Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Parque del Retiro

Madryt - Park Retiro. Najpiękniejszy i największy park w Madrycie - Parque del Retiro. Poznaj przewodnik po Parku Retiro w centrum Madrytu, stolicy Hiszpanii. Zwiedzanie i atrakcje parku. Jak dojechać i jak odpocząć w tym zielonym, cudownym miejscu Madrytu. A może biegasz i podczas wycieczki do Madrytu nie masz zamiaru przerwać swoich treningów? Park Retiro to doskonałe miejsce do biegania i uprawiania joggingu w Madrycie.

Po intensywnym zwiedzaniu zabytków i muzeów w Madrycie, nie ma nic lepszego niż odpoczynek w Parku Retiro (w języku hiszpańskim Parque del Retiro). Park usytuowany jest tuż za Muzeum del Prado. Jest to najbardziej popularny i najczęściej odwiedzany park w Madrycie. Miejsce spotkań dla zakochanych, dobre miejsce na randkę w Madrycie, jak również ulubione miejsce spacerów mieszkańców Madrytu w niedzielne popołudnia. Tu również warto wybrać się na podryw w Madrycie i znalezienie swojej miłości ...

W niedzielne popołudnie park wypełniony jest "Madrileños", mieszkańcami Madrytu, którzy całymi rodzinami z dziećmi odwiedzają Parque del Retiro. Park jest też miejscem spotkań grup i subkultur młodzieżowych jak np. młodzieży jeżdżącej na desce i roller skating. "Starsza młodzież" gra w boule (kulki) i petanca (hiszpańska gra). Park Retiro w Madrycie sprzyja uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów na świeżym powietrzu, park wypełniony jest biegaczami i uprawiających jogging o każdej porze roku. Okoliczni mieszkańcy Madrytu wykorzystują park do codziennych ćwiczeń fizycznych.

RANDKA-W-PARKU

Nie tylko dobry na randkę w Madrycie ...

Punktem centralnym parku jest duże jezioro zwane "Estranque" na którym można wypożyczyć łódkę i cieszyć się słońcem i ciszą w parku w centrum Madrytu. W parku Retiro znajduje się wiele barów i restauracji, gdzie można przysiąść i odpocząć po trudach zwiedzania zabytków i galerii Madrytu. Bary i kafeterie mają tarasy na świeżym powietrzu, w upalny dzień z przyjemnością można napić się hiszpańskiego piwa, wina lub innego trunku.

O napojach, winach, trunkach i lokalnych napojach alkoholowych w Hiszpanii dowiesz się z naszego przewodnika po Hiszpanii w rozdziale napoje alkoholowe w Hiszpanii. W parku Retiro znajdują sie piękne rzeźby, pomniki, odbywają się koncerty muzyczne, park Retiro jest również gospodarzem corocznej wystawy książek w Madrycie. Historia parku Retiro nie była jednak tak łaskawa dla mieszkańców Madrytu i Hiszpanii.

Aż do XVII wieku park nie był dostępny dla zwykłych obywateli Królestwa Hiszpanii, tylko rodzina królewska mogła z niego korzystać. Odbywały się tutaj walki byków, czyli hiszpańska corrida, przedstawienia teatralne tylko dla rodziny królewskiej i najbliższej świty i dostojników. Dopiero w połowie XVIII wieku park udostępniono poddanym, jednakże był wymagany oficjalny i elegancki strój, aby dostać sie do środka Parku Retiro w Madrycie.
Otaczająca jezioro kolumnada z pomnikiem króla Alfonsa XII, również warta jest uwagi podczas zwiedzania Parku Retiro w Madrycie.

Historia Parque del Retiro

Park został wybudowany dla hiszpańskiego króla Filipa IV. Został udostępniony dla publiczności w roku 1800. Nazwa parku wzięła się od pałacu wcześniejszego króla Hiszpanii, Filipa IV, który to pałac stał na miejscu dzisiejszego Caso del Buen Retiro, budynek, który w tej chwili jest częścią Muzeum del Prado i w chwili obecnej funkcjonuje jako centrum edukacyjne w Madrycie. Druga część pałacu mieściła przez długie lata Muzeum Wojska, czyli "Museo del Ejercito", ale później postanowiono o jego przeniesieniu do Toledo i utworzeniu kolejnej części Muzeum Prado w Madrycie.

MADRYT PARK RETIRO
Pałac Kryształowy w Parku Retiro w Madrycie

Tuż obok znajduje się XIX wieczny Pałac Kryształowy, "El Palacio de Cristal" wybudowany w 1887 roku. Kiedyś była to oranżeria z egzotycznymi roślinami, w tej chwili pałac jest używany jako miejsce wystaw malarskich, rzeźbiarskich, centrum wystawowe, etc. Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia podczas spaceru po Retiro w Madrycie jest neoklasycystyczny Pałac Velazquez datowany również na końcówkę XIX wieku.

Pałac Velazquez również jest używany do prezentowania dzieł sztuki i wystaw okresowych w Madrycie. Wiele tego rodzaju wystaw organizuje pobliskie muzeum Centro de Reina Sofia, czyli Muzeum Reina Sofia w Madrycie. Kolejnym pomnikiem jest "Angel Caido" czyli tłumacząc z języka hiszpańskiego "Upadły Anioł". Jak mówią wszystkie przewodniki po Hiszpanii to jedyny pomnik na świecie upadłego anioła, czyli lucyfera.

Park Retiro w chronologicznym skrócie:

 • Ogród kwiatowy dodany przez Filipa V (1700-1746)
 • Fabryka ceramiki otwarta przez Carlosa III (1759-1788)
 • Park częściowo otwarty dla publiki za panowania Carlosa III (1759-1788)
 • Obserwatorium astronomiczne dodane przez Carlosa IV (1788-1808)
 • Zniszczenie pałacu narodowego, ogrodów i części parku przez oddziały napoleońskie w 1808 roku
 • Rekonstrukcja ogrodów i częściowe otwarcie parku dla publiczności podczas panowania Fernanda VII (1814-1833)
 • Park Retiro przechodzi na własność miasta Madrytu i park zostaje całkowicie udostępniony dla ludności Madrytu w roku 1868
 • Inauguracja Kryształowego Pałacu, Palacio de Cristal w roku 1887
 • Dodanie ozdobnych bram wejściowych do parku Puerta de Espana w 1893 roku
 • Postawienie pomnika Alfonsa XII przy jeziorze w 1922 roku. Projekt finansowany z datków publicznych mieszkańców Madrytu
 • Dokładnie rok po ataku bombowym w Madrycie 11 marca 2005, król i królowa Hiszpanii Juan Carlos i Sofia otworzyli upamiętniający to wydarzenie ogród, utworzony na wzgórzu, udekorowany 192 cyprysami i drzewkami oliwnymi. Każde drzewo reprezentuje jedną ofiarę z zamachu bombowego w Madrycie.

Atrakcje w Parku Retiro w Madrycie

 • Tenis ziemny
 • Piłka nożna
 • Pływanie na jeziorze
 • Skating, roller blading
 • Pikniki
 • Wystawy sztuki i malarstwa w Palacio del Cristal
 • Teatr dla dzieci na wolnym powietrzu w lecie
 • Recitale muzyczne

MADRYT-PARK
Park Retiro w Madrycie

Fakty o Parku Retiro w Madrycie

Oficjalna nazwa: Jardines del Buen Retiro lub Parque del Buen Retiro
Największy park w Madrycie
Park należał do hiszpańskiej monarchii królewskiej do schyłku XIX wieku, kiedy stał się parkiem publicznym.
Park Retiro posiada 18 wejść
Wejście do Parku Retiro jest za darmo.

Godziny otwarcia Parku Retiro:

od 1 maja do 31 października od 7.00 do 24.00
od 1 listopada do 30 kwietnia od 7.00 do 22.00
Park czynny jest codziennie, włącznie z sobotami i niedzielami, także święta publiczne i narodowe.

Stacja metra: Retiro

Powierzchnia: 118 hektarów terenów zielonych w samym centrum Madrytu!

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij