rey są takie przysmaki jak zupa czosnkowa, czy dania z białej fasoli.

Argande del Rey jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Hiszpanii. Bardzo ważne znaczenie dla rozwoju miasta ma jego położenie geograficzne. Znajduje się w centrum Półwyspu Iberyjskiego, bardzo blisko samego Madrytu. Miasto to może służyć za bazę wypadową dla turystów, odwiedzających stolicę Hiszpanii.

Znajduje się tam bardzo dobrze zorganizowana sieć hoteli, które zapewniają komfortowy wypoczynek swoim gościom. Jednak Argande del ray, nie musi być wyłącznie przystankiem na drodze do Madrytu. W tym rejonie znajduje się wiele ciekawych atrakcji, które nie są może tak sławne ja te w stolicy Hiszpanii, ale na pewno warto zwrócić na nie uwagę.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij