Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Galapagar

Galapagar koło Madrytu

Udział w biegu to świetny i oryginalny pomysł na przywitanie Nowego Roku. Taki wyścig odbywa się w hiszpańskim mieście Galapagar i w jego okolicach. W słynnym biegu San Silvestre mogą wziąć udział zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i amatorzy. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. Co roku odnotowywane są rekordy frekwencji zarówno kibiców.

Galapagar to miejscowość zlokalizowana w północno - wschodnich okolicach Madrytu. Powierzchnia Galapagar wynosi 65 kilometrów kwadratowych. Miasto zamieszkuje ponad 31 tys. ludności, agęstość zaludnienia wynosi blisko 481 osób na kilometr kwadratowy.

Galapagar jest 22 gminą pod względem największego zaludnienia we Wspólnocie Madrytu. Dużo ludności zamieszkuje dzielnicę Galapagar o nazwie „La Navata”. Znajduje się tam wiele domów rodzinnych, są też sklepy, szkoły, apteka i restauracje. Najważniejszym miejscem dla mieszkańców dzielnicy „La Navata” jest m.in. dworzec kolejowy.

Granice Galapagar

Galapagar graniczy z Colmer, Collado Villalba, El Escorial, Las Rozas de Madrid, San Lorenzo de El Escorial, Hoyo de Manzaranes, Moralzarzal, Villanueva del Pardillo oraz Guadarrama. Herb gminy przyjęto w 1978 r. Przedstawia on żółte żółwie na zielonym tle, a górę herbu wieńczy królewska korona. Jaka jest historia Galapagar? Tereny te zaczęto osiedlać w XII w.

W 1208 r. obszar dzisiejszego Galapagar należał do Sexmo de Manzanares w Segovii. W 1249 r. Fernando III określił granice między Madrytem i Segovią, a później Alfons X Mądry nazwał ten teren Real de Manzanares. Powstanie Galapagar datowane jest na 1268 r. Miasto założyli rolnicy. W 1475 r. teren dzisiejszego Galapagar dostał się pod władanie księcia Diego Hurtado de Mendoza.

Rozwój gospodarczy

Tereny Galapagar rozwijały się bazując na rolnictwie. Obecnie miasto wciąż słynie z dobrej gospodarczej koniunktury. Na czym opiera się gospodarka Galapagar? W mieście rolę odgrywają w tym sektorze m.in. hodowla zwierząt, handel i bankowość. Na rozwój przemysłu wpłynął tutaj wzrost liczby ludności.

GALAPAGAR

Galapagar usytuowane jest w pobliżu gór Sierra de Guadarrama. Góry te znajdują się między pasmami górskimi Ayllon i Gredos. Najwyższym szczytem gór Sierra de Guadarrama jest Penalara. Szczyt ten mierzy 2428 metrów wysokości.

Bogata roślinność

Obszar górski Sierra de Guadarrama charakteryzuje się różnorodnością fauny i flory. Góry porastają głównie lasy sosnowe i dębowe. Szczyty pokryte są łąkami i krzewami. Wśród zwierząt na obszarach Sierra de Guadarrama występują m.in. dziki, jelenie, sarny, łasice, borsuki, zające i lisy.

Są też ptaki - a wśród nich sępy i orły. Co ciekawe, góry Sierra de Guadarrama pełniły w przeszłości funkcje ostrzegawcze. Na górze Almenara znajdującej się w Robledo de Chavela palono ogniska, które miały ostrzec władze i mieszkańców Madrytu o zbliżającym się zagrożeniu.

Atrakcja dla turystów

Góry Sierra de Guadarrama są dużą atrakcją dla turystów podróżujących po Galapagar i okolicach. Warto zaznaczyć, że w 2013 r. część tego pasma górskiego została włączona do parku Narodowego Guadarrama.
W średniowieczu góry Sierra de Guadarrama zwano Sierra de Dragon. Ta nazwa wzięła się od kształtu The Seaven Peaks - jednego z najważniejszych pasm górskich Sierra de Guadarrama, które przypomina smoka.

Park regionalny

Góry Sierra de Guadarrama, które znajdują się na terenie Galapagar, są częścią parku regionalnego Parque regional del Curso medio del rio Guadarrama y su entorno, czyli parku regionalnego środkowego biegu rzeki Guadarrama i jego otoczenia. Rezerwat ten rozciąga się na powierzchni ponad 22 hektarów. Powstał w 1999 r.

Tereny gminne

Obszar parku regionalnego znajduje się na terenach 19 gmin. Oprócz Galapagar są to gminy: Alamo, Batres, Arroyomolinos, Boadilla del Monte, Colmenarejo, Brunete, Majadahonda, Mostoles, Moraleja de Enmedio, Navalcarnero, Serranillos del Valle, Las Rozas de Madrid, Sevilla la Nueva, Valdemorillo, Torrelodones, Villanueva del Pardillo, Villanueva de la Canada i Villaviciosa.

Największy obszar parku regionalnego - ponad 3 tys. hektarów - zlokalizowany jest na terenie gminy Villaviciosa. Drugą gminą pod względem obszaru parku znajdującego się na gminnym terenie jest właśnie Galapagar. Turyści najchętniej odwiedzają park w Galapagar, w Colmenarejo, w Batres i w Valdemorillo.

Skały granitowe i gliny

W północnej części parku regionalnego, czyli na obszarach Galapagar, Valdemorillo, Colmenarejo i Torrelodones, występują skały granitowe i gnejsowe. W częściach parku na terenach innych gmin występują natomiast skały osadowe zwane glinami. Północna część parku regionalnego dzieli się na cztery obszary: Adehesados Encinares, Valmayor Reservoir, Sotos oraz Monte de El Gasco i Altos del Ahijon.

Podział parku

Adehesados Encinares to część usytuowana na terenie gminy Galapagar. Obszar ten otacza zbiornik Las Nieves. Valmayor Reservoir to część parku zlokalizowana na terenach gmin Valdemorillo i Colmenarejo. Charakterystyczne dla tej części parku regionalnego rośliny to: wierzby, jesiony, jaskry, głóg, jeżyna, wiciokrzew i dzika róża. Powszechne są też trawy zwane turzycami.

GALAPAGAR-HISZPANIA

Kolejna część parku - Sotos - podobnie jak Valmayor Reservoir usytuowana jest na terenach gmin Valdemorillo i Colmenarejo. Teren ten zajmują głównie lasy dębowe i rzeki. Monte de El Gasco i Altos del Ahijon to z kolei części zlokalizowane w gminach Torrelodones i Galapagar. Podobnie jak północny obszar parku regionalnego również tereny południowe, wschodnie i zachodnie dzielą się na poszczególne części.

Most i kaplica

W parku Parque Regional del Curso medio del rio Guadarrama y su entorno znajdują się liczne zabytki. Oprócz parku regionalnego w Galapagar warto zobaczyć również kaplicę Navata i most Alcanzoria z czasów muzułmańskich, Zarówno most, jak i kaplica, znajdują się w dzielnicy Galapagar La Navata. Most, zwany też Alcanzorra, zbudowany został w okresie od IX do XI wieku na rzece Guadarrama. W okresie średniowiecza most pełnił funkcje obronne. Alcanzoria ma kształt półkolistego łuku, a zbudowany jest z granitowych płyt.

Świąteczne obchody

Społeczność Galapagar lubi organizować różne wydarzenia, m.in. imprezy sportowe czy koncerty. W mieście obchodzone są też religijne święta. Specjalne uroczystości organizowane są w okresie Wielkiego Tygodnia. Uczestniczą w nich przedstawiciele różnych bractw m.in. Bractwa Matki Bożej Solitude czy Bractwa Świętego Chrystusa Miłosiernego.

Ważna edukacja

Władze zarządzające Galapagar sporą uwagę przykładają do rozwoju szkolnictwa. Na terenie Galapagar działa dziewięć przedszkoli, cztery szkoły publiczne i dwie szkoły prywatne.
Oprócz placówek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży jest też szkoła dla dorosłych - Centrum Edukacji Dorosłych.

Miejski Ośrodek Sportu

W hiszpańskiej gminie stawia się też na rozwój sportu. W 1996 r. w mieście zbudowano Miejski Ośrodek Sportu. Prowadzone są w nim sportowe zajęcia z piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Ośrodek wyposażony jest również w korty tenisowe i kryte baseny.

Bieg sylwestrowy

Ważnym sportowym wydarzeniem w Galapagar jest organizowany co roku słynny bieg San Silvestre. Impreza odbywa się ostatniego dnia roku. O tytuł najlepszego biegacza rywalizują na trasach Madrytu i okolic. Wyścig San Silvestre składa się z dwóch części.

Pierwsza część - San Silvestre Popular - kierowana jest do wszystkich biegaczy. Może wziąć w niej udział nawet 39 tys. zawodników. Natomiast w drugiej części - San Silvestre Vallecana biorą udział już wykwalifikowani zawodnicy. W tej części wyścigu startuje tysiąc zawodników. Aby wystartować w wyścigu San Silvestre Vallecana, mężczyźni muszą mieć na swoim koncie przebiegnięcie dystansu 10 km w czasie 39 minut, a kobiety w czasie 45 minut.

Sławni biegacze

Wyścig San Silvester rozpoczyna się o godzinie 17.30. Warto zaznaczyć, że hiszpański wyścig jest niezwykle prestiżową imprezą. Brali w nim do tej pory udział słynni światowi biegacze. Wśród nich warto wyróżnić m.in. Carlosa Lopesa z Portugalii. Lopes to zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Los Angeles. Sportowiec jest również pierwszym człowiekiem, który ukończył maraton w czasie poniżej dwóch godzin i ośmiu minut.

Światowy rekord

W 2006 r. Eliuda Kipchoge z Kenii ustanowił ówczesny rekord wyścigu, pobijając aktualny wtedy światowy rekord w biegach, wynoszący 26 minut 54 sekund. Eliuda Kipchoge to sportowiec, który podczas igrzysk w Pekinie zdobył srebrny medal.
Co ważne, rekordy w szybkości pokonania dystansu osiągają nie tylko profesjonalni zawodnicy biorący udział w części San Silvestre Vallecana, ale również amatorzy rywalizujący w San Silvestre Popular.

GALAPAGAR

Pianka na szczęście

Sylwestrowe biegi cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Madrytu i okolic, jak i turystów. Długość trasy do pokonania wynosi 10 km. Udział w biegu to świetny pomysł na oryginalne przywitanie Nowego Roku. Warto podkreślić, że atmosfera towarzysząca imprezie jest niezwykle radosna, a kibiców nie brakuje. Organizatorzy pamiętają, że wyścig odbywa się w sylwestra, więc z tej okazji najszybszych sportowców polewają specjalną szampańską pianką.

Festiwal jazzowy

W Galapagar oprócz wydarzeń sportowych odbywa się też wiele imprez kulturalnych. Większość wydarzeń organizowanych jest w Centrum Kultury o nazwie „The Pocilla”. Zaprasza się tam m.in. na Jazz Festival. Ta impreza odbywa się każdego roku latem i biorą w niej udział światowe gwiazdy muzyki. Do tej pory festiwal uświetnili swoimi występami m.in. James Brown czy Diana Krall.

Miejska biblioteka

Warto wspomnieć o imponującej miejskiej bibliotece, mieszczącej się na placu Konstytucji. Otwarto ją w 2015 r. Uroczystego otwarcia budynku dokonał Ricardo Leon. Trzypiętrowa biblioteka składa się z dziesięciu pomieszczeń i ma 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Biblioteka wyposażona jest w ponad 230 miejsc przeznaczonych do czytania. Co ważne, w budynku mieści się również specjalny dziecięcy dział z publikacjami dla najmłodszych.

Jaki klimat w mieście?

W Galapagar panuje klimat śródziemnomorski. Najniższą temperaturę w mieście odnotowano w 2009 r. Wynosiła ona około -10 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura wyniosła do tej pory około 39 stopni. Warto zaznaczyć, że temperatura w Galapagar jest zawsze niższa od tej, która panuje w Madrycie. Opady deszczu w rejonie Galapagar są obfite.

Rocznie występuje około 670 mm opadów. Najbardziej mokrym miesiącem jest listopad. Śnieg jest w Galapagar rzadkim zjawiskiem. Śnieżnych dni w ciągu roku jest średnio od 5 do 10. Natomiast mgły występują od 10 do 20 dni w roku, a burze od około 20 do 30 dni w ciągu dwunastu miesięcy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij