Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Aranjuez

Aranjuez – miasto o królewskiej historii

Miasto Aranjuez położone jest w centrum Hiszpanii, w pobliżu Madrytu (jest częścią aglomeracji Madryt) nad rzeką Tag i Jarama. Od centrum Madrytu dzieli je około 42 km. W mieście mieszka ponad 50 tysięcy osób (stan na 2009 rok). W Aranjuez znajduje się stacja kolejowa, która jest częścią systemu madryckich kolei Cercanías Madrid oraz Media Distancia RENFE.

Została otwarta w roku 1851 i od tamtej pory zachwyca swoją architekturą. Budynek postawiony został w stylu neo - mudejar w latach 1922-1927. Jego budowę zainicjował ówczesny operator kolei Compania de los Ferrocarriles de Madrid w Saragossie y Alicante. Budynek został niedawno odnowiony przez RENFE. Dostępne są tutaj 3 perony, z których podróżni dostaną się do najważniejszych miast w Hiszpanii. Oprócz pociągów można przemieszczać się tutaj samochodem (w pobliżu ulokowane są szybkie i komfortowe autostrady) lub autobusem. W mieście można za symboliczną opłatę wypożyczyć rower.

Gospodarka w Aranjuez opiera się głównie na turystyce. Zwiedzający przyjeżdżają tu z całej Europy, by zobaczyć wspaniały Pałac Królewski z ogrodami oraz inne wartościowe zabytki. Oprócz turystyki, mieszkańcy utrzymują się również z rolnictwa, które dzięki żyznej ziemi obfituje w plony. Uprawia się tutaj pszenicę, szparagi, truskawki oraz winogrona i melony. Przemysł w Aranjuez jest również rozwinięty na wysokim poziomie. Produkuje się tutaj różnego rodzaju detergenty, komputery, narzędzia elektroniczne, wyroby farmaceutyczne i maszyny. Tutaj też znajduje się cukrownia.

Aranjuez słynie z tego, iż od XVI wieku na jego obszarze znajdowała się letnia rezydencja hiszpańskich królów. Ponadto miasto zostało uznane za zabytek historyczny Conjunto Histórico-Artístic w 1983 roku. W 2001 roku Pałac Królewski w Aranjuez wraz z ogrodami został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Istnieje wiele opinii wyjaśniających pochodzenie nazwy miasta. Najczęściej przytacza się jej znaczenie wzięte z języka baskijskiego, gdzie Arantza oznacza głóg. Inni mówią, że nazwa miasta pochodzi z języka łacińskiego od Ara Jovis lub Ara lovia, nawiązująca do Jowisza.

Historia królewskiej rezydencji

W 1178 roku osada została przejęta przez Zakon Santiago. Z racji swojej lokalizacji, w pobliżu stolicy Hiszpanii oraz walorów krajobrazowych, już w średniowieczu zbudowano tutaj dużych rozmiarów budynek. Miał on służyć za szpital dla rannych w wojnie żołnierzy, w czasach wojen muzułmańsko – hiszpańskich mieli tutaj przechodzić rekonwalescencję.

Jednak Królowie Katoliccy postanowili przekształcić te miejsce w swoją letnią i wiosenną rezydencję. Budynek pełnił swoją funkcję aż do XIX wieku. Idąc śladem swoich przodków, Filip II postanowił wybudować w Aranjuez Pałac Królewski godny rodziny królewskiej. Tak oto powstał najbardziej znany i charakterystyczny budynek, który zachwyca turystów z całego świata.

Lokalne fiesty

W Aranjuez organizowanych jest wiele lokalnych świąt i uroczystości. W maju miasto jest gospodarzem festiwalu Muzyki Folkowej, a we wrześniu odbywają się tu Targi Książki. Pod koniec maja hucznie obchodzona jest fiesta San Fernando, kiedy to przez cały tydzień w mieście trwa zabawa.

CASA-LABRADOR-ARANJUEZ
Casa Labrador w Aranjuez

Atrakcje i zabytki Aranjuez

Pałac Królewski – Palacio Real de Aranjuez

Pałac Królewski został zbudowany w XVI wieku, z rozkazu Filipa II. Zaprojektował go Juan Bautista de Toledo oraz Juan de Herrera, a budowa pałacu zakończyła się dopiero w XVIII wieku. Wnętrza budowli zaskakują przepychem i stylowymi dekoracjami. Pełno tu elementów orientalnych i inspirowanych egzotycznymi krajami.

Ogrody Aranjuez to jedne z najpiękniejszych elementów pałacu. Kompozycje zostały wykonane w angielskim i francuskim stylu. Ogród bogaty jest w fontanny i rzeźby, a jego powierzchnia zajmuje około 300 ha. Najbardziej znane ogrody to Jardin del Principe, Jardin del Parterre oraz Jardin de la Isla.

Największy z nic to Jardin del Principe z XVIII wieku, który zajmuje 150 hektarów powierzchni. Zaprojektowany został przez architekta Etienne Boutela, a na jego terenie mieści się budynek Casa del Labrador – to mały dworek wybudowany na polecenie Karola IV. W Jardin del Parterre można podziwiać imponujące rzeźby i posągi cesarzy rzymskich. Natomiast w Jardin de la Isla znajduje się fascynujący mały wodospad oraz bujna roślinność, w cieniu której można odpocząć od niegasnącego tu słońca. Obecnie w Pałacu swoją siedzibę ma muzeum historyczne – Museo de la Vida en Palacio.

Ogrody Aranjuez były inspiracją do stworzenia w 1939 roku utworu muzycznego Concierto de Aranjuez, stworzonego przez Joaquina Rodrigo – jednego z najbardziej wybitnych kompozytorów hiszpańskich z XX wieku. Utwór nadal wykorzystywany jest w filmach oraz innych utworach muzycznych współczesnych artystów.

PALAC-KROLEWSKI-ARANJUEZ
Palacio Real Aranjuez

Filip II przyczynił się również do powstania w Aranjuez kościoła San Antonio, który postawiony został obok Pałacu i miał służyć rodzinie królewskiej podczas uroczystości religijnych. Wybudowano go na skraju placu Plaza San Antonio, który zwany jest Mariblanca. Na drugim końcu placu znajduje się pomnik Wenus z 1762 roku, autorstwa Juana Reyna.

Pałac można zwiedzać w sezonie (kwiecień – wrzesień) od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00 – 20.00. Poza sezonem (październik – marzec) budynek czynny jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00 – 18.00. Palacio Real zamknięty jest w poniedziałki, 1 i 6 stycznia, 1 i 30 maja, 5 września oraz 24, 25 i 31 grudnia. Wstęp kosztuje 9 € za bilet normalny lub 4 € za ulgowy. Osoby niepełnosprawne oraz dzieci do lat 5 mają darmowy wstęp. Na miejscu można skorzystać z usługi zwiedzania z przewodnikiem w kwocie 15 €.
Przejdź do przewodnika po Palacio Real de Aranjuez

Casa del Labrador

Dworek Casa del Labrador został zbudowany za czasów Karola IV w XVIII wieku, w miejscu dawnego domu robotniczego w ogrodach Pałacu Aranjuez. Casa del Labrador ulokowany jest zaraz nad brzegiem rzeki Tag. Zaprojektowany został przez Juana de Villaneuva oraz jego asystenta Antonio Lopez Aguado.

Budynek posiada trzy piętra i postawiony został w stylu neoklasycystycznym. Wnętrze jest bogato zdobione, a dekoracje pochodzą z różnych okresów. Najpiękniejsze pokoje to Platino oraz Maria Luisa. Zwiedzanie obiektu jest możliwe tylko z przewodnikiem, z łączonym biletem do Pałacu Królewskiego. Cena takiej wizyty z przewodnikiem to 15 € za bilet normalny i 10 € za ulgowy.

Plaza de Toros

Plaza de Toros to imponująca arena do walki byków wybudowana w roku 1760, z polecenia Karola IV. Została otwarta w1797 roku i miała pojemność 9 tysięcy widzów, choć wtedy liczba ludności w mieście ledwo przekraczała 4 tysiące osób. To imponująca i okazała arena, która posiada dwanaście wejść.

W roku 1809 roku miejsce uległo pożarowi, ale król Ferdynand VII odbudował Plaza de Toros i oddał je miastu. Postało tu małe muzeum Una Gran Fiesta, które jest otwarte dla zwiedzających tylko w soboty, niedziele i poniedziałki w godzinach porannych.

ARENA-BYKOW
Arena do walki byków w Aranjuez

Klasztor San Pascual

Został założony przez króla Karola III w latach 1765-1779. Był klasztorem franciszkanów, ale za panowania Izabeli II stał się siedzibą zakonu żeńskiego. Projekt budynku stworzył włoski architekt Francesco Sabatini. Fasada budynku została postawiona w stylu klasycystycznym, a wieże świątyni są w stylu barokowym.

Dodatkowym zwieńczeniem zachwycającego wyglądu są kolumny i filary budynku. Ołtarz główny z XVIII wieku to niezwykła praca artysty Anton Raphael Mengs.
Tutaj również pierwotnie można było podziwiać kilka obrazów włoskiego artysty Giovanni Battista Tiepolo, które obecnie zostały przeniesione do Muzeum Prado w Madrycie.

W Aranjuez znajduje się jeszcze wiele innych, interesujących zabytków, które warto zobaczyć na własne oczy, m.in. odrestaurowany Królewski Teatr Karola III, centrum kulturalne Isabel de Farnesio, zabytkowe kościoły czy rynek.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Madrycie | lotnisko Barajas w Madrycie | zwiedzanie Madrytu | Alcala de Henares | Palacio de Aranjuez |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij