Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Transport z lotniska Barajas do Madrytu

Połączenia i transfery z lotniska w Madrycie. W Madrycie być i nie być – jak dojechać z lotniska do centrum i z powrotem
Każdy, kto podróżował po Europie i świecie wie, że przylatując do dużego miasta można napotkać spore problemy. Oprócz kłopotów z komunikacją w innym języku, braku znajomości miejsca i miejscowych zwyczajów, trudności może stwarzać zwykły przejazd z lotniska do centrum.

Madryt, podobnie jak inne duże metropolie europejskie, oferuje w tym zakresie sporo możliwości, jednak nikt nie powiedział, że dużo opcji do wyboru nie stanowi kolejnego utrudnienia. Problemy piętrzą się i piętrzą, zaczynamy wpadać w panikę. Teraz zamiast wydostać się z lotniska stoimy w miejscu przytłoczeni sytuacją. Ale spokojnie – to tylko ćwiczenia bojowe. W tym artykule postaramy się możliwie najdokładniej opisać to, czego można spodziewać się po pierwszych kilkudziesięciu minutach pobytu w Madrycie.

O lotnisku Barajas

Port lotniczy w Madrycie jest naprawdę ogromny. Ponieważ Hiszpania jest krajem, który co dzień przyjmuje i żegna ogromną rzeszę turystów, także lotnisko w stolicy jest przygotowane na przyjęcie dużej liczby pasażerów. Port lotniczy Madryt – Barajas (ICAO: LEMD, IATA: MAD) znajduje się około 13 kilometrów na północny wschód od centrum Madrytu. Port obsługuje loty z Polskich lotnisk w Warszawie a także Krakowie i Poznaniu. Daje to dość dobre połączenie, zwłaszcza, że przeloty obsługiwane są jednocześnie przez kilka linii lotniczych.

Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniany charakter Hiszpanii i jej turystykę, trudno dziwić się, że Madryt – Barajas jest największym w Hiszpanii oraz jednym z największych portów lotniczych w Europie. Codziennie przybywają i odlatują stąd tysiące osób – jedni przemieszczają się w głąb europy, inni korzystają z dogodnej lokalizacji, by przedostać się na drugą półkulę. Pewne jest, że nawet największego Polskiego lotniska nie da się rozmiarami porównać do madryckiego molocha.

LOTNISKO-MADRYT-HISZPANIA-BARAJAS-TERMINAL-4
Terminal T4, lotnisko Madryt Barajas

Wydostajemy się z terminala

Pierwszym środkiem transportu, który pozwoli dostać się do centrum będą…Twoje nogi. Ponieważ lotnisko Madryt – Barajas jest bardzo duże, wstępnym wyzwaniem, jakie staje przed turystą po raz pierwszy odwiedzającym stolicę Hiszpanii, jest wydostanie się na zewnątrz budynku. Nie jest to zadanie łatwe, nie tylko ze względu na rozmiary portu lotniczego. Osoby, które po raz pierwszy będą miały okazję znaleźć się na tak dużym lotnisku, mogą pogubić się w oznaczeniach i nie trafić do docelowego miejsca. Co ważne, między terminalami 1, 2 i 4 kursuje regularnie bezpłatny autobus

Frustracja może nasilić się, jeśli sami nie będziemy w stanie odnaleźć wyjścia z sytuacji. W takim przypadku trzeba będzie porozumieć się z obsługą lotniska, która chętnie wytłumaczy w jaki sposób dotrzeć do postoju taksówek, stacji metra czy autobusu. To także może okazać się kłopotliwe, ponieważ obywatele Hiszpanii z natury wolą używać swojego języka w rozmowie z obcokrajowcami, a szczególnie w Madrycie stolicy Hiszpanii. Jeśli jednak uda się wyjść cało z opresji i trafić przed główne wejście, połowa sukcesu już jest za nami.

Tanie i wygodne metro

Dla oszczędnych i dobrze zaznajomionych z topografią miasta, najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd do centrum Madrytu za pomocą metra. Kolej podziemna w Madrycie jest jedną z najbardziej rozbudowanych sieci w Europie. Wbrew pozorom podróż metrem jest jedną z najwygodniejszych opcji. Niestety nie poleca się podróżować z lotniska mając przy sobie spore bagaże, ale podręczna torba lub plecak nie będą stanowić utrudnienia ani dla turysty, ani dla innych pasażerów.

Z lotniska do centrum kursuje metro linii numer 8. Za pomocą tego środka transportu można dotrzeć do centrum wciągu około 20 minut. Co ważne, linia 8 zatrzymuje się na lotnisku Madryt – Barajas na dwóch przystankach (T3 i T4). Jeśli wracasz na lotnisko i odjeżdżasz z terminala przy T1 lub T2, na dojazd do celu przeznacz dodatkowe pół godziny.

Opcja przejazdu metrem jest bardzo tania i komfortowa w porównaniu do innych dostępnych. Bilety można kupić zarówno na stacji metra, jak i na lotniskowym terminalu numer 2 oraz 3.

Jeden przejazd to koszt około €1,10, za jednodniową kartę turystyczną z mapką gratis zapłacić trzeba €5. Istnieje także możliwość wykupienia tzw. dekadówki, czyli biletu na całe 10 dni z darmowym wejściem do muzeum.
Zdecydowaną wadą rozwiązania jest brak możliwości podziwiania widoków.

Taxi i auto

Podróż do centrum autem osobowym może oznaczać jedną z dwóch opcji: albo wybieramy się tam taksówką, albo wypożyczonym samochodem. W obu przypadkach trzeba liczyć się z większymi, niż w przypadku podróży metrem i autobusem, kosztami. Za przejazd taksówką do centrum należy zapłacić około €25. Jak przystało na Hiszpanię, warto choć w najmniejszym stopniu znać język. Dzięki niemu będziemy traktowani łagodniej i być może uda nam się uniknąć złości taksówkarza w jego zły dzień.

TRANSPORT-MADRYT-LOTNISKO-CENTRUM-MADRYTU
Można dojechać także pociągami cercanias do centrum Madrytu

Wypożyczając auto zapłacimy najwięcej. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie nawigacji GPS. Jeśli nie jest to możliwe, warto odszukać na mapie drogę N100, by następnie skierować się na trasę N2 w kierunku Madryt – Barcelona. Zamiast jechać trasą N2 można także skierować się w stronę obwodnicy autostradowej M 30 lub M 40, a stamtąd skręcić w stronę centrum. Za wypożyczenie auta na dobę zapłacimy od około €35 za dobę. Ważne: Hiszpanie są kierowcami z temperamentem – nie licz na taryfę ulgową i uprzejme przepuszczanie auta.

Niezawodny autobus

Dla kochających proste rozwiązania pozostaje opcja przejazdu autobusem. Regularne kursy odjeżdżają spod lotniska, dlatego nie powinno być problemu z noszeniem ciężkich bagaży. Jeśli miejsce docelowe, do którego udajesz się z lotniska, znajduje się niedaleko przystanku linii 204, 201, 200 lub 101, można ze spokojem stwierdzić, że masz ogromne szczęście. Zarówno tam, jak i z powrotem

Dostępne są bilety jednorazowe oraz dziesięcioprzejazdowe, które można wykorzystać zarówno na trasie kursowania autobusu, jak i metra (tzw. metrobus). Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu obszar, po jakim możemy poruszać się w Madrycie jest o wiele większy i bardziej dostępny.

Który z przedstawionych powyżej sposobów jest najlepszy? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz po pobycie w stolicy Hiszpanii. Jeśli cenisz mobilność, z lotniska Madryt – Barajas wyjedziesz wypożyczonym autem. Masz ochotę powierzyć misję dowozu Ciebie i bagaży doświadczonej osobie, by zajmować się chłonięciem miejskiego klimatu? Wybierzesz taksówkę

Cenisz tanie i proste rozwiązania? Spróbuj jazdy metrem, lecz uważaj, żeby nie wydać dodatkowo za taksówkę, jeśli miejsce docelowe będzie oddalone od jakiejkolwiek stacji metra.
Bez względu na to jakiego rodzaju transport z portu lotniczego Madryt – Barajas wybierzesz, Madryt oferuje wiele możliwości. Stolica Hiszpanii to miasto przyjazne zarówno tym, którzy wolą przemierzać ją piechotą, raz na jakiś czas wskakując do miejskiego autobusu lub metra, a także tym, którzy cenią komfort podróży autem.

AUTOBUS-LOTNISKO-MADRYT-CENTRUM-MADRYTU

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij