0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Majadahonda to miasto położone w centralnej części półwyspu Iberyjskiego. Jest ono częścią prowincji Madryt i Wspólnoty Autonomicznej Madrytu. Odległość między Majadahondą a stolicą Hiszpanii wynosi zaledwie 16 kilometrów. Doskonałe położenie geograficzne miasta jest najważniejszym czynnikiem, wpływającym na jego dynamiczny rozwój gospodarczy w ostatnich latach.
Majadahonda zajmuje powierzchnie wynoszącą 38,47 km2. Obszar ten zamieszkuje 70 tysięcy ludzi. Cechą charakterystyczną miasta jest wysoki wskaźnik gęstości zaludnienia – na 1 km2 przypada około 1.840 mieszkańców.
Miastami partnerskimi Majadahonda są francuskie Clamart i węgierski Ferencvaros.
Najważniejszym miastem znajdującym się w pobliżu Majadahonda jest bezapelacyjnie Madryt. Jednak w pobliżu tego ośrodka znajdują się również niewielkie, ale za to bardzo klimatyczne miejscowości. Należy do nich zaliczyć: Pozuelo de Alarcón, Villanueva de la Kanada, Villaviciosa de Odón, Colmenarejo, Boadilla del Monte, Torrelodones, Alcorcón, Galapagar, Villanueva del Pardillo, Brunete, Quijorna.
Warto także przeanalizować, jak wygląda odległość między Majadahodna a największymi i najważniejszymi miastami w Hiszpanii. :
- Barcelona – 518 km
- Sewilla- 390 km
- Walencja – 318 km
- Malaga – 421 km
- Kordoba – 299 km
- Alicante – 376 km
- Palma de Mallorca – 565 km
- Bilbao – 320 km
- Saragossa – 284 km
- Murcja- 364 km
- Las Palmas Gran Canaria – 1764 km
Majadahonda znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Region ten cechuje się gorącymi i słonecznymi latami, ze znikomymi opadami deszczu. Występują tam także łagodne z zimy z bardzo rzadkimi opadami śniegu.
Trudno dokładnie określić, kiedy powstała Majadahonda. Prawdopodobnie początków tego miasta należy doszukiwać się w XIII wieku. Wtedy to na ten teren przybyła grupa pasterzy, która zbudowała pierwsze domostwa. Z czasem tej prowizorycznej osady powstała wioska o nazwie Majada- Honda. W centralnej części miasteczka powstał kościół. Obok niego znalazła się skromna gospoda oraz niewielki szpitalik. Według spisu ludności z XV wieku w Majada- Honda zamieszkiwało wówczas około 400 mieszkańców.
W tym czasie następował stopniowy rozwój osady. Pod koniec wieku w jej skład wchodziło 200 domostw, w których schronienie znalazło 800 ludzi.
Dramatyczne konsekwencje dla tego regionu miała wojnę o niepodległość Hiszpanii, z początku XIX wieku. Konflikt ten wybuchł w 1807 roku, kiedy to francuskie wojska zajęły całe ziemie Półwyspu Iberyjskiego. Krwawa walka sprawiła, że zniszczeniu uległo wiele hiszpańskich miejscowości. Jedną z nich była Majadahona. Już przed wybuchem działań zbrojnych miasto zostało znacznie wyludnione w skutek głodu i panujących plag. W wyniku zbliżającego się frontu ludność miasta opuściła swoje domy.
11 sierpnia na tym terenie rozegrała się bitwa, która całkowicie zmieniła tutejszy krajobraz. Po powrocie do dawnych domów, mieszańcy zastali niemal doszczętnie zrujnowaną wioskę. Po zakończeniu wojny i odbudowie Majadahony rozpoczął się czas bogactwa i dobrobytu. Symbolem tego okresu było nowo powstałe kasyno, w którym czas spędzali najbogatsi mieszkańcy miasta. Sielanka nie trwała jednak długo.
W 1936 roku w Hiszpanii wybuchła wojna domowa, między zwolennikami generała Francisko Franco a demokratycznymi przywódcami. W znajdującej się na przedpolu Madrytu Majadahonie dochodziło do ciężkich starć między wrogimi wojskami. W efekcie wioska została całkowicie zrujnowana - nie ostał się niemal żaden budynek.
Wkrótce rozpoczęto budowę nowego ośrodka. W latach 60 XX wieku Majadahonda porzuciła swój dotychczasowy, rolniczo- wiejski charakter. Włodarze miasta utwardzili drogi, stworzyli kanalizację i założyli pierwsze szpitale.
W ostatnich latach w Majadahondzie, podobnie jak we wszystkich ośrodkach skupionych wokół Madrytu, nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy. Tę prawidłowość najlepiej pokazuje dynamiczny wzrost liczby mieszkańców miasta. W roku 1960, kiedy rozpoczęła się budowa nowego ośrodka, Majadahonda liczyła niecałe 3000 mieszkańców. W ciągu dwudziestu lat populacja miasta wzrosła niemal dziesięciokrotnie- w 1981 przebywało tam ponad 22 000 tysiące ludzi. Kolejna eksplozja demograficzna na tym obszarze nastąpiła w ostatnich 15 latach.
W 2001 roku populacja miasta wynosiła 50 tysięcy mieszkańców, a 13 lat później ich liczba przekroczyła 70 tysięcy.
Dominującym sektorem w gospodarce Majadahondy są usługi. Na terenie miasta powstały siedziby wiele krajowych i zagranicznych firm. Większość z nich skupiona jest w Carrelo – biznesowym centrum miasta. Budowa tego obszaru przemysłowego rozpoczęła się na początku XX wieku.
Jego powierzchnia wynosi 25 hektarów. Znajdują się tam siedziby przedsiębiorstw, hotele oraz wielkie centra handlowe, wśród których największym jest Central West, gdzie mieści się gigantyczny hipermarket Carrefour. W 2011 roku w jednym z obiektów handlowych w Carrelo wybuchł pożar, jednak budynek szybko naprawiono.
W Majahadondzie funkcjonuje także Hospital Universitario Puerta de Hierro Majadahonda- jeden z największych i najnowocześniejszych szpitali publicznych w okolicach Madrytu.
Placówka mieści się na ulicy Manuell de Fala 1. Bardzo ważnym czynnikiem dla skutecznego funkcjonowania szpitala jest jego świetna lokalizacja. Znajduje się on w pobliżu autostrady A6, łączącej Madryt z La Coruna oraz obwodnic M-40 i M-50, prowadzących do stolicy Hiszpanii. W szpitalu przyjmowani są pacjenci nie tylko z Majadahondy, ale także innych miast wchodzących w skład Autonomicznej Wspólnoty Madrytu. W Universitario Puerta de Hierro Majadahonda powstało ponad 600 jednoosobowych pokoi, w których przebywają pacjenci. W szpitalu znajdują się także 22 sale operacyjne.
Cały kompleks zajmuje powierzchnie 165 000 m2. Obok niego zbudowano gigantyczny parking , który może pomieścić 3000 samochodów. W Universitario Puerta de Hierro Majadahonda wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia techniki w dziedzinach medycyny nuklearnej i radioterapii. Początki tej placówki sięgają roku 1964. Pierwotnie znajdował się on w Madrycie, skąd w 2008 roku został przeniesiony do Majadahondy. Szpital jest zarządzany przez madrycki serwis zdrowia. Jest także jednym z czterech szpitali klinicznych Wydziału Medycyny Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie.
Jedną z wizytówek miasta jest Gran Via. To dzielnica pełniąca rolę centrum kulturalnego Majadohondy oraz najbardziej reprezentatywna część tego regionu. To także jedna z najstarszych części miasta. W ciągu całej swojej historii, ten kanał komunikacyjny nosił różne nazwy, a jego obecne miano funkcjonuje od 4 grudnia 1961. Najstarsze udokumentowane wzmianki o niej pochodzą z 1634 roku. Po zakończeniu wojny domowej to właśnie wokół tej drogi zaczęła się budowa nowego miasta..Wkrótce wokół Gran Via zaczęły powstać liczne sklepy, zakłady fryzjerskie i wszelkie inne budynki komercyjne.
Przez całą historię nowego ośrodka miejskiego w Majahodondzie Gran Via podlegała nieustannym przebudowom, aby zapewnić lepsze połączenie z różnymi częściami miasta. Ostanie prace zakończyły się w 2010 roku. Cała ulica została zbudowana z granitowej kostki brukowej. Od dziesięcioleci na Gran Via odbywają się wydarzenia kulturalne, takie jak procesje czy walki byków.
Majadahonda jest także znana z obszarów zielonych, otaczających miasto. Rejon ten wchodzi w skład zajmującego powierzchnię 800 hektarów kompleksu leśnego Monte de Pilar. Ten rezerwat przyrody powstał na terenie trzech gmin- Madrytu, Pozuelo de Alarcon i właśnie Majahondy.
Obszar dzisiejszego parku jest jedną z pozostałości po dawnych królewskich terenach myśliwskich. Na terenie Monte de Pilar znajdują się szlaki piesze i rowerowe, a także tablice informujące o znajdującej się w parku florze i faunie. Monte de Pilar jest obecnie otwarty dla wszystkich zwiedzających.
Na terenie Majadahondy powstały także liczne parki, w których można zobaczyć takie gatunki ptaków jak : szpak jednobarwny, grzywacz, sroka zwyczajna, pliszka siwa, kos zwyczajny, sowa, pustułka, myszołów, dzięcioł czy kuropatwa czerwona. Majadahonde zamieszkują także liczne niewielkie ssaki, wśród nich żenaty zwyczajne, zające czy króliki.
Madajahonda jest miastem, które wyróżnia się bardzo bogatym życiem kulturalnych. Powstało tam wiele popularnych w Hiszpanii zespołów, które tworzą muzykę różnych nurtów. Bardzo duży wpływ miała na to działalność Niezależnego Stowarzyszenia Muzyków Majahondy. Ożywiło ono działalność artystyczną wśród młodzieży, czego efekty możemy oglądać do dzisiaj.
Niewątpliwie, jednym z najważniejszych budynków kulturalnych w mieście jest Auditorio Alfredo Kraus, w którym odbywają się najważniejsze koncerty muzyki klasycznej w mieście. Budowla została nazwana imieniem jednego z najwybitniejszych hiszpańskich tenorów. Jej otwarcie nastąpiło w 1998 roku w obecności samego Alfredo Krausa i ówczesnego ministra edukacji, Esperenzy Aquirre.
Audytorium może pomieścić 250 widzów. Ważną rolę dla kultury regionu odgrywa także Biblioteca Municipal Francisco Umbral. To nowoczesna publiczna biblioteka, w której zbiorach znajduje się niemal 70 tysięcy dokumentów w różnych formatach. Na jej terenie znajduje się 414 stanowisk czytelniczych, w tym 42 z dostępem do Internetu.
Kulturalnym sercem Majadahondy jest bez wątpienia La Casa de Cultura Carmen Conde. To właśnie tam odbywają się największe i najważniejsze imprezy w mieście.
Majadahonda jest także ważnym ośrodkiem sportowym centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. W tym mieście, podobnie zresztą jak w całej Hiszpanii, największą popularnością cieszy się piłka nożna. Najważniejszym przedstawicielem Majadahondy jest bez wątpienia drużyna Rayo, występująca obecnie w Seconda Division B, trzeciej klasie rozrywkowej w Hiszpanii. Miasto posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę piłkarską.
Z nowoczesnych i dobrze przystosowanych ośrodków treningowych korzystają najbardziej znane kluby piłkarskie na Półwyspie Iberyjskim. Miasto spełnia także bardzo dużą rolę dla popularyzacji hokeja w Hiszpanii. Na terenie miasta swoje mecze rozgrywa drużyna SAD Majadahonda. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów w kraju, którego zawodnicy regularnie odnoszą sukcesy we wszystkich kategoriach wiekowych.
Miasto jest także jednym z najważniejszych ośrodków łyżwiarstwa figurowego na Półwyspie Iberyjskim. W miejscowych klubach trenują najlepsi hiszpańscy zawodnicy, w tym Sonia Luente i Javier Fernández, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich Vancouver w 2010 roku. Majadahonda stara się także zachęcać najmłodszych do uprawiania tego sportu, czego przykładem jest działanie miejskiej szkoły, która uczy jazdy na łyżwach.
W tym mieście znajdują się hotele, które zapewnią komfortowy wypoczynek wszystkim odwiedzającym je gościom. Jednym z nich jest Hotel Majahadonda. Znajduje się w pobliżu szpitala Puerta de Hierro. Pensjonat dysponuje eleganckimi, klimatyzowani pokojami, które są wyposażone w telewizję satelitarną i klimatyzacje. Wszyscy goście mają także darmowy dostęp do sauny i siłowni. W Hotel Majahadonda działa także restauracja, specjalizująca się w daniach kuchni śródziemnomorskiej.
Majadahonda jest miastem o wielkiej tradycji historycznej. W tym rejonie rozegrały się wydarzenia, które miały bardzo duży wpływ na przebieg dwóch wielkich wojen – o niepodległość Hiszpanii w latach 1807-1814 i wojny domowej, toczącej się między 1936 a 1939 rokiem. Obecnie Majadahonda jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej rozwiniętych ośrodków na Półwyspie Iberyjskim. Położenie geograficzne miasta i dobrze zorganizowane połączenie z Madrytem sprawiają, że panują tam dobre warunki do jego dalszego rozkwitu.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.